Suspensii V-MAXX

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Lun Mai 17, 2010 10:08 pm

mdaaa despre astaa vorbeam si eu :)
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de mituc » Mar Mai 18, 2010 8:06 am

CerteZ scrie:@exosphere nu stiu ce sa zic dar te cred pe cuvant...
va rog sa ma scuzati dar nu pun azi poze pentru ca azi am fost la service sa imi schimb rulmentul de la placa de presiune si nu au terminat masina ...da totusi de dimineata pana sa o bag inauntru am vazut un c4 si ma apuc eu sa masor,a mea are 59 de la aripa la pamant ...si aia de acolo avea 67....deja ma apucaseraa toti dracii ...nu stiam de ce diferenta e asa mica ...avea jante pe 17 si m am gandit ca este vts dar nu..era 2.0 hdi bine dotat....si cand ma uit eu mai bine la suspensiee ...avea si el arcuri.. deci 7 sau 8 cm + cat s-a lasat si a lui ajung la adevar...dar ...o sa ma tin de cuvant si o sa pun poze !
C4 facelift chiar este semnifictiv mai inalt decit pre-facelift.

Iar faptul ca are jante de 17 sau 19" nu il cocoata decit daca nu cumva isi pune pneuri de utilitara.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de commandorsteel » Mar Mai 18, 2010 2:37 pm

de ce?
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Deese » Mar Mai 18, 2010 2:51 pm

Pentru ca diametrul rotii ramane acelasi daca pui janta de 15 sau de 18 (ma rog, se modifica cu cativa mm)
Talonul scade sau creste astfel incat sa ramana la fel diametrul.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de alexc4 » Sâm Mai 22, 2010 6:18 pm

mda astazi am constat ca s-a rupt si cealalta flansa ori am luat eu cele mai poarte flanse posibile ori amortizoarele au ceva. ma dispera pur si simplu. miercuri o sa o schimb sa pun originala. sunt curios cum o sa se comporte de CERTEZ care sper sa fie mai norocos ca mn.
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Dum Mai 23, 2010 8:23 am

s a rupt flanshaa adicaa aia de unde setezi inaltimea..? cum ai luat o groapaa cevaa sa stiu cand imi pica ....moaamaa panica maximaa ....
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Dum Mai 23, 2010 8:25 am

da mi numaru tau ...ca nu l mai am de atunci sa vin sa vd si eu de unde s au rupt...
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Dum Mai 23, 2010 10:25 am

I s-a rupt flansa care tine capatul amortizorului! Asta am patit-o si eu, si o explicatie oarecum logica, ar fi ca arcul nu sta fix si la denivelari loveste puternic in flansa!
Am aproape un an cu flansele astea noi, si inca tin,chiar daca se mai aud zgomote ciudate!!
Vmaxx nu e chiar ce trebuie cand vine vorba de suspensie, probabil cu ea mai ridicata nu ar mai fi probleme, dar asa se pot lua doar arcuri si atat!

@Certez, tare sunt curios cum se vor comporta ale tale, poate sunt mai bune decat Vmaxx!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de alexc4 » Dum Mai 23, 2010 11:28 am

am niste poze cu flansa veche sa iti dai seama unde sa te uiti si nr meu este 0729484849

Imagine

Imagine

Imagine
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Dum Mai 23, 2010 1:39 pm

moama panica maximaa inseamnaa ca o sa cedeze si la mine alea cat de curand...cat costa una ..? pe mine sigur nu ma ocoleste problema astaa la cum ma ocoleste pe mine norocu', gata nu mai merg cu masina ca am nevoie de ea la licenta :|
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de mituc » Dum Mai 23, 2010 1:49 pm

Cit de un kit complet de suspensie Bilstein B14PSS pentru c4? Banuiesc ca majoritatea ati dat inapoi din cauza pretului, dar la cit urmeaza sa va distrugeti masinile cu suspensii facute din arcuri de pix lipite cap la cap cu banda adeziva si amortizoare de haion incep sa ma intreb daca nu cumva is ieftine ca braga.

Evident, Bilstein B14 sint suspensii, deci nu va vor permite sa lasati masina pina sub nivelul de contact al pneului cu asfaltul, deci s-ar putea sa nu puteti face asta prea usor.

BILSTEIN - B14 PSS
Threaded Suspension (height adjustable)
Gas Pressure, Conditions see certificates
Fitting Position Front Axle, Lowering 45-55 mm, To axle load 1065 kg
Fitting Position Rear Axle, Lowering 30-50 mm, To axle load 1065 kg

Daca nici 5mm nu sint suficienti atunci nu stiu ce e suficient.

http://www.carparts-cat.com/dvse.asp?pw=bilstein&spr=4" onclick="window.open(this.href);return false;
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Dum Mai 23, 2010 2:48 pm

si acum poze cu diferentele cei care au zis ca nu are cum sa fie 11 cm au avut dreptate nu stiu ce am masurat eu atunci si nu stiu cum de masina mea avea 59 cm atunci acum are 61 cm inaltimea de la pamant la aripa si un c4 normal are 69-70 cm din ce am gasit eu pe strada dar nu erau tocmai noi masinile...ca mai vedeam cateodata o struto-camila de c4 si aia sigur nu avea 69-70 dar pana la urmaa nu conteaza cum e aia nouaa conteaza unde se "stabilizeaza" ea in timp deci diferenta este undeva de 8-9 cm ..de lasat se mai poate lasa 6 filete pe care le am lasat de siguranta sa nu fie inelele chiar pe margine ...deci se mai poate lasa pe fata 1.2 cm (1 filet = 2 mm) si pe spate cam 1.5 cm (si pentru cine vrea ceva extrem se mai scot vreo 3 cm fata si 2 cm spate :P)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



@mituc poate sa fiee si mama bilsteinuluii eu sunt sigur ca si cu alea se intampla acelasi lucru !!! si sa itzi spun de ce : flansele alea cedeaza pentru ca suspensia este foarte dura fata de ce e de fabrica ...si pentru ca sunt proaste si sunt gandite pentru forte/socuri mult mai mici ,din ce zici tu ..ar trebui ca bilstein sa faca tot o suspensie moale doar ca sa nu se rupa flansele ...ceea ce e absurd pentru ca deasta ai cumparat sport sa fie dura deci sa schimbe radical caracterul masinii ...e gandita altfel treaba se rupe pui flanse sport ..ca se gasesc ;)
apropo de bilstein...arata inclusiv la detalii la fel ca ale noastre ,sistemul de reglare arata diferit pe spate dar amortizoarele pe spate parca-s ale mele :P (nu sariti cu gura pe mine sunt constient ca nu se compara calitativ ) si pe fata aceeasi poveste nu imi vine sa cred...doar ca amortizoarele pe fata sunt monotub....e e ceva ..trebuia sa fac si eu arcurile albastre :lol:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... %7Clang_ro" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de mituc » Dum Mai 23, 2010 5:39 pm

CerteZ scrie: @mituc poate sa fiee si mama bilsteinuluii eu sunt sigur ca si cu alea se intampla acelasi lucru !!! si sa itzi spun de ce : flansele alea cedeaza pentru ca suspensia este foarte dura fata de ce e de fabrica ...si pentru ca sunt proaste si sunt gandite pentru forte/socuri mult mai mici ,din ce zici tu ..ar trebui ca bilstein sa faca tot o suspensie moale doar ca sa nu se rupa flansele ...
Sint sigur ca bilstein a rupt deja suficiente flanse pe C4 cind a facut testele (le testeaza pentru fiecare masina, nu le iau de pe Porsche si schimba doar prinderile si apoi scriu pe cutie ca merg si pe C4) incit au luat toate masurile ca acele flanse sa ramina intregi (un diametru mai mare al arcului la contactul cu flansa, pentru a distribui mai eficient presiunea in flansa, eventual o gogoasa dintr-aia de poliuretan de pus intre arc si flansa).

Ia vedeti pe forumul prieten din spania, nu si-a pus nimeni suspensii pe C4? Dar suspensii, nu glume.

P.S.: Later edit: este tocmai ce spuneam mai sus. Ia priviti cum arata capatul coil-ului fata Bilstein B14 PSS pentru c4 (pe fata vine ala cu arcul dublu):
Imagine
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Dum Mai 23, 2010 6:48 pm

capatul ala il am si eu stai linistit ..nu are ce alta suprafataa mai mare nu e loc e la fel ..ti-am pus link cu suspensie bilstein b14 pentru c4 sunt poze acolo ...deci raman la ideea ca e o problema care apare cu orice fel de suspensie ...poti sa studiezi poza de pe masina mea si dupaa cea de pe forum...eu nu zic ca sunt la fel sau ca amortizeaza si se comporta la limita la fel de bine ca bilstein dar dure sunt si unele si altele deci ...flansele o sa se rupa si bisltein :)
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Aiurica » Dum Mai 23, 2010 8:28 pm

oricum e pe burta rau!
masina din stanga este a unui co forumist din cate imi dau seama! :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”