Probleme garantii Citroen - rezolvata

Închis
Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de chainsaw » Joi Iun 11, 2009 9:33 am

nu's chiar toate service-urile la fel ... tata are nissan si n-a avut probleme pana acum cu ei, da' e adevarat ca nici de prea multe ori n-a trebuit sa se duca. automobile bavaria iarasi sunt seriosi. - desi nah, probabil asa te trateaza si citroen romania daca ti se strica C5-u' V6 sau C6le (care costa cat BMW-uri). de midocar intr'adevar am auzit numai de rau, iar de frantuji nici nu mai zic.

@mihay: respect ptr ca mergi mai departe cu judecata doar ptr a-i face de kko si ca n-ai ales comoditatea oferita de solutia cumpararii unor discuri aftermarket! daca toata lumea ar face asa, poate s-ar invata minte, c'ar vedea ca juristii si avocatii ii ard mai rau la buzunar decat ce-si scot ei neschimband diverse pe garantie.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de baty_san » Joi Iun 11, 2009 10:49 am

chainsaw scrie:......daca ti se strica C5-u' V6 sau C6le (care costa cat BMW-uri). ......
aia s-o crezi tu.... :shock:
@mihai... daca te apropii de OTV... :bang :bang :bang :bang :bang :bang vin peste tine :drive :drive
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Joi Iun 11, 2009 3:20 pm

Bogdan scrie:
Mihay scrie:dar de ce nu l-au anuntat pe Bogdan ca este o campanie cu garnitura aia nenorocita? aaa ? lasa ca are Bogdan bani sa arunce pe geam sa repare Citroenuri ca deh..ei ce zic ca daca iesi din garantie tot n-ai unde sa te duci...
Ce campanie ma nebunule despre ce vb acolo? Chiar azi am primit mail de la Citroen Romania, cum ca nu exista niciun fel de campanie de rechemare, nici la modul general nici pe seria de sasiu :mrgreen:

Uite ca azi am primit o hartie mai oficiala asa cu data de 17.07.2007 in care scrie ca daca se raporteaza scurgeri de ulei la nivelul distributiei, trebuie schimbata garnitura de chiuloasa! Deci ceva campanie/nota exista

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan » Joi Iun 11, 2009 3:25 pm

Pai daca ce zici tu dateaza din 17.07.2007, si eu in ianuarie 2009 vin si reclam la marele service ProMotor, scurgere de ulei exact la distributie acolo, inseamna din nou ca cineva nu si-a facut treaba!!!!! dar deja sunt iar offtopic!!
N-are nimic ca am mai dat vreo 2-300 eur in plus pe asta...ca nu mai am ce sa fac cu banii..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Joi Iun 11, 2009 3:50 pm

din telenovela " Iar a venit dementul ala cu discurile lui " ( o sintagma ce mi-a fost atribuita de o anume persoana pe care o s`o dezvalui la proxima intalnire ) azi va prezint episodul IV .

M-am prezentat azi la celalalt service autorizat SD Prestige unde am gasit niste oameni normali. Am vorbit cu seful de service , i-am expus toata aceasta telenovela , fara sa`i ascund faptul ca mi-a fost refuzat schimbul discurilor de catre Citroen Romania . Mi-a explicat ca mai mult de a mai masura odata si de a mai incerca sa obtina aprobare nu poate .

Intra masina in service, masoara si aflu cu stupoare ca discurile mele au : 20.2 mm grosime stg. fata si 20.8 mm dreapta fata . Deasemeni normativele interne Citroen care noua ne sunt secrete de parca am avea naveta spatiala discovery spun ca limitele normale ale discurilor trebuie sa fie intre 20-22 mm.

Am cerut sa mi se dea o hartie scrisa cu aceste masuratori si am fost refuzat. Dupa ceva "ridicari de ton " au sunat la Citroen Romania si "au obtinut o aprobare verbala" sa-mi dea aceste masuratori.

Deci ori sunt eu nebun , ori persoana de la garantii din cadrul Citroen Romania ( DL. Valentin care ne urmareste cu atentie forumul ) si-a pus ambitia sa-si bata joc de mine si sa ma poarte pe drumuri.

Tot azi am mai aflat ca acest domn Valentin , este acelasi care s-a prezentat marti la ATS si facea pe nevinovatul ca el nu stie de ce l-au trimis acolo !!! Cat de nesimtit sa fii ??!!!?!!!

PS: abaterea de la planeitate nu mi-a fost masurata in serviceul Prestige deoarece NU AU CU CE SA MASOARE !!!! dar le-am demontat celor de la Citroen Romania motivarea refuzului, ca discurile sunt uzate!!! Ei cu mana lor au scris ca sunt in normele lor interne!!!

Tare sunt curios daca cei de la ATS au avut acel comparator cu care sa-mi masoare abaterea de la planeitate. Vom afla in urmatorul episod.

Inca odata am ajuns la concluzia ca intr-adevar Citroen este o marca numai ptr pasionati, ptr ca trebuie ori sa fii nebun ori prea pasionat sa cauti/platesti consultanta/inveti tot ce tine de mecanica si electrica unui Citroen .

Asa cum am invatat ambreiaje si discuri sunt convins ca impreuna vom invata ceva...sper sa nu mai fiu eu cel care sa-si toceasca nervii.

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de navzar_x » Joi Iun 11, 2009 4:37 pm

sa stii ca telenovela ... sper sa fie cu happy end si nu horror
off: am avut treaba pe la ats cu nivelul de ulei si ma gandeam sa-i intreb ce-i cu zgomotul de la a/c (exista acolo un zgomot ...) ... o sa radeti dar ... nu m-a lasat nevasta :shock: ... a zis ca nu ma mai lasa sa bag masina la ei in service ever [-X :mrgreen:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iun 11, 2009 4:42 pm

Daca nu era luata deja, trebuia s-o iei de sotie acum. Bravo ei! :applause

@Mihay .. ce-ar fi daca la un urmator episod, ai merge insotit de un reporter de la vreo televiziune, cu hidden camera?
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Joi Iun 11, 2009 4:46 pm

mintea ma duce la multe chestii d-astea si banuiesti si de ce...dar nu vreau sa fac d-astea. prin nebunia/prostia mea vreau ca voi sa stiti de acum incolo tot ce aveti de facut, sa nu fiti pacaliti, sa va stiti drepturile , sa stiti ce puteti face etc etc .

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de navzar_x » Joi Iun 11, 2009 4:46 pm

n-ar fi o idee rea ... s-ar putea sa se inmoaie ... pentru niste discuri sa-si faca o asa publicitate ... :wink: si pe praful asta ...
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de baty_san » Joi Iun 11, 2009 6:50 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: camera ascunsa.... :shock: :shock:
doamneeee.... platesc eu un disc omului asta #-o #-o :headbang: :headbang: :headbang:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iun 11, 2009 6:53 pm

Da bre baty ... nu e vorba de valoarea discului, cat despre nesimtirea de care au dat dovada. Si asta ar fi frumos de dat pe un post TV, sau prin reviste de specialitate.
OFF: A fost odata o emisiune cu un junghi de masina, dusa la tz service-uri. Masina n-avea nimic, dar la cele tz service-uri, au obtinut tz diagnostice diferite, fiecare cautand sa jupoaie cat mai mult clientul.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de baty_san » Joi Iun 11, 2009 7:02 pm

da... si ai rezolvat urmatoarele:
ai desfiintat n'shpe serviceuri din toata tara care incearca din rasputeri sa isi satisfaca clientul, prin compromisuri sau alte metode si toata lumea e happy. si asta pt ca acolo scrie mare CITROEN ROMANIA. da? suntem aici 50 de useri activi si inca cateva mii care citesc numai cat sa-si faca o impresie... f buna :? despre "CITROEN ROMANIA" ROMANIA scris mare deci TOATA tara.
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iun 11, 2009 7:20 pm

Aproximativ. In sensul ca Citroen ROMANIA este unu singur. Service-urile, dealerii, sunt firme complet independente, SRL-uri, SA-uri, etc. Ei NU reprezinta firma Citroen, decat prin simplul fapt ca sunt autorizati. Eu unu asa vad lucrurile.
Daca printr-o astfel de actiune, va disparea ATS-ul, eu unul personal nu pot decat sa ma bucur. Din cel putin doua motive, din care dau numai unul: am numai si numai bucurii din partea lor. Ca si multi altii. Ca sunt unii multumiti de ATS, este fix aceeasi situatie cu: ProMotor, de care sunt foarte multi multumiti, si cativa nemultumiti.
Din punctul meu de vedere, un service este viabil, cand procentul de clienti multumiti este mai mare decat cei nemultumiti. Probabil (mai mult ca sigur) si ceilalti dealeri din tara, au parte de clienti multumiti cat si de clienti nemultumiti. Trebuie numai tinut cont de diferenta procentuala intre ei.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Iun 11, 2009 8:23 pm

::P ::P ::P
eu ma declar multumit : ATS mi a schimbat discurile pe fata pe garantie , la recomandare lor.
sau nu mi le a schimbat ??!?!?
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de baty_san » Joi Iun 11, 2009 9:56 pm

Bogdan98 scrie:Aproximativ. In sensul ca Citroen ROMANIA este unu singur. Service-urile, dealerii, sunt firme complet independente, SRL-uri, SA-uri, etc. Ei NU reprezinta firma Citroen, decat prin simplul fapt ca sunt autorizati.
spune-i asta lui nea Ghita. si sunt curios daca pricepe. Unde "nea Ghita" = 85% din potentialii cumparatori de masini. = 85% din cei care inca il injura pe nea Tariceanu' cand nu merge citronelul bine = 85% de oameni convinsi ca Citroen Romania e un service MAAAAREEEEEEE cat china unde vand si masini dar!.. care isi bate joc de oameni.
facem pariu? nu vreau sa nasc polemici pe topicul omului ca nu e frumos si inchei aici.
succesuri.
le. inca sunt dispus sa platesc un disc si o placuta. restul mihai :mrgreen:
Don't steal...goverment hates competition!

Închis

Înapoi la “Citroen Romania”