Ghidul cumparatorului

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:
Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Aiurica » Mie Oct 31, 2012 8:18 am

Dar voi cu ce ati venit nou in topicul asta?????
Aduceti voi cateva criterii pertinente si apoi moral puteti comenta despre cat de veridic e continutul topicului.... Asa romaneste ce usor este sa comentam.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Tomita » Mie Oct 31, 2012 10:38 am

incepuse myhai un topic in care sa strangem toate aspectele relevante care sa fie sticky apoi.
ce s-a mai intamplat cu el?
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Bogdan » Mie Oct 31, 2012 5:14 pm

Nu stiu despre care topic zici, dar daca intr adevar exista trebuie sa fie aici..
Sper sa fac eu o reorganizare a topicurilor sticky in curand ca multe nu mai sunt de actualitate, dar timpul imi lipseste cu desavarsire..

Legat de nemultumirea colegului ionutzj...daca doar ai vrut sa ne atragi atentia asupra haosului din acest topic, multumim...daca doar ai vrut sa ne reprosezi calitatea topicului, ne scuzi ca nu e totul chiar pus la punct si la dispozitia ta, in conditiile in care "cu cele 3 posturi de pana acum, ai contribuit la jumatate din informatia utila a acestui forum!!"
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Tomita » Mie Oct 31, 2012 5:24 pm

viewtopic.php?f=123&t=3893" onclick="window.open(this.href);return false;
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de ionutzj » Mie Oct 31, 2012 10:28 pm

scuzati-ma daca am parut ofensator, poate "m-a luat valul" de timpul pierdut la citirea acestui topic fara un rezultat..
- parerea mea e ca aici ar trebui sa scrie cei cu habar intr-ale acestui tip de masina , adica sa ne ajute , pe noi viitorii cumparatori de un citroen , cu informatii utile la , cum spune si titlul , cumpararea masinii... a unui citroen , nu a unei honde , nu a unui bmw sau oricarui alt automobil....
- nu am gasit nici un mesaj gen " vedeti sa va uitati la geamuri sa fie toate de la aceiasi firma , etc"

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Tomita » Mie Oct 31, 2012 10:35 pm

totusi, aia cu geamurile tine de bunul simt elementar in achizitia oricarei masini.
daca se vor scrie lucruri despre achizita c4 vor fi chestii specifice intalnite la c4 in trecut.
cum ar fi problema la haion la unele loturi de coupe, care s-a schimbat de regula pe garantie
etc..
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de ionutzj » Mie Oct 31, 2012 10:45 pm

Bogdan scrie:Nu stiu despre care topic zici, dar daca intr adevar exista trebuie sa fie aici..
Sper sa fac eu o reorganizare a topicurilor sticky in curand ca multe nu mai sunt de actualitate, dar timpul imi lipseste cu desavarsire..

Legat de nemultumirea colegului ionutzj...daca doar ai vrut sa ne atragi atentia asupra haosului din acest topic, multumim...daca doar ai vrut sa ne reprosezi calitatea topicului, ne scuzi ca nu e totul chiar pus la punct si la dispozitia ta, in conditiile in care "cu cele 3 posturi de pana acum, ai contribuit la jumatate din informatia utila a acestui forum!!"

eu nu am vrut sa par chiar atat de ofensator si sper ca as fi indreptatit macar sa fiti mai calmi cu mine .... vreau sa-mi acorzi o replica la acest mesaj"
- in primul rand chiar am vrut sa atrag atentia dar mai ales sa atrag atentia la viitoarele mesaje de la acest tipic....
-stiu ca cele 3 mesaje ale mele pe langa miile de mesaje ale tale nu au termen de comparatie dar nu ma asteptam sa ma iei peste picior ....poate o sa devin un nou membru activ si poate o sa ajut si eu la randul meu cu eventualele cunostinte mai mult sau mai putine.....
-si cu tot respectul , eu , daca as fi fost in locul tau , nu dadeam o replica atat de acida la nivelul pe care il ai in acest club , ci as fi mai diplomat chiar daca acea persoana cu 3 mesaje nu are decat 3 clase ... sau mult mai multe.


Eu cand ma duc sa probez masina trebuie sa il intreb daca poate sa faca o honda sau sa verific masina cu ajutorul informatiilor de aici?

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de ionutzj » Mie Oct 31, 2012 10:54 pm

la viitorul meu citroen este o problema cu inchiderea geamului la sofer si anume ca nu se inchide cateodata de tot ci mai ramane vreo 3-4 cm dupa care trebuie ajutat cu mana
- mi dat ca scont un set de gume pirelli aproape noi de iarna pe 17 inchi :D
O sa se poate repara sau trebuie sa schimb motorasul?

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de Bogdan » Mie Oct 31, 2012 11:11 pm

ionutzj scrie:
Bogdan scrie:Nu stiu despre care topic zici, dar daca intr adevar exista trebuie sa fie aici..
Sper sa fac eu o reorganizare a topicurilor sticky in curand ca multe nu mai sunt de actualitate, dar timpul imi lipseste cu desavarsire..

Legat de nemultumirea colegului ionutzj...daca doar ai vrut sa ne atragi atentia asupra haosului din acest topic, multumim...daca doar ai vrut sa ne reprosezi calitatea topicului, ne scuzi ca nu e totul chiar pus la punct si la dispozitia ta, in conditiile in care "cu cele 3 posturi de pana acum, ai contribuit la jumatate din informatia utila a acestui forum!!"

eu nu am vrut sa par chiar atat de ofensator si sper ca as fi indreptatit macar sa fiti mai calmi cu mine .... vreau sa-mi acorzi o replica la acest mesaj"
- in primul rand chiar am vrut sa atrag atentia dar mai ales sa atrag atentia la viitoarele mesaje de la acest tipic....
-stiu ca cele 3 mesaje ale mele pe langa miile de mesaje ale tale nu au termen de comparatie dar nu ma asteptam sa ma iei peste picior ....poate o sa devin un nou membru activ si poate o sa ajut si eu la randul meu cu eventualele cunostinte mai mult sau mai putine.....
-si cu tot respectul , eu , daca as fi fost in locul tau , nu dadeam o replica atat de acida la nivelul pe care il ai in acest club , ci as fi mai diplomat chiar daca acea persoana cu 3 mesaje nu are decat 3 clase ... sau mult mai multe.


Eu cand ma duc sa probez masina trebuie sa il intreb daca poate sa faca o honda sau sa verific masina cu ajutorul informatiilor de aici?
Bafta in achizitionarea masinii si multumim de atentionare! Te asteptam cu un topic de prezentare dupa ce o achizitionezi!

Mai exista un topic aici sticky cu sfaturi, si acolo poti sa treci si tu faZa cu geamurile daca te ai lovit de ea ...astfel incat sa stie si altii ;) -> viewtopic.php?f=123&t=3893" onclick="window.open(this.href);return false;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vip3r_yo05
Mesaje:668
Membru din:Joi Sep 09, 2010 1:42 pm
Marca si model masina:Citroen DS5
Numar Inmatriculare:B-65-YAT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de vip3r_yo05 » Joi Noi 01, 2012 10:26 am

ionutzj scrie:la viitorul meu citroen este o problema cu inchiderea geamului la sofer si anume ca nu se inchide cateodata de tot ci mai ramane vreo 3-4 cm dupa care trebuie ajutat cu mana
- mi dat ca scont un set de gume pirelli aproape noi de iarna pe 17 inchi :D
O sa se poate repara sau trebuie sa schimb motorasul?
S-ar putea sa fie de la depunerea de mizerie pe cheder sau imbacsirea acestuia cu murdarie. Fiind imbacsit geamul urca mai greu, si atunci motorasul intra intr-un safe mode, si intrerupe. Vezi ca exista niste spray-uri; poate mai dizolva din murdarie si rezolvi problema; daca nu, s-ar putea sa fie de la motorash.
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de ionutzj » Joi Noi 01, 2012 11:33 am

super , inseamna ca am iesit mai bine ...si asa imi trebuiau anvelope m+s :D
multumesc
p.s. o scanare si/sau verificare e necesara dupa cumparare?
vip3r_yo05 scrie:[qote="ionutzj"]la viitorul meu citroen este o problema cu inchiderea geamului la sofer si anume ca nu se inchide cateodata de tot ci mai ramane vreo 3-4 cm dupa care trebuie ajutat cu mana
- mi dat ca scont un set de gume pirelli aproape noi de iarna pe 17 inchi :D
O sa se poate repara sau trebuie sa schimb motorasul?
S-ar putea sa fie de la depunerea de mizerie pe cheder sau imbacsirea acestuia cu murdarie. Fiind imbacsit geamul urca mai greu, si atunci motorasul intra intr-un safe mode, si intrerupe. Vezi ca exista niste spray-uri; poate mai dizolva din murdarie si rezolvi problema; daca nu, s-ar putea sa fie de la motorash.[/quote]

Avatar utilizator
vip3r_yo05
Mesaje:668
Membru din:Joi Sep 09, 2010 1:42 pm
Marca si model masina:Citroen DS5
Numar Inmatriculare:B-65-YAT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de vip3r_yo05 » Joi Noi 01, 2012 11:59 am

Eu nu am inteles ce ai vrut sa zici in ultimul post. Ce verificare? Verificarea masinii? Teoretic ar trebui s-o faci inainte de cumparare :D sa vezi ce cumperi (ma refer la o verificare mecanica intr-un service + o diagnoza). Daca nu le-ai facut inca... ar fi bine sa le faci, sa sti de ce trebuie sa te pregatesti.

Daca te refereai de schimbarea motorashului de la geam... nu stiu, nu ma pricep, desi nu vad de ce ar fi neaparata o verificare
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”