Boxtuning

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Boxtuning

Mesaj de B25BUY » Mar Noi 19, 2013 5:19 pm

Ma bate gandul sa-mi cumpar si sa-mi montez un boxtuning, sa urc un 10% in putere/cuplu, mai scade consumul.
Vreo sugestie in acest sens ?
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Boxtuning

Mesaj de catalin4u24 » Mar Noi 19, 2013 6:14 pm

Iti sugerez cu incredere un remap in loc de un tuning box. Nu numai pt ca cresterea de putere va fi mai mare, va fi mult mai eficienta pentru ca este o harta scrisa special pt motorul tau, astfel vor fi optimizate toate valorile asa cum trebuie.
Tuning box'urile sunt niste chestiuni generale, ne-dedicate care oricum au un randament la jumatate fata de un remap.
Cu alte vorbe nu recomand de nici o culoare asa ceva, chiar daca poate costa la jumate fata de un remap, randamentul ar putea fi mai mic de jumate decat ce ofera remap-ul.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Boxtuning

Mesaj de Norishor » Mar Noi 19, 2013 7:05 pm

In conditiile in care un boxtuning de obicei se ocupa de pacalirea unor senzori cum ar fi cel de temperatura, poate "cresterea de putere" va exista (clar nu 10%), insa consumul SIGUR nu va fi mai mic. Apeleaza la Doc pt. o remapare ca la carte si personalizata pt. masina ta. Costa mai mult, dar este asa cum a zis si Catalin, are o eficienta reala mult mai mare decat niste rezistente si mai stiu eu ce balarii puse in paralel cu vreun senzor, doi...
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Boxtuning

Mesaj de mituc » Mar Noi 19, 2013 11:46 pm

B25BUY scrie:Ma bate gandul sa-mi cumpar si sa-mi montez un boxtuning, sa urc un 10% in putere/cuplu, mai scade consumul.
Vreo sugestie in acest sens ?
Te bate gindul sa FAIL. Fa o remapare cu un soft aftermarket, uita de boxFAIL, piggyback si alte trasnai de pacalit senzorii.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”