Citroën Numéro 9

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti
Citroën Numéro 9

Mesaj de tromeod » Sâm Apr 14, 2012 2:45 pm

Imagine Imagine Imagine

Conceptul Citroën Numéro 9 se lansează la Beijing

Linia DS de la Citroën – compusă din modelele DS3, DS4 și DS5 – a depășit 200.000 de unități vândute în doi ani de la lansare. În gamă va intra un model DS nou, care va fi prefigurat de un concept pregătit pentru debut la Salonul Auto de la Beijing din această lună. Denumit Numéro 9, studiul proiectat la Paris (modă, atitudini îndrăznețe... ai prins legătura) prezintă limbajul de design pe care îl va utiliza viitorul DS. Mai mult decât atât, potrivit celor de la Citroën ar trebui să ne așteptăm la alte trei modele ale liniei, mai exact un sedan premium din segmentul C, un SUV și un sedan executiv de segment D.

Citroën Numéro 9 este un concept plug-in full-hybrid, care oferă 295 CP, o autonomie de 50 de kilometri în modul exclusiv electric și o valoare a emisiilor de dioxid de carbon de 39 g/km. Desigur, oricând se poate renunța la termenul concept și vei obține un model pe care ai putea să-l scoți pe străzi oricând. Caroseria este de tip shooting brake, măsoară în lungime aproape 4,9 metri și promite să creeze o ambianță unică pentru toți pasagerii, datorită celor trei suprafețe vitrate de pe plafon.

Vezi mai multe fotografii cu noul model în galeria foto de aici

Mașina dispune de jante cu dimensiuni de 21 inch de tip ”turbină”, ale căror pale integrate îmbunătățesc mișcarea aerului. Se distinge printr-o capotă lungă, montanți frontali proiectați aerodinamic și garda la sol foarte joasă. Farurile cu LED și grila în relief 3D sunt alte elemente care contribuie la conturarea într-un mod aparte a exteriorului. De asemenea, ar mai fi de menționat culoarea exterioară denumită Whisper, care combină o nuanță de negru profund cu tente subtile de violet. Foarte chic.

Din punctul de vedere al performanțelor, noul concept de la Citroën este capabil să accelereze de la 0 la 100 km/h în 5,4 secunde, înainte să atingă o viteză maximă de 244 km/h. Pentru aceste cifre sunt responsabile două motoare: unul pe benzină (pentru versiunea de producție, va fi inclus și un diesel), de 1.6 litri, care livrează 225 CP și un cuplu de 275 Nm și cel electric, pe puntea spate, care oferă 70 CP și un cuplu de 200 Nm. Potrivit producătorului, valoarea consumului în ciclu combinat este de 1,7 l/100 km.

Motorul electric funcționează cu ajutorul unor baterii lithium-ion, iar în cazul în care este nevoie de mai multă putere sau dacă aderența lipsește, acesta va acționa asupra roților din spate, iar mașina va funcționa pe modul tracțiune integrală. Setarea poate fi activată și manual, în funcție de necesitățile șoferului.

http://www.topgear.ro/masini/concepte/n ... -4959.html" onclick="window.open(this.href);return false;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uHhFy7df ... r_embedded[/youtube]

Eu sunt, cum s-ar spune, senza parole :shock: :hi
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Eddy
Mesaje:179
Membru din:Mie Apr 07, 2010 1:54 pm
Numar Inmatriculare:B-04-ECW
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de Eddy » Sâm Apr 14, 2012 9:50 pm

Arata excelent!!!
C4 1.6i 16v SX VTR - 110 armasari [( B - 04 - ECW )]
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul ClubC4
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Apr 14, 2012 10:26 pm

Mi se pare mie sau ansamblul faruri+grila seamana cu Duster? :mrgreen:
Oricum e superba, ca orice DS de altfel.

fartnold
Mesaje:108
Membru din:Vin Ian 20, 2012 10:09 pm
Numar Inmatriculare:ms11dns
Localitate:TG MURES

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de fartnold » Dum Apr 15, 2012 7:39 am

belea masina. incep sa mi strang bani.... poate peste 5 ani, cine stie...

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de mituc » Dum Apr 15, 2012 7:50 am

tromeod scrie: Mașina dispune de jante cu dimensiuni de 21 inch de tip ”turbină”, ale căror pale integrate îmbunătățesc mișcarea aerului.
Arata senzational, dar acele pale ca de turbina in care sint desenate spitele jantei sint pentru aspect, pentru aspect si pentru... stai sa-mi amintesc, pentru aspect. In interiorul jantei ai vacuum la viteze mari, si asta se poate folosi in favoarea masinii racind frinele insa tre' sa iei aer din alta parte.
tromeod scrie: Din punctul de vedere al performanțelor, noul concept de la Citroën este capabil să accelereze de la 0 la 100 km/h în 5,4 secunde, înainte să atingă o viteză maximă de 244 km/h.
Stati putin, mai e vreun citroen de serie in istoria citroen care sa accelereze de la 0 la 100 in sub 6 secunde? Eu imi aduc aminte doar de modele de puteri similare care accelereaza pina la 100 in 8-9 secunde sau ceva. Asta ar fi o alta premiera pe linga aspectul senzational.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de Tomita » Dum Apr 15, 2012 5:08 pm

1. e concept
2. are motor electric care il duce la 5.4, ca singur nu cred ca facea fata motorul.
atunci ds4r ar face sub 5s/100kmh
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
meercha
Mesaje:95
Membru din:Lun Iul 20, 2009 9:36 am
Numar Inmatriculare:B-110-VTR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroën Numéro 9

Mesaj de meercha » Mar Apr 17, 2012 8:04 am

:love10:
Citroen C4 Coupe VTR 1.6i 16V 110 cp
viewtopic.php?f=19&t=5818" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Concepte”