Achizitie C4 second

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Achizitie C4 second

Mesaj de chainsaw » Sâm Iun 06, 2009 1:32 am

ma indoiesc ca c4 1.6i adus de'afara chiar are 58000 km... si e 6000 de euro. link?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
SKY
Mesaje:5
Membru din:Vin Iul 03, 2009 11:05 pm
Numar Inmatriculare:B 63 W J W
Localitate:Bucuresti

Re: Achizitie C4 second

Mesaj de SKY » Lun Sep 21, 2009 2:41 pm

[quote="chainsaw"]sa fii FOARTE FOARTE atent. masina, chiar si in contextu' economic actual (ce cliseu a devenit sintagma asta), este prea ieftina. si, iti zic eu o regula de aur (ma rog, parca era scrisa si pe autovit :lol:): masina care costa prea putin e o teapa mult mai mare decat cea care costa prea mult.

NU TE GRABI! chiar daca e "prea putin", e totusi vorba de o suma considerabila de bani! verifica migalos absolut tot, du-o la tester, cere istoria COMPLETA de service, verifica absolut fiecare factura ...

LE: nu de alta, da' sa nu fie vreo dauna totala "indreptata" ... ia sa-l intrebi de ce o vinde[/quote

Referitor la aceste chestii. sa va zic cum am intrat eu in posesia unui c4: aveam inainte un cielo din '97; ce sa zic eram supermultumit de el (masina avea 89k km cand am dat-o) arata bine, mergea bine, consuma MUUUULT, dar vroiam si eu un model mai nou de masina care sa aiba motor hdi :D. si asa am inceput sa caut masini recuperate de firme de leasing.buuuun ... si am gasit acest c4 la tiriac-leasing. nu avea baterie, avea 2 jante de aliaj si 2 de tabla, nu avea rezerva... etc... e adevarat ca arata binisor, motorul fara scurgeri de ulei si alte nebunii, 19k km, fabricatie 2006, inscrisa in 2007, clima, jante, etc.,PRET= 6100 euro.acuma iau o baterie, o pun pe masina, ii dau o cheie si incepe sa toarca motorasul 1.6 HDI, 110 cp; o minunatie ... am plecat la drive-test cu ea... se tinea bine, stabila, marfa masina... si gata am luat-o... cu 5900 TVA inclus. dupa vreo 2 saptamani am inceput sa o examinez pe cont propriu si am observat k fusese lovita pe dreapta fata. nu a fost afectata stuctura asa ca nu ma deranjeaza deloc faptul k a fost lovita si bine facuta. concluzia este ca si in cazul celui care a deschis topicul daca masina calca drept e ok chiar daca a fost lovita. exista 2 tipuri de masini lovite ( cel putin in opinia mea) 1.masini lovite si facute bine si 2. masini lovite si facute prost. o masina lovita si facuta prost (dar care a fost lovita bine si a fost afectata structura, nu doar tamponata) in veci nu va sta bine pe sosea si unul care este doar sofer.
cam asa vad eu lucrurile... in rest bafta la cumparare...

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: Achizitie C4 second

Mesaj de Romeno » Mie Sep 23, 2009 8:51 am

Eu mi-am cumparat acum doua saptamani un C4 la mana a doua la 68.000 km din 2006.
Mi-a placut masina si a fost la un pret foarte bun.

Chiar au scazut preturile la C4 dar tot trebuie sa fii atent.

Arata bine exterior/ interior, am dat o tura cu ea, m-am uitat la ea vreo 2 ore(la fiecare detaliu) si desi mi se parea ca nu are nimic neinregula tot am dus-o la test.

Masina a fost adusa de afara si puteau sa aiba km-jul dat inapoi, putea fi lovita si toate cele.

Important a fost sa aflu ca motorul are inca viata lunga, merge excelent si ca nu are nici o problema. Discurile inca merg, ambreaj-ul ok.......

Doar dupa asta m-am incumetat sa o platesc.

Sa stii ca se merita acei 300 de roni, care in orice caz, daca ramii cu masina, daca accepti ce se gaseste la ea ca na nu este masina noua, stii ce sa schimbi si este o revizie mai buna decat la mecanicii aia care iti schimba piese care inca merg, si pe de alta parte daca are probleme mari nu ai cheltuit decat un 70 de euro acolo.

Daca o cumperi sa ne pui si noua poze sa vedem frumusetea. :)

Bafta si fingers crossed.
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”