Ghidul cumparatorului

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de alex82 » Mar Noi 25, 2008 6:32 pm

si zicea de hdi...nu benzinar....
@love4cars daca nu uit, iti spun eu care e codul motorului pt 1.6 hdi 110 cp
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

candymann

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de candymann » Mar Noi 25, 2008 7:21 pm

aiurica vorbea de doua motoare de 110CP, ceea ce nu mai exista la masinile noi. :mrgreen:

Avatar utilizator
love4cars
Mesaje:42
Membru din:Joi Noi 13, 2008 5:33 pm

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de love4cars » Joi Noi 27, 2008 4:51 pm

alex82 scrie:si zicea de hdi...nu benzinar....
@love4cars daca nu uit, iti spun eu care e codul motorului pt 1.6 hdi 110 cp
Sa nu ma uiti :) Nu ai talonul pe langa tine?
Cumpar Citroen C4 buget maxim 7500 Euro. Primesc oferte pe PM.

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de alex82 » Joi Noi 27, 2008 5:06 pm

@love4cars scuze dar am crezut ca 9hz este varianta de 110 cai si 9hy pt 90... dar nu e asa... cred ca diferenta se poate vedea doar cu 2 taloane , unul la una de 90 de cai si altul de la una de 110... sau cine are acces la niste coduri ( de prin service ceva ) iti poate spune... cred
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de basy » Joi Noi 27, 2008 5:24 pm

9HX este varianta de 92 CP, iar 9HY si 9HZ sunt de 110.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de alex82 » Joi Noi 27, 2008 5:31 pm

e... deci stiam eu ceva...dar nu toate detaliile :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

AlexMAD
Mesaje:8
Membru din:Sâm Aug 13, 2011 4:56 pm
Numar Inmatriculare:SB-38-MAD

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de AlexMAD » Sâm Aug 13, 2011 5:09 pm

Salut ! Avand in vedere ca sunt nou pe aici am sa incep cu o poveste : am avut timp de 2 ani un golf 3 vechi ( din 93 )care recent l-am vandut si am mai dat de niste bani in plus. Evident am zis ca trebuie acum sa imi iau alta masina pentru ca nu ma mai descurc fara. Mult timp am considerat sa imi iau un Audi A4 si eram si pe punctul sa iau. Dar problema e ca preturile sunt umflate rau si nu stiu am simtit eu ca fac o tampenie . Recent am dat peste Citroen C4. Recunosc ca nu stiam nimic despre ele le-am vazut de vreo 2 ori prin oras cam atat ( nu se prea gasesc prin Sibiu ) . Pot sa spun ca m-am indragostit de el si sunt pe punctul de a achizitiona unul saptamana viitoare. Gata povestea acum rugamintea : aveti vreun sfat la ce sa fiu atent in momentul achizitiei unui Citroen ? Exista niste lucruri la care trebuie atentie sporita ? Tipul asta de la care iau aduce multe C4 si acum are unul care are doua probleme : palita usor la prag cam pe 20 de cm o zgarietura usor bagata inauntru si bancheta din spate are culoarea usor mai deschisa care restul interiorului . Dar e din 2008. Saptamana viitoare mai aduce cateva dar din 2006. Sunt in dubii cu privire la ce sa fac . Poate o iau pe asta dupa ce primesc niste poze si vad ca nu e chiar asa grav . Motorul de 1.6 hdi 110 hp . Multumesc anticipat - Alex :)

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de WhiZaH » Sâm Aug 13, 2011 5:17 pm

Daca are bancheta din spate alta culoare este foarte posibil sa fie varianta Enterprise,adica pt marfa (din fabrica vine fara bancheta din spate).Au mai fost discutii pe tema asta,fiind unele probleme cu RAR-ul in ceea ce priveste bancheta din spate si centurile de siguranta..Oricum iti vor raspunde baietii care sunt mai in tema decat mine :hi

Poti arunca un ochi si la urmatorul topic:
viewtopic.php?f=28&t=3934&start=0&st=0& ... enterprise" onclick="window.open(this.href);return false;
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de vlad » Sâm Aug 13, 2011 5:37 pm

Majoritatea care aduc C4 Coupe pe banda aduc Entreprise din Franta. Entreprise e un C4 coupe utilitar, vindut firmelor si folosit la ce ar putea fi folosit o asemenea masina (curierat rapid, transport de marfuri relativ nevoluminoase, etc.) Din fabrica vine fara centurile spate si bancheta spate. Uni vinzatori romani le pun ei centuri si bancheta si de aia diferenta de culoare sau tapiterie intre banchete si scaunele fata.
La RAR daca nu ai centurile si bancheta spate ti-or vor omologa ca utilitara cu 2 locuri si taxa de omologare e mai mare. Aia inseamna taxa de prima inmatriculare mai mica dar rovigneta si RCA-ul mai mare. Dar poti sa o inmatriculezi asa, ca utilitara, si dupa citeva luni iti faci reomologarea ca turism si s-ar putea sa iesi mai ieftin per total. Trebuie studiata problema.
Entreprise-urile, fiind la firme, nu stau degeaba si nu sint masini de avocati ce au masini de serviciu ::P Ruleaza cu ele si aduna km destui de-a lungul timpului. Dar multi le dau inapoi sa dea bine la cumoarator. Deci sub 100.000 ... nu prea gasesti. Dar cu toate astea sint masini foarte fiabile, motoarele duc sute de mii de km fara interventii. Pot sa confirm si eu si multi alti de aici ce au Entreprise. Eu de ex estimez ca am 200.000 km in realitate. Din 2008 de cind o am nu am bagat 1 leu in motor sau transmisie pt probleme importante. Am schimbat o garnitura de 20 lei si mi s-a spart radiatorul de clima (asta intilnesti si la cele vindute de noi in Romania).
Sper ca te-a lamurit romanul meu si te ajuta sa iei o decizie.
Ahh, sa faci neaparat rost de seria de sasiu sa iti zicem daca intr-adevar are dotarile pe care le zice ca are sau motorul de 110 CP si nu 92 CP cum am patit-o eu.
Si sa mai zic de consumul la 1.6 HDI ?! E numai bun pt vremurile pe care le traim.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de caraman » Sâm Aug 13, 2011 6:05 pm

Eu am Entreprise si il am inmatriculat ca si utilitara, intr-adevar atat RCA-ul, cat si vigneta sunt considerabil mai scumpe, dar la taxa de prima inmatriculare am economisit in jur de 500Euro, si, dupa cum am fost sfatuit, e sa mai astept macar o jumate de an ca sa nu trezesc suspiciuni la reomologare.
Da, si in momentul in care vrei sa o omologhezi ca si utilitara, trebuie echipata ca atare, adica separator intre compartimentul de depozitare si cele 2 locuri din fata (am eu tot necesarul, il dau cu imprumut)
Altfel, is foarte multumit de masina !!
Imagine

AlexMAD
Mesaje:8
Membru din:Sâm Aug 13, 2011 4:56 pm
Numar Inmatriculare:SB-38-MAD

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de AlexMAD » Sâm Aug 13, 2011 8:25 pm

Hmmm multumesc de sfaturi...Nu eram constient de varianta utilitara. Sper sa mearga cum trebuie. Masina are 84.000 km ( cica ) . Ma intrebam care ii treaba cu bancheta din spate . Dar nu am inteles chestia cu seria da sasiu si dotarile ? Daca se poate o lamurire .

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de caraman » Sâm Aug 13, 2011 8:58 pm

Daca ai seria de sasiu a robotelului ce intentionezi sa-l cumperi, intra pe service.citroen si verifica ce dotari are masina, ca sa stii exact ce cumperi. Daca e varianta Enterprise o sa-ti scrie acolo.
Masina e inmatriculata in Franta? In cazul in care e un Enterprise, si banchetele au fost montate de el + centuri, s-ar putea sa treaca la RAR, dar te poti astepta sa-ti ceara dovada reutilarii intrun service autorizat (sau poti scapi), depinde daca cunosti pe careva de la RAR!


P.S. - Masin aia sigur are 184.000 km!
Imagine

AlexMAD
Mesaje:8
Membru din:Sâm Aug 13, 2011 4:56 pm
Numar Inmatriculare:SB-38-MAD

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de AlexMAD » Sâm Aug 13, 2011 9:01 pm

Wow....Deci is demoralizat complet...cum draq au facut aia 184.000 de kilometri in numai 3 ani de zile? Pai ce fac dau banii sau nu ? http://www.autovit.ro/citroen-c4-C20155441.html" onclick="window.open(this.href);return false; <----- asta ii nenea si masina arata ca asta minus foliile la geamuri. La asemenea kilometri parca nu imi mai vine sa o iau.

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de bytzak » Sâm Aug 13, 2011 9:12 pm

AlexMAD scrie:Hmmm multumesc de sfaturi...Nu eram constient de varianta utilitara. Sper sa mearga cum trebuie. Masina are 84.000 km ( cica ) . Ma intrebam care ii treaba cu bancheta din spate . Dar nu am inteles chestia cu seria da sasiu si dotarile ? Daca se poate o lamurire .
Eu am luat in 2008 un c4 din 2006. El avea in bord 72.000. In realitate cred ca avea peste 220.000 km. Deci chestia asta cu kilometrajul e cam vrajeala. Cel mai sigur pentru tine este sa mergi cu masina la un dealer Citroen si sa o puna pe rampa si sa o verifice cu lexia. Afli absolut tot si asa nu vei avea parte de surprize cum am patit unii. :hi

LE: sigur este enteprise. Pe tine te intereseaza sa nu aiba probleme mecanice. Astfel de motoare, daca au fost intretinute corespunzator, pot face si 500.000 km fara sa ai defectiuni. Doar sa schimbi ce este necesar la timpul lor.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

AlexMAD
Mesaje:8
Membru din:Sâm Aug 13, 2011 4:56 pm
Numar Inmatriculare:SB-38-MAD

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de AlexMAD » Sâm Aug 13, 2011 9:20 pm

Da masina care ai luat-o avea carte? Cu kilometri revizii etc..? Si in principiu ai achizitionat-o in garantie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”