Probleme garantii Citroen - rezolvata

Închis
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de Mihay » Mar Iun 09, 2009 2:40 pm

Am zis sa termin toata telenovela , apoi sa va impartasesc si voua . Din pacate nu e cu happy-end :evil:

Pe la jumatatea lunii aprilie am fost la ATS pentru a reclama faptul ca volanul trepideaza atunci cand pun frana la viteze de peste 80 km/h . Cei de acolo s-au purtat ok , au mers cu masina, si impreuna cu mine si mi-au spus sa-mi fac programare sa revin ca trebuiesc discurile de frana fata schimbate .

Am revenit pe la sfarsitul lunii aprilie si am stat la ATS 4 ORE EFECTIV DEGEABA!! Masina a fost urcata pe rampa , au dat jos rotile si (ZIC EI ) au masurat si fotografiat discurile. Mi-au zis sa astept ca au dat mail la Citroen romania si ca asteapta acceptul de a le schimba pe garantie .

Inainte sa ma duc in service m-a sunat cineva de la ATS si mi-a spus ca discutase deja problema mea cu cineva de la Citroen Romania de la Garantii si ca acesta a spus ca daca am placutele de frana originala o sa-mi aprobe.

Dupa 4 ORE de stat degeaba la ATS s-au adunat vreo 3-4 oamenii din service si au venit si mi-au spus ca NU MI S-A APROBAT deoarece uzura este normala.

Am facut o sesizare pe email la Citroen romania ( termenul de rezolvare dat de ei este intre 3-7 zile lucratoare ) si bineinteles ca au trecut peste 10 zile lucratoare pana sa primesc un raspuns. Oricum am mai sunat de nenumarate ori fara nici un efect , deoarece au o doamna care iti raspunde la telefon si-ti spune ca o sa vi se raspunda, o sa fiti contactat bla bla bla...

Raspunsul primit a fost de o nesimtire iesita din comun , respectiv un citat din carnetul de garantii :
Conform ''Certificatului de Garantie''(punctul 3.b) si ''Carnetului de
Intretinere, Service si Garantii'', documente in posesia carora ati intrat
la achizitionarea vehiculului, garantia nu se acorda pentru : ''uzura
normala a echipamentelor vehiculului incluzand: filtre, bujii, injectoare,
pompe de injectie, becuri, sigurante, discuri de ambreiaj, discuri si
placute de frana, lamele stergatoare geamuri,anvelope, amortizoare...''.
Astfel, discurile de frana nu pot face obiectul garantiei.
Am primit acest raspuns intr-o vineri si l-am citit duminica , iar in noaptea aia de nervi nu am dormit nici un minut.

Am platit 5 euro pentru a avea acces la documentatia tehnica de pe service.citroen.com si acolo am gasit cu ce scula se masoara planeitatea discurilor si cat au voie sa aiba abaterea, respectiv 0,005 mm .

Am mai dat un mail cu o noua sesizare catre Citroen Romania prin care le subliniam faptul ca nu UZURA o reclam ci DEPLANAREA discurilor.

Raspunsul fiind acesta :
In vederea analizarii situatiei dumneavoastra si pentru a primi raspuns la intrebarile pe care ni le-ati adresat, dorim va invitam saptamana viitoare
in atelierul ATS. Un reprezentant al Citroën Romania se va prezenta in
service pentru o constatare in ceea ce priveste vehiculul dumneavoastra si
pentru a va oferi informatiile solicitate.

In acest sens, va rugam sa ne comunicati in ce zi (intre 9 si 12 iunie) si
la ce ora (intervalul 9:00 - 18:00) puteti veni impreuna cu vehiculul
dumneavoastra in atelierul ATS Baneasa.
M-am dus azi la ATS ca sa vina un reprezentant Citroen Romania care nu a facut decat sa-mi spuna decat acelasi lucru , ca discurile au uzura si ca d-aia s-au deplanat !!! Bineinteles dupa ce au avut grija sa ma scoata in afara cladirii sa nu auda restul clientilor discutia .

Am facut o cerere in scris sa-mi conunice masuratorile discurilor si motivul refuzului de a nu mi le inlocui pe garantie si urmeaza sa-i dau in judecata .

Am mai facut si o plangere la OPC pentru depasirea termenului de rezolvare a sesizarilor dar banuiesc ca au pile acolo ca n-am primit nici un raspuns.

Asa cum ei sustin ca discurile s-au deplanat din cauza uzurii asa zic si eu ca din cauza deplanarii acestora s-au uzat prematur.

Oricum nu este normal ca la 27 000 km cat am eu sa se uzeze discurile orice mi-ar zice cineva, mai ales ca au mai schimbat discuri si la kilometraj mai mare ca al meu.

Nu stiu cati veti avea rabdarea sa cititi tot ce am scris , dar am considerat ca e bine sa stiti ce am patit eu , efectiv totul este o bataie de joc. 3 drumuri facute degeaba , miram-as daca au vreo masuratoare .

Avatar utilizator
MircimiLyaN
SexY si RaU
Mesaje:209
Membru din:Vin Mar 09, 2007 2:50 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de MircimiLyaN » Mar Iun 09, 2009 2:45 pm

SI TE POMENESTI CA ESTI SUPARAT???? :drive
C4 Coupe 1.6 HDI 137 Caluti - Jaune Scott - B -82- NKO

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de eduardo_didi » Mar Iun 09, 2009 2:47 pm

ce pot sa zic total neprofesionisti din pacate, iar modul in care te-au plimbat pe drumuri benzina + timp pierdut + nervi + invoire de la munca (sau concediu aiurea)
batjocura modul in care te-au plimbat asa aiurea pt niste nenorocite de discuri care trepideaza dupa DOAR 23000 km ce naiba se duc mai repede ca placutele este inadmisibil
am avut si eu problema cu trepidatul cum ai avut tu eu am schimbat discurile pe banii mei nici nu am stat sa ma cert cu ei, dar uite ca daca s-ar fi dus poate mai multi cum am fost si eu alta era situatia asa te plimba pe drumuri degeaba
oricum nu te lasa da-i in judecata opc tot tacamu
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 09, 2009 2:48 pm

Eu ti-am zis de la bun inceput, schimba-le pe bani si termini balciul
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de eduardo_didi » Mar Iun 09, 2009 2:51 pm

de ce Bogdane sa le schimbe pe bani da ziceam la vreo 40k dar el are doar 23000 Km las-o naibii de treaba ca si placutele ii tin pe unii mai mult
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Radu_CBU » Mar Iun 09, 2009 2:55 pm

io zic sa nu te mai complici sa dai in judecata Citroen Romania... dureaza prea mult shi nici nu shtii daca obtii ceva... mai bine e sa te duci la un profesor de franceza, faci o scrisoare pentru Citroen, povesteshti ce shi cum shi o trimiti la ei in Frantza ... acum eu nush daca poti reclama treaba cu deplanatu, dar cel putin in legatura cu intarzierea de rezolvare a sesizarii sigur o sa ai cashtig de cauza...
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 09, 2009 2:57 pm

eduardo_didi scrie:de ce Bogdane sa le schimbe pe bani da ziceam la vreo 40k dar el are doar 23000 Km las-o naibii de treaba ca si placutele ii tin pe unii mai mult
Uite de ce..ca sa nu mai stea sa-si rupa capul, nervii si timpul pt astea...
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de eduardo_didi » Mar Iun 09, 2009 2:58 pm

nu rezolva nimic cu Citroen Franta se redirectioneaza tot aici in Romania
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Mar Iun 09, 2009 3:00 pm

reprezentantul de azi de la Citroen Romania mi`a spus ca cei de la Garantii pot sa se lege de orice , inclusiv de faptul ca etrierii sunt vopsiti rosii ca nu se mai ventileaza discurile normal :mrgreen:

deranjant este de asemenea si incompetenta celor de la Citroen Romania demonstrata prin faptul ca nu diferentiaza uzura de deplanare , purtarea pe drumuri TOTAL AIUREA , depasirea termenului dat de ei de rezolvare a reclamatiilor.

Nu este de mirare ca Citroen este singura marca in Romania care ofera DOAR 2 ANI GARANTIE din fabrica cand restul producatorilor ofera cel putin 3


Cu siguranta viitoarea masina NU VA MAI FI CITROEN ..si n-o spun din cauza ca sunt proaste masinile ci datorita faptului ca importatorul si serviceurile sunt de o incompetenta rar vazuta.

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Radu_CBU » Mar Iun 09, 2009 3:01 pm

@edi io am rezolvat multe cat timp am avut garantia :) shi niciodata nu am mai ajuns sa trimit scrisoarea... doar le o aratam ...
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Mar Iun 09, 2009 3:05 pm

@RAdu o sa-i dau in judecata numai pentru bataia de joc de care au dat dovada . Nu se poate asa ceva!!! E nesimtire curata!!!

Ce-mi mai zice tipul de la Citroen azi...schimbati-le domnule acum si poate facem un gest comercial si cu o noua reclamatie va dam niste bani inapoi..adica sa intind mana si sa dau si saru`mana !! Niste .... n-ai cu cine... :evil:

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Aiurica » Mar Iun 09, 2009 3:09 pm

eu cred ca ma enervam cumplit!
nu pot intelege cum ai fost atat de calm
nu pot sa inteleg cum a venit un INGINER (frateeee) la tine si ti-a zis nonsalant asa...ca nu se poate.....
eu zic totusi sa mergi pana la capat, in instanta , opc...ce o mai fi si sa-i dai in judecata!
iti recomand in prealabil sa le spui ceea ce urmeaza si poate ii faci si un mail d-lui CEO daca ai posibilitatea sa afle cam cum sta treaba pe la noi!

este ofensator modul in care uneori Citroen Romania ne trateaza....dar asta e Romania!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de bytzak » Mar Iun 09, 2009 3:14 pm

nici mie nu mi se pare normal la ce a patit Mihay. Numai pentru depasirea unui termen si servicii respectate fatza de un client. Dar avem in club membrii care sunt avocati si ei stiu mai bine sa inmulteasca acuzatiile ca sa-i usture si in fund.
De asta imi e si mie frica cand o sa ajung ca tine. Ca eu sunt mai impulsiv si fac scandal.
Ma mir ca ai ramas calm si nu te-ai luat in gura cu ei.

Oricum. eu zic sa te iei de OPC ca nu ti-au luat in considerare plangerea si sa faci scandal si la aia ca in romania dak nu dai cu pumnul in masa nu te faci auzit.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Mar Iun 09, 2009 3:21 pm

mi-e greata deja de tot ce inseamna Citroen Romania. Ce sa ma cert @Aiurika cu "inginerul" de azi...mi-e sila de asa ceva . O sa-mi cumpar eu discuri dar oricum ma pregatesc sa reclama ambreiajul ...atunci sunt curios ce mai invoca .

Oricum URATA MODALITATE sa te scoata din cladire afara in soare la 35 de grade sa stea de vorba cu tine ...

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 09, 2009 3:23 pm

Te-au vazut mai mic si mai rau, si si-au dat seama ca esti pus pe scandal :ok
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Închis

Înapoi la “Citroen Romania”