citroen c6

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES
citroen c6

Mesaj de fartnold » Sâm Aug 25, 2012 3:52 pm

salutare
ma totuit ce i drept de o vreme pe mobile la citroen c6. as dori sa schimb masina sotiei si sa i fac o surpriza. ideeae ca nu prea stiu multe amanunte despre masian: fiabilitate, consumuri, impozite, taxe, etc. poate are careva vreo stiinta de aceasta masina si ma ajuta cu niste sfaturi.
stiu ca sunt pe un forum de c4 dar am indraznit. vreau sa specific ca am un buget de 12000 euro

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: citroen c6

Mesaj de dimabogdan » Sâm Aug 25, 2012 4:17 pm

Eu zic sa o iei pe ocolite, sa o intrebi indirect cam ce masina i-ar place, culoare etc. si abia apoi sa gasesti un numitor comun intre preferinta doamnei si portofelul tau... :hi
Strict parerea mea si imi vor sari toti in cap, eu de banii astia as lua un A4 sau seria 3, C6 este o masina care nu se mai fabrica are motoarele prea mari, la ala de 3 litri ajunge numai impozitul undeva la 5000 de lei,plus ca in service vei avea preturi de C6 adica prea mari, nejustificate decat de faptul ca este considerata o masina de lux de astia de la Citroen.Plus ca la o eventuala revanzare, vei pierde cu mult mai multi bani ca la modelele alea doua nemtesti.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: citroen c6

Mesaj de stevey » Sâm Aug 25, 2012 5:08 pm

Unde scrie ca nu se mai fabrica???Inca se vinde pe siteul citroen, si preturile la second din ce vad sunt echivalente cu un seria 5/7 din acelasi an deci nu mi se pare deloc devalorizat fata de alte marci :)

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: citroen c6

Mesaj de alex82 » Sâm Aug 25, 2012 8:49 pm

Se fabrica in continuare , ba mai mul , de la vechiul 2.7 hdi de 204 cai , s-a trecut la 3.0 hdi de 240 de cai . Desigur , mai exista 2.2 hdi ;)


Sent from my X10i using Tapatalk 2
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: citroen c6

Mesaj de mituc » Sâm Aug 25, 2012 8:56 pm

dimabogdan scrie: Strict parerea mea si imi vor sari toti in cap, eu de banii astia as lua un A4 sau seria 3,
La A4 te distrug nervos service-urile (si eventual iti distrug ei masina daca nu nimeresti unde trebuie), iar seria 3 in banii astia e din anii "nepotriviti", vine distrus din fabrica.

C6 sau C5 mai dotat si eventual si mai nou mi se par mai potrivite. As putea recomanda si alte modele dar astea doua in particular au cu adevarat stil.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES

Re: citroen c6

Mesaj de fartnold » Sâm Aug 25, 2012 9:46 pm

intr adevar la banii astia am mai multe optiuni, dar a4 si seria 3 mi se par atat de comune incat nici nu m am gandit la audi , bmw. cam tot taranu are audi wv golf si audi a4si q7. intr adevar citroenul are motor mare , nu stiu cum sta cu consumul mai ales in oras. ma gandeam la c6 pt ca banuiesc ca e mai mare decat a4 sau seria 3 in interior ma refer si in plus e super dotat si vine si cu suspensia ,
ma mai gandesc poate ma indrept spre un c5 si asta numai din cauza motorizarii pe c6

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: citroen c6

Mesaj de Bogdan » Sâm Aug 25, 2012 10:23 pm

C6 nu il poti compara cu audi a4 cat e el de audi! E alta clasa altceva! Legat de impozit, un 2.7 e cam19 mil pe an!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES

Re: citroen c6

Mesaj de fartnold » Sâm Aug 25, 2012 10:27 pm

ideea e ca fac o investitie pe termen destul de lung 5- 6 ani. trebuie sa mi fac calcule serioase inlegatura cu imp rca , consum. ideea e ca habar nu am cum e masina, cumse comporta, cum este inauntru, ce slabiciuni are, samd

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES

Re: citroen c6

Mesaj de fartnold » Sâm Aug 25, 2012 11:01 pm

ce ziceti de asta?
http://cautare.mobile.ro/automobile-anu ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: citroen c6

Mesaj de Bogdan » Sâm Aug 25, 2012 11:43 pm

Suspecti km aia!

Legat de costuri...cel mai delicat e impozitul dupa care RCA si la sfarsit consumul :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: citroen c6

Mesaj de catalin4u24 » Dum Aug 26, 2012 12:59 am

Da dar masina e clar din alta lume. Nu se aseamana cu nimic dupa piata, e culmea exclusivitatii si cu siguranta te simti special odata urcat la bordul navetei.
Foarte tare! Daca ai bani de C6 si iti permiti sa o tii, cumpar-o!

Sent from a Galaxy far, far away...

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: citroen c6

Mesaj de cpv_13 » Dum Aug 26, 2012 8:02 am

Eu cand "salivez" pe mobile.ro (.de... ), in pagina de cautare aleg Citroen Select (din ce am vazut iti cam dau si garantie 2 ani, ai siguranta ca nu e umblat la km si, sper, ca e si ok dpdv tehnic).
http://cautare.mobile.ro/automobile-anu ... geNumber=1

C6 e optiune de luat in seama (pentru mine deocamdata nu prea: kinderul mic, carucioare, treburi voluminoase si nu cred ca m-ar ajuta portbagajul, dar... :) ).
Cum cand mi-am cumparat C4 am cautat o masina pe care sa nu o aiba toata lumea... as opta pentru un C6 (bineinteles dupa ce mi-as face niste calcule serioasa: impozit, caso, consum :( si dupa ce as convinge "administratorul de buget" <sotia> ca motorul ala de 3l merita, ca te ajuta, ca e mai confortabil - aici trebuie gandite bine argumentele :D )

Spor la cautari si daca-ti iei sa ne impartasesti si noua impresiile :)
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES

Re: citroen c6

Mesaj de fartnold » Dum Aug 26, 2012 1:15 pm

este vreu showroom unde este un c6 expus? sau chiar sa poti sa faci un test drive?

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: citroen c6

Mesaj de ardei » Mar Aug 28, 2012 8:27 am

Am discutat cu un posesor de C6 (2.7HDI) si C5 mai demult, pentru ca ma batea gandul sa imi iau una (gasisem la recuperate de leasing, model 2006, 80.000 de km, 12 - 13.000 euro).
Imi spunea ca sunt extrem de confortabile (tine minte cuvantul extrem - nu se compara cu nici un audi, vw,bmw), insa piesele lor sunt prea scumpe. Dupa parerea lui erau un pic prea "sensibile", daca pot sa folosesc acest cuvant, insa daca vrei confort, siguranta si exclusivitate te poti baza pe un C6. Deci, atentie la costuri!
In ceea ce priveste C5-ul, tipul era foarte multumit. O singura problema a avut cu un amortizor, in garantie.

Cei de la topgear spuneau in finalul articolului dedicat lui C6 - daca ai achizitionat un C6 ia-ti o luna concediu si pleaca si viziteaza Europa. :)
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: citroen c6

Mesaj de emicald » Mar Aug 28, 2012 10:24 am

Mugurel iti poate spune (daca are timp si vrea :) ) multe despre Citroen C6. Este intr-adevar una din cele mai confortabile masini de pe piata, la nivel executiv. Este si o masina mult diferita de cele obisnuite, atit la interior cit si la exterior. Cred ca nu sint prea multe in Romania, as paria ca nu sint 20.
Singura problema este ca nu prea gasesti decit cu motor mare (ceea ce inseamna taxe mari) dar ai nevoie de motor mare, masina fiind si ea destul de mare.
Din punct de vedere practic, eu zic ca e mai bun un C5, dar daca vrei sa "iesi din multime", sint putine masini care rivalizeaza cu Citroen C6.
C4

Scrie răspuns

Înapoi la “C6”