Citroen C4 Coupe-Enterprise

Scrie răspuns
yobizkit2004
Mesaje:25
Membru din:Mar Oct 21, 2008 1:59 pm
Numar Inmatriculare:db.07.abr
Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de yobizkit2004 » Mar Iul 13, 2010 8:47 am

Am cumparat Enterprise de 2 ani jumate...foarte multumit de ea..problema clasica cu rotitele de la A/C dar in rest nimic.....merge struna masinutza ...:)

valica
Mesaje:3
Membru din:Lun Iul 12, 2010 8:49 pm

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de valica » Mar Iul 13, 2010 5:46 pm

va foarte multumesc pentru raspunsurile voastre ..chiar imi sunteti de fff mare ajutor;) .
:wink:
astept,daca se poate,niste variante de service-uri bune din bucuresti unde pot merge pentru teste.
deja am luat legatura cu vre-o doua persoane care se ocupa cu vanzari de c4 si in curand o sa merg sa facem teste :D

o sa revin cu detalii si beneinteles cu intrebari daca va fi cazul.


ciao!!!!

Avatar utilizator
meercha
Mesaje:95
Membru din:Lun Iul 20, 2009 9:36 am
Numar Inmatriculare:B-110-VTR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de meercha » Vin Iul 16, 2010 1:32 pm

Si eu sunt in cautari de mai bine de un an.
Sunt sigur doar de faptul ca viitoarea mea masina va fi C4 Coupe, iar pt ca bani de una noua nu am, m-am orientat spre enterprise. Momentan sunt sceptic si sincer, nu cred ca o masina pe care dai 5000 EUR (sau poate chiar mai putin), nu-ti va crea probleme in viitorul (sa zicem) apropiat - 1 an, 2.
Stiu ca majoritatea trec cu brio testele, dar numai gandul ca te pacalesti singur (masina e prezentata cu 70.000 km, dar de fapt are 130.000), deja iti taie mult din elan. Si nu e totusi cam dubios ca o masina cu peste 100.000 km sa nu aiba nicio problema (ambreiaj, amortizoare, suspensii etc.)?
Eu unul voi lua bani de la o banca pt a-mi cumpara masina, deci imprumut pe termen destul de lung (6-7 ani). Ce se intampla daca in perioada asta incep sa tot pice chestii? Mai fac un imprumut, ca doar piesele de Citroen, stim cu totii ca nu sunt deloc ieftine.
Am facut-o si eu intr-un post anterior si foarte bine face si noul membru, valica, ca intreaba despre ce verificari trebuie facute inainte de achizitionare si daca ii poate recomanda cineva un service care chiar sa-i faca masinii toate "analizele". Subscriu si eu la intrebarea lui.
Un prieten si-a luat Alfa Romeo din 2007 SH, a dus-o la service autoitalia, iar aia i-au facut un test foarte amanuntit. Bineinteles ca au iesit si nereguli, masina avea 67.000 km reali, dar ce mi s-a parut interesant, a fost faptul ca la elementele descoperite cu nereguli, i s-a precizat numarul (estimativ) de kilometrii pe care ii mai poate face, pana cand respectiva piesa va trebui inlocuita.
Citroen C4 Coupe VTR 1.6i 16V 110 cp
viewtopic.php?f=19&t=5818" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de IceRidder » Vin Iul 16, 2010 2:39 pm

Si nu e totusi cam dubios ca o masina cu peste 100.000 km sa nu aiba nicio problema (ambreiaj, amortizoare, suspensii etc.)?
dubios sau nu eu am masina deja de un an jumate si nu am probleme cu ele, si din cate stiu nici majoritatea din ceilalti de posesori de enterprise de pe forum.
Mai fac un imprumut, ca doar piesele de Citroen, stim cu totii ca nu sunt deloc ieftine.
nu contest ca piesele sunt scumpe la modul general dar sincer zi-mi o masina unde ele sunt ieftine.


felicitari pentru alegere si multa bafta la cautari.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de andu_nae » Dum Iul 18, 2010 10:48 pm

Eu m-am gandit in felul urmator:

Lasand la o parte utopia posibilelor eventuale probleme care e probabil sa apara(a se vedea miliardul de variabile :) ) totusi rationamentul concret(dupa capul meu) ar fi urmatorul(aplicat evident pe enetrprize-ul meu):

Gradul de uzura si "vechimea masinii" e data de:
1.Anul productiei - 2007 - 3 ani de experienta a producatorului la acest model e un plus, 3 ani de vechime a masinii iar e un mare plus (ptr second-hand);
2. Gradul de uzura e dat intr-adevar de nr de kilometri, dar e relevant in functie de: cine o conduce - un sofer profesionist+/ unde o conduce: pe drumuri foarte bune+/ grad de uzura general - in conditiile de mers aprox 250-300 Km/zi pe autostrada - e echivalent cu mult mai putini km zilnic fataiala printr-un oras din Roamnia.
Pe logica asta prefer un enterprize de 130.000 unui C4 condus de un incepator 60.000 Km majoritar in Bucuresti, productie 2005;)
meercha scrie:Eu unul voi lua bani de la o banca pt a-mi cumpara masina, deci imprumut pe termen destul de lung (6-7 ani).
Si eu am tot credit, dar cu grija si responsabilitate si un viitor casco :mrgreen: , cred ca masina ma va tine inca 4,5 ani pana o sa fie de tot "a mea".

Exemple de "prieteni" care patesc chestii, o sa ai o gramada, dar gandeste-te si la cei care isi iau masini noi au belele - cauta si la noi pe forum, si tot la noi pe forum, baietii astia care nu au patit nimic cate 200K Km - tine cred 50% de noroc si restul de cum ai grija de ea :D

Cu speranta ca ti-am dat o perspectiva noua, sper ca nu am plictisit cu post-ul asta :mrgreen:

:drive safe
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
meercha
Mesaje:95
Membru din:Lun Iul 20, 2009 9:36 am
Numar Inmatriculare:B-110-VTR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de meercha » Mar Sep 14, 2010 12:24 pm

A cumparat cineva de la BEST4YOU CONSULTING?
Vad ca sunt destul de activi pe Autovit cu Enterprise-uri si cam au si cea mai buna oferta.
Sa avem incredere?
Citroen C4 Coupe VTR 1.6i 16V 110 cp
viewtopic.php?f=19&t=5818" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de andu_nae » Mar Sep 14, 2010 8:47 pm

Ai pm ca sa nu facem mizerie pe forum :D

vezi si tu la ei pe site ce scrie in anunt si ce arata in poze si te convingi :? :?
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de Bogdan » Mar Sep 14, 2010 8:50 pm

Andu scrie daca stii ceva concret de firma asta sau ai avut contact cu ei !
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de andu_nae » Mar Sep 14, 2010 8:58 pm

Bogdan scrie:Andu scrie daca stii ceva concret de firma asta sau ai avut contact cu ei !
Nu vreau sa fiu paranoic sau ceva dar cred ca sunt destule date personale pe Site - Nr masinii de exemplu, si la un simplu search pe google dupa numele firmei poti gasi postul meu, si nu am nici CASCO :D plus ca e competitie mare la vanzarea de masini acum si unii dintre noi este de niste convingeri si comportamente idoielnice :roll: :roll:

Deci i-am trimis mp, everybody happy :hi :hi
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

drcri
Mesaje:15
Membru din:Lun Sep 19, 2011 10:24 am

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de drcri » Lun Sep 19, 2011 4:11 pm

salutare,
de saptamana trecuta sunt si eu proaspat posesor de c4 enterprise.
trebuie sa ma duc sa-i fac RAR-ul, credeti ca mi-o omologheaza doar cu o centura in spate?

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de vlad » Lun Sep 19, 2011 4:23 pm

Nu.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de cisu » Lun Sep 19, 2011 8:50 pm

vlad scrie:Nu.
E, nu...
:wink:
Hai macar sa vedem ce dracu centuri se potrivesc la coupeuri (enterprise)...de la alte masini, de la dezmembrari. Poate adaptam ceva. Daca am gasi o poza a centurilor demontate...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de vlad » Lun Sep 19, 2011 9:06 pm

Nu ti-o omologheaza ca turism daca nu ai centurile si banchetele spate + hirtie dintr-un service autorizat ca s-au montat aceste componente.
Daca vrei fara centuri poti sa o omologhezi ca utilitara dar trebuie sa aibe platforma in spate + separator intre platforma si scaune.
Alegerea e a lui. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

drcri
Mesaje:15
Membru din:Lun Sep 19, 2011 10:24 am

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de drcri » Mar Sep 20, 2011 9:22 am

am bancheta, dar am o singura centura.
sincer nu vad unde as putea prinde inca 2 centuri
samsarul de la care am cumparat masina mi-a spus ca pot sa o omologhez doar cu o centura.

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Citroen C4 Coupe-Enterprise

Mesaj de alex82 » Mar Sep 20, 2011 9:28 am

nu mai bine dai un telefon la RAR si ii intrebi :?: :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”