cauciucuri reespate iarna

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:
cauciucuri reespate iarna

Mesaj de Victor.VR » Joi Sep 23, 2010 11:02 am

Salutare,

Cam cat ar costa un set de 4 cauciucuri reesapate pentru iarna prin iasi?

Ca am o oferta la 5 milioane setul, aduse de pe nush unde (sper sa nu fie SH ci reesapate) si nu stiu daca e chiar asa mare targul, daca pe la astia din iasi nu cumva gasesc la acelasi pret setul.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de catalin4u24 » Joi Sep 23, 2010 11:10 am

Eu prefer unele SH in stare buna, decat reesapate. Alea reesapate sunt foarte grele iar, compozitia cauciucului este de cacao.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de mituc » Joi Sep 23, 2010 12:43 pm

Victor.VR scrie:Cam cat ar costa un set de 4 cauciucuri reesapate pentru iarna prin iasi?
Daca vrei s-o bagi neaparat in pom eu zic ca poti pur si simplu sa tragi tu de volan spre pom si s-o bagi controlat, nu sa sari in copac pe nepregatite.
Mai bine mai astepti ca acusi or sa apara oferte bune de pneuri de iarna adevarate - vezi ce spune si catalin4u24. Ai putea arunca un ochi si pe forumurile de masini de prin zona (inclusiv 4tuning) si vezi care vinde pneuri de iarna pe dimensiunea care-ti trebuie (205/55/r16, 215/55/r16, etc).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de Juliu » Joi Sep 23, 2010 1:56 pm

Cand vine vorba de cauciucuri, Singurul punct de sprijin intre tine si beton, eu cred ca ar fi bine sa te gandesti de doua ori.

Cauciurile sunt numarul 1 pe lista cumparaturilor interzise din targ, de la colorati sau la mana a doua. Sau poate nu prea iti dai seama ca ai masina noua, inainte vorbeai ca o vinzi si-ti iei bemveu "SH".
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de Victor.VR » Joi Sep 23, 2010 8:32 pm

Nici nu vorbeam de cauciucuri luate de la colorati.

In mod normal, cele reesapate sunt cele mai recomandate pentru iarna (cauciuc mai moale+cauciuc mai mult).

Pentru chev am pus cauciucuri noi insa acum bugetul nu imi mai permite asta, nu vreau sa depasesc 5 milioane pentru set.

BTW, pun pariu ca astea reesapate nici macar nu o sa faca contactul cu betonul, ci cu gheata, zapada, noroi.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de mituc » Vin Sep 24, 2010 6:08 am

Pai vad ca esti hotarit si le cunosti si performantele. De ce ai mai intrebat pe forum?
Resapate se pun la carute (trase de cal, nici macar la foltvagane). Daca tu ai impresia ca vei fi in siguranta cu un pneu resapat la viteze mai mari de 50-60... multa bafta.
Victor.VR scrie: BTW, pun pariu ca astea reesapate nici macar nu o sa faca contactul cu betonul, ci cu gheata, zapada, noroi.
Tipic! Cind dau de beton leviteaza, sau ce? Nu de alta dar ne-am obisnuit ca iernile la noi sa aiba una sau doua ninsori sanatoase, iar restul e uscat pe jos (cu nisipul si mizeria de rigoare).
Poate ar fi mai bine sa nu te grabesti si sa mai astepti pina gasesti niste pneuri SH ca lumea.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: cauciucuri reespate iarna

Mesaj de LowProfile » Vin Sep 24, 2010 3:56 pm

Reesapatele sunt o solutie daca mergi ca un batranel si nu ai pretentii la performante.. Sunt de parere ca orice reesapata e mai buna decat un Sh care a trecut sa zicem peste 3 sezoane...
Diferenta de la pneu de iarna folosit iarna fata de unu care e de vara si mergi iarna cu el e MEGA MARE!!!

Sfatul meu: asteapta sa apara ceva low-cost de iarna, dar neesapat.. Ideea cu reesapatu ala nu prea ma incanta! Si diferenta de pret nu cred ca e mai mare de 150 lei la tot setul.. Sincer!
Fost user: Adrian

Scrie răspuns

Înapoi la “Iasi”