Ajutor achizitie C4

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:
Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Mie Aug 19, 2009 9:44 pm

Salut baieti!
In primul rand nu e vorba de un nou topic cu sfaturi! :)

Am decis si eu ca mi-as cumpara un C4. Desigur mai am optiuni cum ar fi Astra H sau Focus 2, dar rar mai gasesti ieftin si bun si mai ales hatchback.
In fine, apelez la voi pt ca am nevoie de putin ajutor. Dispun de aproximativ 6000 EUR (de fapt maxim, hai sa zicem 100-200 euroi in plus daca oferta e super) si asta inseamna ca fie imi cumpar ceva inmatriculat deja la 6000 EUR sau cu 500 EUR mai ieftin ceva adus din alta parte.
Dupa ce am citit zeci de pagini pe acest forum in legatura cu fenomenul import C4 enterprise cu banchete x-files am decis ca nu vreau masina din Franta. De fapt datorita voua (si cu aceasta ocazie multumesc tuturor care au contribuit la aceasta tema in diferite topicuri, chiar au fost de folos) mi-am economisit un drum de 500km dus-intors pana in Oradea de unde era sa cumpar maine un C4 enterprise albastru. Din fericire dupa nr-ul de sasiu (trimis prin sms) se vede clar ca nu are 110 cai, iar de pe poze se vedea ca nu are climatronic, si nu ard toate becurile pt centurile de sig. Daca nu citeam acest forum poate ma duceam si o si luam ca nu stiam la ce trebuie sa ma uit. Multumesc inca o data!

Acuma sa revenim la subiect. Cum ziceam, bugetul meu este destul de restrans, dar dupa cum am vazut, am toate sansele sa prind un C4 acceptabil care a fost recuperat din leasing sau caz asemanator. Am sa va rog sa-mi spuneti de orice ocazie de care ati aflat, iar daca aveti timpul si posibilitatea sa va uitati la masina atunci ar fi si mai okay.

Mentionez ca momentan nu am mari pretentii de la masina, depinde de pret si dotari, stare, dar totusi cel mai bine ar fi un Coupe 2006-2007 1,6 110 HP si sa nu NU fie de culoarea albastru inchis (singura culoare care nu-mi place :) )

Momentan caut pe cineva din Bucuresti care are posibilitatea sa ma ajute, deoarece am gasit o oferta destul de promitatoare:

An Fabricatie: 2006 Carburant: Motorina
Rulaj: 125,462 km Capacitate: 1,600 cmc Putere: 92 CP
Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO
Dotari:
EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 2 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; POSIBILITATE LEASING; TVA DEDUCTIBIL;
ABS,ESP,SRS,RADIOCD.UNIC PROPRIETAR.


Masina se afla la EUROSTANDARD GROUP,recuperat din leasing, cumparat de la reprezentanta din Ro. Nu cunosc firma respectiva, poate voi da. Am vb cu cineva de acolo, pretul e negociabil, probabil asi putea sa ma incadrez in bugetul mentionat, dar masina trebuie vazuta, deoarece individul de acolo a zis ca au peste 200 de masini si nu cunoaste istoricul la toate (aparent cei care se intereseaza "doar" prin telefon nu sunt luati in serios).
Eu fiind din Mures nu asi risca sa fac 700km pt ca mi s-a oferit prea putine detalii despre masina, plus ca dupa atata cautare m-am convins ca cel care vinde in majoritatea cazurilor spune orice numai sa mergi sa te uiti la masina.
Daca are cineva drum pe acolo si ar putea sa se uite la masina asi fi tare recunoscator (bere se poate trimite prin curierat? :mrgreen: )

Va multumesc anticipat si astept orice ocazie de care vati intalnit (poate sa fie si Astra H sau Focus 2 ::P )

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de Mihay » Mie Aug 19, 2009 11:17 pm

ma bucur ca ti-au fost de folos informatiile de pe forum. eu sincer nu ti-as recomanda sa iei masina asa cum vrei tu,adica sa se duca un strain sa ti`o evalueze, totusi sunt niste bani in joc . mai cauta, nu te grabi. daca aveai putin mai multi bani luai o masina de pe la angajatii Citroen Ro . mai suna pe la dealeri , mai vezi si pe autovit, dar ideal ar fi sa o vezi tu si sa-i faci si un test inainte de cumparare

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de sorigen » Mie Aug 19, 2009 11:36 pm

Probabil ar vrea ca unu din noi sa ii zica daca merita sa bata atata drum sa vina sa o vada.. nu cred ca o cumpara daca o vede doar unul din noi :)
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de annddyy » Joi Aug 20, 2009 12:01 am

Rulaj: 125,462 km - spune totul.
Stiu, e frumoasa, e diesel, consuma foarte putin....
Sfatul meu - cauta un benzinar cu km mai putini daca ai bugetul mai restrans...


PS: nu te uita la cei de pe forum care au km astia si au avut putine probleme - pentru majoritatea dintre noi C4 e o pasiune.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de bytzak » Joi Aug 20, 2009 7:25 am

sa stii ca suntem cativa care avem enterprise si suntem multumiti de ele. dar la bugetul asta e de cautat ce vrei tu. o sa incerc sa ajung eu. da-mi pm cu nr-ul tau de telefon, ca in caz de ajung acolo sa te sun.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Joi Aug 20, 2009 9:13 am

bytzak scrie:sa stii ca suntem cativa care avem enterprise si suntem multumiti de ele. dar la bugetul asta e de cautat ce vrei tu. o sa incerc sa ajung eu. da-mi pm cu nr-ul tau de telefon, ca in caz de ajung acolo sa te sun.
corect, dar dupa ce am facut un calcul, de la samsari pot sa iau un enterprise cu ~5500 EUR. asta inseamna ca inmatriculat cu toate cheltuielile ajung undeva la 6200 EUR... si sau am norocul sa prind ceva bun sau nu. sa nu vb de partea de kilometraj care mai mult ca sigur ca e peste 150.000 daca nu mai mult si dat inapoi. totusi parca prefer una cumparata de la reprezentanta,de catre primul proprietar (sau chiar de la ei)...riscul e mai mic totusi.

iti trimit un mesaj cu numarul meu de tel.

Apropo: am gasit exact aceeasi masina pe anunt.auto.ro postat de o persoana privata cu o diferenta de pret de 600 EUR fata de anuntul pe autovit, pretul fiind sub 6000 EUR. #-o Smecheriile nu se mai termina... Poate cei de la EUROSTANDARD GROUP sunt intermediari in cazul acesta si nu a fost recuperare leasing asa cum a zis individul?

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Joi Aug 20, 2009 9:26 am

Mihay scrie: mai cauta, nu te grabi. daca aveai putin mai multi bani luai o masina de pe la angajatii Citroen Ro . mai suna pe la dealeri , mai vezi si pe autovit, dar ideal ar fi sa o vezi tu si sa-i faci si un test inainte de cumparare
Tocmai am primit oferta de la SD PRESTIGE - CITROEN Bucuresti, toate sunt in jur de 10.000 EUR, mult peste bugetul meu :cry: (adevarat, e vb de modelul facelift 2008)

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de Dan pasare » Joi Aug 20, 2009 10:04 pm

125000 km e prea mult. Mai cauta. :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Vin Aug 21, 2009 12:32 am

Cu aceasta ocazie doresc sai multumesc lui bytzak ca s-a uitat astazi la masina mentionata. Am stat 40 de minute la telefon pana cand s-a uitat amanuntit la toate. In mare masina pare okay, dar si eu sunt putin ingrijorat ca are cam multe km, mai ales daca acestia au fost facute pe drumurile Bucurestiului. A vazut si o mica buba la spoilerul din spate, probabil ca masina era mai mult sau mai putin lovita dar nu se stie exact cat de tare.

Lucru interesant e ca in aceeasi parc sa afla si masina asta, iar diferenta de pret este enorma. Ma duce la gandul ca poate la masina de care m-am interesat eu nu este in ordine ceva. Nu asi vrea sa am am surprize cu ambreajul, motorul, suspensiile sau cine stie ce:
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?I ... 3D120%2526" onclick="window.open(this.href);return false;

Chiar in momentul acesta am descoperit ca masina la care ne-am uitat si era postat la 6500 EUR (pret final 6000) la pagina BCR leasing e 7500 EUR :) LOL... maine o sa dau cateva telefoane sa vad despre ce e vorba!
Ultima oară modificat Vin Aug 21, 2009 1:02 am de către vortex07, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Vin Aug 21, 2009 1:01 am

Haideti ca o sa continui povestea!
Am cautat dupa numarul de inmatriculare al masinii si am descoperit ca masina a fost inregistrata pe o firma din Satu Mare! Punct bun ca nu a umblat pe drumurile Bucurestiului... punct rau ca firma respectiva e o firma de taxi :mrgreen:. Nu am gasit inca nr de telefon la firma respectiva (S.C. IHGALIS S.R.L) dar daca o sa gasesc atunci o sa le sun si o sa intreb daca sa facut taxi cu masina respectiva (mai mult ca probabil dupa kilometraj) sau a fost al sefului? :mrgreen:

Daca cineva are acces la unul dintre site-urile cu baza de date firme RO atunci va rog sa vedeti daca puteti afla un nr de tel. (date firma: CUI: 18612037, Nr. Reg. Com: J30 /410/ 2006)

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de sorigen » Vin Aug 21, 2009 1:51 am

Drumurile din satu mare pana anul asta au fost niste cratere.. deci eu zic sa renunti.. tot ce e pe la trenul de rulare daca nu s-a schimbat s-ar putea sa fie facut praf :(
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Vin Aug 21, 2009 2:03 am

sorigen scrie:Drumurile din satu mare pana anul asta au fost niste cratere.. deci eu zic sa renunti.. tot ce e pe la trenul de rulare daca nu s-a schimbat s-ar putea sa fie facut praf :(

ah la draq! ms pt info!

inseamna ca sunt in continuare in cautare...deja de 2 saptamani si pare un an... viata pe maxi taxi e mortala asa dupa un lifestyle cu masina!

anyway, haideti sa va arat masina daca tot cade afacerea (edit: nu pot face link direct catre masina, dar e C4 negru hatchback la 7500 euroi):

http://revanzare.bcr-leasing.ro/Produse ... fault.aspx

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de sorigen » Vin Aug 21, 2009 7:56 am

Nu renunta direct, poate nu s-a mers cu ea prin Satu Mare :) vorbeste cu ei sa vina cu ea la ATS si sa ii faca niste verificari.
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de Mihay » Vin Aug 21, 2009 9:19 am

ca o chestie asa ca si eu tot din provincie provin dar datorita serviciului am cam batut tara in lung si in lat. Drumurile din Bucuresti SUNT CELE MAI BUNE in comparatie cu orice alt oras.

Avatar utilizator
vortex07
Mesaje:82
Membru din:Mie Aug 19, 2009 1:09 am
Localitate:Targu Mures
Contact:

Re: Ajutor achizitie C4

Mesaj de vortex07 » Vin Aug 21, 2009 9:57 am

Okay, am facut rost de nr de telefon de la IHGALIS. Aparent s-a facut taximetrie cu masina. :?
Spoilerul fata a fost schimbat. Masina a fost vanduta unei alte societati, care a mai folosito timp de 6 luni.

Deci asa... nu mi se pare alegerea ideala! :?

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”