Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Bogdan » Vin Noi 28, 2008 3:14 pm

Exista varianta enterprise, care se vinde la noi in draci adusa de samsari si luate de la tot felul de "licitatii"..

Uite pe siteul oficial al Citroen:
http://www.citroen.com/CWW/en-US/RANGE/ ... E/Default/" onclick="window.open(this.href);return false;

" The C4 fleet car is available with two diesel engines – the 92 bhp 1.6 HDi and the 110 bhp 1.6 HDi – mated to a five-speed manual gearbox.

The vehicle features a load floor and a mid-height load stop as standard, as well as a high load stop in the form of a grille, and an optional luggage blind."

De aici si faptul ca doar dieseluri sunt aduse albe si cu KM "putini" si la preturi excelente!!

Si pe un alt site cu poze mai clare:
http://www.netcarshow.com/citroen/2005- ... nterprise/" onclick="window.open(this.href);return false;
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Adrian » Vin Noi 28, 2008 3:43 pm

Daca le zici ce e aia, zic ei ca au ceva cu tine de nu ii lasi sa isi ia c4 ieftin..
Daca le zici sa isi cumpere masina noua, zic ca ii iei la misto!
Cand se lumineaza la minte e prea tarziu... Au bagat deja o galagie de bani intr-o troaca!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Bogdan » Vin Noi 28, 2008 3:59 pm

Mai bine sa stie omul de aici care e treaba cu masina decat sa afle inainte sa o ia!
@iceridder, alegerea este doar a ta, dar gandeste-te bine si analizeaza daca vrei sa iei o masina de marfa(care nu contest poate fi super ok si sa ai noroc cu ea) sau preferi o masina normala luata chiar din Romania..
Toata lumea alearga dupa dieseluri, dar dieseluri ieftine, bune si cu km putini, cam greu!!!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 4:07 pm

@bogdan: banuiesc ca exista 80% sansa sa fie una dintre cele de care spui tu. dar daca masina este ok si iese ok si la service atunci nu am nici o problema cu asta.

@adrian: nu este asa cum zici tu. eu inteleg toate punctele de vedere si nu am zis ca are cineva ceva cu mine sa ca ma ia cineva la misto, chiar va multumesc pentru toate informatiile primite. si eu as vrea o masina doua dar daca nu pot incerc sa ma rezum la ce se poate. o sa merg intai cu ea la service sa vad daca trebuei sa vag bani in ea(cam in orice masina sh bagi bani) si daca da cat iar daca din service iese ok (fara probleme in punctele majore) atunci sunt dispus si sa cumpar masina.

PS: sincer as fi preferat benzina (la numarul de KM pe care ii fac eu nu prea se merita diesel) dar nu am gasit.
PSS: Deja caut masina si stau cu banii in buzunar de peste o luna.
PSSS: eu am cerut sfaturi sa stiu la ce sa ma uit astfel incat daca masina are vre-o problema destul de vizibila sa vad si eu astfel incat sa nu mai dau bani in service-uri ca si pana acum.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Aiurica » Vin Noi 28, 2008 4:20 pm

pai ai cerut sfaturi , dar le ignori.
cu totii iti spunem ce sa faci, dar nimic...o sa iei tot asa.....
daca tu crezi ca merita pt 1000 sa risti e optiunea ta.

cunosc sentimentul de a sta cu banii in mana si nu mai dormi noaptea.
dar daca pe noi nu ne asculti cei care ne batem deja capul cu probleme atunci de ce ne mai intrebi.
ai 7000....mai asteapta si mai pune 1000.....merita fiecare cent.
sau macar asteapta okazia ta!
,
repet...Romania !
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

bossake
Mesaje:85
Membru din:Sâm Oct 18, 2008 12:02 am
Numar Inmatriculare:Dacia Logan Prestige 1.6 16v
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de bossake » Vin Noi 28, 2008 4:45 pm

E greu sa iti zica cineva cam ce probleme are o masina.Banuiesc ca la cele de caroserie te pricepi si tu, adica sa nu aiba diferente de nuanta a culorii. Cu alte cuvinte sa nu fie alb mai deschis pe o aripa ca asta inseamna ca masina aia a fost lovita.Te uiti ziua pe lumina din toate unghiurile la ea, si daca are urme de chit pe ea vei vedea ca imaginea se reflecta prost.Te mai uiti pe la motor sa vezi daca a fost lovita frontal. De multe ori daca o masina e lovita mai raman ceva urme pe acolo. Chiar si daca un surub sau vreun suport de acolo e mai nou decat altul, si asta poate sa fie un semn ca s-a umblat pe acolo...
Vezi sa nu aiba masina lufturi mari intre usi sau la imbinari ale caroseriei...cam astea ar fi la partea de caroserie.
La partea tehnica e mai grava situatia din punctul meu de vedere. E greu sa iti dai seama ca peste 3000 de km o sa te lase turbina sau debitmetrul sau vreun injector. Tot ce ai putea sa faci e sa incerci un test-drive la o viteza ceva mai maricica,undeva pe autostrada, vezi cum accelereaza pana la 140-160. Vezi sa intre usor in viteza..
Aa, si ar mai fi ceva important, citisem pe undeva ca poti sa ii faci si un test ca sa vezi daca ambreiajul e pe duca. Dar nu mai stiu exact cum :(..poate stie altcineva de pe aici :D.
Apropo, ai mai mers cu vreun c4 pana acum? daca nu ai mers e greu sa vezi vreun lucru anormal la masina. De exemplu ai mai putea sa testezi daca masina scoate zgomote ciudate la denivelari sau gropi. Astea ar fi probleme ale trenului de rulare,gen pivoti etc.Dar chestia e ca daca nu ai mai mers cu c4 pana acum exista riscul sa confunzi zgomotul suspensiei ceva mai rigide de la c4 cu o eventuala defectiune :).
Sa stii ca prea multe nu prea au ce sa zica cei din service...asa ca nu te baza pe parerea lor. la partea tehnica este intr-adevar o loterie. Poate sa nu aiba nicio problema mult timp de acum inainte sau sa se intample cum se intampla de obicei si iti blestemi zilele ca ai luat-o.
In rest nu stiu ce sa mai zic, eu nu am c4 asa ca ii las pe ceilalti colegi sa iti dea niste sfaturi :).

Iar legat de ceea ce spuneai tu ca asta e bugetul tau si nu ai mai mult pentru o masina mai buna, acum ceva timp am auzit urmatoarea zicala: "" Sunt prea sarac sa imi iau un lucru prost "". Din pacate sa stii ca in domeniul asta auto, de fapt ca orice lucru din viata asta ce este mai ieftin e mai prost iar ce e mai scump e mai bun :).

Uite cateva oferte interesante de masini:
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1191475" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1218715" onclick="window.open(this.href);return false;
Cu siguranta sunt si altele astea le-am vazut asa la repezeala. Eu nu as lua nicio masina de la un SAMSAR si rulata afara.Aaa, poate doar daca ar fi o masina de maxim 1 an si maxim 25-30.000km.Si bineinteles sa o aduc eu personal. In banii tai eu m-as indrepta catre o masina luata de la prim propietar cu maxim 30-40.000km,iar omul sa fie neaparat serios.Una e cand iei o masina de la un medic de exemplu si alta e cand iei o masina de la un rroman.....
Eu consider ca iti iei o masina sa te folosesti tu de ea, nu ea de tine mancandu-ti timp nervi si mai ales bani.
Nu am pomenit nimic de logan pentru ca as putea fi subiectiv, posed logan :)).
Am o intrebare. ce dotari are c4-le care vrei tu sa il iei? ai geamuri electrice sau aer conditionat?
Ultima oară modificat Vin Noi 28, 2008 4:48 pm de către bossake, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 4:48 pm

sincer as vrea sa mai am de unde sa pun 1000 dar la fel de sincer spun ca nu am cum. nu sutn genu care sa reuseasca sa stranga iar in conditiile in care prietena spune in martie mergem la paris #-o #-o #-o . sunt genul care in viata a riscat si pana acum mi-a prins bine. inca nu stiu daca risc sau nu mai am timp o saptamana poate intre timp gasesc altceva.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Aiurica » Vin Noi 28, 2008 4:50 pm

Felicitari!

cred ca acest topic ar trebui inchis dupa ce ai spus!

=D> =D> =D> =D>
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de IceRidder » Vin Noi 28, 2008 4:53 pm

cu un hyundai era deja sa imi iau o teapa(fusese lovita astfel incat a trebuti sudat sasiul) iar din pacate acel model de opel este mult prea mic pentru cei 2 metri ai mei. daca eram si eu ceva mai mic ma indreptam spre o fabia sau ceva mai mic dar asa nu am loc :mrgreen: decat daca scot scaunul si conduc de pe bancheta din spate :drive .
Ultima oară modificat Vin Noi 28, 2008 4:59 pm de către IceRidder, modificat de 2 ori în total.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

bossake
Mesaje:85
Membru din:Sâm Oct 18, 2008 12:02 am
Numar Inmatriculare:Dacia Logan Prestige 1.6 16v
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de bossake » Vin Noi 28, 2008 4:56 pm

Intr-adevar cu hyundaiul m-am grabit si chiar voiam sa corectez. Au mari probleme de fiablitate,cel putin la accent.....e de groaza. Plus ca din cate am inteles serviceul lor e jalnic. Concureaza cred cu ATS :)))

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de alex82 » Vin Noi 28, 2008 5:00 pm

bossake scrie:[...] Si bineinteles sa o aduc eu personal. In banii tai eu m-as indrepta catre o masina luata de la prim propietar cu maxim 30-40.000km,iar omul sa fie neaparat serios.Una e cand iei o masina de la un medic de exemplu si alta e cand iei o masina de la un rroman...
:lol: =D> =D> :lol: fostul proprietar al masinii mele era medic , iar parcul auto de unde am luat masina oferea 2 ani garantie daca masina nu parasea tara respectiva
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de Adrian » Vin Noi 28, 2008 6:45 pm

Vrei sa pleci la Paris cu masina?
Nu de alta, dar daca o iei la mana a doua, sa iei si niste numere de telefon, sa ai musai roaming, ca daca se strica pe drum, sa ai la cine sa apelezi! #-o

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de baty_san » Vin Noi 28, 2008 11:31 pm

Adrian scrie:Daca ai 7500 parerea mea este sa mai pui 500 si sa iei un Sandero nou, model Laureate, 1.4...
Nici nu iti trece prin cap ce poti pati cu un SH! NU AI IDEE! Masina SH nu se merita!
C4 nu e o super masina si ai toate sansele sa se strice! Treaba ta...
uite ca a mea merita sh :lol: :lol: :lol: si nu se strica... ma mir dar... :applause :applause
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de baty_san » Vin Noi 28, 2008 11:44 pm

florinc4 scrie:daca tu ai banii astia in mana esti boier...parerea mea...nu ai de ce sa te grabesti...poti gasi orice masina vrei...mai bine astepti mai strangi niste bani faci 8000 de euro si deja vbm altfel...@ mihay...pai de ce sa-si ia concediu sa fie sub presiune sa-si caute masina...mai bine in weekend o bere in fata...tata a stat un de zile si a vazut 20 de masini pana a tras linie si a zis asta vreau...eu tot asa vreo 2 luni :mrgreen: ..si revenind, la banii astia imposibil sa nu gasesti o masina buna...eu am avut si logan care mergea bine...nu e masina visurilor climatronic sau cruise control dar mergea bine...sfatul meu de fapt parerea mea daca te orientezi spre c4 sa te uiti dupa cele "romanesti" adica sa nu fie aduse din afara si bine inteles sa o duci la un service de specialitate sa vezi daca toate sunt bune si frumoase
cele romanesti ce inseamna de fapt? cumparate si rulate la noi in tara pana pe la 50000, (echivalentul a cel putim 80-90000 in europa ca si uzura) pe toate gropile.... toata lumea vb de masini de dincolo cu km multi, care arata jalnic, si care u avut probleme... NORMAL !!! sunt ieftine !!! cata lume da 10.500 pe un C4 in germania??? putini, printre care si eu. si a meritat din plin. La fel ca si la noi si in Germania o masina BUNA !!! km putini, reali, se plateste !
50-60% cel putin din C4 din tara sunt aduse de dincolo... asa ca prefer sa o cumpar sh din germania decat sh din Romania, cu, conditia sa o vad eu sau cineva de incredere.
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Vreau sa cumpar un C4 Cupe sh

Mesaj de baty_san » Sâm Noi 29, 2008 12:02 am

Ca sa nu bulversam cumparatorul :wink: respectiv IceRidder, uita-te de ex la cablaje, chiar daca sunt prinse cu un colier de plastic trebuie sa fie ordonate, sa nu se incalece, pe sub masina sa nu aiba etichete cu coduri lipite pe scut, intarituri carenaje etc...ai 95% sanse sa fii fost lucrate, capota, aripi, compartimentul motor NU sunt vopsite de fabrica in culoarea masinii, toate geamurile sa fie stantate cu acelasi producator de obicei Pilkington sau saint-gobain... si mai sunt cateva pe la faruri dar care nu imi vin in munte ca mii somn.....
Succes.
Don't steal...goverment hates competition!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”