Strigator la cer!!!

Atelier mecanica, ITP, Atelier Caroserie si Vopsire
Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani
Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mar Feb 09, 2010 11:41 am

Buna ziua tuturor. In primul rand sper ca am postat bine aici in caz contrar rog un moderator sa mute postul unde trebuie.
Se intampla sa fie o seara banala de joi cand din neatentie am lovit masina intr`un pilon de ciment cam de 30 de cm pus exact unde nu trebuia. Drept urmare mi`au fost afectate bara, putin farul , scutul de la motor si carenajul de la roata, mi`am dat 2 pumni educativi in cap dupa care am plecat acasa. a 2a zi repede la sigurare, am intocmit dosarul de dauna, toate bune si frumoase.
Dupa ce am terminat la asigurare cu totul zic sa ma duc la reprezentanta (I.B. MOBIL Focsani) sa depun dosarul si sa imi faca o reconstatare daca era cazul( ora 12). Cei de acolo niste NESIMTITI, dupa ce stau o ora ca ma tot amana de la unu la altu imi spun sa vin dupa ora 4 ca se mai elibereaza, nu am inteles ce le ocupa servisul pentru ca nu era decat o persoana care se uita la modelele expuse, dar ma rog, inghit in sec ma duc acasa si revin cum mi s`a spus la ora 4, 4:10.
Dupa inca 20 de min se gaseste cineva sa vina sa imi preia masina si sa o duca in service pentru constatare. Aici nu are rost sa mai detaliez ca dureaza prea mult.
Toate astea se intamplau acum 3 saptamani. Dupa ce am terminat acolo mi`au spus ca o sa ma sune ei cand vine confirmarea de la bucuresti din partea asiguratorului ca imi despagubesc dauna. Dupa o saptamana de asteptare ma gandesc sa sun sa vad daca au primit confirmarea, raspunde ametitu ala de sef de service si habar n`avea cu cine vorbea.. dupa ce i`am detaliat imi zice ca si`a adus aminte si ca a primit confirmarea, eu fericit ii multumesc si ii zic ca astept sa ma sune sa duc masina in service pentru reparatii. Astazi dupa alte 2 saptamani in care nu au avut bunul simt sa ma contacteze zic sa ii sun eu, stupoare... nici astazi dupa atata timp nu au venit amaratele alea de piese de parca acum le proiecteaza si le fabrica.

Ceea ce vreau sa spun este ca trebuie de evitat pe cat posibil acest dealer agreat citroen si anume I.B. Mobil. Niste nesimtiti in toata regula!
Ce vreau eu sa stiu este daca mai pot sa ma duc sa iau dosarul de la iei si sa imi repar masina in alta parte? , voi ati avut probleme de genul? cat a durat sa vina piesele in cazul in care ati avut masina in service?

Multumesc si o zi buna !
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de chainsaw » Mar Feb 09, 2010 11:51 am

avand in vedere ca n-ai decat manopera in plasticaraie, poti sa te duci la orice service. recomand sa gasesti un service care sa aiba decontare directa cu asiguratorul tau. cred ca nici macar garantia de 12 ani antirugina (care oricum e bullshit) n-ai pierde-o (teoretic acesta e singuru' risc la a efectua tinichigerie in alta parte decat la reprezentante - in rest, alte lucrari ce devin specifice marcii, adica mecanica, electrica, etc, ar trebui intr'adevar efectuate de un personal train-uit pe respectiva marca)
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mar Feb 09, 2010 11:56 am

Pana la urma cred ca asa o sa fac, problema e ca nu stiu exact cum sa procede pentru ca deja toate actele sunt facute pentru i.b. mobil. Oricum mai am o varianta sa vorbesc cu directorul general si sa`i spun ce nesimtit poate sa fie sefu ala de service.
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
VALLY_C4
Mesaje:172
Membru din:Dum Mar 02, 2008 1:07 pm
Numar Inmatriculare:nt-12-law

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de VALLY_C4 » Mar Feb 09, 2010 12:12 pm

mare dreptate ai cu cei de la I.B. Mobil. nu recomand serviceul ala. nici nu existi pt. ei. si la revizii astepti pana isi aduc aminte de tine(la inchidere :D )
Citroen c4, 1,4. 16v, 90cp... si atat!!!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Mihay » Mar Feb 09, 2010 5:38 pm

sper ca am inteles eu bine : tu le`ai lasat acum ceva timp constatarea de la asigurari ( acel pv) ei ti-au deschis dosar de reparatie, au asteptat acordul de plata ( ceea ce inseamna ca ei au facut o factura catre firma de asigurari cu preturi piese si manopera) le-a venit acceptul de plata si dupa aia ai dus masina la reparat care n`am inteles daca e gata sau nu . sunt din pacate 2 feluri de "acorduri" unul tehnic in care cei de la asigurare isi dau un accept inainte de plata cu privire la solutiile de reparare/inlocuire si asupra unui posibil deviz estimativ de reparatii sau al doilea tip de "acord" acest accept de plata , care vine de la asigurator dupa ce a ajuns la ei factura finala .

daca cei de la IB Mobil au asteptat acest accept de plata , inseamna ca intai au facturat si acum iti repara, ceea ce in mod generic o putem numi "frauda" ( e mult de discutat si aici ) . practic acum nu mai ai cum sa pleci din curtea lor decat cand asigurarea plateste!!!

daca au asteptat acel acord tehnic e altceva si iti poti lua masina atata timp cat nu au prestat ceva manopera si piesele de inlocuit si le pot lua inapoi..ceea ce e putin probabil.

eu cred ca mai bine stai si termini...si data viitoare vei stii sa`i ocolesti.

in cazul primei variante , cu acceptul de plata, le poti face niste reclamatii pe la comisia de supraveghere a asiguratorilor, opc chiar si penal.

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mar Feb 09, 2010 8:08 pm

@Mihai : cred ca nu am explicat cum trebuie, masina am dus`o la ei pentru a`mi face o reconstatare pentru ca cei de la asigurare nu au avut acces in spatele barii si nu a putut observa toate piesele defecte. Dupa ce am facut aceasta reconstatare ei mi`au inapoiat masina (pentru ca se poate circula cu ea asa fara problema) si au zis ca prima data trebuie sa primeasca acceptul de la asigurator cum ca imi inlocuiesc toate piesele care le`au gasit cei de la service defecte, iar apoi mi`au zis ca nu are rost sa las masina la ei si ca ma vor suna sa`mi spuna cum sta treaba. (atat mai trebuia sa le las masina atata timp ca inebuneam. Dupa o saptamana am sunat eu( ei nu aveau de gand) si au zis ca au primit acceptul si ca asteapta piesele. Dupa inca 2 saptamani in care nu m`au sunat m`am gandit sa vad daca mai vine vreo piesa si uite ca nu a venit, ba mai mult a zis ca pana martia viitoare sigur nu vine si nici atunci nu stie sigur daca o sa vina.

acum cred ca te`am facut sa intelegi. :)
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Mihay » Mar Feb 09, 2010 8:43 pm

acum am inteles. atata timp cat in service nu ti`au facut intrare, dosar de reparatie semnat de tine etc... o duci unde vrei tu chiar si acum . nu ai un angajament in vreun fel semnat cu serviceul pentru acele piese. dar atentie ca la citroen e cam problema cu piesele..nu prea au toate serviceurile acces la piese de citroen rapid si la preturi ok. sunt multe cazuri cand distribuitori de piese, sa zicem Autototal cumpara aceste piese dela dealeri citroen. succes

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mar Feb 09, 2010 9:54 pm

Chestia aiurea e ca astazi am sunat la cei la care am casco si mi`au spus ca pentru a`mi duce masina la alt service am nevoie de acea nota de constatare care am facut`o cu asigratoru si care intre timp am dus`o la citroen. acum singura optiune cred ca e sa ma duc la ei si sa discut cu directorul general sa vad daca el are cunostinta despre ceea ce se intampla in service`ul dumnealui sau sa le cer hartia inapoi( cu toate ca nu cred ca mi`o vor da pe motiv ca au dat deja accont pentru piesele comandate). Oricum o sa vad maine ce rezolv, va tin la curent.

Ca o concluzie evitati acel dealer Citroen si anume I.B. Mobil!
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de commandorsteel » Mar Feb 09, 2010 11:18 pm

mai nou, cei de la ardaf (si inca cateva soc de asig) am inteles ca trimit ei service-ului piesele, astfel incat chiar daca duci la un dealer sau reprezentanta, asiguratorul le impune acestora sa ia piesele aduse/comandate de ei.
cica iese asiguratorul mai ieftin
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mie Feb 10, 2010 12:24 am

@commandorsteel: daca ar fi asa ar fi fost mult mai bine, as fi avut masina reparata demult. :P
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Mihay » Mie Feb 10, 2010 1:23 am

gresit , asiguratorii au idei idioate de reducere a reparatiilor gen piese date de ei made in tukey,piese SH si alte tampenii de genul asta. deci nu omorati numai dirijorul ( serviceurile) pina nu stiti toate detaliile. Eu stiam de Allianz ca face asa..

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Mie Feb 10, 2010 12:17 pm

Pai bun si daca ar fi sa trimita cei de la asigurari piesele eu nu trebuie sa stiu? Eu sunt mai mult ca sigur ca Seful ala de service (un om de ocolit) a uitat sa de`a comanda. si ma amana pe mine cum vrea el. dar o sa afle curand ca sunt si institutii care stiu sa aibe grija de cei neseriosi ca sa nu zic alte cuvinte mai urate.

Multumesc tuturor de pe acest site pentru ca ati sarit imediat cu sfaturi, sunteti niste oameni de laudat! =D> Nu ca altii.
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Mihay » Mie Feb 10, 2010 1:13 pm

acordul tau nu e obligatoriu la piese atata timp cat reparatia se desfasoara in service autorizat citroen.

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Vin Feb 12, 2010 10:11 pm

Cum am promis.. sa va mai spun cateva noutati, ieri am fost la reprezentanta (cu gand de scandal) pentru a`mi retrage actul de constatare primit de la asigurare (intentionam sa imi repar masina la un alt service) si am nimerit exact in pauza de masa. Am vorbit cu o doamna de la receptie si mi`a spus ca a dat deja comanda de piese si ca nu mai au cum sa o anuleze. Aceasta mi`a spus ca o sa ma contacteze seful de service ca sa rezolvam cumva problema! Astazi m`a sunat acel sef de service si mai avea umpic si ma chema la o cafea sa isi ceara scuze ca dureaza atat si ca la sfarsitul saptamanii am piesele si in maxim 4 zile imi pot lua masina! La sfarsitul convorbirii si`a cerut din nou scuze si mai, mai ca m`a facut sa`l inteleg.

Acum astept sa vad daca se va tine de cuvant! In continuare o sa va mai anunt cu ce am mai rezolvat!

O seara placuta!
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Silviu Mustata » Sâm Feb 13, 2010 9:45 am

De ce nu dai un telefon la Citroen Romania, Serviciul Clienti 0314242000, sa le povestesti cui au dat ei licenta de service Citroen sa le spui ca te-ai saturat si dai cateva mail-uri la presa locala si centrala si pe urma chiar sa le dai? Dureaza maxim 1 ora cu tot cu mail-uri. Cineva o sa fie interesat de subiect, avand in vedere ce se intampla cu Toyota, Honda si cred ca nici Hyunday nu se simte prea bine.
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Scrie răspuns

Înapoi la “I.B. MOBIL Focsani, Buzau”