Achizitie C4 S.H.

d4m4g3
Mesaje:13
Membru din:Sâm Mai 30, 2009 11:34 pm
Numar Inmatriculare:B 13 RIC
Localitate:Bucuresti/Piata Galati
Contact:
Achizitie C4 S.H.

Mesaj de d4m4g3 » Sâm Iun 06, 2009 1:36 am

Salut! Eu sunt Eric si vreau sa imi cumpar un C4. Si suna ca la Alcoolicii Anonimi. Dar nu e! :D

Sa va spun cum am inceput sa fiu atras de masina asta? Ma gandesc de vreo luna ca vreau sa am masina mea...termin facultatea, am un loc de munca decent, deci timp ar fi, bani s-ar face. Mai trebuie sa iau carnetul (spre rusinea mea, ar spune unii, nu am inca carnetul luat, desi am 22 ani), dar nici asta nu cred ca ma poate "opri". Ma uit pe autovit.ro, dupa lungi consultari cu jumatatea (opel astra nu ii place, prea rigid - eu unul o consider o masina buna, am mers cu mai multe, bineinteles din dreapta :D ; ford fiesta i se pare neinteresant, mie la fel; renault nu ii place, eu zic ca are materiale ieftine, intretinere scumpa). Si apoi imi amintesc ca acum vreo 4 ani, prin liceu m-am urcat intr-un C4, era varianta coupe...m-a fascinat enorm faza cu butucul fix, apoi bordul digital. Mi se pare ca fata de cele enumerate de mine are clar ceva mai mult in plus. Am gasit cateva variante pe autovit, si fata de ceea ce am citit pe aici, ori au scazut preturile, ori masinile la care ma uit probabil sunt tepe. Am citit destul de multe aici pe forum, cautand pur si simplu citroen c4 forum pe google, am dat peste voi. Si cred ca intr-o saptamana, am citit cam toate posturile de pe forum...am citit comentariile pline de tehnic ale lui mituc, executiile artistice ale lui Aiurica, povestirile lui silviuss. Am citit despre revizii, consum, unde sa alimentezi, cam tot...Am citit si posturile in care ceilalti useri isi exprima dorinta de a-si achizitiona un C4 SH si vad ca unii dintre ei se hazardeaza putin, desi si mie mi-e destul de greu sa ma abtin (deja merg pe strada si cand vad cate-un C4 zic "ia uite un robotel" P.S. aici am aflat ca asa mai este numit, cred ca din cauza reclamei, nu?). Cum masina va fi luata cu "ajutorul" unei banci, chiar imi doresc sa fac o alegere buna. De asta ma tot invart pe aici, pana acum ca spectator, insa m-am decis sa fac acest pas, sa scriu, sa vad ce imi puteti recomanda, desi ati mai facut asta de multe ori...
Inclin sa optez pentru varianta in 5 usi diesel de 1.6...nu prea ma pasioneaza varianta mai sport (3 usi), no offense cei cu 3 usi, respect maxim, si este destul de posibil ca mai mereu sa fim mai mult de 2 in masina. Culoarea nu conteaza, nu as vrea gri ca mi se pare putin...banal, cred.
De asemenea iau in calcul si faptul ca nu am mers (condus) in viata mea (un Citroen sau o alta masina) si luand in considerare si entuziasmul, mi-e frica sa nu fac vreo greseala, sa ma arunc la prima varianta ce place ochiului. Nu am prieteni mecanici sau mari cunoscatori in care sa ma incred, asa ca acest forum mi se pare cea mai buna solutie.

Si uite asa am facut-o si pe asta, m-am hotarat sa va scriu. Sincer...imi doresc atat de mult masina asta, ca simplul fapt ca am scris aici, mi-a provocat o oarecare emotie...

In concluzie, am nevoie de ajutorul vostru! :help

Cu prima ocazie cand o sa am ceva timp liber, chiar mi-ar placea sa particip la o intalnire, nu stiu insa daca am voie fara sa fiu posesor de masina (nu zic Citroen, ca am inteles ca se poate si daca nu ai 2 sageti pe bot :) ). Mi-ar placea sa vad atatia "robotei" intr-un spatiu organizat, sa fie ca in Transformers. :D Pana atunci, va salut cu respect si astept parerile si ajutorul vostru!

O seara buna!

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de byte » Sâm Iun 06, 2009 8:45 am

Dupa cum ai scris aici ai toate calitatile necesare sa devii posesor de C4 ... adica pasiunea pentru robotel.
Un sfat din partea mea: daca iti iei masina SH sa te gandesti din start ca trebuie sa bagi bani in ea. Poate nu in primul an, dar incet incet trebuie sa schimbi.
Sa stii ca nici eu nu am condus prea multe masini pana sa iau C4, am avut un an jumate o dacie :) care s-a transformat in robotel :ya.
Ca sa-ti faci o prima impresie despre cum se conduce mergi la un dealer Citroen si fa un test drive. Apoi daca mai vrei unul te duci la alt dealer ... eu am facut 3 test drive-uri cu C4 inainte sa-l cumpar.
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

marius.macavei
Mesaje:167
Membru din:Joi Oct 25, 2007 5:38 pm
Numar Inmatriculare:AB84MMI
Localitate:Alba Iulia
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de marius.macavei » Sâm Iun 06, 2009 10:27 am

Buna

Ma numesc Marius Si sunt posesor de C4 berlina 1.6 HDi negru

Daca te intereseaza eu vreau sa o vad pentru ca am intrat in posesia uni C5 nou(prin amabilitatea lu soacra-mea). Daca esti interesat Masina este din 2007 Si are in jur de 33000 Km cu revizii facute la timp si toate alea.

Contacteaza-ma pe privat.
C4 1.6 Hdi Robot Atomic
C5 III 2.0 Hdi............

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de chainsaw » Sâm Iun 06, 2009 2:17 pm

^ intr'adevar, o idee buna e sa-ti cauti aici la "bursa" o masina sh, pentru ca vei putea vedea ce s-a facut la masina!
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de Mihay » Sâm Iun 06, 2009 2:44 pm

Salut . Pai daca esti clar hotarat sa iei c4 este cat de cat usor. Asa zisele "tepe" sunt masinile aduse de prin Franta , in special coupeuri albe, care au fost varianta enterprise de carat ..marfa sa zicem . totusi sunt cativa posesori de enterprise care nu au reclamat probleme deosebite.

Vezi ca varianta 1.6 hdi este in 2 versiuni , 92 si 110 cp...clar ti`o recomand pe a 2 -a . De cumparat o poti cumpara din mai multe locuri , eu unul nu recomand Autovit ( ca targ nu ca si site ) . Variante ar mai fi SH-uri la dealeri, pe aici pe forum daca e ceva de vanzare si cele mai bune oferte mi se par a fi cele de la Sectiunea Citroen Romania de aici de pe forum unde cei de la importator isi scot la vanzare masinile angajatilor.

De testat poti incerca la un dealer Citroen - ATS dc esti din Bucuresti , si daca stii seria de sasiu poti cere istoricul de la importator ( citroen romania ) .

Te asteptam si la intalniri , chiar fara C4 , daca achiti cotizatia :mrgreen:

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de chainsaw » Sâm Iun 06, 2009 2:46 pm

si incearca sa-ti gasesti 1.6 hdi 110 cai FARA fap :D
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

d4m4g3
Mesaje:13
Membru din:Sâm Mai 30, 2009 11:34 pm
Numar Inmatriculare:B 13 RIC
Localitate:Bucuresti/Piata Galati
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de d4m4g3 » Sâm Iun 06, 2009 11:57 pm

Salut din nou!

@byte - am inteles de la inceput ca o sa trebuiasca sa bag bani in ea, sper in faptul ca o sa am "mana buna" si nu o sa fie vorba de chestii importante (scumpe). Deja fac un sacrificiu cumparand-o si o fac doar pentru ca apreciez modelul in sine si pentru ca...mi s-a pus pata :D


@chainsaw - am cautat aici pe forum la bursa si majoritatea sunt anunturi care nu au mai fost actualizate, plus ca e cam dificil sa ma apuc sa cer informatii si apoi sa rog cumparatorul sa astepte intre o luna si 2 luni pana reusesc eu sa fiu cu mintea limpede si sa ma pot concentra la masina. Si...ce e aia "fap" :?: ai scris in ultimul post, nu imi vine acum nicio idee.

@Mihay - am tot citit despre enterpriseuri, am zis ca simplul fapt ca m-am orientat spre berlina ar trebui sa ma mai fereasca de "tepe", apoi am inteles de la voi sa fiu atent la materialul tapiteriei si la tetierele banchetei din spate (daca exista). Si bineinteles am aflat si de cele 2 motoare de 1.6 pe HDI diferentiate in cai putere, si inteleg ca in ceea ce priveste caii putere, ce e mult nu strica...mereu! :P In targ in autovit nu am apucat sa merg, as vrea sa fac cat de curand un drum sa vad ce si cum, macar ca idee. Dar de site zici ca e mai ok? Ca eu de exemplu am mai cautat pe net, si acolo am gasit cele mai multe oferte. Bineinteles fiind o masina SH o sa ii fac acel test, nu la firma din targ, intrucat am inteles ca se pot intelege baietii cu aia de acolo si atunci o sa mai citesc pe aici unde as mai putea sa fac, stiu ca era o firma care facea acest gen de teste si era agreata de voi. Cat e cotizatia? :) Robotelul merita sacrificii!

Acum ma bag la somn....vin mort de oboseala de la munca. Va citesc maine!

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de Cosma Adrian » Dum Iun 07, 2009 12:22 am

:hi ...pot sa-ti spun ca am condus aproape toate tipurile de masini posibile inainte de a lua robotelul ,de la cele mai usoare la cele mai grele, si desi imi placea mult modelul ,dupa ce l-am cumparat si condus zi de zi ,mi-a placut si mai mult. Acuma normal ca sunt masini mai bune in clasa ei ,dar sunt si mai scumpe. Raportul dintre ce dai pt ce primesti eu zic ca e foarte bun.
Sa ai spor si noroc la cautat :hi
Cele bune!
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de vlad » Dum Iun 07, 2009 7:21 am

FAP e filtru de particule. E un filtru ce reduc noxele si la o anumita perioada i se schimba lichidul Eolis care e cam scump, deci inca o chestie scumpa la intretinerea masinii. Il intilnesti doar la diesel. Din cite stiu eu la 1.6 HDi FAP are motorul cu codul 9HZ, dar nu sint sigur.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de dragos_vl » Dum Iun 07, 2009 8:16 am

Sfatul meu,
Asteapta sa apara o masina pe "bursa" cu istoric, carte service, etc,etc, daca se poate cumparata din Romania. Poate costa ceva mai mult decit in alte locuri, dar cred ca merita. Eu, personal asa am facut si nu regret nici o clipa. Succes.
Si ce era mai important - berlina,1.6 SX Gris-Iceland, "frumoasa de mori".

d4m4g3
Mesaje:13
Membru din:Sâm Mai 30, 2009 11:34 pm
Numar Inmatriculare:B 13 RIC
Localitate:Bucuresti/Piata Galati
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de d4m4g3 » Dum Iun 07, 2009 10:29 am

Ahaaa, deci asta inseamna FAP! :) ok, am inteles, o sa adaug pe lista...cred ca o sa fac un adevarat chestionar pentru vanzator...daca nu ia 5, nu trece! :D Intr-adevar, unul din principalele motive pentru care m-am orientat catre C4 este raportul pret-calitate. Fata de masinile pe care le-am enumerat eu in primul post, care dupa cum ati putut vedea si daca nu ma insel sunt din clase diferite, C4 e singurul care are ceva aparte...nu stiu, mie unul imi place foarte mult!
Si tinand cont ca voi face "tranzactia" cam peste o luna jumate, eu sper si mai devreme, sper sa mai apara cate ceva pe bursa. Postul celor de la citroen romania, cel mai nou, din aprilie, nu are niciun C4 in 5 usi, sau are la peste 10k daca nu ma insel...so i'll keep waiting. Intre timp m-as apuca de lista aia, am vazut/citit atatea lucruri pe aici la care trebuie sa am grija cand achizitionez un robotel incat le-am pierdut sirul...asa ca daca cineva are chef sa inceapa.... :)

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de baty_san » Dum Iun 07, 2009 12:38 pm

de cati bani vrei sa fie masina?
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de Mihay » Dum Iun 07, 2009 5:56 pm

masinile de la Citroen Romania sunt ok mai ales ca nu prea sunt mai vechi de un an si cu cele mai multe dotari . o sa ai si garantie si poti negocia la preturi. ce masini au ei 2.0 hdi sa zicem cu dotarile alea de noua ar fi 18-20 000 ..iar la ei 11 000 dupa nici un an...oricum suna si vb cu ei, poti negocia.

d4m4g3
Mesaje:13
Membru din:Sâm Mai 30, 2009 11:34 pm
Numar Inmatriculare:B 13 RIC
Localitate:Bucuresti/Piata Galati
Contact:

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de d4m4g3 » Lun Iun 08, 2009 12:01 am

vreau sa ma invart undeva pe la 7000 euro maxim...dupa cum v-am spus, banii vin din credit, si mai am deja si cateva carduri si nu ma pot indatora mai mult. Asa ca nu stiu cat de mult sunt dispusi cei de la Citroen sa negocieze...Stiu ca e destul de dificil cu banii astia, dar ceea ce am vazut pe net, in special pe autovit mi-a cam dat avantul sa ma apuc sa scriu pe aici. Plus ca incuraja unul dintre voi pe un alt user care la fel dorea sa isi ia un C4 ca intr-adevar e cam lipsa de lichiditati in ziua de azi si se merge mult pe schimburi. Asa ca asta ar trebui sa imi dea un oarecare avantaj in negociere. De asta ma si gandesc la lista aia ca sa pot avea de unde sa scad, in caz ca va fi nevoie (deh, folosim tactici de cumparare). Nu vreau sa ma intelegeti gresit sau sa credeti ca ma tiganesc, nu contest ca aceasta masina merita mult mai multi bani, dar cand vezi ca se da cu o anumita suma de bani, bine nu am ajuns pana acolo incat sa vad vreuna din cele care se vand ca sa imi dau seama daca chiar merita banii astia sau nu, esti tentat sa faci asemenea afirmatii.

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Achizitie C4 S.H.

Mesaj de joeadrianblack » Lun Iun 08, 2009 6:23 am

in ATS Baneasa sunt doua C4 Berlina din 2008. Nu au pret. Mergi acolo si negociaza cu ei. Una dintre masini e gri argintiu pe al doilea nu l-am vazut dar e trecut pe fisier.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”