Citroen DS4

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:
Re: Citroen DS4

Mesaj de Aiurica » Lun Iul 04, 2011 12:53 pm

tocmai ce m-am dat jos din el........dezamagit.
probabil pentru ca asteptarile erau foarte mari.....nu stiu....cert e ca in opinia mea nu se diferentiaza cu aproape nimic de c4.O sa spuneti ca sunt nebun insa eu asa cred.....bordul ...aceleasi materiale....butoane normale, scaune de c4, loc in spate canci....usi spate extrem de mici( chiar idioate).
Asteptam sa il vad sa inteleg de ce Mugurel imi spunea ca asta poate fi masina visurilor mele....din pacate, nu.Este o masina scumpa care nu stiu in ce isi regaseste pretul.Asta costa 27 mii euro( retineti....27 mii.) iar un c4 langa costa 17( pfaaa...cine o da vreodata 17 mii) O pozitie destul de ciudata la volan, cu un parbriz foarte mare si extensibil ca pa c4 picasso din parasolare.
Am remarcat placut vopseaua alba metalizata, si evident i-am copiat codul de culoare pt o eventuala revopsire a masinii visurilor mele , un c4 un 2 usi alb negru by me.

per total....nu stiu cum merge, nu stiu daca se aude ceva inauntru sau nu....nu stiu daca cand trec peste gropi nu se misca paharul de apa, cert e ca nu inteleg cine ar putea da 27 mii doar ca sa fie diferit.....cu o masina normala pt anul 2011.

ps...sa nu mai spuneti ca nu e un forum liber daca unul ca mine spune ce spune....insa din pacate eu NU mint!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS4

Mesaj de joeadrianblack » Lun Iul 04, 2011 1:18 pm

mie nu-mi place nici C4 nou nici DS4 nici C3 nou...

cand vad C4 nou din lateral nu stiu daca e Opel Astra sau C4...

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de bytzak » Lun Iul 04, 2011 1:42 pm

Eu am fost sambata cu vip3r_yo05 la SD Prestige Nord si am mers cu DS4 1.6 e-hdi 110cp. Nu-mi place deloc cutia semi-automata. Zici ca trebuie sa-mi tai piciorul stang ca sa pot merge cu ea. ::P
Apoi am mers singur la SD Prestige din Sud ca este aproape de mine. Primul lucru care a fost era sa intreb daca este cu cutie manuala. Apoi motorizarea. Am mers putin si cu acesta.
Sincer, ca la C4 nou.. am aceeasi parere, poate mai proasta despre DS4. In spate, imi este imposibil sa nu ma lovesc in partea dorsala cand urc, si nu pot sa zic ca sunt ditamai omul. Am incercat asta de cel putin 5 ori.. Ma gandeam ca poate gresesc undeva. Am mers si in spate. Mi se pare zgomotoasa. Comportamentul pe sosea identic cu C4-II. Interiorul este la fel. Exteriorul.. doar ca este sport. Sincer nu as da atatia bani pe masina. Si nici nu iese in evidenta precum C4 coupe, pe care il recunosti dintr-o coloana pe magheru si din fata si din spate. Tot sunt sanse sa zici ca este un Q3 sau Q5..... Ori cum zicea Aiurica.. poate aveam asteptari prea mari de la ea (mai ales la ce preturi practica).

:hi

@ Aiurica: as dori si eu codul acela al culorii. Presimt ca voi avea nevoie de el. :mrgreen:
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

baboon_the_doc
Mesaje:17
Membru din:Sâm Mar 05, 2011 12:54 pm
Numar Inmatriculare:B-31-TXU
Localitate:Bucureşti

Re: Citroen DS4

Mesaj de baboon_the_doc » Lun Iul 04, 2011 2:27 pm

Am fost si eu la portile deschise, la SD Prestige, am condus noul DS 4 1.6 eHDI automat. Cutia e ciudata din punctul de vedere al unuia obisnuit cu manuala.
Masina e interesanta dar foarte scumpa mai ales ca este, in interior cel putin, practic un C4 fara mari modificari. Design-ul exterior este interesant spre ciudat.
Eu unul n-as cumpara-o avand in vedere ca la banii astia mi-as lua un C4 full si cu motorizare superioara.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de Tomita » Lun Iul 04, 2011 2:56 pm

platesti designul.
c4.2 arata ciudata cu o cocoasa
ds4 arata mai fasnet, chiar daca la pasajele rotilor sunt niste gauri impresionante.
dar masina era echipata cu jante de 18.
daca s-ar fi pus de 16 cred ca as fi avut impresia unui offroader in fata ochilor.
la berceni era versiunea cu pielea normala, dar speram sa il vad pe cel cu pielea aia din poze, sa salivez putin la ea.
parerea mea era urmatoarea.
trebuiau sa aiba un ds4 cu pielea aia creponata si bordul la fel imbracat in piele, ca atunci cand intrii sa iti stea inima si sa uiti ca e un c4 necocosat si mai inghesuit.
recomand ca la ds5 macar sa aiba toate masinile de drive echipate asa.
altfel iei ochii omului, mai ales cand ii zici de masina care tineste segmentul superior de rivali
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Citroen DS4

Mesaj de emicald » Lun Iul 04, 2011 3:20 pm

Trist lucru pentru Citroen, daca chiar noi pe forumul asta il desfiintam pe noul DS4.

Eu nu l-am vazut, n-am mers. Sa fie chiar asa o catastrofa de masina? Vad ca vi se pare mai naspa decit C4 din care provine (si nici pe ala nu-l iubeste prea tare lumea). Pretul e - clar - o mare problema, dar chiar asa n-au nimerit-o?...
C4

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de lucyano » Lun Iul 04, 2011 5:17 pm

Intradevar si eu sunt dezamagit!Am condus astazi versiunea 1.6 thp!Ca si motorizare este ok dar ca si design.......ceva nu e in regula.Sincer si fara sa fiu carcotas imi place mai mult vechiul c4 decat ds4,ca sa nu mai zic de noul c4!Mi se pare intradevar o reusita ds3 cu toate ca si ds3 are o gramada de la noul c3,dar parca e totusi altceva in peisaj!Eram hotarat sa-mi cumpar ds4 si in final cred ca raman la c5 si sper sa nu gresesc.Asta e...parerea mea. :hi :hi :hi
forever citroen

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen DS4

Mesaj de joeadrianblack » Lun Iul 04, 2011 6:20 pm

pai cica DS4 nu provine din C4 ci invers :) ... au desenat cum si ce au putut ei mai bine, sau uitat la ea, sau intrebat daca pot mai bine si mai mult decat ceea ce a iesit, au cazut de acord ca NU, si a ramas DS4... apoi l-au dezbracat de elementele noi de design l-au lungit l-au facut mai family si a iesit Opel Astra.... a scuze vroiam sa zis C4 nou, actual sau II

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de lucyano » Lun Iul 04, 2011 6:55 pm

Daca tot veni vorba de Astra...am configurat un Astra si uite ce a iesit.
http://www.opel.ro/autovehicule/showroo ... l#/summary" onclick="window.open(this.href);return false;
Mie mi se pare destul de ok nu?Asa ca de ce sa dau o caruta de bani pe ds4?
forever citroen

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de lucyano » Lun Iul 04, 2011 6:56 pm

Si sunt sigur ca obtii si un discount de la dealer.
forever citroen

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de Tomita » Lun Iul 04, 2011 7:04 pm

astra nu e concurent pt ds4.
sciroco, a3, seria 1 e targetul "tintit" de citro prin ds4...
mie imi place.
as putea sa insir aici mai multe randuri despre ce inseamna ds4, fiindca inteleg ce au vrut sa creeze.
putem sa dezbatem ideea cine e interesat, intr-o discutie productiva
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de Aiurica » Lun Iul 04, 2011 7:33 pm

Tomita scrie:astra nu e concurent pt ds4.
sciroco, a3, seria 1 e targetul "tintit" de citro prin ds4...

da....sigur.....asa cum audi se bate cu mercedes asa si ds4 se bate cu sciroco si a3....aia nu se bat cu ds4....doar ei o fac.
sad....



eu vreau sa intreb PUBLIC altceva.....
care e masina care ar trebui sa o cumpar eu, posesor de coupe cu design indraznet si pret comparativ cu concurenta, chiar un nivel mai jos.?????De precizat ca poate am devenit fan Citroen ( c4) si as dori sa schimb masina cu acelasi tip de masina.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iul 04, 2011 7:47 pm

lucyano scrie:Daca tot veni vorba de Astra...am configurat un Astra si uite ce a iesit.
http://www.opel.ro/autovehicule/showroo ... l#/summary" onclick="window.open(this.href);return false;
Mie mi se pare destul de ok nu?Asa ca de ce sa dau o caruta de bani pe ds4?
:) la aia 17000 primesti o essentia care in afara unui motor de 1.4 si 120 cp e cheala rau de tot! In nici un caz nu o poti compara cu DS4. Eventual Cosmo dar deja sari bine de 20000 daca pui dotarile care sunt pe DS4.
Astazi am vazut si eu DS4, mia placut mult dar pretul (~ 24000) mi se pare exagerat. Cam atat e un C5 cu 2.0 HDI si care are interiorul la aceasi calitate cu DS4 (daca nu superioara).
In plus mie mi s-a parut mai mica decat a mea. Per ansamblu mi-a placut dar nu are nimic care sa ma faca sa dau banii astia pe ea.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: Citroen DS4

Mesaj de LowProfile » Lun Iul 04, 2011 8:04 pm

Aiurica scrie:
Tomita scrie:astra nu e concurent pt ds4.
sciroco, a3, seria 1 e targetul "tintit" de citro prin ds4...

da....sigur.....asa cum audi se bate cu mercedes asa si ds4 se bate cu sciroco si a3....aia nu se bat cu ds4....doar ei o fac.
sad....



eu vreau sa intreb PUBLIC altceva.....
care e masina care ar trebui sa o cumpar eu, posesor de coupe cu design indraznet si pret comparativ cu concurenta, chiar un nivel mai jos.?????De precizat ca poate am devenit fan Citroen ( c4) si as dori sa schimb masina cu acelasi tip de masina.....
Eu m-am declarat consternat cand am vazut noul C4... Dar voi, mama, mama ce masina tare... O porcarie care vrea sa para masina germana!
In 2004 sau 2005 cand am vazut live C4, am stat langa ea, sincer, juma de ora, nu ma puteam satura! Cand am vazut acum noul c4, m-a lasat foarte rece!
Ce a facut acum 6 ani c4 in clasa compacta, nu vom retrai curand! Poate Veloster, daca ar pleca de la 12k!

Acum mi-am luat noul C3 deoarece la 11800e nu gasesti un diesel cu FAP si design nou! Chiar la banii astia nu gasesti nimic (parfum de ambianta, volan piele, scaune profilate, spatiu mare interior)!

DS4 va avea soarta EXACT al VelSatis-ului! Ceva, acolo, in gama, foarte scump si .. Foarte rara! Si in 4 ani le vom lua SH cu roti pe 19, piele si 200 cai la nici 10k euro!
Fost user: Adrian

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Citroen DS4

Mesaj de Tomita » Lun Iul 04, 2011 8:27 pm

suna bine viitorul adriane :ya
dar uite cum se tine nivelul la un c4 vts
6 ani vechime 180cp si 8-9k euro
daca extrapolam si la ds4 200cp tot cu o depreciere de citroen, va fi undeva la ~13-15k euro in 6 ani. nu vorbesc de diverse "daune" refacute, ci de una normala cat de cat.

veloster e o masina indrazneata per total, dar cu un pret aberant (pt ca si hyundai face acum ce face citroen cu gama DS), pentru ca urca in segment.
si veloster este pozitionat drept concurent cu sciroco.
ca piata va accepta ceea ce vor producatorii asta e partea a doua. eu le doresc "insuccesuri" :lol: ca sa fie accesibile se'hash.
te inteleg relule, ca tie nu ti se pare normal, logic, ca tu stii ce si cum. e clar ca esti un client prea avansat in preferinte si in cunostinte ca sa accepti ce se peterce acum pe piata masinilor noi, de tip consumatoristic. de ce oare nu te gandesti la ceea ce ma gandesc si eu de ceva vreme.
o masina sehas, una care sa fie misto, una speciala, una dotata. una care sa iti satisfaca dorintele tale. si aici intervine foarte mult ceea ce vei alege. o desfaci frumusel, si o refaci. si cand o refaci o upgradezi la momentul prezentului (de atunci). aa o sa ai un motor nou, cu o cutie si ambreiaj noi, cu o tehnica noua, la jumate sau un sfert din cat ai da pe una noua atunci.
si de ce sa nu iti cumperi un vts 180? stii prea bine toanele unui c4 coupe. ar fi pasul logic, in locul unei masini nooi. care oricum NU iti ofera ceea ce ai tu nevoie
toata stima all :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen "DS" Area”