ce model C4 sa iau ? help !

daniel
Mesaje:25
Membru din:Dum Iun 10, 2007 10:22 pm
Localitate:bucuresti

Mesaj de daniel » Lun Iul 02, 2007 3:18 pm

dealer ul iti recomanda si va vrea sa vanda ce are pe stoc.
berlina e mai confortabila decat coupe ul atat pt pasageri cat si pt sofer, la drum lung.
treaba cu conbustibilul depinde de tine, cati bani vrei sa dai. merita diesel decat dc mergi f mult cu ea, cea pe benzina nu consuma f mult in afara orasului.
personal nu imi place deloc zgomotul de diesel.
1,6i 110cp Urban Jungle Noir
B 54 UEK

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Lun Iul 02, 2007 3:23 pm

offtopic..te-am vazut aseara pe la casa poporului...nu stiam de unde sa iau numarul :D.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Mesaj de VeNoM386 » Lun Iul 02, 2007 4:00 pm

De ce zici ca berlina e mai confortabila ? Te referi la spatiu, scaune ? Sau doar la faptul ca daca sunt 4 persoane in masina este mai dificil de urcat/coborat.

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Lun Iul 02, 2007 4:00 pm

Eu nu as da 2000+ EUR in plus pe diesel in cazul in care faci 15K pe an... ;)
Singura diferenta de confort este la access, in rest spatiul e aproape identic...
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Iul 02, 2007 4:48 pm

Spatiul interior este exact la fel, identic; singura dif, asa cum a zis si Sammy este accesul si acei IMENSI 6L in + la portbagaj.
Cat despre scaune, nu as baga mana in foc ca sunt mai confortabile. Coupeul are sustinerea laterala mult mai bine definita si iti da o senzatie de siguranta si un confort mult mai bun. Eu am stat in amandoua si cu mana pe inima pot spune ca prefer COUPEul dpdv al scaunelor.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Lun Iul 02, 2007 4:52 pm

deci 4usi si 2 usi SUNT IDENTICE la interior. nu exista nici diferenta de volum la portbagaj. chiar e mai util un coupe (cine vrea sa bage ceva voluminos [patratos de obicei] va intampina dificultati cu haionul curbat de la berline, pe cand la coupe, va fi super multumit)
am mai zis-o:
daca vrei sau trebuie sa transporti pasageri pe bancheta din spate destul de des, atunci alegera trebuie sa fie berlina. pentru ca accesul pasagerilor in spate e mult mai usor (au usile lor). pe cand daca esti un tanar, single, care abia daca are casatoria in plan, si eventual un copil, nu are de ce sa isi faca grija la coupe. interiorul e la fel.
usile mari la coupe le fac destul de anevoioase, si geamul greu tinde sa produca zgomote. la parcari, iar, trebuie grija sa nu atingi pe altii...
motorul de 1.6i este ok. nu are probleme, dar fiind multe c4 achizitonate prin promotia lor (urban jungle, ice pack, chamnpion actualmente) are si cele mai multe sanse sa aiba probleme (nu motoeul ci alte elemente)
adica un kit conic la esapament, defect de fabricatie, aer conditionat, la care o clapeta cedeaza sa mai functioneze si apar diverse manifestari (baga caldura, sau bizonul nu baga decat o temperatura, fiind blocata acea componenta [prea tehnic, si nu stiu exact toata motivatia])

masina asta va suferi de greieri , pt ca nu se impaca cu drumurile romanesti. silvius e un caz rar care a scapat :D...
in rest, se conduce excelent, merge excelent, arata excelent....
are hibe care tot apar, dar nu grave. binentels printre noi, se afla si acei putini ghinionisti prezenti la orice model, la care defectele de fabricatie se tin in lant...si isi smulg parul din cap. bizkit nu a renuntat la masina, dar altcineva stiu ca a vrut sa o vanda (nu mai stiu daca a si facut-o)
interiorul e la fel de grozav, pt mine la un an de la achizite, ca si prima oara.
m-am dat jos din civic cel nou, si zau, de nu mi-a facut o mare placere uitandu-ma la bordul meu...la fel de futurist si de atragator...plasticele NU sunt dure, la interior (deci sunt de calitate) cu textura placuta. pe usi totusi sunt cam zgrumturoase, si trebuie sterse cu un buretel, si nu cu hartii, tifoane & stuff
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Iul 02, 2007 4:55 pm

Scaunele nu sunt la fel la berlina si coupe.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Lun Iul 02, 2007 5:06 pm

Coupe-ul este mai confortabil, mai frumos, MULT mai frumos, mai elegant... Cine zice ca berlina e mai confortabila, spune prostii..
In primul rand la Coupe ai scaune profilate, bordul e mai frumos.

Daca ar fi sa imi iau masina mi-as lua tot C4 Coupe, dar ori diesel ori 1.4.. De ce 1.4? Pentru ca de 7 nu sare in afara orasului, asta la mers destul de tare! La acelasi mers, a mea scoate 8!

Avatar utilizator
cosminnuss
SeXy si Foarte Bun
Mesaje:1301
Membru din:Vin Mar 02, 2007 12:32 pm
Numar Inmatriculare:B-15-DFK
Localitate:Bucuresti - Panduri
Contact:

Mesaj de cosminnuss » Lun Iul 02, 2007 5:22 pm

Adrian scrie:De ce 1.4? Pentru ca de 7 nu sare in afara orasului, asta la mers destul de tare! La acelasi mers, a mea scoate 8!
Cum sa nu sara de 7 in afara?!? :lol:
Am fost la mare weekendul asta si la o viteza medie de 78kmph, 3 persoane si bagaj modest, am consum 7.6%
merchandising, externalizare vanzari, sampling, hostess, backoffice
Ford Mondeo mk4, 2009, 2.0tdci, TitaniumX, neagra ca noaptea

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Lun Iul 02, 2007 5:58 pm

Adrian scrie:Coupe-ul este mai confortabil, mai frumos, MULT mai frumos, mai elegant... Cine zice ca berlina e mai confortabila, spune prostii..
In primul rand la Coupe ai scaune profilate, bordul e mai frumos.

Daca ar fi sa imi iau masina mi-as lua tot C4 Coupe, dar ori diesel ori 1.4.. De ce 1.4? Pentru ca de 7 nu sare in afara orasului, asta la mers destul de tare! La acelasi mers, a mea scoate 8!
Adica E doua tipuri de bord?Unul la coupe si unul la berlina?Hai ca am trait sa o aud si pe asta...
Din punctul meu de vedere cred ca este mai mult decat enervant amicul pe care-l iei in spate cand vrea sa se dea jos si bineinteles ca deranjeaza el pe cineva!Este foarte ... sa zicem neplacut atunci cand var-miu de 195cm si 130 kilo se screme sa iasa din spate cu toate ca am berlina, daramite sa fi avut coupe.
Iar unii ar fi mai putin ...directi si ar spune CA TOATE MASINILE noastre SUNT FRUMOASE si nu ca a lui este cea mai tare ,iar restul vorbesc prostii!
Ultima oară modificat Lun Iul 02, 2007 6:03 pm de către dimabogdan, modificat 1 dată în total.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
[DeaMoN]
Mesaje:481
Membru din:Lun Iun 04, 2007 10:27 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de [DeaMoN] » Lun Iul 02, 2007 6:03 pm

Fratilor, usor, nu va luati la palme :D:D:D ca il speriati pe saracul om, zice ca o sa ajunga si el la fel de dependent de a lui.

@VeNoM386: Sa nu crezi nicio clipa ca noi chiar suntem in stare de orice pt a apara renumele masinii noastre de suflet :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
C4 Coupe VTR 1.6i 16V Rosu Lucifer cu Ornamente praguri, Monograme VTR, Capace de jante stil VTS si kit bord metalizat :D

B-50-HZP

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Lun Iul 02, 2007 6:12 pm

Sincer, pe mine nu ma intereseaza catusi de putin de persoanele pe care le iau in spate.
In 95% din cazuri merg singur sau doar cu o persoana in dreapta, rar sta cineva in spate, si daca nu ii convine cum sta...sa nu mearga.
Daca as avea familie tot Coupe mi-as lua; eu nevasta-mea si copilul care nu necesita prea mult loc in spate. :lol:

Parerea mea....asa cum am mai zis...decat sa imi iau C4 in 5 usi mai bine ma orientam catre alta masina. C4 in 5 usi este intr-adevar mai practica, dotarile sunt aceleasi, spatiul interior este acelasi, este doar o chestie de gusturi.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Lun Iul 02, 2007 7:38 pm

deacord cu shadow... cand urca cineva in spate si ma intreaba de ce nu mi-am luat cu 5 usi le zic: pt ca usa mea e mai mare decat la o berlina si urc eu mai usor :D . poate daca aveam familie si aveam 2 copii cu varsta > de 15 ani imi luam berlina... dar si atunci, cred ca ma gandeam la o berlina mai mare...

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Lun Iul 02, 2007 7:53 pm

Mai vorbim noi pana cand vine ziua in care veti avea VOI ultimul cuvant in casa "DA, draga mea!" :lol: :lol:


PS : berlina mai mare este un ceva la clasa medie adica Mondei, Passati si cheshtii dalea.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Lun Iul 02, 2007 8:14 pm

La Coupe ai imitatie de carbon pe bord, pe cand la Berlina e de plastic, negru... Si da, eu consider ca este o diferenta... Si daca cumperi varianta X, chiar ca atunci vezi diferenta.. Fara spatii depozitare, fara pafum..

De cand am masina NU am luat pe nimeni in ea, in afara de familie si 3-4 prieteni.. Ca doar masina mea nu e taxi!

Am de la servici un Punto in 5 usi si pe cuvantul meu.. Am deschis usa din spate sambata si nu imi venea sa cred cat de curat e in spate si cat jeg s-a adunat pe rama si pasajul usi: praf, apa - s-au strans acolo, nimeni nu a mai dat cu carpa sa stearga, caci nu a fost folosita usa!

Ce vreau sa demonstrez.. Nu am un amic de 130 de kile, gagica-mea e o idee mai slaba, nu are 1.95, si masina mea nu e taxi!

In 99% din cazuri nu folosesc locurile din spate.. Acum imi dau seama ca un C2 Sport, cu piele si motor de 125 de cai era MULT mai potrivit pentru mine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”