Ghidul cumparatorului

Scrie răspuns
foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti
Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Dum Sep 23, 2012 8:10 pm

buzuramd scrie:sa inteleg ca nu ti-ai luat citrus. poate totusi ne spui cum se comporta "conserva" sa ne facedm o parere despre ale noastre. oricum noi suntem cei mai buni :ya
nu exista cei mai buni :)
aia se numea honda, dar asta e alta poveste
ce ala " citrus"?

imediat ca o iau postez impresii , deocamdata astept sa finalizez tranzactia antamata

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de buzuramd » Dum Sep 23, 2012 8:12 pm

citus este citroen aici in special c4. si totusi noi suntem cei mai buni :ya
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Dum Sep 23, 2012 8:14 pm

buzuramd scrie:citus este citroen aici in special c4. si totusi noi suntem cei mai buni :ya

aha, oki
eu sunt c4-coupe-ist

da , c4 e the best


fac orice c4 cu honda civic r-type
:))

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de catalin4u24 » Dum Sep 23, 2012 8:18 pm

Cati ani ai cand spui ca faci orice C4 cu Civic typeR ? Esti major macar?
E ca si cum ai spune ca face orice TypeR cu BMW-ul M5. Tu macar te gandesti inainte sa vorbesti?

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Dum Sep 23, 2012 8:26 pm

catalin4u24 scrie:Cati ani ai cand spui ca faci orice C4 cu Civic typeR ? Esti major macar?
E ca si cum ai spune ca face orice TypeR cu BMW-ul M5. Tu macar te gandesti inainte sa vorbesti?
mda, deci nu stii aia cu "mazda vs honda"? dupa o disputa infocata ..un moderator intervine si spune, intelept, " hai sa terminam cu atacurile, toti avem masini faine, sa ne bucuram de ele..bla bla bla" , si jos, la semnatura, cu un font micut micut avea.."replica" mea, "fac pariu ca ..."

din pacate sunt prea major ca sa mai mai "miste" un nr de cai putere sau sa mandresc cu ei asa ca rad de ..toate si ma bucur de fiecare masinuta / motor condus/ fara a le ridica la rang de " the best"

si ...desi nu stiu seriile la C4 prea bine, stiu ca r-typeul de 200 HP de la honda e .o bestie care " pe sosea" chiar stie si de la care bmw-ul ar putea lua notite.
a, da, acum pe serioase, nu inghit " vag"urile - e plina strada de ele si cu nr de Bg sau melteni la volan iar putinele exceptii nu ma fac mai increzator

in schim mi a placut mult profilul de posesori de C4 coupe asa ca ma astept sa l regases si in comunicare, glume, open- mind si inteligenta

se exclud evindet cei fara bac :-)

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de catalin4u24 » Dum Sep 23, 2012 8:44 pm

Din punctul meu de vedere esti un user nou care a inceput cu stangul... din punctul meu de vedere... de absolvent de bac.

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Dum Sep 23, 2012 8:45 pm

catalin4u24 scrie:Din punctul meu de vedere esti un user nou care a inceput cu stangul... din punctul meu de vedere... de absolvent de bac.
asta e :)
nu suntem chiar toti compatibili si la fel, viata ar fi plictisitoare.
iti multumesc pentru ca mi ai impartasit punctul tau de vedere.

freemotion
Mesaje:175
Membru din:Sâm Noi 13, 2010 6:46 pm
Numar Inmatriculare:B-119-GID
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de freemotion » Lun Sep 24, 2012 5:15 pm

sa nu o dam in diverse...rau.
Honda...da, imi place de ei, involueaza :)) au trecut ei de la punte independenta la dependenta, smart move honda, really smart :>
conteaza soferul: un vts de 180 poate sa si'o fure lejer de la un type-r dar si invers, 20 de cai la sume atat de mici, serios, conteaza si nu prea, un schimb de viteza reusit/ratat poate face diferenta.
bmw sa ia notite de la honda? in ce viata? baietii (care vin la intalniri si ma cunosc personal)
stiu ce anti nemtisme d'astea mi'o ard eu personal. sunt 100% french biased, dar bmw'ul la capitolul tehnica (motoare+sasiuri) sunt cam ani lumina in fata comparativ cu frantuzoaicele si chiar hondele.
to support the shit i'm sayin': honda in afara de vtec si 2.2'ul ala diesel ce mai are? mai spune'mi 1 lucru pe care il mai are honda in afara de astea muuuuulte (2-doi/in cazul nostru doua) inovatii pe partea de motoare.
Citroen C4 1.6HDi 92cp (fost enterprise, actual al meu)

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de dimabogdan » Lun Sep 24, 2012 5:55 pm

Las' ca nici BMW nu mai este ce-a fost.Motoarele pe benzina sunt clar unele dintre cele mai bune, insa ce am citit despre cele diesel, m-a lasat masca.Este imposibil sa proiectezi un motor, sa-l instalezi pe masina cu un defect major de proiectare si s-o continui asa cativa ani buni.In speta vorbim aici de motorul N47 2.0d, cel de 143 cp, probabil cel mai vandut, care, ca urmare a unei proiectari defectuoase face ca lantul de distributie sa se largeasca si ulterior sa se rupa si va dati seama ce inseamna asta.De asemenea, problema este una generala, recunoscuta.Ce este mai rusinos este ca asta se intampla inclusiv la seria 1, deci problema este recenta.Si cum o fii sa dai 30k pe o masina si sa-ti plezneasca motorul?Va zic, de aseara de cand am intrat pe forumul baietilor de la BMW, m-am cutremurat, este inadmisibil asa ceva, incepand de la calitate sub premium pana la service mai dezastruos decat ale noastre.Nici la noi, la C4, unde stim ca au fost probleme destule in trecut, nu sunt atat de grave.
Si sa fim seriosi, inca Renault are motoare exceptionale pe RS-uri, motoare care cam dau clasa la taaare multi.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Lun Sep 24, 2012 7:35 pm

ultimii ani in care se mai faceau masini si motoare sunt 2006 - 2008..
de asta discutiile sunt ..subiective
ce e clar statisctiv vorbind, in ro imaginea " valoarea mea valoarea mea" e data de grupul BMW , mercedes si VAG.

e inadmisibil ca o masina cum e c4 -ul sa aivba un pret de logan...si asta e dictata de piata de ...c..a de la noi

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de caraman » Lun Sep 24, 2012 8:37 pm

Vezi ca preturile la C4, si mai ales la coupe-uri a fost dictat de enterprise-urile aduse abundent in tara.

Si din punctul meu de vedere, daca stai sa analizezi piata C4 o sa observi o diferenta foarte evidenta intre masinile venite robotei care au muncit, si cei care s-au plimbat pe ici colo!!
Imagine

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de foxbat » Lun Sep 24, 2012 8:43 pm

ce intelegi te rog prin " enterprise"uri ?
c4 uri coupe nu s deloc mlte..

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de caraman » Lun Sep 24, 2012 8:51 pm

ba, probabil nu ai observat tu, dupa ce te plimbi prin oras cu a ta, o sa vezi ca is multe, si prea putine in club, dar conteaza calitatea nu cantitatea!!
Enterprise - este o utilitara F1(in Franta)- autoutilitara derivata din turism, care din fabrca iese cu 2 locuri, iar in spate este compartiment de transport bunuri, doar pana la nivelul geamului.
De regul cu nivel de echipare SX - iar bara fata este de berlina; sper ca ai sesizat diferenta intre ele?!
Citeste forumul, sigur o sa gasesti raspunsuri la muuulte din intrebarile pe care le ai!
Imagine

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de ionutzj » Mar Oct 30, 2012 5:31 pm

Am reusit sa citesc toate mesajele de la acest subiect si am ajuns la o idee :
- titlul este cel mai reusit
- off topic maxim
- ceva informatii despre enterprise , in rest nimic ..... macar schimbati titlul cu "c4 vs honda" sau altceva....

Avatar utilizator
george.serik
Mesaje:303
Membru din:Mar Mai 10, 2011 4:21 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTR
Numar Inmatriculare:B154SRK
Localitate:Bucuresti

Re: Ghidul cumparatorului

Mesaj de george.serik » Mie Oct 31, 2012 1:54 am

ionutzj scrie:Am reusit sa citesc toate mesajele de la acest subiect si am ajuns la o idee :
- titlul este cel mai reusit
- off topic maxim
- ceva informatii despre enterprise , in rest nimic ..... macar schimbati titlul cu "c4 vs honda" sau altceva....
subscriu :hi
SOLD
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”