Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Scrie răspuns
Bimm3r
Mesaje:1
Membru din:Mar Mai 01, 2012 11:32 pm
Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de Bimm3r » Mie Mai 02, 2012 12:19 am

Salut. Sunt nou pe forum si pana sa deschid acest topic am citit cate ceva despre Citroen. Sunt un actual posesor de Alfa Romeo 156, renunt la marca asta pt. ca am gasit cateva C4 1.6hdi automate care mi-au placut si o Alfa 159 2.0jtdm automata e departe de bugetul meu momentan.

Am niste intrebari pt. posesorii de C4 legate de fiabilitate/costuri. Ca si suspensii cum e pe drumurile noastre? probleme comune la 1.6hdi exista? Volanta, turbo, etc, pica des? Eu merg in jur de 30.000km anual, ma intereseaza un diesel economic si cu transmisie automata. De actuala mea masina sunt multumit, eu am un stil de condus destul de "energic", as vrea sa stiu daca sunt oameni in club care au C4 automat, vreau sa stiu daca e o cutie de viteze fiabila, avand in vedere ca eu o sa cumpar masina sh din germania (vreau sa evit samsarii din ro care au C4 din 2007 cu 80.000km ;), prefer sa ma duc singur si sa-mi adunc una, chiar daca are 160.000km, macar stiu ca nu sunt dati inapoi daca o iau de la un proprietar serios), km in jur de 150.000, masina costa 5000-6000euro, ceea ce e un pret bun. Ca si dotari ma intereseaza sa aibe climatronic pe doua zone, cutie automata si minim 6-8 airbaguri. Daca aflu ca modele automate au probleme de fiabilitate, probabil ca o sa optez pt. manuala, dar prefer cutie automata oricand. Cum e cutia de la citroen ca si timp de schimbare? Are intarzieri mari? Am vazut ca sunt si modele cu padele pe volan, chiar am gasit una bine dotata. Masina vreau sa o achizitionez si sa o tin minim 3 ani.

Deci sa scurtez:

Cum sta cu fiabilitatea transmisiei automate?
Cum e fiabilitatea volantei cu masa dubla? Cat costa inlocuirea ei?
Cum sunt partile de la directie ca si fiabilitate? (caseta directie, bucse, pivoti, brate, etc)
Exista kituri de suspensie sport pt C4? As inlocui suspensia cu ceva sport, -30mm.
Probleme de natura electrica / electronica exista?
Eu nu am mers pana acum niciodata cu un C4, chiar nu stiu cum e ca si materiale, tinuta de drum, vizibilitate. As fi interesat de un drive test, dar nu cunosc pe nimeni posesor de Citroen. Nu ma feresc de masini frantuzesti / italienesti sau orice altceva decat cele nemtesti pt ca din punctul meu de vedere mitul fiabilitatii germane a picat demult :) Am in familie si un 206 1.4hdi si e ok, suntem multumiti de ea.

M-am uitat de preturi pt. consumabile la autokarma, nu sunt mari, am studiat si cum e cu rulmentii, care la Alfa sunt scumpi rau, la Citroen sunt ieftini, distributia nu stiu cat costa, dar nu cred ca e scumpa. Deci ca si costuri de intretinere e totul e in regula, nimic de speriat, important e cat de des se strica :) Obisnuiesc sa ma port frumos cu masina, in special sa o feresc de gropi si drumuri proaste, presupun ca si C4 e o masina sensibila la drumurile noastre. O volanta am vazut ca e in jur de 1600 lei, ca la Alfa, cumva volanta cu masa dubla e la fel si pe cutie manuala si automata? Un ambreiaj pt. cutie automata e diferit de cel de la cutia manuala nu ? Care ar fi pretul lui ?

In speranta ca nu ma veti trimite sa citesc pe alte topicuri, va multumesc in avans si bine v-am gasit :)

Avatar utilizator
ClubC4
Mesaje:278
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 1:47 am

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de ClubC4 » Mie Mai 02, 2012 8:05 am

Toate informatiile de care ai tu nevoie sunt dezbatute in alte zeci de topicuri.
Foloseste cu increderea functia search si vei gasi tot ce ai nevoie. Totusi daca vreun coleg are rabdarea sa iti raspunda o poate face :)

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de commandorsteel » Mie Mai 02, 2012 8:18 am

in club nu stiu sa fie c4 avand cutii automate. in cel mai bun caz, este una, parca, dar avand cutie manuala pilotata, care este o cutie manuala, care schimba automat vitezele, dar are lag-ul de schimbare a vitezelor. din cate stiu eu, c4-urile cu padele la volan au cutie manuala pilotata.
nimeni nu s-a plans pana acum de cutia automata, tinand cont de cele spuse mai sus :|
daca vrei, anunta-te intr-o joi cand sunt intalniri saptamanale si o sa incerc eu sa ajung si sa-ti dau masina sa mergi cu ea ca sa-ti faci idee de o cutie manuala pilotata.
specific, ca eu am picasso de 1,6 hdi, deci exista oarece diferente de gabarit, tinuta de drum, vizibilitate etc.
ptr restu'... gasesti pe aici pe forum :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Luc
Mesaje:61
Membru din:Sâm Sep 05, 2009 1:10 pm
Localitate:ECU & Lexia
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de Luc » Mie Mai 02, 2012 1:17 pm

La motorul 1.6 HDI nu exista cutie automata "adevarata" ci doar pilotata.

freemotion
Mesaje:175
Membru din:Sâm Noi 13, 2010 6:46 pm
Numar Inmatriculare:B-119-GID
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de freemotion » Mie Mai 02, 2012 6:13 pm

Luc scrie:La motorul 1.6 HDI nu exista cutie automata "adevarata" ci doar pilotata.
exista...automata in 4 trepte...d'aia "adevarata" ::P
Citroen C4 1.6HDi 92cp (fost enterprise, actual al meu)

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de vladut_v » Mie Mai 02, 2012 7:24 pm

Bimm3r scrie:... si minim 6-8 airbaguri ...
Sase airgab-uri are maxim acest model de C4: sofer (volan), pasager (bord - dezactivabil), laterale in scaunele fata si cortina (cap) din fata pana in spate.

Euro NCAP: http://youtu.be/k4BVcuc5z_w" onclick="window.open(this.href);return false; - 5 stele si un scor de 35 de puncte la protectia adultului
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Sfaturi achizitie C4 1.6HDI Automat

Mesaj de vlad » Mie Mai 02, 2012 8:11 pm

Freemotion, la 1,6 HDI vei gasi doar pilotata in 6 trepte. Doar 2,0 HDI are cutie automata (nu pilotata).

Sent from my LG-P690 using Tapatalk
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”