motoare alternative

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:
Re: motoare alternative

Mesaj de Dan pasare » Lun Ian 05, 2009 6:09 pm

Masinile care merg cu hidrogen, sunt practic niste masini electrice.
O instalatie care extrage hidrogenul din apa, e prea mare si nu poate fi montata pe un autoturism.Sau daca se face(si sunt incercari), produce putin hidrogen, insuficient pentru a fi eficienta instalatia.
Asa ca solutia e ca statiile de alimentare cu carburanti , sa aiba si hidreogen, asa cum au GPL.
In urma ''arderii'' hidrogenului, pe teava de esapament iese...apa.
@shadow, in procesul de electroliza se foloseste energie electrica, iar aceasta se obtine si prin poluare, uneori masiva in cazul termocentralelor sau centralelor nucleare.Asa ca din start, obtinerea hidrogenului pe scara industriala genereaza poluare.
http://www.dailymotion.com/video/x31r9d ... uture_auto" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

candymann

Re: motoare alternative

Mesaj de candymann » Lun Ian 05, 2009 6:44 pm

audi a incercat asha ceva pe A6 sau A8. stiu precis ca au incercat cu hidrogen pentru faza cu apa pura pe tzeava de eshapament.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de mituc » Lun Ian 05, 2009 8:53 pm

Au incercat si cei de la honda o varianta cum zice pasarele, era bucuros Capitan Slow de la top gear (dar nu gasesc acum clipul).
Problema e insa alta: cum produci acel hidrogen? Pentru ca, da, cind mergi cu masina nu scoti decit apa, insa daca procesul total de fabricare a masinii, a componentelor ei e in genul lui Prius si mai nou si problema sintetizarii combustibililui atunci... mai bine ma lipsesc, prefer o masina facuta repede, cu resurse locale, fara sa trebuiasca sa transporti tot felul de minuni dus si intors de 70 de ori peste mari si tari ca sa le prelucrezi (vapoarele care le transporta nu ard combustibil? Procesele de fabricatie, acumulatorii consumati, etc etc etc, ce se intimpla cu ei?! De unde iei curentul cu care faci electroliza sa faci rost de hidrogen?).
Priviti problema global si nu mai sariti unii la altii, sariti doar la aiurescu pentru ca nu are gume de iarna :twisted: :twisted:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de florinc4 » Lun Ian 05, 2009 9:08 pm

Foarte interesant subiectu sunt atatea materiale pe net despre acest subiect....americanii din cate vad eu chiar nu mai vor masini poluante cu moatoare uriase...am citit acum cate va minute cum , Bush are fi investit si sprijinit dezvoltarea motoarelor cu hidrogen cu peste 2 miliarde $ , iar guvernatorul Californiei Arnold Schwarzenegger doreste sa faca pana in 2010 peste 200 de statii de alimentare cu hidrogen....wow
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 05, 2009 10:54 pm

pai stiti care e ultima bomba???
cica schimbarea bateriilor la o masina full electric, cica ar polua mai mult decat una cu carburant conventional...pe o perioada de timp.
toti spun...( mihaela radulescu) ca merg mai nou cu masini nepoluante...uitand ca din 3 in 3 ani..tre sa schimbi putin vreo 15 baterii.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de IceRidder » Lun Ian 05, 2009 10:58 pm

stiu ca o sa imi sariti in cap pentru acest raspuns dar urmaresc acest subiect de cativa ani si stiu cate ceva gen ca acest combustibil pe baza de hidrogen (Fuel Cell cum ii zice prin afara) este foarte instabil.

In 1996 in statul california a intrat in vigoare legea ca producatorii de autovehicule sa vand anual un procent de 5% de autovehicule cu poluare 0 pe an (cei de la GM deja dezvoltau masini electrice.) si in urmai acestei legi a luat viata in curtea celor de la GM masina EV1, masina cu motor elctric. Dupa 10 ani in 2006 legea a fost scoasa din cauza presiunii impuse de producatorii de masini (in fata cu GM si Ford). Dupa ce legea a fost scoasa toate masinile EV au fost retrase de pe piata (niciuna dintre masini nu fusese vanduta ci doar inchiriata). "Proprietarii" de EV au incercat din rasputer sa pastreze masinile (au si facut o oferta de 2 mil $ pentru 80 de masini EV nedistruse inca aflte intr-o parcare). Un mecanic spunea despre masina : vine in service ii pun apa de parbriz si poate pleca iar eu raman curat pe maini. GM a dus o campanie foarte agresiva de discreditare a masinii inceercand sa vand masina spunandui intai dezavantajele (si sigurul) : autonomia redusa fapt din care reise intrebare: Daca vrei sa vinzi ceva incepi prin a spune defectele? iar alta replica a fost : Astia daca vor iti vand si kkt dar mite o masina. Unul dintre principalele motive ale incheierii proiectului EV de catre GM a fost fapul ca motorul era electric si nu necesita piese de shimb. Al doilea factor important impotriva masinii electrice a fost bateria - un american care are nenumarate brevete de inventatator a inventat o baterie destul de rezistenta, insa invetia a fost cumparata de GM si apoi predata celor de la TEXACO ( http://www.youtube.com/watch?v=1J5f9x_R ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Pentru detalii mai amanuntite si mai exacte cautati documentarul amintit de mine mai sus.

EV:
http://www.youtube.com/watch?v=f5TLUIU5KFI" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=-QDvXQ43 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Tesla roadster:
http://www.youtube.com/watch?v=xkp7NYCm ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=MQg1KUHq ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=HTKexayl ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de commandorsteel » Lun Ian 05, 2009 11:00 pm

oricum... ziceau si astia mai destepti de la tv ca este putin cam periculos in caz de accident sa ai cu tine o butelie de hidrogen :-k
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de IceRidder » Lun Ian 05, 2009 11:00 pm

Aiurica scrie:pai stiti care e ultima bomba???
cica schimbarea bateriilor la o masina full electric, cica ar polua mai mult decat una cu carburant conventional...pe o perioada de timp.
toti spun...( mihaela radulescu) ca merg mai nou cu masini nepoluante...uitand ca din 3 in 3 ani..tre sa schimbi putin vreo 15 baterii.....

Even with the demands of charging and discharging the battery pack on a daily basis, the batteries in the Tesla Roadster will give you more than 100,000 miles of peak performance driving. After that point, the battery will see only gradual drops in performance over time.

160,000 km eu zic ca este destul si nu stiu cate persoane vor schimba in 3 ani aceasta baterie.


In romania la un momentdat era o vorba : "Mintim lumea cu televizorul". Daca maine ar incepe productia in masa la masina electrica cate persoane ar ramane fara locuri de munca?
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 05, 2009 11:06 pm

si nu numai....discutia poate continua la nesfarsit.....arabi...americani....petrol....multe...multe....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: motoare alternative

Mesaj de basy » Mar Ian 06, 2009 1:41 am

Pai ce ar face americanii cu atata petrol dupa ce au dus razboiul din Irak?
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de Aiurica » Mar Ian 06, 2009 9:03 am

ar construi un alt razboi....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Ian 06, 2009 9:35 am

uite generatia noua de politicieni .
si sa nu i uitam si pe ecologisti .

sa ramanem totusi la visul unui C4 Hybrid.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de mituc » Mar Ian 06, 2009 9:41 am

Mr_kokaa scrie:sa ramanem totusi la visul unui C4 Hybrid.
...AWD si de 250cp, in 5 usi :roll:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: motoare alternative

Mesaj de basy » Mar Ian 06, 2009 10:41 am

Eu vreau tractiune fata cu blocant twinster, sau de ce nu Snow Motionul de la Citroen ca tot cam aia e posibil sa faca... coupe. :glasses ::P
As mai vrea sa nu fie bazaitoare de aia electrica. :ok :mrgreen: :drive
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: motoare alternative

Mesaj de stevey » Mar Ian 06, 2009 4:04 pm

le-a luat-o nemtzii inainte la citroien http://www.promotor.ro/noutati-auto-aut ... rk-3706183" onclick="window.open(this.href);return false;

"interesul pentru vehiculul complet electric, care poate parcurge 150 km, cu o singură încărcare, este foarte mare. MINI E este foarte adaptat la condiţiile urbane, având doar două locuri şi accelerând până la 100 km/h în 8,5 secunde, îndeajuns pentru a fi sprinten în oraş."

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”