Weekend la Belis 18.06-20.06.2010

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Weekend la Belis 18.06-20.06.2010

Mesaj de vlad » Vin Mai 14, 2010 2:35 pm

Hai sa facem gratarele alea odata ca ne chinuim de ceva vreme. Ar fi preferabil in luna iunie, pina nu intra guvernul in banii nostri; eu fiind bugetar.
Eu propun weekendul 18-20.06.2010, sa fie dupa ziua de salariu; cu rezerva in 25-27.06.2010 in caz ca intervine ceva (vremea rea sau mai stiu si eu ce).
Nu m-am interesat prea mult dar am vazut cazare pe acolo de la 60 lei/camera/zi. Astea erau preturile pe net, e posibil cind vb cu proprietarii sa spuna ca nu sint actualizate preturile si sint mai mari; dar aia vedem cind stim ceva concret. As prefera o cazare decenta, nu scumpa.
Cine nu cunoaste zona poate da un search pe google pt lacul Fintinele si Belis. Pare foarte frumosa zona.

Astept propuneri si pareri. Cine e dornic (nelipsita lista) ?
1. Vlad
2.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

ARMAND
Mesaje:10
Membru din:Lun Sep 14, 2009 11:56 am
Numar Inmatriculare:HD 18 AZT
Localitate:PETROSANI

Re: Weekend la Belis

Mesaj de ARMAND » Vin Mai 14, 2010 3:37 pm

:hi SALUT

Eu sunt pentru,mai ales ca oricum veneam in zona in iunie. Marea intrebare este : ASFALT ???????????. Anul trecut am fost la Cetatile Ponorului si am plans de mila masinii ! :drive

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Weekend la Belis

Mesaj de vlad » Vin Mai 14, 2010 3:40 pm

Cosma Adrian a fost de curind acolo. Pina in Huedin stiu ca e impecabil (DN, autostrada depinde de unde veniti). De acolo ne zice Adi.
Poate ne ajuta si cu cazarea la cabana unde a stat el.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Weekend la Belis

Mesaj de joeadrianblack » Vin Mai 14, 2010 8:58 pm

@ARMAND adica ai fost in Padis ? :) cred ca ai injurat fiecare clipa din secunda minutului in care ai decis sa mergi pe acel drum?

eu zic ca merita, toate pesterile alea... eu am fost anul trecut 1 sapt. cu cortul.

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Cosma Adrian » Vin Mai 14, 2010 11:09 pm

:hi Da ,zona e superba (Padisul la fel). Drumul e asfaltat si e acceptabil. Dupa ce intri din ce in ce mai mult in munte sunt ceva gropi ce necesita putin slalom si atentie, dar oricum drumul nu e o problema.
Eu de obicei duminica o iau spre alte meleaguri dar daca ne adunam destui si putem organiza ceva atunci vin sa fac o beuta si un gratar cu voi ,chiar cu riscul de a fi nevoit sa plec duminica devreme.
Cabana la care stau eu de obicei, primeste cel mult 12 pers. Mai multi nu cred ca ne vom strange. Oricum daca ne strangem mai multi se gasesc altele mai incapatoare.
... :hi
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Mulder
Mesaje:45
Membru din:Mar Sep 08, 2009 3:22 am
Numar Inmatriculare:B 35 MLD
Localitate:Oradea
Contact:

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Mulder » Sâm Mai 15, 2010 1:15 am

1. Vlad
2. Mulder
Citroen C4 1.6i 122CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Weekend la Belis

Mesaj de vlad » Sâm Mai 15, 2010 7:53 am

1. Vlad
2. Armand
3. Mulder

Adi tu pe ce drum ai mers spre Belis ca vad ca poti ajunge si de la Huedin-Belis pt cei dinspre Oradea si mai poti ajunge si pe la Gilau-Belis pt cei care vin dinspre Cluj sau pe autostrada. Traseul prin Gilau pare mai interesant ca treci si pe linga lacul Tarnita.

L.E: tu cu cit timp inainte faceai rezervarea pt cabana ? E nevoie de avans ? Si da detalii despre cazare (baie proprie sau nu, pret, parcare, etc).
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Cosma Adrian » Sâm Mai 15, 2010 12:35 pm

Eu ma duc pe ruta Zalau-Zimbor-Huedin-Belis, asta e cea mai scurta pt mine. Cei care vin dinspre Cj pot veni si pe unde zice Vlad (am auzit ca e foarte frumos si pe acolo). Cei care vin dinspre Oradea, vin pana in Huedin iar din centru Huedinului fac dreapta spre Belis-Fantanele, Calatele si nu mai stiu ce scrie pe indicator.

Rezervarea se facea inainte cu o saptamana si ceva, fara avans.
Avand in vedere pretul practicat, cabana e super ok, altfel nu mergeam acolo a doua oara. Sa va faceti o idee, la parter are un living cu tot ce trebuie, o bucatarie complet utilata si o baie cu dus, apa calda si toate cele. La etaj este un hol mic si 2 camere placute,cochete. O camera e dotata cu 2 paturi , iar cealalta are vreo 4-5 paturi. Deci se va dormi la comun ,pe mine unu nu ma deranjeaza, nu plec la munte sa petrec mult timp in dormitorul cabanei. Afara avem loc de facut gratare si pt parcarea masinilor.
Dar nu fac eu programul nimanui, daca aveti alte idei sau ponturi mai bune... :hi
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
ursuletzman90
Mesaje:44
Membru din:Mar Mar 31, 2009 11:32 pm
Numar Inmatriculare:BH 30 GDS
Localitate:Oradea
Contact:

Re: Weekend la Belis

Mesaj de ursuletzman90 » Dum Mai 16, 2010 6:19 pm

Salutare la toti....hai sa fie atunci la gratare...:):)..asta in cazu in care nu intervine ceva... :hi :hi :ya :ya :drive :drive

1. Vlad
2. Armand
3. Mulder
4. Ursuletz
Citroen C4 2.0 HDI , 140 armasari..:P ...berlina..
Citroen C-Crosser (blue istria) 2.2 HDI , 160 de tauri...:P:P...

ARMAND
Mesaje:10
Membru din:Lun Sep 14, 2009 11:56 am
Numar Inmatriculare:HD 18 AZT
Localitate:PETROSANI

Re: Weekend la Belis

Mesaj de ARMAND » Mar Mai 18, 2010 10:19 am

:hi Atunci ramane stabilit :eu vin,dac Adi zice ca se poate.O sa fiu plecat din tara pana pe 7 iunie,o sa va contactez dupa aceea.

Adi ,te rog spune-mi pe unde s-o iau ca sa pastrez asfaltul,chiar daca e mai lung.De la Petrosani pot sa ma duc si spre Brad si pe ocolite spre Cluj. :drive

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Weekend la Belis

Mesaj de vlad » Mar Mai 18, 2010 3:21 pm

De la Brad la Beius e varza drumul.
Daca nu e problema km eu as lua-o Petrosani-Orastie-Alba-Turda-autostrada-Belis. Ramine de vazut pe unde la Belis dinspre Cluj, prin Huedin sau prin Gilau- lacul Tarnita-Belis.

1. Vlad
2. Armand
3. Mulder
4. Ursuletz
5. Cosma Adrian
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Pixel » Mar Mai 18, 2010 8:46 pm

De data asta nu promit nimic. Termin facultatea anu asta si is foarte presat de timp. Ca orice student normal, is de abia pe la mijloc cu lucrarea de diploma, asa ca nu cred ca o sa pot smulge un uichend.

In legatura cu belish. Anu trecut, prin toamna am fost un uichend cu prietena. Am mers Cluj-Huedin-Belis si la intoarcere am venit pe marisel-tarnita.

Distantele sunt asemanatoare. Prin huedin ii mai bun drumul dar nu ii asa de frumos. Prin marisel privelistea ii mai frumoasa dar sunt portiuni de drum destul de nasoale. De atunci se poate sa se fi schimbat situatia.

Deocamdata nu contati pe mine. Daca se organizeaza ceva, eventual o sa vin la un gratar, dar nu stau peste noapte. Vedem noi...
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Weekend la Belis

Mesaj de vlad » Mar Mai 18, 2010 9:16 pm

E bine si atit. Ia zi-mi ce intelegi tu prin drum nasol ?! Cu a 2-a la relanti se poate merge ? Si cam ce distanta e asa rau ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Pixel » Mar Mai 18, 2010 11:17 pm

Pai sunt portiuni si portiuni. De la baraj pana in poiana horii ii cam nasol, dar se poate merge 30-40 km/h cu conditia sa fii atent la drum si sa stii pe unde iti calca rotile. Mai sunt ceva portiuni prin marisel, dar sunt rezonabile.

Nu se pune problema sa lovesti cu burta masinii sau sa iti rupi rotile, dar nici nu-i autostrada.
Oricum, pentru cei din oradea, varianta huedin ii mai avantajoasa. N-are rost sa vina pana in gilau.

P.S. precizez ca drumul de belis l-am facut doar cu prietena in masina. Poate sunt dintre voi care vor veni 4-5 intr-o masina si nu vreau sa ma injurati ca v-ati rupt aparatorile(daca le mai aveti)
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Weekend la Belis

Mesaj de Cosma Adrian » Mar Mai 18, 2010 11:27 pm

...in legatura cu cazarea, m-am inteles cu Vlad si am ajuns la concluzia ca ar fi totusi mai ,,comod" sa gasim cabana cu dormitoare separate, sa nu dormim in grup :D ,mai bine facem alte activitati in grup . Una dintre optiuni ar fi asta: http://www.pensiuneafantanele.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; ...o stiu, e chiar langa cabana unde merg eu de obicei.
:hi baty Ovi tu ce faci? Nu te-ar bate gandu la o ieseala de asta?
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Scrie răspuns

Înapoi la “Cluj”