Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Joi Noi 27, 2008 6:00 pm

VeNoM386 scrie:
IceRidder scrie:decat sandero-logan-clio sau cine stie ce alte exemplare mai bine merg cu RATB.
Well, citeste aici http://traficul.org/?p=1101" onclick="window.open(this.href);return false; atunci

Eu am avut Logan timp de 3 ani de zile in care nu i-am facut NIMIC in afara de revizii. Cu C4 am fost deja de 3-4 ori in service pentru diverse nimicuri si nu are decat un an.
Sincer iti spun, urmatoarea masina va fi ceva cat mai ieftin, dar sa fie pe ea clima, abs, esp, 6 airbaguri si cam atat si evident noua.
Pe masina nu merita sa dai bani decat daca ai, eu prefer sa fac altceva cu banii, sa ma plimb cat mai mult, sa ies in fiecare weekend din Bucuresti, sa-mi fac toate mofturile samd.
nu este vorba de marca masinii ci de modul in care arata. Sunt genul de persoana care cumpara ce ii place (daca poate). La fel si aici. Recuniosc ca loganul este o masina buna dar mie nu imi place cum arata motiv pentru care nu o voi cumpara. Din acelasi motiv nu merg sa cumpar un Opel Astra Clasic care sunt ieftine si spun multi ca bune dar mie nu imi place.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Mihay » Joi Noi 27, 2008 6:12 pm

ia-ti 2-3 zile de concediu..medical ce vrei tu..nu te grabi la SH..ce e al tau e pus deoparte :wink:

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de florinc4 » Joi Noi 27, 2008 7:47 pm

daca tu ai banii astia in mana esti boier...parerea mea...nu ai de ce sa te grabesti...poti gasi orice masina vrei...mai bine astepti mai strangi niste bani faci 8000 de euro si deja vbm altfel...@ mihay...pai de ce sa-si ia concediu sa fie sub presiune sa-si caute masina...mai bine in weekend o bere in fata...tata a stat un de zile si a vazut 20 de masini pana a tras linie si a zis asta vreau...eu tot asa vreo 2 luni :mrgreen: ..si revenind, la banii astia imposibil sa nu gasesti o masina buna...eu am avut si logan care mergea bine...nu e masina visurilor climatronic sau cruise control dar mergea bine...sfatul meu de fapt parerea mea daca te orientezi spre c4 sa te uiti dupa cele "romanesti" adica sa nu fie aduse din afara si bine inteles sa o duci la un service de specialitate sa vezi daca toate sunt bune si frumoase
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Adrian » Joi Noi 27, 2008 9:53 pm

Sa nu cobesc sa va zic ce se poate intampla cu o troaca..
Am un amic, Cristi de la ATS, si-a luat o Vectra impecabila din DE si a dat 11k pe ea! In Romania i-a cazut volanta, a facut-o cu 2k si dupa asta s-a bulit calculatorul si injectia.. A peticit-o si a dat-o in 10k... Exemplu CONCRET de SH din Germania! Cine il stie pe Cristi poa sa il intrebe!

Terminati cu suferintele si luati-va o masina care sa te scuteasca de alte cheltuieli!
PS: la cum NU se circula in BUcuresti, prefer ORICAND metroul!

bossake
Mesaje:85
Membru din:Sâm Oct 18, 2008 12:02 am
Numar Inmatriculare:Dacia Logan Prestige 1.6 16v
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de bossake » Vin Noi 28, 2008 11:12 am

IceRidder scrie:Cum am spus nu dispun de foarte mult si adik 7500.
Asta care am vazut-o eu este la 6750 negociabil si este din 2005 1.6 diesel.
Din pacate nu am timp sa ajung la dealer (am un program de la 9:30-18:30).

Intreb si eu de curiozitate. Daca nenea ala care a adus-o o vinde la 6750 negociabil(deci o lasa la 6500), cu cat credeti ca a luat-o? Maxim 5500..+500 drumul, scoate si el 500 de euro de o ciorba.
Ia aruncati aici o privire:::

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/miniS ... g=&lang=de" onclick="window.open(this.href);return false;

Vedeti cati km au masinile din pretul asta?! In medie 120.000. Si cam niciuna nu e la 5500, deci e posibil ca masina sa aiba chiar mai mult decat au astea de aici.Plus ca e si alba, adica 100% a fost a unei firme. In afara exsita masini ieftine fara doar si poate! Insa masini ieftine sunt doar cele RULATE si uzate. Pe samsari cand iau o masina credeti ca ii intereseaza kilometrajul masinii? Pentru ei este o afacere,interesul lor este sa faca profit cat mai mare.Adica sa cumpere ieftin si sa vanda scump. Ei cand iau o masina ii intereseaza ca masina sa fie intr-o stare tehnica si mai ales estetica cat mai buna. Kilometrajul nu e o problema,il rezolva cu 50-100 de euro.
Asadar eu zic sa te feresti de masina asta.Nu sunt impotriva masinilor SH insa sunt impotriva masinilor trecute de 100.000 km. Dupa 100.000 km incep problemele. Nu vreau sa imi pun in cap forumul si sa zic ca c4 e o masina proasta, insa inevitabil la rulajul asta vor aparea probleme din cauza uzurii masinii.
Si mai e o chestie. Serviceuri mai mici care sa se bage la c4 nu sunt multe. Iar daca te duci la reprezentante....te rupe.
Opel Astra H, Ford Focus2, si C4 sunt cele mai mari tzepe posibile la 6-7.000 de euro. Aduc samsarii nostrii intr-o veselie pentru ca lumea pune botul. Nu conteaza ca majoritatea sunt albe, au fost de firma si sunt trecute bine de 150.000km reali, lumea cumpara. Recunosc si pretul este unul bun care de multe ori iti ia ochii, si daca nu stii cum merge treaba....te arzi, dupa 5 luni vinzi masina ca nu iti mai permiti sa tot bagi bani in ea si iti iei logan nou :)))

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Bogdan » Vin Noi 28, 2008 11:28 am

Bossake =D> =D>
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 11:38 am

masina a fost cumparata de el cu 5880 (am vazut factura) la licitatie de la o firma care se ocupa cu leasing neplatit.
am vazut masina aseara inca odata si se tine f bine nu pare sa aibe probleme.
imi place si urmeaza sa mergu cu ea in service (ori cu alta care vine saptamana viitoare) si daca si acolo mi se spune ca este ok foarte probabil voi cumpara masina.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Bogdan » Vin Noi 28, 2008 11:54 am

Multa bafta atunci..cum e cu banchetele spate??
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Aiurica » Vin Noi 28, 2008 12:10 pm

sa nu imi zici ca e si alba!
:mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Mihay » Vin Noi 28, 2008 1:03 pm

boosake ia vezi cu alea albe... :evil: :evil: :evil: :mrgreen: unii au asteptat 3 luni sa le vina alba si altii au mers dupa ele in alte orase...

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de ardei » Vin Noi 28, 2008 1:26 pm

Nu toate masinielSH sunt praf, insa de cele mai multe ori risti...iar in dealer sau importator eu unul nu am incredere de loc. Mai bine iti iei o masina mai ieftina, dar noua....cuvantul asta e f.important.
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Aiurica » Vin Noi 28, 2008 1:32 pm

haideti sa ne rezumam la ce a cerut omul!
vrea SH nu pt ca e nebun...ci pt ca atat poate!

concret, eu nu as lua una Franta, la pretul spus de tine.
te grabesti.....nu e sigura masina.
nu o iei pt cateva luni.
cauta...o luna..2......
insist in a nu-tilua masina din Franta sau masina de test drive....(companii)
alegerea e a ta!

eu stiu o masina in jur de 8000 cu 20 mii la bord.....mai mult ce iti doresti????
acum este in service pt a lovit-o unu in usa soferului...nimic grav.(casco)

daca vrei sa o vezi zi-mi.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 2:55 pm

masian a fost vanduta :( (mi se spusese ca se vorbise cu cineva ianintea mea si ca respecta acest lucru). acum trebuie sa astept pana vine cealalta (este identica) a cumparat un lot de 6 masini :D. o sa merg cu ea la service(i-au masina si merg la ce service vreau eu in bucuresti) si in functie de ce imi spun cei de acolo ma voi hotara. daca aveti sfaturi in legatura cu ce service sa aleg va multumesc anticipat.

sunt constient de faptul ca poate avea 150k KM reali dar este un risc pe care sunt dispus sa mi-l asum.
Ultima oară modificat Vin Noi 28, 2008 2:57 pm de către IceRidder, modificat 1 dată în total.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Bogdan » Vin Noi 28, 2008 2:56 pm

NU mi-ai raspuns la bancheta spate??
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 2:58 pm

Bogdan scrie:NU mi-ai raspuns la bancheta spate??

eu m-am urcat si in spate si nu mi s-a parut nimic ciudat.
ai putea sa dezvolti ideea ca nu inteleg exact ce vrei sa spui.

Later edit:
Am citit din nou pe aici si am un posibil raspuns: Era acelasi tip de material.
Intrebarea mea este: Cine sau ce firma cumpara masina in 2 usi ca sa care cu ea?
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”