C4 1.6 6 trepte ???

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de mituc » Mar Feb 21, 2012 9:58 am

Despre ce masini vorbim, atunci si acum? Model, motorizare, etc?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de emicald » Mar Feb 21, 2012 10:23 am

Acum C4 1.6 thp, 6 trepte.
Atunci Focus mk2 1.6 (101 cai) 5 trepte.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de mituc » Mar Feb 21, 2012 11:23 am

Pai cred ca vorbim de antifonari destul de diferite. flocus mk3 e antifonat mai bine. Compara acelasi C4 cu 1.6 si 1.6thp.

Si uite, 1.6thp e una dintre strutocamilele pe care si le-ar dori cel care a deschis initial threadul... 130.2Kmph la 3000rpm in 6, deci 260.4 la 6000 dar viteza maxima e 214 sau ceva si poate fi atinsa in 5.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de Tomita » Mar Feb 21, 2012 12:51 pm

1. zgomot. se aude la viteza aia suficient zgomot cat sa ridic volumul radio daca vreau sa aud ce e la radio.
2. consum. 10-12% pe A1 benzina la viteza aia pe pilot (adica in functie de vant frontal si de directia de mers. una urca si alta coboara). valorile sunt valabile inca de la inceput, pana sa concep montarea gpl. si acum pe gaz, indicatorul arata la fel.

normal cum traim in rrromania, nu poti merge constant cu 130 toata distanta ca sunt tot felul de ciumeti care merg pe banda 2, donata de mama lor, sau tiruri care sar in scurt sa depaseasca o coloana de tituri cu doar 5 kmh mai mult, in loc sa mai astept 20secunde pana trec turismele mult mai rapide.

3. la 3000 in treapta 6 (teoretica) si cu o demultiplicare care nu va mai pune mult efect motor pe drum, decat sa o tina constant la viteze de croaziera, sigur consumul va fi mult redus.

adica si cu benzina la 130kmh poti sa circuli cu 7% maxim. ca prea vin dieselarii cu 6 trepte si se lauda cu 5%. daca in schimb ii ti in treapta 5 altfel parca le consuma si lor.

emicald, ai apucat sa faci autostrada constant la viteze mari si sa ne spui niste valori si noua. si luam in calcul cei 150cp ai tai.10x
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de emicald » Mar Feb 21, 2012 2:29 pm

Da.
De obicei incerc sa o tin la 140, de-aia stiu cum e zgomotul. La viteza aia consumul e undeva intre 9 si 10, in functie de ce ai zis si tu. Eu nu prea folosesc regulatorul, nu-mi da senzatia de control deplin. Uneori mai merg si cu 130, si consumul scade la 8, 8 si-un pic.

@mituc: ai dreptate, Focusul era mai prost antifonat, mie la 140 mi se parea ca e foarte zgomotos, si foarte mult zgomot de motor, nu numai cel de rulare.
Cu C4 1.6 benzina n-am mers, am mers cu un hdi de 110 cai care iarasi mi s-a parut vizibil (audibil) mai zgomotos decit a mea (pe autostrada si in general).

A sasea e foarte buna, clar, pentru confort si economie. Dar iti cam trebuie cuplu bunicel, ceea ce nu iese din 1.6 aspirat...

Edit: pentru conformitate, cifrele alea sint din aduceri aminte. Nu sint foarte atent si s-ar putea sa gresesc. Dar vineri o sa merg pina-n Bucuresti si va comunic mai exact (daca vreti).
C4

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de Tomita » Mar Feb 21, 2012 3:39 pm

pai vineri cand vi la bucuresti daca e in timpul de munca te astept pe la mine la sediu ca sunt direct accesibil :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de tromeod » Mar Feb 21, 2012 5:25 pm

Ma bag si eu un seama un pic off (scuze)
Emil, mi se pare mie s-au ti-a cam crescut consumul....imi aduc aminte niste posturi ale tale mai vechi "la mine e consumul mediu cam 9 (nu stiu foarte exact ca merge consoarta cu ea mai tot timpul). In oras, in schimb, se duce la 11.8-12. Oricum, masina merge cel mai mult in oras. Extraurban se invirte in jurul lui 6.7-7.5, am facut o proba pe 60 de km dus-intors, cu viteza medie de 62 (consum 6.7) si 69 (consum 7.5). "

La mine pe ultimul drum preponderent extraurban (580 km total) am inregistrat un consum mediu pe computer de 7.4, cu o viteza medie de 75km/h.
In autostrada merg de regula constant cu 139 km/h, pe pilot. Din ce imi aduc aminte consumul e in jur de 8, +/-, dar nu cu mult. Abia daca sar de 140 km/h creste considerabil. Depinde mult si de conditiile drumului (panta, vant din fata/spate, etc.).
Una peste alta, treapta a 6-a mi se pare geniala, atat pt consum cat si pt zgomot redus, dar in cazul de fata, nu cred ca se merita. :hi
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de ingfrancisc » Mar Feb 21, 2012 6:31 pm

Tomita scrie:
...
adica si cu benzina la 130kmh poti sa circuli cu 7% maxim. ca prea vin dieselarii cu 6 trepte si se lauda cu 5%. daca in schimb ii ti in treapta 5 altfel parca le consuma si lor.
...
hai ma Tomita, ai tu ce ai cu dieselu :hi
cum sa aiba 1.6 HDIu nevoie de 6 trepte ... A mea la 145 km/h, 3000 rpm (5 ... ca 6 vit n-are) consuma in jur de 5 (vezi aici: http://postimage.org/image/2zbt27o2s/" onclick="window.open(this.href);return false;) la 130 cum zici tu daca-mi arata peste 4 - 4.5 ia bataie :D ... cu cureaua ... asa ca nu indrazneste!

Ideea cu 6 trepte e interesanta, insa hdi-u e destul de linistit si ca ai 3000 rpm sau 2600 cam tot aia ar fi ca nivel sonor, ca mai mult nu cred ca scade turatia. Daca se merge insa mai repede cred ca s-ar simtii o imbunatatire. La consum a 6 treapta nu cred ca ajuta prea mult, la viteze mari problema tine mai putin de greutatea masinii si mai mult de rezistenta aerului. Asta ca parere, ca nu sunt expert in dinamica.
Cel mai nasol insa este ca pe la noi nu prea sunt autostrazi, deci nu prea ai unde sa folosesti a 6.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de commandorsteel » Mar Feb 21, 2012 7:39 pm

ingfrancisc scrie: cum sa aiba 1.6 HDIu nevoie de 6 trepte ...
Cel mai nasol insa este ca pe la noi nu prea sunt autostrazi, deci nu prea ai unde sa folosesti a 6.
1,6 hdi-ul meu are 6 viteze si chiar merg cu a 6-a pe autostrada ::P
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de emicald » Mar Feb 21, 2012 8:31 pm

tromeod scrie:Ma bag si eu un seama un pic off (scuze)
Emil, mi se pare mie s-au ti-a cam crescut consumul....imi aduc aminte niste posturi ale tale mai vechi "la mine e consumul mediu cam 9 (nu stiu foarte exact ca merge consoarta cu ea mai tot timpul). In oras, in schimb, se duce la 11.8-12. Oricum, masina merge cel mai mult in oras. Extraurban se invirte in jurul lui 6.7-7.5, am facut o proba pe 60 de km dus-intors, cu viteza medie de 62 (consum 6.7) si 69 (consum 7.5). "

La mine pe ultimul drum preponderent extraurban (580 km total) am inregistrat un consum mediu pe computer de 7.4, cu o viteza medie de 75km/h.
In autostrada merg de regula constant cu 139 km/h, pe pilot. Din ce imi aduc aminte consumul e in jur de 8, +/-, dar nu cu mult. Abia daca sar de 140 km/h creste considerabil. Depinde mult si de conditiile drumului (panta, vant din fata/spate, etc.).
Una peste alta, treapta a 6-a mi se pare geniala, atat pt consum cat si pt zgomot redus, dar in cazul de fata, nu cred ca se merita. :hi
Nu cred ca mi-a crescut consumul in general... sau mai bine zis sper ca nu. Am media pe ultimele citeva mii (5-6-7000, nu retin exact) 8,8 litri/100. Tinind cont ca masina face 90 la suta drumuri in oras (scurte) n-as zice ca e mult. In afara, am fost in ianuarie la un drum de vreo 400 de km si am avut media cam 7.1 litri sau cam asa ceva. Mers "stil client", din cauza de copil...
C4

ady.jhonny
Mesaje:9
Membru din:Dum Ian 22, 2012 11:38 pm
Localitate:Ilfov
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de ady.jhonny » Dum Mar 04, 2012 9:06 pm

cum va spuneam nu detin de mult masina, chestia cu 6 trepte era pentru consum si zgomot dar m-ati linistit (nu merita) :D
abea am cumparato si ma bate gandul sa o dau
1. consumul - 95 km/h pilot la 3000 rpm cu un consum de 7.2 cel putin--- la 95-100 km/h. n-am mers in viata mea cu 95 100 km/h 300 km si cu iveco de la munca merg mai tare
2. cam puturoasa pt consumul care il are la un mers sport
3. 1200 kg pentu cum arata cred ca e mult(de aici si consumul banuiesc)
sa nu ai zic de jantele de tabla care cantaresc cat o piatra de moara :D :D
(o sa pun acum cu venirea primaverii :D de aliaj pe cauciucurile de vara poate o mai usurez putin )

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de mituc » Dum Mar 04, 2012 9:34 pm

ady.jhonny scrie: 1. consumul - 95 km/h pilot la 3000 rpm cu un consum de 7.2 cel putin--- la 95-100 km/h. n-am mers in viata mea cu 95 100 km/h 300 km si cu iveco de la munca merg mai tare
...Care e o soba diesel, nu? Deci comparam mere cu cuie.
ady.jhonny scrie: 2. cam puturoasa pt consumul care il are la un mers sport
Exista mai multe explicatii, valabile fie cite una la un moment dat fie mai multe la un moment dat:
a) cind ai luat masina cu motor (se subintelege benzina) nu ai prea stiut despre ce e vorba. Mai ales daca pina atunci ai condus doar sobe;
b) lipsa de sportivitate se datoreaza problemei din spatele volanului. In momentul in care spui ca o masina e mai putin sportiva (adica face mai putine flotari sau ceva) decit o soba de putere similara problema nu poate fi in alta parte decit unde am nentionat mai sus;
c) consumul redus relativ la un mers mai tare (a.k.a. "sportiv") e ca sexul de la distanta. Adica... nu prea are nici un sens.
ady.jhonny scrie: 3. 1200 kg pentu cum arata cred ca e mult(de aici si consumul banuiesc)
sa nu ai zic de jantele de tabla care cantaresc cat o piatra de moara :D :D
(o sa pun acum cu venirea primaverii :D de aliaj pe cauciucurile de vara poate o mai usurez putin )
Din nou, ori nu te-ai documentat cu privire la masina inainte de a o lua, ori ai anumite pretentii pe care ti le-ai satisface doar cu componente aftermarket.
Greutatea jantelor de tabla e cam aceeasi la orice producator de jante de pe planeta. La fel si cea a jantelor de aliaj care vor fi mai grele decit multe aftermarket.

Tu chiar ai C4 sau trollezi forumul? Ca asemenea chestii toate intr-un singur post e cam greu sa iasa.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

ady.jhonny
Mesaje:9
Membru din:Dum Ian 22, 2012 11:38 pm
Localitate:Ilfov
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de ady.jhonny » Mar Mar 06, 2012 8:02 pm

da am c4 si crede-ma am lucruri mult mai bune de facut decat sa postez aiurea. am intrebat aici in ideea ca sunt oameni care sunt mult mai informati in domeniu decat mine.
iveco ai dreptate e o soba :D poate chiar mai rau:))
-am fost prea incantat la inceput cand am luato asta a fost prostia mea. trecand de la o masina dintr-o clasa mai joasa mi-a placut foarte mult si nu prea am mai tinut cont de unele chestii.
-ce spui de consum e normal,, nu am pretentia sa fuga si sa nu consume ,, dar cand mergi la consum si ia 10% in oras intr-un trafic decent nu prea cred ca merita (asta la -4 -5 grade.,, astept sa o vad cat consuma si la 15 20 grade daca consuma tot asa bye bye
-am mers cu un c5 2.0 diesel in oras 7.5 max 8 consum (asta pentru cei ce cred ca un motor mare consuma mult)
-eu unu raman la ideea ca are o masa (kg) mult prea mare pentru un 1.6

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de Victor.VR » Mar Mar 06, 2012 9:01 pm

din ce stiu sunt si passaturi de 1.6, de 102 cai.

C4 are 1300+ kg. banuiesc ca tu vrei sa conduci benzina ca pe "soba", iar 1.6-ul asta.. nu cred ca e lipsit de sportivitate. consumul de la 100 intr-a 5a ar trebui sa fie undeva pana in 6-6.5%.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: C4 1.6 6 trepte ???

Mesaj de alex82 » Mie Mar 07, 2012 8:49 am

ady.jhonny scrie:
-am mers cu un c5 2.0 diesel in oras 7.5 max 8 consum (asta pentru cei ce cred ca un motor mare consuma mult)
eu am motorul ala si consumul de care`l zici il am vara , urban ...
iarna , depinde de conditii , pe zapezi am avut si 17... acum pe ultimii 1XX km , am 9,x ...
asa ca motorul asta 2.0 hdi consuma ceva ceva... insa se simte f bine la extra-urban ... bine si tdi`urile si care mai vrei diesel au cel putin acelasi consum urban...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”