Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti
Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 10:30 am

Salutare!

Am deschis acest topic pentru ca as vrea sa aflu parerea voastra legata de un anumit aspect: vreau sa imi schimb catalizatorul stock cu unul sport, mai exact este vorba de un catalizator MAGNAFLOW.
Operatiunea o voi face la PILOT in Pitesti, pentru ca tot acolo mi-am schimbat si traseul de evacuare...am stat langa ei atunci tot timpul si m-au convins de cum lucreaza.
Recunosc ca inca sunt cam sceptic in ceea ce priveste aceasta inlocuire, pentru ca:
1. imi este teama de eventualele erori
2. nu stiu daca o sa mai trec ITP-ul pe bune:) desi cei de acolo m-au asigurat ca tipul asta de catalizator se incadreaza in valorile normelor euro 4 (au recunoscut ca la limita)
3. nu stiu daca merita investitia, iar aici ma refer la castigul de putere (avand in vedere ca am admisie directa si tot traseul de evacuare schimbat).

Daca ma puteti ajuta cu sfaturi o sa va raman recunoscator.... :hi
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de Shadow » Lun Dec 06, 2010 11:44 am

1. daca nu iti faci o resoftare ai sanse f mari sa iti dea erori
2. Depinde cat de mult filtreaza catalizatorul respectiv...dar in mod normal...daca treci ITPul cu el si inca esti in valorile pt E4 nu prea cred ca e asa de sport...
3. "admisia directa" (ce imi place termenul asta) iti da fix ciuciu...o sa lase masina sa se tureze putin mai bine...iar evacuarea iti da fix zgomot... Fara o resoftare facuta calumea si niste serpi + un catalizator cu adevart sport...

Magna-flow face lucruri destul de K si la preturi f decente...dar eu nu vad cum un catalizator poate sa-si mentina valorile de EURO si sa fie numit sport...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 1:35 pm

Multumesc de raspuns... :wink:
Am uitat sa mentionez si pretul: undeva in jurul sumei de 800 ron doar catalizatorul.
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de Deese » Lun Dec 06, 2010 1:53 pm

Nu mai bine pui benzina de banii aia ?
La 110 cai nu stiu ce poti castiga in plus sincer.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 2:05 pm

Tocmai de asta va intreb si pe voi...merita investitia sau nu? Nu vreau sa fac ceva pe care apoi sa il regret (mai bine bag benzina de banii aia vb lui deese).
Eu unul nu ma astept la castiguri enorme si inaproximabile de putere...diferente majore se simt fata de una stock (testat), dar nu despre asta vorbim acum. Tot ce am facut am facut din pasiune...puteam sa investesc banii in altceva (sunt sigur ca nu sunt singurul de pe forum).

Principalele mele probleme sunt:
TESTUL ITP si eventualele erori ce pot aparea in urma modificarii.

Apropo, are cineva schimbat convertorul catalitic?
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de Deese » Lun Dec 06, 2010 2:06 pm

Sincer de banii aia mai bine bagi Alto101 :D
Oricum, de ce nu ti-a reusit chiptuningul? Asa deduc din semnatura ta. Mai bine il faci pe ala, vad ca admisie si evacuare ai.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 2:24 pm

Pai DOAR ATLO 101 bag....sincer...adevarul ca ma ustura la buzunar, dar incerc sa fac rabat de la forja:))sa mai adaug ca benzinaria e la nspe mii de km.:)

Off: E o poveste intreaga cu chiptunning-ul la mine. La doua masini diferite am avut probleme (Un clio III dci - luat in 2007 - si la actualul C4.) Am sa iti spun doar ce s-a intamplat la C4, pentru ca daca privesc retrospectiv povestile sunt la fel:). Am fost la o firma cu ceva renume in materie de chiptunning (nu vreau sa dau nume - au o reclama cu 2 caluti care fac un calut mai mic:) si dupa ce m-au plimbat de 2 ori prin tot bucurestiul, in 2 zile diferite, ,mi-au spus ca nu poate citi cpu-ul meu soft-ul....mai exact nu poate intra in cpu si sa rescrie soft-ul. Aceeasi poveste (IDENTICA) la 2 masini diferite...motoare diferite....am ajuns sa imi pun un semn de intrebare, mai mare:)
Plus ca, personal m-am uitat pe site-uri de afara si la ei chiptunning-ul ajunge la 800-1000 euro.(pot sa adaug si ca lucrand la o firma importatoare de masini japoneze, preturile unei asemenea operatii erau ridicate, dar aveai certificat de calitate si garantie ca nu vei pati ABSOLUT NIMIC - produse special pentru masinile respective)
In concluzie nu mai am incredere in "profesionistii" de la noi.
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de Shadow » Lun Dec 06, 2010 2:47 pm

Eu mi-am scos catalizatorul...dar nu la C4...l-am scos la Civic Type-R. L-am inlocuit cu un manifold de la CPL-Racing fara catalizator.
Dupa aceasta modificare pot sa spun ca am simtit cea mai mare crestere de putere...dar eu aveam tot ECUul schimbat cu unul de la Hondata care iti anula sonda de O2...
Ceea ce pot sa iti spun 100% sigur este ca eu numai treceam ITPul SIGUR!!! :lol:
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de Tomita » Lun Dec 06, 2010 2:50 pm

pai miscare asta o faci imediat dupa ce faci itp-ul, si apoi 2 ani nu te stresezi :lol:
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de simply the lex » Lun Dec 06, 2010 3:01 pm

Pai oricum se rezolva usor la ITP,nu asta e problema,ideea e sa nu ai soarta sa te opreasca ARR pe strada sa te ia cu sonda la noxe.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 3:12 pm

Oricum este o diferenta majora intre C4 si Honda Type-R. Acolo e alta mancare de peste.....dar nici cu C4 nu imi este rusine:)
Banuiesc ca daca o sa montez catalizatorul, respectivul mai fi mai permisiv decat cel stock....Ma gandesc ca daca va fi combinat cu traseul de evacuare schimbat, poate se va simti altfel....

O alta problema omisa e ARR...corect.Mai ales daca "va striga" mai tare...
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de vlad » Lun Dec 06, 2010 3:59 pm

Voi nu aveti ce face cu banii. 800 lei pt aproape nimic. Daca chiar vrei schimbare iti scoti catalizatorul tau, in locul lui iti confectionezi o teava pt evacuare si de restul ... benzina. Si ai si cistig de putere mai mare decit cu catalizatorul, e si muult mai ieftin si poate si o sa ai un sound mai fain. Iar la ITP inlocuiesti teava cu catalizatorul si ai rezolvat problema.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de simply the lex » Lun Dec 06, 2010 4:20 pm

Sau dai 50 de ron lu nenea de la itp si nu mai schimbi nimic :mrgreen: .

La c4 benzinar nu stiu cum e cu sonda de oxigen daca dai catalizatoru jos,sa nu dea erori sau sa fxxx alti parametri,nu m-am interesat pana acum.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de vlad » Lun Dec 06, 2010 4:32 pm

Am uitat ca vb de benzinare. :oops: Am inteles ca ar fi emulatoare pt sondele lambda.
Cu ITP-ul rezolvi f repede cu 50 lei. Si eu am dat ca sa nu mi-o tureze ala degeaba.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare Catalizator Stock cu Catalizator Sport

Mesaj de ardei » Lun Dec 06, 2010 8:48 pm

Dupa cum vad....colegii de forum nu sunt prea incantati. Va multumesc de raspunsuri....Va anunt ce am facut next week:)
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”