Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD
Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Vladone » Lun Apr 01, 2013 4:52 pm

In primul rand un cald salut colegilor de forum, de la un membru ceva mai nou.

Dupa indelungi cautari si comparatii am constatat ca in jurul sumei de 4000 euro nu prea exista pe aproape o alternativa mai buna decat Citroen C4. Ceea ce caut eu este un diesel, preferabil coupe ca si varianta de caroserie, obligatoriu cu climatizare automata.

Intrebarea este: credeti ca ma pot incadra in aceasta suma sa prind o masina OK ? Din cate am vazut pe net preturile sunt oricum umflate. La fata locului se poarta astfel discutia. Chiar saptamana trecuta am fost sa cumpar cu un prieten o masina care avea pretul afisat de 11900 euro, si fara prea multa tiganeala pretul final a fost scurt 10500. De asta zic ca marja samsarilor este destul de mare si de fapt media aceea de 5000 euro pt un C4 diesel dotat eu zic ca e de fapt in jur de 4000.

O alta mare constrangere pe care o am e ca am vorbit cu cativa mecanici si patroni de service si mi-au zis sa fug cat de tare pot de masinile frantuzesti din cauza pieselor f scumpe. Ori mie nu-mi convine in aceeasi bani sa-mi iau un Golf 4 din 2001-2002 cu kilometri sigur peste 300 mii.
E chiar atat de grava treaba asta ? Eu am facut cateva comparatii pe Autokarma si nu mi s-a parut chiar asa de mare diferenta de preturi. Aveti vreun exemplu concludent in sensul asta ?

De motorizare toti au avut numai cuvinte de lauda, insa mi-au zis ca probleme mari si scumpe sunt la partea de suspensie, ambreiaj, turbina, injectoare, etc...

Avatar utilizator
Yaz
Mesaje:243
Membru din:Sâm Ian 07, 2012 12:45 pm
Localitate:Galati

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Yaz » Lun Apr 01, 2013 5:34 pm

don_v3nom scrie:O alta mare constrangere pe care o am e ca am vorbit cu cativa mecanici si patroni de service si mi-au zis sa fug cat de tare pot de masinile frantuzesti din cauza pieselor f scumpe.
Eu te-as sfatui pe tine sa fugi de mecanicii aia si patronii lu peste prajit, asta cu masinile frantuzesti proaste si scumpe la piese este foarte invechita si doborata cu argumente.

Am avut masini Peugeot in familie de cand ma stiu, si 206, 307, 308, acum fratele meu are 407 SW, eu conduc un Peugeot 206 si un Citroen C4, nu am avut probleme majore la ele si nici nu m-au falimentat, acuma depinde ce intelege fiecare prin scump, daca treci de la Dacie la masina straina normal ca o sa ti se para diferenta de la cer la pamant.

In 4000 de euro zic ca o sa gasesti o masina buna, trebuie doar sa te informezi foarte bine.
" Eu nu blochez intersectia. "

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Bogdan » Lun Apr 01, 2013 7:31 pm

Legat de pretul pieselor ti-ai raspuns singur :). Nu e dracul atat de negru comparat cu alte marci!
Sa ai grija la masinile enterprise, care pot avea extrem de multi km!

Rasfoieste forumul si vei mai gasi informatie utila :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de sorinel0310 » Lun Apr 01, 2013 10:16 pm

eu zic ca daca nu esti atat de setat pe diesel si mai poti mari putin bugetul, vezi masina lui Yaz (click) la vanzare. este chiar extraordinar de bine dotata (VTR pack) si foarte ingrijita dupa parerea mea. daca nu, oricum iti recomand sa maresti bugetul macar la 5000, pentru ca altfel vei risca sa gasesti o masina nu foarte buna, cu foarte multi km, poate si dati inapoi sau, posibil chiar mai rau, busita serios si reparata.
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de mikepop » Mar Apr 02, 2013 10:08 am

Am şi eu c4 la vânzare şi cum zici tu cu 4000, nu l-as da nici in ruptul capului. Mai bine fac credit şi îmi plătesc maşina pe care am luat-o iar c4 rămâne in familie.
Cât despre piese şi probleme... Am şi c3 şi c4 diesel in familie, la ambele am schimbat distribuţie şi alte consumabile şi am avut cam aceleaşi preţuri ca la fosta maşină (seat leon 2001 care e defapt golf 4). Probleme mai stresante am avut cu Leonul, nu cu frantuzestile.
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Vladone » Mar Apr 02, 2013 12:30 pm

Bogdan scrie:Sa ai grija la masinile enterprise, care pot avea extrem de multi km!
Mersi, stiu am citit. Insa nu prea cred ca voi avea "norocul" sa dau peste un Enterprise tinand cont ca astea sunt de obicei fara climatizare automata si destul de saracacioase in dotari.

@sorinel0310 Da, am vazut anuntul colegului si mi se pare foarte ok masina si cu un pret corect. Eu as alege benzina doar daca ar avea un pret fff bun raportat la diesel si sa fie coupe. Deh, fiecare cu fixurile lui.
mikepop scrie:Am şi eu c4 la vânzare şi cum zici tu cu 4000, nu l-as da nici in ruptul capului. Mai bine fac credit şi îmi plătesc maşina pe care am luat-o iar c4 rămâne in familie.
Am citit topicul masinii si am vazut ca nu ai avut probleme mari cu ea si e o masina ingrijita, insa nu poti sa speri sa vinzi masina cu 5000 euro in conditiile in care ai dat pe ea 5500 acum doi ani si masina a trecut probabil binisor de pragul de 200.000 km. Cum tu nu te grabesti sa o vinzi, probabil ca vei incheia un deal bun pana la urma, care sa te satisfaca.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Bogdan » Mar Apr 02, 2013 3:20 pm

Vezi ca pot fi chiar f bine dotate :)! Sunt exemple concrete aici pe forum !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Vladone
Mesaje:211
Membru din:Lun Oct 22, 2012 2:08 am
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe Facelift, 1.6 HDI 90 HP (noFAP)
Numar Inmatriculare:AG 04 JAD

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Vladone » Joi Apr 04, 2013 9:28 am

Pai cred ca masina lui Vlad este cel mai bun exemplu.

E cam cu dus si intors cu Enterprise astea, am vazut ca sunt care monteaza bancheta spate super ok si e cam greu sa-ti dai seama ce si cum a fost inainte :)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de Bogdan » Joi Apr 04, 2013 10:50 am

Nu e greu...scrie undeva in actele masinii numarul de locuri, daca tin eu bine minte
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de mikepop » Joi Apr 04, 2013 11:10 am

Vin-ul pe service.citroen.com şi pârăste tot :). Şi eu am văzut enterprise-uri cu navigaţie,esp, climatronic...
In actele de franţa scrie autoutilitaire, 2 locuri.
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
c44
Mesaje:13
Membru din:Mar Apr 14, 2009 11:29 am
Numar Inmatriculare:b 95 ugj
Localitate:Galati

Re: Sfaturi achizitie C4 HDI (buget limitat) merita ?

Mesaj de c44 » Vin Apr 26, 2013 1:18 pm

Parerea mea e ca la 4000 de euro poti gasi o masina cu care sa pierzi bani si timp prin service-uri (aici ma refer la cele aduse din Franta, cumparate la licitatie dupa ce au fost stoarse de energie de firmele care le-au folosit, apoi "intinerite" la km si prezentate ca "masini care nu au rulat in Romania")

Nu contest faptul ca daca stai mult timp si cauti e posibil sa gasesti vreun propietar care a cumparat-o de noua si din caza ca nu primeste cat ar trebui pe masina, nu se mai uita la cateva sute de euro.

Totodata e posibil ca cel putin acele sute de euro pe care le-ai negociat sa le cheltui prin service-uri (la care se adauga stresul si timpul tau).

Sau ai varianta sa gasesti o masina mai scumpa (la care vanzatorul sa nu accepte o negociere "incurajatoare pentru client") si sa te bucuri linistit de ea fara sa-ti faca probleme si sa cheltui alti bani (ex:banii se pot cheltui inclusiv pe identificarea unor probleme, asta daca iti doresti ca masina ta sa mearga perfect si nu esti genul care intra in service doar atunci cand masina nu mai merge)

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”