Sprint Booster

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:
Sprint Booster

Mesaj de lucyano » Sâm Oct 16, 2010 12:48 am

Am gasit chestia asta pe forumul grecesc!Ce ziceti???Cica raspunsul acceleratiei devine ferm,instantaneu!Dupa cate am citit la greci majoritatea sunt multumiti de produs si spun ca isi face treaba chiar foarte bine!Raspunsul acceleratiei este instantaneu si ajuta foarte mult in depasiri sau chiar la plecatul de pe loc in forta!Va pun si un link sa vedeti despre ce este vorba!Am dat search pe forum si nu am gasit nimic asa ca-l consider subiect nou!!
http://www.sprintbooster.gr/
forever citroen

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Sprint Booster

Mesaj de PsH » Mie Oct 20, 2010 8:43 am

interesant, daca ai si pagini cu feedback de la utilizatori pune-le si pe alea
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Sprint Booster

Mesaj de vlad » Mie Oct 20, 2010 8:48 am

Eu nu inteleg o chestie, cum o pedala de acceleratie (poate avea incorporat ce vrea ea) poate creste puterea si timpul de raspuns al unui motor. Pedala e un simpu potentiometru (de fapt 2, unul de backup). ECU ia pozitia acestora sa stie intentia ta. ECU e cel ce da comenzile mai departe cit combustibil sa injecteze si cind, cit sa fie avansul la admisie unde e cazul, cit sa fie presiunea in admisie iar unde e cazul, etc.
Daca nu faci si o modificare de soft ... eu nu cred ca face minuni aceasta pedala. Sau are in ea ceva chip, dar atunci nu mai e plug&play, trebuie integrata in sistemul electric al masinii, modificata instalatia electrica, etc.
L.E: e plug&play. Sint foarte reticient la aceasta inventie.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Sprint Booster

Mesaj de Deese » Mie Oct 20, 2010 2:03 pm

Pai cred ca si aia e chestia asta, un fel de PowerBox.
Adica o modificare de soft, doar ca asta iti pacaleste senzorii in loc sa modifice direct in ECU.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Sprint Booster

Mesaj de vlad » Mie Oct 20, 2010 2:05 pm

Powerbox nu se monteaza pe pedala de acceleratie si mai ales nu se monteaza doar intre pedala de acceleratie si ECU.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Sprint Booster

Mesaj de Deese » Mie Oct 20, 2010 2:06 pm

Efectul e tot ala doar ca astia iti includ si o pedala de 5 euro pe care o dau cu 400 euro.
Ta-da! Marketing.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Sprint Booster

Mesaj de vlad » Mie Oct 20, 2010 2:11 pm

Nu are cum fi tot ala. Ce pote modifica jucaria asta fata se semnalul anterior montari ?! Doar ca ai calcat mai tare acceleratia decit ai facut-o in realitate. ECU decide cita puterea sa scoata din motor nu pedala de acceleratie. Aia doar informeaza ECU cit vrei tu de tare sa turezi motorul, acesta din urma are decizia finala. Deci de unde cai putere in plus ?!
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Spiry
Mesaje:92
Membru din:Mie Apr 07, 2010 7:54 pm
Marca si model masina:C4
Localitate:Bucuresti

Re: Sprint Booster

Mesaj de Spiry » Mie Oct 20, 2010 2:39 pm

... inca astept un raspuns de la baetii din Brasov, daca aflu ceva va spun! :glasses
Greu la deal cu boii mici!
C4 1.4 i 90 BP (boii mici de mai sus)

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Sprint Booster

Mesaj de lucyano » Mie Oct 20, 2010 7:56 pm

Mai baieti chestia asta nu modifica puterea masinii,pur si simplu obtii un raspuns instant cand apesi acceleratia!!!Are dreptate Vlad
vlad scrie:Nu are cum fi tot ala. Ce pote modifica jucaria asta fata se semnalul anterior montari ?! Doar ca ai calcat mai tare acceleratia decit ai facut-o in realitate. ECU decide cita puterea sa scoata din motor nu pedala de acceleratie. Aia doar informeaza ECU cit vrei tu de tare sa turezi motorul, acesta din urma are decizia finala. Deci de unde cai putere in plus ?!
forever citroen

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Sprint Booster

Mesaj de Deese » Mie Oct 20, 2010 8:12 pm

E cam dubioasa pedala aia, dar acelasi efect il am si cu benzina Alto101 de la Rompetrol deci... :drive
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Spiry
Mesaje:92
Membru din:Mie Apr 07, 2010 7:54 pm
Marca si model masina:C4
Localitate:Bucuresti

Re: Sprint Booster

Mesaj de Spiry » Vin Oct 22, 2010 12:56 pm

Raspuns:

"La o masina stock normala, cursa pedalei nu este egala cu deschidere clapetei. Cu alte cuvinte, pedala apasata 1/4 nu inseamna acceleratie 1/4 ci undeva mai putin. Ei spun ca fac asta pentru a usura controlul masinii la viteze mici. Dupa 1/2 din cursa, se inverseaza proportia. La 3/4 pedala apasata vei avea mai mult de 3/4 acceleratie. Toate astea sunt facute de soft.

In afara de unghiul pedalei, softul masinii interpreteaza si viteza cu care pedala e apasata. Tocmai delay-ul asta mermelit de soft face masinile mai flescaite decit sunt ele de fapt. Una peste alta, masina devine mai "responsiva". Adica plecarile de la semafor, sprintul in depasiri, etc... "
Greu la deal cu boii mici!
C4 1.4 i 90 BP (boii mici de mai sus)

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Sprint Booster

Mesaj de lucyano » Vin Oct 22, 2010 3:12 pm

Deese scrie:E cam dubioasa pedala aia, dar acelasi efect il am si cu benzina Alto101 de la Rompetrol deci... :drive
Nu evorba de toata pedala ci de o piesa care se monteaza pe pedala!Watch it!!

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
forever citroen

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Sprint Booster

Mesaj de ingfrancisc » Vin Oct 22, 2010 9:59 pm

Deese scrie:Efectul e tot ala doar ca astia iti includ si o pedala de 5 euro pe care o dau cu 400 euro.
Ta-da! Marketing.
hm ... pai la partenerul grecilor din Ungaria costa doar ~ 900 lei, de doua ori mai ieftin. Daca astia din Brasov chiar il vand la 400 euro inseamna ca sunt niste hoti ordinari!
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Sprint Booster

Mesaj de Aiurica » Joi Oct 28, 2010 9:39 am

continuam discutia aici .
pare locul potrivit!

oricum explicatia pare ok.....in opinia mea poate creste reactia clapetei insa pretul mi se pare nesimtire curata.....chiar si cel de 900 ron.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sprint Booster

Mesaj de mituc » Joi Oct 28, 2010 9:49 am

Deese scrie:E cam dubioasa pedala aia, dar acelasi efect il am si cu benzina Alto101 de la Rompetrol deci... :drive
Nu, asta e ceva diferit. Ce se intimpla: ECU e programat sa deschida clapeta de acceleratie lin, chiar daca nu apesi in disperare pe pedala din habitaclu. De ce: se poat eintimpla, mai ales in treptele inferioare, 1,2, ca daca mergi pe teren denivelat si sari de pe scaun la fiecare hirtoapa sa nu mai tii pedala lin si atunci te smuncesti in toate partile (asta se intimpla la mine daca nu-mi lubrefiez BPV-ul de exemplu :) ).
Desigur, asta se poate intimpla doar la masinile cu acceleratie electronica, si cam toate cele cu cruise control au.
Modulul asta anuleaza acea programare lina a clapetei probabil, si o deschide exact cum apesi tu pe pedala de acceleratie -> more fun!
Cred ca acelasi lucru se poate rezolva cu un chip tuning, si cu ocazia asta se umbla si la avans si injectie, astfel ca atunci cind deschizi capeta si motorul poate trage brusc mai mult aer sa ajusteze instant toate cele si sa nu se trezeasca citeva secunde ca merge cu amestec sarac, pina incep sa urle senzorii lambda.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”