Probleme la C-Crosser

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Bogdan » Mie Mar 25, 2009 1:39 pm

Asa mai da...mai are sens ce povestesti tu!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Shadow » Mie Mar 25, 2009 1:39 pm

Chestia asta cu iesitul din nisip este asa si asa, pt ca intr-adevar, daca nu ai grija ce faci pe acolo cam poti sa prajesti ambreajul. Nu zic ca ai fost tu de vina, dar nici C-Crosserul nu este un offroad-er autentic.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de IceRidder » Mie Mar 25, 2009 2:11 pm

cred ca orice constructor s-ar fi legat de faza cu nisipul ca sa nu il inlocuiasca pe garantie.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Mihay » Mie Mar 25, 2009 2:11 pm

da Silviule dar sa zica da`in in spanac bai nu ai voie pe nisip,pe zapada sau pe macadam. atunci la ce mama draq mai vand Crosser. Oricum se vede ca nu e Citroen veritabil d-aia s-a si stricat :ok :ok :ok Ai vb cu cineva la Citroen Romania? Incearca si varianta asta, poate mai fac ei "un gest comercial" cum am mai vazut la altii si nu mai pierzi timpul. Oricum succes, orice decizie ai lua. Poate cand ai timp ne prezinti masina si tot istoricul ei.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de commandorsteel » Mie Mar 25, 2009 2:18 pm

din pacate ats este de tot spanacu' :evil:
in definitiv... doar nu o sa le spui ca ai bagat masina in nisip.... le spui ca este de la nisipul aruncat de astia dupa astfaltare :wink:
si chiar daca nu-ti gaseau ceva nisip ...iti gaseau altceva :? numai sa nu o faca pe garantie.
acum... scuza-ma dar si tu ceri prea mult de la un c-crosser: dupa achizitie trebuia sa-l ti in garaj si sa-l stergi de praf. eu nici nu concep sa tin altfel o masina :banghead: :banghead:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de chainsaw » Mie Mar 25, 2009 2:38 pm

Mihay scrie:da Silviule dar sa zica da`in in spanac bai nu ai voie pe nisip,pe zapada sau pe macadam. atunci la ce mama draq mai vand Crosser.

cum adica? il vand pentru acelasi motiv ptr care se vinde orice SUV. sa-i privesti pe SCLAVII din trafic de sus, sa o poti parca stramb (ca nu incape sau ca nu te intereseaza) in orice loc de parcare, si sa urci maxim pana la cota 1400, VARA. nu se mai fac suv-uri cu punti rigide pe spate, poate doar nissan patrol (una din cele mai misto masini japoneze :shock: ) si toyota land cruiser.

totusi, cum naiba ti-au demonstrat ei ca e vorba de folosire defectuasa? sper ca nu le-ai spus ca te-ai dat pe orice altceva in afara de asfalt cu ea...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de baty_san » Mie Mar 25, 2009 2:57 pm

deci am meritat avertismentul [-o< [-o< [-o< pt ankonda... sorry, si spor la "hora" cu citroenul.
nu am vazut nicaieri ca scrie pe unde ai voie sau nu sa mergi cu masina! ma duc pe unde ma tine. daca intru cu C4 pe drum de tara inseamna ca e exploatare necorespunzatoare?
inca o data imi cer scuze, am luat foc ieri dupa ce o romanca cu adresa de spania fara sa intrebe inainte m-a facut de kko o juma de ora ca nu o tin stergatoarele cumparate din ROMANIA !!! numai o saptamana... asta fara sa aiba habar ca trebuie pusa SOLUTIE DE SPALAT PARBRIZUL ! sau in cel mai rau apa in borcan.... habar nu avea de asta. Dar a urlat la mine juma de ora ca si descreierata aia de la tv... si partea cu firma tepara gen CITROEN mi-a pus capac:blob6: :blob6: :blob6: :blob6: :angry4: :angry4: :angry4:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Bogdan » Mie Mar 25, 2009 3:23 pm

@chainsaw..avertisment si eu ti-am sters offtopicul!! Chiar nu poti sa te rezumi la o discutie ontopic? Ce treaba are C4-ul cu mers pe drum de tara ci Crosserul lui anakonda care e in service cu ambreiajul prajit?????
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Shadow » Mie Mar 25, 2009 4:51 pm

Ideea e ca SUV(SPORT utility vehicle) nu este egal cu off-roader. Si nu e chiar asa de greu sa prajesti un ambreaj, dar intr-adevar ei nu pot sa-ti dovedeasca prea usor ca nu l-ai utilizat tu corespunzator.

Ceea ce trebuie sa faci tu ca sa castigi cel mai usor este sa dovedesti ca a existat un precedent. Daca au mai fost si alte cazuri de genul asta...te-ai scos. :D
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

anakonda

Probleme la C-Crosser

Mesaj de anakonda » Mie Mar 25, 2009 4:59 pm

stima domnilor,

cei de la citroen romania nu mi au dat nimik oficial. cum spuneam, astept de 30 zile sa vina piesele. nu le au. trb sa va spun ca nu mai am varsta la care sa mai fac vertingouri sau fitze cu masina. deci nu am supus masina la rele tratamente :wink: am condus multe masini. am fost pus in diferite ipostaze grele, dar sa vad cum se prajeste un ambreiaj, NICIODATA

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Mihay » Mie Mar 25, 2009 5:01 pm

problema ca se prajeste nu este asa exagerata sau nemaintalnita. problema e la Citroen ca refuza acordarea garantiei.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de Shadow » Mie Mar 25, 2009 5:02 pm

Te rog sa ma intelegi, nu am zis niciodata ca tu ai prajit ambreajul, am zis doar ca in diverse circumstante (nisip, noroi...etc) nu este f greu sa prajesti un ambreaj. Si ca C-crosserul nu mi s-a parut genul de masina cu care sa faci off-road.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

anakonda

Probleme la C-Crosser

Mesaj de anakonda » Mie Mar 25, 2009 5:07 pm

aomeni buni, nu am facut offroad #-o am intrat pe plaja de la costinesti.singur - singurel. eram in drum spre mangalia unde ma intalneam cu un prieten, si m am gandit sa intru 2 min in costinesti. atata tot.
:!: :wink: un prieten, cum va spuneam, a castigat procesul cu ei. dupa 360 km s a prajit ambreiajul la un C4. l au schimbat in soapta, iar la 1 800 km dupa reparatie, se repeta figura. a 2 a oara cei de la citroen refuza reparatia in garantie. dupa 2 ani de procese ii dovedeste. cu expertize , nu cu vorbe. a demonstrat buba. si nu ii iert. incepe hora mare. macar sa fi avut bunul simt sa poarte un dialog cu mine. sa vina cu propuneri. sa impartim cheltuielile. stiu ca c-crosser nu e masina de teren, dar nici sa moara in 4 min max.

anakonda

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de anakonda » Mie Mar 25, 2009 5:09 pm

Shadow scrie:Te rog sa ma intelegi, nu am zis niciodata ca tu ai prajit ambreajul, am zis doar ca in diverse circumstante (nisip, noroi...etc) nu este f greu sa prajesti un ambreaj. Si ca C-crosserul nu mi s-a parut genul de masina cu care sa faci off-road.
in cartea masinii la sectiunea LOOk zice ca se foloseste in urmatoarele situatii: NISIP-NOROI-ZAPADA. F CLAR. ce se intelege de aici?

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la C-Crosser

Mesaj de chainsaw » Mie Mar 25, 2009 5:14 pm

@anakonda: am urmarit toate posturile tale, si am inteles asa:
- te-ai dus sa-ti schimbi ambreiaju pe garantie la ATS baneasa
- ei au facut nush ce expertiza, si raspunsu' de la citroen a fost ca nu se schimba pe garantie, pentru ca utilizarea a fost defectuasa
- desi ti-au spus asta (aici e nelamurirea mea) tu stai acuma sa-ti faca oricum masina, pe banii tai, insa nu le-au venit inca piesele necesare din franta
- vrei sa-i dai pe urma in judecata, pentru banii pe care i-ai dat din buzunarul tau ptr o reparatie ce consideri ca ar trebui facuta pe garantie.

e corect?


oricum, faptu' ca i se prajeste ambreiajul in nisip, spune multe despre competenta suv-urilor moderne in situatii "penibile" (nici macar serioase) offroad.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “C-Crosser”