Retete culinare

Coltul fetelor. INTERZIS Barbatilor!!!!
Reguli forum
INTERZIS BARBATILOR!!!!!!!!
Scrie răspuns
Măriuca
Mesaje:58
Membru din:Mie Noi 25, 2009 9:08 pm
Numar Inmatriculare:B 57 MJE
Retete culinare

Mesaj de Măriuca » Joi Noi 26, 2009 12:17 pm

Buna , sunt Maria si eram datoare cu reteta de Ciorba Radauteana

1 kg piept de pui
2 morcovi
2 cartofi
1 telina mica
1 pastarnac sau patrunjel
2 ardei gras
1 ceapa
3-4 galbenusuri de ou
300 - 400 smantana
otet
usturoi
patrunjel

Pieptul de pui se fierbe impreuna cu legumele intregi cu putina sare pana ce carnea este foarte bine fiarta .Dupa ce au fiert se scot din supa atat legumele cat si carnea . Apoi, carnea se indeparteaza de pe oase si se taie cuburi , impreuna cu morcovii taiati rondele sau cuburi si cartofii taiati in patru se adauga inapoi in supa .Dupa 2 clocote se adauga galbenusurile batute in care se adauga apoi smantana amestecand repede in supa ,potrivesti de sare ,dupa alte doua min se stinge focul si se pune patrunjelul . Eu de regula o acresc in farfurie cu usturoi zdobit amestecat cu otet, daca ramane ciorba sa nu fii nevoita sa o incazesti cu usturoiul in ea , strica gustul .

Pofta buna si curaj ... va iesi buna cu siguranta !
Renault Megane Bicorp 1,9 dCi

Avatar utilizator
B u L i n a
RACING
Mesaje:58
Membru din:Lun Mar 10, 2008 3:58 pm

Re: Retete culinare

Mesaj de B u L i n a » Dum Dec 13, 2009 11:00 pm

Multumim, trebuie anuntata Ana ca a aparut reteta :D, in ciuda faptului ca ea a zis ca nu prea sta pe net.

viorel
Mesaje:19
Membru din:Mar Ian 12, 2010 1:20 pm
Numar Inmatriculare:B 123 VIO
Localitate:Bucuresti

Sushi (kind of...)

Mesaj de viorel » Dum Ian 24, 2010 6:15 pm

Sushi cu somon afumat si castraveti in otet:
Ingrediente: Orez, foi de sushi, castraveti, somon afumat, soia, otet, condimente
- 3/4 cana orez cu o cana de apa, la fiert 15 min in oala acoperita
- otet, apa, zahar, piper, sare, etc fierte si pus peste orez

Am mai facut cu ton (conserva) ardei copti, avocado.
Si in rest pozne:
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
Cam atat a iesit dintr-o cana de orez, trei foi de sushi, un pachet de somon afumat, si cativa castraveti.
Durata: aprox. 1h, pt. cantitate dubla, din care 30 min. ar fi doar timpul in care fierbe orezul.

Dan pasare: Pe viitor te rog sa nu mai postezi in topicul fetelor.Asa cum scrie in titlul sectiunii...''interzis barbatilor'' Daca vrei neaparat sa-ti arati talentele culinare poti deschide un topic la ''Cafenea''.
C4 Coupe 1.6 VTi

Măriuca
Mesaje:58
Membru din:Mie Noi 25, 2009 9:08 pm
Numar Inmatriculare:B 57 MJE

Re: Retete culinare

Mesaj de Măriuca » Lun Ian 25, 2010 11:07 am

Multumim ... ajutata de imagini nu ar trebui sa creeze brobleme astfel incat sa nu fie o reusita ... mai ramane sa ai putin curaj .

Eu una , nu sunt prietena cu orezul !! :?
Renault Megane Bicorp 1,9 dCi

iulikh
Mesaje:4
Membru din:Dum Mar 15, 2009 10:35 pm

Re: Retete culinare

Mesaj de iulikh » Mar Ian 26, 2010 3:47 pm

Astazi voi incerca sa fac si eu o ciorba radauteana. Sa vedem ce voi reusi sa fac :wink: revin cu rezultatele :D
prietena lu` Acondrea

Măriuca
Mesaje:58
Membru din:Mie Noi 25, 2009 9:08 pm
Numar Inmatriculare:B 57 MJE

Re: Retete culinare

Mesaj de Măriuca » Mie Ian 27, 2010 4:50 pm

Sper ca ti-ai gasit curajul necesar pentru probarea retetei si ca rezultatul sa fi fost pe masura asteptarilor .

Astept vesti . =;
Renault Megane Bicorp 1,9 dCi

iulikh
Mesaje:4
Membru din:Dum Mar 15, 2009 10:35 pm

Re: Retete culinare

Mesaj de iulikh » Vin Feb 05, 2010 12:20 pm

In final sunt la a 2-a incercare. Prima a fost buna, am reusit sa obtin o cerere pentru "data viitoare cand faci". Problema mea, prima data, a fost ca nu am amestecat oul cu smantana inainte, si mi-a iesit intr-un fel... :D stii tu, s-a ales tot oul, si smantana s-a facut bobite mici mici :( . Urmatoarea data, le-am amestecat, si a iesit bine pana la final cand am marit focul putin si iarasi s-a separat nitel. Insa a iesit buna. Jumatatea conlocuitoare nu serveste otet sau usturoi, insa am pus de la mine niste tarhon in ea, si ii da o aroma in plus. Si buna de altfel :D Nu mai pun si poze. Insa voi face o masa cu tot familionul, sa le prezint noile mele capacitati :ya Pana atunci sarumana de reteta :)
Urmatorul meu target este sa fac niste cartofi la cuptor, cu vreo 3 feluri de branza (scobiti si pusa branza in ei), insa nu am reteta bineinteles. O sa ii fac dupa ureche si vedem ce o sa iasa :)
Pana atunci tocmai am primit o propunere de organizare a sarbatorii clublui, pentru pensiunea aia de la Voronet :D (casa Elena era, nu?) deci daca se vor hotara sa mergem acolo, poate o sa am grad de comparatie cu originalul.
prietena lu` Acondrea

Măriuca
Mesaje:58
Membru din:Mie Noi 25, 2009 9:08 pm
Numar Inmatriculare:B 57 MJE

Re: Retete culinare

Mesaj de Măriuca » Mar Feb 09, 2010 1:35 pm

Chiar daca nu se mai tine petrecerea la Casa Elena sper sa ne intalnim oricum .
Renault Megane Bicorp 1,9 dCi

Scrie răspuns

Înapoi la “C4 for Girls”