Citroen C-Crosser

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Mihay » Joi Sep 04, 2008 1:06 pm

http://www.promotor.ro/hobby-concepte-a ... er-3123861" onclick="window.open(this.href);return false; un nou concept Citroen...sa speram ca asa va arata noul C4 desi in articol este mentionat ca acest concept este un cross`over

candymann

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de candymann » Joi Sep 04, 2008 4:35 pm

este vorba de: http://www.citroen.com/CWW/en-US/NEWS/N ... HYPNOS.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de mugurel » Joi Sep 04, 2008 4:39 pm

aiurica scrie:mie mi se pare cel mai urat dintre toate cele 3 exemple...Peugeot....Mitsu...Citro
@aiurica: gusturile nu se discuta!
esti exact prima persoana care afirma chestia asta... si care o si scrie!
am sesizat oricum o usoara aversiune contra mea, asa ca ma astept la o reactie in lant gen bomba nucleara.
ok.
practic, masinile sunt absolut identice, mai nou si cei de la mitsubishi vin cu motorul nostru, deci diferente tehnice chiar nu exista, masinile se fabrica de aceeasi muncitori si in acelasi loc, subiect inchis!
referitor la design...pararea tuturor este ca citronelul e cel mai reusit. de ce? fiin'ca are personalitate(la mitsu inca dupa 40 de ani iti va fi greu sa o gasesti), pejoul afiseaza o gura enorma total nepotrivita unui SUV cumintel, si reuseste sa combine modelul jantelor cu exteriorul in cel mai fin mod. designul implica studii pe la niste scoli cam latine, modelele nemtesti si japoneze cele mai reusite sunt desenate de italieni. am sa dau un exemplu la care greu te gandesti: GOLF-ul desenat de GIUGIARO in 1974.
km zero al rafinamentului si al parfumurilor este situat in Paris.
combinatia farurilor prelungite cu sigla chevronului in cel mai fericit caz asociate unei capote cu nervuri proeminente denota un stil aparte si, asociate unei bari frontale cu proeictoare de ceata inconjurate de doua inele cromate, grila radiatorului cu o forma dinamica fara opulenta dar cu bun gust arata clar grija pentru detalii ale constructorului francez de Neuilly. In schimb, Pejo asocieaza o grila gen ferrari pe un autoturism destinat complet altor scopuri cu niste proiectoare de ceata deja montate pe aripile laterale, toate puse sub faruri si fara nimic intre faruri ajung sa te faca sa crezi ca masina s-a dorit mai joasa decat este.
mitsu? forma de faruri nedefinita si neasociata marcii. o grila de radiator sus fara o forma dinamica sau eleganta. plus o lungime a botului mai mica cu un scut motor prea evident asociat unei garzi la sol(174mm) de fapt demna de masini de strada in niciun caz de un SUV marca Mitsubishi, vestita de altfel cu performantele din Dakar unde si-a luat bataie doar de la un no name pe nume CITROEN in anii in care si-a dorit participarea in competitia de mai sus.
e bine?
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Aiurica » Joi Sep 04, 2008 7:26 pm

mugurel scrie:
aiurica scrie:mie mi se pare cel mai urat dintre toate cele 3 exemple...Peugeot....Mitsu...Citro
am sesizat oricum o usoara aversiune contra mea, asa ca ma astept la o reactie in lant gen bomba nucleara.
quote]

te referi strict la mine?
pt ca daca e asa, nu inteleg de unde ai tras concluzia.
daca raspunsul e afirmativ, in sensul ca tu crezi ca eu am ceva in mod special cu tine, te rog sa aduci argumente.
daca nu tot respectul, neintelegere.

cat despre gusturi, ai dreptate, nu se discuta.....fortarea crearii unui bot specific Citroen a lungit masina si nu da bine deloc...mai mult decat atat...niciodata nu va fi Citroen.
eu consider o porcarie ce au facut Peugeotul si Citroenul cu Outlanderul....
dupa mine s-a stat capra si acum ne arata ce frumos este rujul de pe buze.
mi se pare o mare lipsa de responsabilitate sa cumperi un model, si iti pui numele tau pe el in loc sa construiesti unul.
asa gandesc eu.
astea sa fie acele bombe? :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de mugurel » Vin Sep 05, 2008 9:12 am

lipsa de responsabilitate este si sa pui motorul celor de la pSA peste vestitul TDi de la VW.
pur si simplu a fost un proiect comun in care PSA a venit cel mai tarziu pe piata, din dorinta de a fi prezenti pe singura piata cu cresteri spectaculoase.
daca nu iti place, nu iti place si gata. nu are nimeni argumente, doar ca presa a scris in mai toate publicatiile ca ar fi cea mai reusita.
pentru linistea ta, mitsubishi a vandut peste 1000 de masini in RO anul asta, iar PSA nu a trecut de 50.
despre argumentele pomenite de tine, e posibil sa ma insel si imi cer scuze, doar ca am observat ca ai ceva impotriva pretului facturilor emise de noi. desi majoritatea se declara multumiti de prestatiile service-ului nostru e imposibil sa faci ceva perfect sau sa fii ieftin atunci cand incerci sa faci si bine.
stii tu: ieftin, repede si bun nu se poate. intotdeauna t.rebuie sa renunti la unul din deziderate. sunt multi colegi de pe forum care au fost la noi si nici nu m-au vazut la fata si au plecat multumiti, dar si colegi care nu sunt deloc multumiti. asta e!
sper ca ne vom intelege de minune in viitor si chiar mi-ar facea placere sa te cunosc personal.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Aiurica » Vin Sep 05, 2008 9:15 am

scuze, ulterior am vazut raspunsul tau.


ultimul post off:
puteam sa jur ca de aici provine "supararea" pt ca m-am tot gandit....
remarca chiar nu a fost orientata catre tine sau catre Promotor.
e clar ca faceti treaba buna acolo, eu nu am spus decat cat a costat acolo....
era o discutie intre mine si Deese, in care el aducea argumentele diferentei de pret.
pe mine putin ma intereseaza cat e acolo si cat e acolo, din moment ce oricum multi fac sute de km ca sa vina la tine....nu asta e ideea...dar ca sa afirme deese ca diferenta de pret vine din faptul ca mecanicul a verificat daca amortizorul e curs sau nu...asta nu o mai cred.
oricat de iresponsabili ar fi unii sau altii, te uiti la amortizor si tragi de roti.

toate cele bune!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re:

Mesaj de nero » Vin Sep 05, 2008 9:24 am

commandorsteel scrie:cine vrea sa faca drive test... se poate numai in cursul saptamanii.... dar nu recomand sa mergeti cu o fatuca brunetica de acolo (madalina) ptr ca e foarte crispata si...pare ca ii e teama mereu sa nu-i strici jucariile..
Hehe, cu ea am facut testul la C5... cred ca mai avea putin si storcea apa din manere la cum se ancorase de ele :)
Totusi nu a zis nimic, i-am zis din start ca vreau sa o testez la maxim
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Bogdan » Dum Noi 09, 2008 8:56 pm

Am fost in seara asta cu Mihay la un mic drive test cu C Crosser.. Sincer am cam ramas dezamagit, singura consolare ar fi ca la 30 000 cat e masina e ok pt segmentul ei!

Suspensiile sunt ff moi, e barca rau masina, in modul 2WD cand bagi piciorul in ea tre sa tii de volan rau de tot altfel zbori, in modul 4wd e ok, nu fuge volanul.
Directia e ok, franele so so, interiorul lasa mult de dorit, si cam scartaia si zdranganea..

Mihay zi tu mai multe :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Mihay » Dum Noi 09, 2008 9:09 pm

ce ma pui ma pe mine sa scriu :mrgreen:
ce sa zic ..nu ma atrage nimic la masina aia...poate ca nu e un Citroen pur sange . c4 desi il am de un an de zile inca imi mai este drag de el. Pai ne-a luat vreo 10 min sa ne dam seama cum se ridica randul 3 de scaune dupa ce intre timp apasasem pe niste butoane pe acolo de s-au rabatat randul 2 de am sarit in sus de sperietura. :D

Plasticele de pe c4 sunt chiar bune in comparatie cu C Crosser..sigur sunt aceleasi de pe Mitsubishi ...in genul alora de pe Colt de toata isprava. Zbarnaia ceva in volan desi masina avea vreo 10 k , zgomotele din portbagaj sunt sensibil mai mari decat la C4, zgomotele de la gropi si denivelari aproximativ egale, antifonarea putin mai slaba zic eu. Motorul mi se pare ok pentru cati cai ofera si greutatea masinii ( 1750 kg) dar la 380 Nm ma asteptam la mai mult.

Cum zice si Bogdan e ok pentru pretul ei si atat!

candymann

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de candymann » Dum Noi 09, 2008 10:29 pm

tare faza cu rabatatul scaunelor din radul 3 :lol: :lol: :lol: . si mie mi s-a parut super idiot sistemul de rabatare pe care trebuie sa-l ghiceshti. de fapt este o combinatie de chingi. dar sa nu uitam sistemul super care il au scaunele din acelasi rand 3 la grand picasso. comandorul stie. crosserul este un SUV nu un OFF-ROADER.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Bogdan » Lun Noi 10, 2008 8:46 am

Pai erau niste butoane in laterale asa si fiind intuneric am crezut ca alea ridica cumva randul 3 de scaune, dar de unde..le rabata pe celelalte, mai bine zis catapulta :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
madalin.radu
Bibi Jupanu'
Mesaje:701
Membru din:Lun Oct 15, 2007 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-35-BMA
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cabral si-a luat C-Crosser

Mesaj de madalin.radu » Mie Dec 17, 2008 10:37 am

Ca tot a venit vorba de C-Crosser, am sa pun si eu cateva impresii despre masinuta castigata la concursul din 23.11.08

Trebuie sa recunosc ca timp de cateva zile cat am avut masinuta m-am simtit in centrul atentiei pe orice strada am calcat. A fost prima masina 4x4 pe care am condus-o, si de ce sa nu recunoastem si prima cu atatea dotari.
Am ramas placut surprins de dimensiunile generoase ale spatiului interior si de oglinzile foarte mari, care nu scapa nici un detaliu, actionate electric, incalzite si rabatabile. Mi-a fost putin teama sa nu sgarii cu ceva tapiseria din piele care imbraca saunele si cotiera centrala, ca de, asta durea rau la buzunar. :D

Singura nemultumire fata de C-Crosser a fost plasticul care se regaseste pe plansa de bord si economia de leduri pe care cei de la Cirtoen au facut-o la butoanele pentru reglarea oglinziilor si la cele de la geamuri. Desi masina valora din cate am inteles undeva la 32000, adica 2 C4, C4 sta mai bine la capitolul asta pt ca bordul este imbracat in acel buretel iar butoanele de pe usi sunt majoritatea luminate si trebuie sa bajbai pana nimeresti care este butonul X -Y

Dilema: 4WD sau 2WD :d

Am testat care sunt avantajele si dezavantajele ambelor moduri de functionare. In primul rand, atunci cand selectezi 2WD si intentionezi sa calci mai violent pedala de acceleratie ar trebui sa stii un lucru foarte important: masina pierde foarte mult din aderenta si volanul trage dreapta. Bineinteles, in modul 4WD nu mai are asemenea probleme dar nici nu se mai simte aceeasi zvacnire. De asemenea este o diferenta maricica la consumul de carburant pe 2WD fata de 4WD

Ce sa mai, C-Crosserul este o masina care te face sa te simti cu o scara sociala mai sus, si care iti ofera un spatiu interior foarte mare, dotari din belsug, un cuplu bun al motorului.
Dupa 1 saptamana de mers cu C-Crosserul mi-a fost putin aiurea sa ma urc in C4, si sa revin la problemele cu ambreiajul pe care masina mea le are :D


Multumesc celor de la Pro Motor pentru Drive test-ul prelungit :)

Multumesc inca o data celor care au s-au chinuit pentru fiecare detalui al concursului din 23.11

Multumesc Mugurel, Magda, Bogdan, Mihai, Relu, Pasare, daca am uitat pe cineva imi cer mii de scuze :d
Scuze si pentru intarzierea cu care am postat detalii despre C-Crosser, dar in domeniul in care lucrez aceasta perioada este foarte aglomerata
Ultima oară modificat Mie Dec 17, 2008 11:40 am de către Dan pasare, modificat 1 dată în total.
Motiv: Madalin,am mutat postul aici, mi se pare mai potrivit acest topic.
LOCUL 1 / 23.11.08
C4 coupe 1.6 16v 110 ponei, VTR negru

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Deese » Mie Iun 24, 2009 5:53 pm

Discount urias!

2.2 HDi 160CP Diesel (BV6) FAP SX BV6 32.611 EUR 20.799 EUR
2.2 HDi 160CP Diesel (BV6) FAP Exclusive BV6 35.841 EUR 23.883 EUR
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de bytzak » Joi Iun 25, 2009 1:15 pm

:shock:

vrei sa mor aici din cauza ta k n-am banii sa o iau? :evil:
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C-Crosser

Mesaj de Deese » Vin Iun 26, 2009 6:42 am

Ma uitam aseara la C-Crosserul cu piele bej din curtea ATS Baneasa (cel cu cca 15.000 km onboard)
Interiorul arata supermisto, volanul insa strica aspectul, e mult prea subtire.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “C-Crosser”