Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Sâm Iun 13, 2009 3:12 am

Conform : http://www.citroen.ro/racing-trophy" onclick="window.open(this.href);return false;

Mai multe detalii nu au aparut dar se pare ca se doreste a fi ceva inedit . Oricum e de bine ...

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Deese » Sâm Iun 13, 2009 8:43 am

Sunt curios cine are C2R2 simplu sau Max :D
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Sâm Iun 13, 2009 11:05 am

Pai C2 R2 sunt cel putin 6 bucati in Romania din pacate din cate stiu eu in CNR anu acesta mai alearga doar vreo 3 , Alex Filip , Nistor Duval si Lucian garbacea jr.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Mar Iul 28, 2009 6:09 pm

cei 2 piloti Citroen explica conceptul de cupa monomarca Citroen Racing Trophy

http://www.rallymagazin.ro/citroen-raci ... -7530.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: ba da tare mai merge Bugalski :ya

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Joi Aug 20, 2009 10:07 pm

Dani Ungur, Alex Filip si Nistor Duval sunt primii trei piloti inscrisi in Citroën Racing Trophy. Incepand cu Raliul Tara Barsei, cei trei se vor lupta pentru cele mai mari premii in bani oferite vreodata intr-o competitie auto din Romania.

Pentru a raspunde nevoilor si asteptarilor clientilor din competitii, Citroën organizeaza de la inceputul anului "Citroën Racing Trophy", in 7 tari din Europa: Franta, Portugalia, Belgia, Marea Britanie, Irlanda, Repuclica Ceha si Polonia. Din august, incepand cu Raliul Tara Barsei - etapa a 6-a din Campionatul National de Raliuri - Romania intra si ea in circuitul Citroen Racing Trophy.

„Dorinta noastra si obiectivul Citroën Racing Trophy este de a limita la maximum constrangerile pilotilor in ceea ce priveste participarea in raliuri, atat in campionatele interne cat si in cele internationale. In acest sens, am vrut sa cream un trofeu in cadrul caruia pilotii sa isi poata stabili programul competitional asa cum isi doresc. Ei pot alege oricare si oricate curse dintre cele inscrise in Citroën Racing Trophy”, declara Simon Jean Joseph, dublu campion european de raliuri si initiator al programului in calitate de Responsabil Competitii Clienti Citroën Racing.

Conditiile de participare sunt foarte simple, premiza principala fiind utilizarea unui vehicul C2 R2 Max. Fiecare ehipaj trebuie sa achite suma de 1000 de euro care reprezinta inscrierea in Trofeu si posibilitatea de a accede la premiile puse in joc de Citroën. In aceasta suma sunt incluse si doua combinezoane, pentru pilot si copilot, cu insemnele Citroën Racing Trophy.

Citroën Racing Trophy permite pilotilor inscrisi participarea in oricare dintre cursele din Campionatul National de Raliuri al Romaniei, dar si in cele din tarile in care se desfasoara deja trofeul, dand posibilitatea de a obtine premii foarte atractive – sunt premiate clasarile in top 8 din cadrul grupei A, grupa in care sunt asimilate modelele Citroën C2 R2 Max si Citroën C2 R2. Premiile totale puse in joc, pentru o etapa, se ridica la 15.300 de euro, primului loc fiindu-i alocati 4.000 de euro.

Citroën Racing Trophy a fost conceput pentru a promova modelul C2 R2 Max, dar in mod exceptional, pentru sezonul 2009, pentru ultimele 3 curse din Romania se vor atribui premii si modelelor C2 R2 inscrise in competitie. Aceasta derogare a fost acordata pentru a facilita transformarea C2 R2-urilor deja angrenate in campionatul intern in C2 R2 Max.

La prima etapa din Citroën Racing Trophy Romania, Raliul Tara Barsei, s-au inscris trei echipaje. Dani Ungur/Adrian Jucan, Alex Filip/Bogdan Iancu si Nistor Duval/Raoul Papp. Dani Ungur si Nistor Duval vor lua startul pe modelul Citroen C2R2 Max, iar Alex Filip pe modelul Citroen C2R2.

Laura Antonov

alex filip
Mesaje:13
Membru din:Joi Aug 06, 2009 2:42 pm
Numar Inmatriculare:VL 79 BUG

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de alex filip » Joi Sep 03, 2009 12:27 pm

Salutare,

Multumesc Mihay ca m-ai tras din nou de maneca si sa vin la voi aici. Am fost destul de prins in ultima perioada...

Acum, in CRT concureaza 3 Citroen-uri. 2 MAX (Danny Ungur si Nistor Duval) si unul normal cu care alerg eu. De la urmatoarea etapa, respectiv Arad, se pare ca va concura si Vlad Cosma cu un C2R2 Max. :drive

Conceptul acestui Trofeu nu este acela de a ne lupta intre noi, ci de a ne lupta si a demonstra ca aceste masinute pot castiga grupa A. Asadar, castigaturul unei etape in CRT este cel care ocupa locul 1 al grupei A, nu cel care castiga primul loc in ierarhia Citroen-urilor. Este un concept revolutionar care-ti ofera libertate totala. Participi si castigi pe loc. Nu exista clasament de final de sezon, constarngeri de a participa la toate etapele, etc. Iar taxa de aprticipare este de doar 1000 euro pentru intreg sezonul, taxa ce include 1 pachet cu 2 combinezoane Citroen Racing. Au fost foarte apreciate aceste combinezoane, foarte faine sunt - practic nu are nimeni in CNR aceasta calitate de combinezon.

Noi ne pregatim pentru Arad, sper sa ne situam din nou pe podium si sa mai facem un pas catre cucerirea titlului.

Toate bune!
Alex.

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de eduardo_didi » Joi Sep 03, 2009 12:38 pm

eu si Mihai te-am vazut live la Tara Barsei :applause sper sa termini la gr. A pe prima pozitie, chiar daca Keleti si Ponta vin cu o masina noua si performanta.
Bafta in continuare s-o tii tot asa :wink:
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Joi Sep 03, 2009 12:39 pm

E bine , se inmultesc Citroenurile la noi in campionat. Am fost si noi prezenti la Tara Barsei pe Comandau si te-am salutat dintr-un viraj de stanga 1 - dreapta1 :ya , din pacate pentru voi ( cu C2) Clio R3 are cam multi cai in plus insa se pare ca-i faceti fata cu brio . :applause

alex filip
Mesaje:13
Membru din:Joi Aug 06, 2009 2:42 pm
Numar Inmatriculare:VL 79 BUG

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de alex filip » Dum Sep 13, 2009 9:06 am

Salutare,

Multumesc pentru aprecieri. Vreau sa aduc C2R2-ul pe locul 1 la grupei A la finalul sezonului.

Off-topic :oops:
Va rog, daca stiri pe cineva, as vrea sa vindem masina 'de acasa' - un C4 VTR, 2.0 diesel. Unde pot posta anuntul printre fanii Citroen?

multumesc,
alex.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Dum Sep 13, 2009 11:50 am

Esty gata de Raliul Aradului? Keleti o sa vina cu masina veche sau cel putin asa a declarat deoarece va participa la etapa de WRC din Spania cu R3 si nu vrea sa riste nimic.

PS: viewforum.php?f=94" onclick="window.open(this.href);return false; aici poti deschide linistit un topic cu masina care vrei s-o vinzi.

alex filip
Mesaje:13
Membru din:Joi Aug 06, 2009 2:42 pm
Numar Inmatriculare:VL 79 BUG

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de alex filip » Lun Sep 14, 2009 9:55 am

da, vom fi gata de start.

faptul ca adversarul nostru Keleti va merge cu o masina doar cu 35CP, nu 70CP mai puternica ne face sa credem ca vom face fata competitiei si ca vom reusi sa-l devansam. E important sa-l invingem in etapa de la Arad, in felul asta va fi mai simpla etapa finala, cea de la Campulung.

toate bune!

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de eduardo_didi » Lun Sep 14, 2009 10:56 am

Bafta Alex.
Speram sa ajungem si noi la Campulung sa va vedem in actiune :ya
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de florinc4 » Lun Sep 14, 2009 11:03 am

sorry de offtopic...cumva campulung a lu muscel? :ya
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Racing Trophy lansat in Romania

Mesaj de Mihay » Dum Sep 27, 2009 12:21 pm

In acest weekend s-a desfasurat penultima etapa din Campionatul national de raliuri al ROmaniei la Arad pe macadam . O etapa noua pentru aceasta zona a tarii care insa a fost marcata de criza financiara. Astfel doar 40 de echipaje au fost inscrise din care 32 s-au prezentat la start in urma verificarilor tehnice. Probele au fost foarte tehnice si s-au inregistrat destule abandonuri printre care si echipajele de pe Citroen C2R2 Vlad Cosma / Florin Dorca si Nistor Duval / Raol Papp .

Grupa A , unde sunt angrenate toate echipajele Citroen a fost castigata de Edwin KEleti/Victor Ponta pe un Renault Clio Rs , urmat pe locul 2 de Daniel Ungur / Anton Avram ( Citroen C2R2 Max) si pe locul 3 de Alex Filip/ Bogdan Iancu ( CItroen C2R2 ) .

Clasamentul General la Grupa A inainte de ultima etapa arata cam asa :

1. Alex Filip - 45 p
2. Edwin Keleti - 44p
3.Ernest Mulner - 37 p
4.Duval Nistor - 23 p
....
8 Daniel ungur -12p
....

Astfel daca maghiarul Szabo este campion absolut deja inaintea ultimei etape la Grupa A lupta se va decide in Raliul Argesului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen Racing Trophy”