Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de B25BUY » Vin Feb 12, 2010 1:21 pm

Arata bine umflatica asa, doar ca e cam cioplita pe muchii...
si .. nu prea-mi place ideea cu manerul invizibil gen Leon.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de chainsaw » Vin Feb 12, 2010 1:25 pm

e gen alfa 156 (1996), nu leon.

masina arata ok, chiar agresiv si interesant, insa dupa cum spunea cineva, mai rau mi-a cazut gura cand am vazut c4 in 2004
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Mihay » Vin Feb 12, 2010 1:29 pm

Comunicatul oficial suna asa , deci High Rider...adio sport :evil: presimt ca o vor comite si cu C4 II si nu prea mai avem ce sa mai asteptam . O sa ne bagam banii in mentinerea actualelor C4 :mrgreen:
DS HIGH RIDER, cand dinamismul ia o noua dimensiune

La un an de la aparitia liniei DS, in momentul in care DS3 isi face aparitia in showroom-urile Marcii, CITROËN intra intr-o noua etapa a dezvoltarii acestei linii, prin conceptul DS HIGH RIDER.



O viziune moderna a dinamismului care plaseaza caracterul compact ca valoare fundamentala si care deschide calea catre noi tipuri de utilizatori, catre o noua placere de a calatori la bordul unui vehicul si catre un nou demers tehnologic inovator care se bazeaza in particular pe un sistem de propulsie hibrid-diesel.



Prin DS HIGH RIDER, CITROËN ramane in mod clar fidel filosofiei liniei DS: de a propune produse cu o personalitare puternica, clar conturata, atat in ceea ce priveste stilul cat si arhitectura. Fara a nega atuurile coupe-urilor traditionale, CITROËN inventeaza cu acest concept noi modalitati de a exprima dinamismul unui vehicul.



O masina impresionanta, un coupé aratos, DS HIGH RIDER se inscrie in registrul exclusiv si elegant, subliniind frumusetea formelor sale prin accente de lux contemporan. In acord perfect cu nuanta aurita si senzuala « Golden Gloss », cromul fumuriu al ornamentelor geamurilor laterale le scoate pe acestea in evidenta ca si cand ar fi luminate; o lumina care poate fi remarcata, de asemenea si pe ornamentele partii frontale si a spatelui datorita contururilor farurilor si pozitiilor.



Spre deosebire de coupe-urile cu 4 locuri, mai lungi si mai joase, DS HIGH RIDER este un vehicul compact dar care insipra dinamism si forta. Acest dinamism se traduce, in primul rand la volan, prin senzatiile la condus unice gratie combinatiei dintre parbrizul care se contopeste cu plafonul, a arhitecturii interioare si al sistemului de suspensie care inglobeaza tot know-how-ul Marcii in materie.



Capacitatea conceptului DS HIGH RIDER de a depasi diversele constrangeri se traduce prin alegerea motorizarii sale, un sistem de propulsie hibrid-diesel - un motor Diesel HDi cu filtru de particule asociat unui motor electric incorporat la nivelul trenului de rulare spate. Placerea performantelor dinamice se conjuga astfel cu respectul fata de mediu.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 1:33 pm

Gibonski_wnb scrie:c dreq are alt target masina asta nu se vrea hothatch...incercati sa vedeti evolutia de la C4 si incadrarea coupe-ului intr o alta gama, nu sa o comparati cu Focus RS si alte bombe.
E compacta? E hatchback? De ce n-ar putea s-o faca si hot, cum era c4 vts care insa e printre cele mai castrate HH-uri la capitolul motorizare. Daca s-a putut cu DS3R de ce nu ar exista si un DS4R? Ca doar nu eram absurd sa ma gindesc ca masinile astea tre' sa aiba numai motorizari extreme. Poa' sa aiba si 1.4 de 90-100cp, dar sa aiba si un 2.0T sanatos (vezi foltvaganele golf 6 1.2TSI de 3 cai putere si respectiv golf r20).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Feb 12, 2010 1:40 pm

pana sa ajungi la istorie cine e primu' care a mascat clanta de la usa din spate intrebarea e care maner(clantza) mascata....eu vad 2 usi + eventualul hayon :shock:
@mituc - scrisesem ca ar putea avea un hibrid cu 200CP care ar fi aobslut decent pt o masina considerata premimum nu hothatch si varianta de DS4 R daca ar fi tot pe 200CP s-ar invarti in opinia mea....spuneau niste ''intelepti'' candva - si le as da dreptate ca ilustru ''necunoscator''ce sunt- ca chiar cu mama diferentialelor si a electronicii peste 200CP pe fata sunt inutili...

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 2:33 pm

Intr-adevar, altii merg cu 350-400cp pe fata, un c4 projectat si testat temeinic in uzina sigur n-ar reusi in ciuda faptului ca citroen are printre cele mai sanatoase setupuri la suspensie.

Later edit: DS3R cu 200CP pe fata are si mai putin sens ca un eventual DS4 cu 250 doar pe fata, e simpla fizica, centre de greutate, distributie de masa si alte minuni (a se vedea performantele cu start de pe loc ale lui DS3). Dar totusi se poate, dovada este DS3R.
Si oricum, cine minca rahat compactat in mod calificat si televizat despre limita celor 200cp doar pe fata ar putea minca si despre 50cp tot pe fata. Singurul lucru care se modifica este unde inceteaza sa te incomodeze surplusul de cuplu: la 50cp te incomodeaza pina pe la 30Kmph, la 200cp te incomodeaza pina pe la 60-70, adica imediat ce incepi sa vrei sa dai a treia.
Oricum, dorinta mea ar fi sa faca o versiune de DS4 de 300cp si awd.

P.S.: daca e s-o luam la cazuri particulare, cum e si cel al vitezelor de pina la X, am putea sa discutam mult si bine despre inutilitatea acelor multi cai doar pe spate, daca atunci cind te deplasezi cu un RWD pe teren alunecos (nu mai zic de iesit din parcare) spatele nu stie sa faca nimic pentru ca are greutate mica pe el. Deci... teorii si teorii...
Ultima oară modificat Vin Feb 12, 2010 3:02 pm de către mituc, modificat 1 dată în total.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Aiurica » Vin Feb 12, 2010 2:59 pm

e misto masina dar parca prea inalta pt gusturile mele.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 3:04 pm

Stai linistit aiurescu... asa parea si Citroen Lounge iar cind l-am vazut live n-a mai parut deloc inalt.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Feb 12, 2010 3:10 pm

n am reusit sa scap de ironie desi m am declarat necunoscator.oricum deocamdata vb doar de exterior ca atat vedem , ca si la DS3 primele poze cu interioru o sa apara peste cateva luni probabil....sa raman ontopic au aparut mai multe poze online
ImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Mihay » Vin Feb 12, 2010 3:12 pm

cum ma Mituc n`o sa fie inalta daca p cheama si HIGH RIDER :mrgreen: eu asteptam de la Ds4 o versiune mai nervoasa decat acel DS3 -R de 200 cp anuntandu-se ca C4II nu va mai fi coupe....si ei ce fac...sunt dezamagit

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 3:29 pm

Gibonski_wnb, eu am ce am cu cei care sustin sus si tare ineptia aia (cum ar fi englezoaicele blonde care au impresia ca masinile pot avea doar cutii cu 5 trepte, chiar daca in sinea lor is competente), nu cu tine care doar ai reprodus-o impreuna cu notele de rigoare. In absolut nici un caz remarca mea nu s-a indreptat spre tine :)

Mihay, eu acolo am citit ca DS4 va avea scaune mai lungi si mai joase. De acolo am dedus ca nu va fi CUV/SUV ci ca High Rider se refera la standardele ridicate a tot ceea ce tine de confort. Eu asta am inteles... si inca mai sper.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Mihay » Vin Feb 12, 2010 3:47 pm

nici eu n`am zis Suv decat in gluma ::P dar e clar ca nu va fi un HH cum toata lumea se astepta..daca se vorbeste de motoare electrice pe puntea spate... oricum arata incomparabil mai bine decat noile astra,megane , golf etc.. probabil pe 2-3 martie aflam toate detaliile

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Feb 12, 2010 3:58 pm

eu zic - si's ''umpic ::P '' intristat de asta - CA ESTE CHIAR in linia susamintitelor astra- megane -alfa ca si linie si idee , cu niste softtouches tipice Citroen si care ii dau nota aia de unicitate.
Incerc sa inteleg totodata de ce spuneau baietii mai sus ca au fost dati pe spate de C4 in 2004- si eu am fost in aceeasi situatie- DS4 e doar o evolutie a unui design, nu ''nebunia''C4 raportata la momentul din 2004(doar Megane fierdecalcat- mai avea aceleasi balls in materie de design in clasa compacta).poate nu mai era loc de reinventat roata designului sau a fost o frana legata conceptul masinii - care se vrea a fi una ''serioasa''.

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de emicald » Vin Feb 12, 2010 4:08 pm

Amen, gibonski_wnb!

Tocmai ce am vazut o Astra noua la showroom si asta arata ca o incrucisare intre aia, Megane, Audi A3, Alfa plus Seat (nu stiu care, ca toate-s la fel, ca si Audi).
Macar sa fi avut un "jenesaisquoi" frantuzesc...
Dar mai asteptam sa o vedem mai bine, cine stie ce surpriza apare.
Cit despre 300 de cai, n-ar cumpara nimeni un Citroen d-ala. Cocalarii ar vrea sa dea pe un C5 cit pe un VW Polo, ca, deh, e "frantuzeasca"...
C4

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Citroen DS4, viitooarea compacta premium

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Feb 12, 2010 4:35 pm

legat de dimensiunile exterioare ale masinii
C4Coupe; L x l x h = 4,29 x 1,77 x 1,46 - am rotunjit cu plus .

VS

DS4 L x l x h = 4,26 x 1,82 x 1,48

cred ca ne putem imagina stiind cum arata actuala generatie, cam cum ar putea arata DS4.

Scrie răspuns

Înapoi la “Prototipuri”