Vredestein Quatrac 3 all season

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:
Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de lucyano » Vin Feb 12, 2010 6:21 pm

O noutate in lumea anvelopelor asa ca hai sa ne spunem parerile,pro sau contra!Ce ziceti,este o solutie pentru cei care nu vor sa schimbe anvelopele iarna?Intrati aici si vedeti despre ce este vorba!!! :drive http://www.efrontier.ro//index.php?page ... &Itemid=34" onclick="window.open(this.href);return false;
Ultima oară modificat Vin Feb 12, 2010 6:48 pm de către lucyano, modificat 1 dată în total.
forever citroen

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de florinc4 » Vin Feb 12, 2010 6:34 pm

Noutatea sunt anvelopele de mai sus sau cele all season?...vrem si noi mai multe detalii...ca nu gasesc detalii...era frumos sa fi dat mai multe detalii...ca de genu:

"Partea de rulare prevăzută pentru vară a cauciucului Quatrac 3 se află în partea îndreptată spre exterior. Această parte a anvelopei Quatrac 3 are o rată de aer mai redusă (mai mult cauciuc, mai puţin aer), şi un număr mai redus de lamele drepte. Pe timp de vară, acest profil asigură aderenţă suplimentară pe umărul exterior al anvelopei atât pe asfalt uscat cât şi în condiţii de ploaie. Datorită cantităţii suplimentare de cauciuc pe umărul exterior şi a blocurilor de profil rigide, anvelopa reacţionează cu promptitudine la comenzile de direcţie. Partea interioară a anvelopei Quatrac 3 dispune de o structură de profil deosebit de deschisă, cu lamele în formă de valuri care asigură tracţiune suplimentară în condiţii de iarnă şi carosabil înzăpezit. Pe deasupra, această parte a profilului de rulare asigură o desprindere foarte uşoară, astfel încât noroiul şi zăpada nu se pot lipi de profil, asigurând astfel aderenţă optimă în toate condiţiile. Quatrac 3 este prevăzut cu pictograma Snowflake (fulg de zăpadă) şi M&S, îndeplinind astfel condiţiile pentru un cauciuc de iarnă. "
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de lucyano » Vin Feb 12, 2010 6:44 pm

De aia am pus linkul ala ca sa nu dau mura-n gura!
forever citroen

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 11:22 pm

E allseason deci nu exista in romania. Pneurile astea sint pentru tarile nordice/alaska/siberia/islanda/etc unde iarna se merge cu pneuri cu cuie iar vara cu all-season pentru ca oricum tempraturile sint intre 5 si 25C maxim.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de vladut_v » Vin Feb 12, 2010 11:32 pm

Toate ca toate, dar eu nu m-as incumeta sa merg cu 200 km/h incaltat cu asemenea anvelope corcite.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de mituc » Vin Feb 12, 2010 11:48 pm

Mersul cu viteza are legatura cu indicele de viteza al pneului si atit.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de wonka jr. » Vin Feb 12, 2010 11:58 pm

vladut_v scrie:Toate ca toate, dar eu nu m-as incumeta sa merg cu 200 km/h incaltat cu asemenea anvelope corcite.
eu n-as incumeta sa ajung la 200 cu orice tip de pneuri. abia daca poti sa mergi linistit cu 100 km/h in minunata noastra patrie.
pneurile arata destul de bine, nu stim si cat de bine se comporta la + 40 grade si la -20.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de Shadow » Sâm Feb 13, 2010 1:04 pm

Sunt niste cauciucuri all-season....nu vad nimic deosebit la ele...
Ideea e ca un cauciuc de iarna nu este bun pe zapada sau temperaturi scazute doar datorita profilului ci si a consistentei cauciucului... Iar modelul de mai sus imi vine cam greu sa cred ca au folosit 2 compozitii diferite pe cele 2 zone diferite...

Si la noi in tara poti sa mergi lejer cu viteza atata timp cat ai destul loc ca sa anticipezi traficul...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de lucyano » Sâm Feb 13, 2010 1:29 pm

[quote="Shadow"]Sunt niste cauciucuri all-season....nu vad nimic deosebit la ele...
Ideea e ca un cauciuc de iarna nu este bun pe zapada sau temperaturi scazute doar datorita profilului ci si a consistentei cauciucului... Iar modelul de mai sus imi vine cam greu sa cred ca au folosit 2 compozitii diferite pe cele 2 zone diferite...

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Foarte obiectiv baiatul asta!
forever citroen

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de mituc » Sâm Feb 13, 2010 4:25 pm

Intr-adevar, dar eu nu am inteles ce cauta o discutie despre un cauciuc ce nu ar trebui sa existe in romania la performance tuning. Fiecare set de pneuri vine si cu o instalatie completa de NOS + 10 butelii de rezerva?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de lucyano » Lun Feb 15, 2010 12:18 am

Ma interesau aceste pneuri si am vrut sa vad si parerile altora!Poti muta subiectul unde crezi tu ca e mai bine!
forever citroen

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de mituc » Lun Feb 15, 2010 8:25 am

Pai ce sa spun, daca-ti vei lua aceste pneuri sint sigur ca vor fi ok in general, asa cum probabil ar fi si un pneu de iarna vara la 40C daca mergi usurel.
Dar fiind all-season e un compromis imens indiferent care e producatorul pneului. All season, fie el si de fapt jumatate de pneu de iarna si jumatate de vara, tot all-season este. Practic nu vei merge cu 205/55/r16, si vara vei merge cu 205/2 55/r16 iar iarna cu cealalta jumatate.
Fiind un compromis este clar ca nu poate fi vorba in nici un fel de performanta, deci topicul e offtopic :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de Shadow » Lun Feb 15, 2010 12:03 pm

Ca o recomandare... cel mai bine este sa mergi vara pe anvelope de vara si iarna pe anvelope de iarna....nici eu nu prea sunt de acord cu allseasonurile pentru ca in opinia mea sunt proaste si vara si iarna...nu invers.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de sorigen » Lun Feb 15, 2010 1:02 pm

Mai bine iei niste Nankang de vara si niste Nokian de iarna; o sa iesi la fel la bani, dar mult mai bine la performante.
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vredestein Quatrac 3 all season

Mesaj de B25BUY » Lun Feb 15, 2010 2:24 pm

Nu prea cred ca-s eficiente nici vara, nici iarna... ca orice produs hibrid, merge pe jumatati de masura si colo si colo. N-au cum sa se comporte silicatii din componenta la fel si la -30* si la +50* (cum e la noi in ultimii ani).
Iarna e mai importanta structura moale a cauciucului, poate mai mult chiar decat profilul si zimtii de prin el.
*
Dupa mine, ramane tot solutia cu cauciucuri interschimbabile in fuctie de anotimp !
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”