Kit admisie hdi

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Shadow » Mar Noi 18, 2008 3:43 pm

Lucrul asta depinde de f multi factori...pe unde mergi cu masina...cat de des cureti filtrul...cum ai grija de masina.

Parerea mea personala este ca o firma de genul K&N nu se apuca sa faca filtre care iti fac masina praf...pe termen lung ai mult mai mult de pierdut.


Dar eu am o intrebare...d c toata lumea spune sa nu pui CAI sau short-ram pe diesel si pe benzina e K??? In cazul masinilor pe benzina numai exista praf???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 18, 2008 4:25 pm

doc, plecam de la ideea ca ce discutam este constructiv......
dar ce spui tu pare ceva de genul....nu modificati masina ca consuma mai mult...se pot strica alea alea....

plecam de la ideea ca masinile cu turbina sunt cele mai puternice.
majoritatea au admisii , iar producatorii fac asa ceva!
e ceva ce nu se leaga in afirmatia ta.
sa nu mai punem pt ca se strica ??????

ce spui tu este un lucru general.....filtru filtreaza mai putin....praf.....motor....etc....
speram sa vii cu ceva concret care sa imi demonstreze ca e o prostie sa pui un filtru conic pe un hdi.
cat despre afirmatia ca K&N fac asa ca sa strice motoarele si ca sa vinda.....nu prea tine!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Doc » Mar Noi 18, 2008 4:41 pm

Off...e mult de scris si explicat. Ori ma apelati telefonic la 075.194.100 si va explic ori luati legatura cu Mugurel si va explica de ce nu se pune filtru de aer conic la 1.6HDi.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 18, 2008 4:49 pm

pai vrei sa te sune toti cei 4000 de mebri???
sau cati or fi ei?

glumesc!
afirmatia ta e valabila doar pt 1.6 hdi?
sau in general pt turbine?
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Doc » Mie Noi 19, 2008 10:46 am

Mihay scrie: In legatura cu DOc...mai astepta poate vom avea un partener mai serios :wink:
... stii tu ceva si eu nu stiu??? Cat despre remapare iti pot spune ca nu exista firma de RO care sa fii facut tuning la mai multe 1.6HDi decat mine. Ar trebui sa iau in calcul pe langa Peugeot si Citroen si toate celelalte precum Mazda, Volvo si Ford. De asemenea am detinut si condus un 307 1.6HDi cu modificare de soft si turbo schimbat, posibil unul dintre cele mai rapide la vremea respectiva. Stiu exact care sunt problemele lui si cum pot fi rezolvate, ce se poate intampla atunci cand este modificat prost si care este cauza atat cunoscutului mesaj Antipolution Fault.

Cat despre filtru de are conic, daca un reprezent Citroen (mugurel) va spune ca nu este ok pe acest motor de ce vreti voi sa fiti mai cu mot? In fond este alegerea voastra eu mi-am permis sa va dau un sfat la fel cum au facut-o si altii. Nu am nicio legatura cu vanzarea acestor filtre insa din experienta avuta cu clienti ce si-au instalat asa ceva va spun ca nu are ce cauta filtru conic pe turbo diesel.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

candymann

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de candymann » Mie Noi 19, 2008 10:52 am

lasa-i dom'le sa isi puna si mai apoi sa ii vad p-aci cum plang k s-a dus una sau alta. omul nu invatza decat pe propria piele nu si din greselile altora.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Aiurica » Mie Noi 19, 2008 10:57 am

ce imi plac mie comentariile de gen....eu stiu...dar nu iti spun...ca eu stiu...si tu nu....
lasi putin suspanas...asa.....malefic......
lasa-i sa puna......

sunati.....
...este forum oamnei buni.....nu linie erotica.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Doc » Mie Noi 19, 2008 12:00 pm

Pai ce nu iti este clar: afecteaza turbina si debitmetrul. Mai mult cred ca nu are rost sa explic.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 19, 2008 12:18 pm

Hai mai @Doc, cum n-are rost sa exlpici :shock: Tocmai ca are rost, trebuie niste amanunte ca sa intelegem clar. Daca motorul e afectat(ma rog,turbina si debitmetrul) si urmarile se simt dupa 200.000 de km,atunci nu vad nici o problema. Dar daca problemele apar imediat, niste detalii trebuie sa ne dai, eventual cu niste exemple intalnite de tine, pls. :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de CerteZ » Mie Dec 03, 2008 1:02 am

dupa lungi cautari am ajuns la concluzia ca nu exista kit de admisie sport pentru 1.6 hdi doar filtre de forma celui OEM,singura shansa a ramas sa confectionam unul....dar intr o zii cand stateam de vb cu un prieten care are un ford focus 1.6 tdci (1.6 tdci de la ford este defapt acelasi motor DV6 TED4 ca cel de pe citroen shi peugeot pentru ca ford are contract cu PSA difera doar cutia de viteze care este foarte lunga foarte !..am mers mult cu mashina ...shi calculatorul difera in rest este exact la fel ,turbina GT15544v ,debitmetru Pierburg tot pana shi capacul pe care scrie 1.6 hdi se potriveste pe acel motor ) am parcat masina mea langa a lui...shi mi am dat seamaa ca racordu dintre turbina-debitmetru-filtru de aer este exact ce vrem noi sa construim ...numai ca este din cauciuc shi este facut perfect..la pret am fost la un magazin de piese auto cu VIN ul prietenului cu fordu dar nu il avea ..mi a zis ca pentru motoru de ford 1.8 tdci e 170 lei care este asemanator cu cel de 1.6 tdci ...asta o shtiu pentru ca acelasi prieten are si un ford focus 1.8 tdci 115cp deci nu poate sa difere mult la pret.
am o poza gasita pe google cu motorul 1.6tdci 110 cp ----> http://www.stevelarkins.freeuk.com/imag ... ngine1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ---> http://archiv.langzeittest.de/ford-focu ... orraum.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
este posibil ca acest tub de pe ford 1.6 tdci sa fie la fel si la mazda3 1.6d sau volvo s40 care are acelashi motor DV6 TED4 (shi ei au contract cu PSA sau mi se pare ca mazda apartine ford sau exista o alianta intre ei nu mai stiu sigur volvo sigur apartine ford) nu am reusit sa gasesc poze cu motorul de pe mazda sau volvo dar rog persoanele care au cunostiinte cu mazda 1.6 d/volvo s40 1.6d sa faca niste poze la motor si sa le posteze pe acest topic
in urma colaborari PSA cu BMW pentru 1.6 120 cp si 1.6 THp 150cp este posibil ca motorul DV6 TED4 sa fie pus si pe mini cooper ---> http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... o%26sa%3DN" onclick="window.open(this.href);return false; daca se observa in poza cu motorul acesta are capacul de sus modifica si cu sigla mini dar racordul este la fel ca la hdi se duce in spatele motorului
Ultima oară modificat Mie Dec 03, 2008 1:05 am de către CerteZ, modificat de 2 ori în total.
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de CerteZ » Mie Dec 03, 2008 1:04 am

am gasit si o poza si un filmulet cu motorul DV6 TED4 pe mazda dar nu prea se vede acel racord pt ca motoru are capacul la motor mai mare ..:( http://www.452-engines.com/uploaded_ima ... 795129.JPG" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.youtube.com/watch?v=9j779pFX ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Aiurica » Mie Dec 03, 2008 9:47 am

sa mor de am inteles.
pana la urma ati construit sau nu?
iti pui sau nu?
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de CerteZ » Mie Dec 03, 2008 12:02 pm

eu nu am spus ca mi am pus nicaieri doar m am documentat bine...am postat pentru aia care vor sa isi puna curand, sa stie ca exista o metoda mai ieftina si mai de calitate.....poate intr un viitor o sa imi pun dar pana atunci am alte prioritati pt masina..
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de Shadow » Mie Dec 03, 2008 12:08 pm

CerteZ scrie:dupa lungi cautari am ajuns la concluzia ca nu exista kit de admisie sport pentru 1.6 hdi doar filtre de forma celui OEM,singura shansa a ramas sa confectionam unul....
Nici eu nu am inteles nimic!!!
Mai ales partea de mai sus, in care spui ca nu ai gasit kit de admisie.... :?: K&N!!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Kit admisie hdi

Mesaj de CerteZ » Mie Dec 03, 2008 12:15 pm

pai ori iei unu conic si il infigi acolo cum cred ca ai facut tu ....ori refaci traseul de admisie si inca o solutie pe care am gasit-o e sa cumperi un racord de ford focus 1.6 tdci
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”