Sfaturi cumparare DS4/DS5

Scrie răspuns
rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania
Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de rado » Lun Apr 11, 2016 11:42 am

Salut,

ma bate gandul sa cumpar un ds4 sau 5, in principiu 5-ul ar fi alegerea, hibridul de 200 cai diesel+electric( din ce stiu eu cutia e robotizata).

Ce sfaturi imi dati ?
Cum sunt cutiile astea? am inteles ca robotizata e doar pe hibrid, iar vitezele se schimba chiar mai incet ca la manuala.
Pe modulul electric ar merge doar 5-10 km ? Iar consumul destul de mare pentru un diesel datorita greutatii...

La ds4 cutia e automata, este oare cu dublu ambreiaj?
In privinta consumului? Hibridul scoate cel mai putin sau ds4 diesel?

Se merita pana la urma la banii astia ?( o vreau second) sau sa merg pe altceva?( as vrea ceva un pic iesit din comun)
Va astept cu orice fel de idei :hi .
Merci
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
vip3r_yo05
Mesaje:668
Membru din:Joi Sep 09, 2010 1:42 pm
Marca si model masina:Citroen DS5
Numar Inmatriculare:B-65-YAT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de vip3r_yo05 » Lun Apr 11, 2016 11:53 am

Salut.

Eu nu mi-as lua DS4 prin simplul fapt ca seamana destul de mult cu C4 (cel putin la interior este identic, ca plansa de bord), si este destul de nepractic - vezi deschiderea usilor din spate si spatiul pasagerilor din spate. Diferenta de pret intre DS4 si DS5 a ajuns sa fie mica, astfel incat eu as alege DS5.

Cutie automata este doar pe motorizarile 2.0 HDi (atat la DS4, cat si la DS5) - la DS4 s-ar putea sa fie si la 1.6 THP dar nu sunt sigur; in rest sunt pilotate sau manuale.

Daca vrei confort, ia-ti 2.0 HDi automat.
Daca vrei consum, ia-ti 1.6 HDi pilotat (cu timpul vei invata probabil cum schimba, si vei putea face schimburile intre viteze mai line).

Dupa cum ti-am spus si pe PM nu mi-as lua hybrid.
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de dragos_vl » Mar Apr 19, 2016 8:45 am

Spune-ne , te rog si noua, de ce nu ai lua un hibrid? Am si eu in cap aceasta idee si caut opinii avizate. Merci.

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de florinc4 » Mar Apr 19, 2016 9:02 am

Din punctul meu de vedere partea cu hibridul e cu dus si intors, desigur ma gandesc ca e misto pana la max 50 de km de ora cu putin efort sa auzi liniste in masina...dar sa nu uitam ca acele baterii au 200 de kg in plus...deci masina e cam greoaie si pe autostrada sistemul hibrid nu face decat....nimic ::P ...doar acele 200 de kg in plus care probabil o sa-ti mareasca consumul la diesel.Din punctul meu cat dai pe mere pierzi pe pere, iar hibridul cum zicea si gabi vine cu acea cutie robotizata care necesita putina rabdare cu ea. Sa nu uitam si portbagajul care devine mai mic cu acele baterii in spate. Eu cel putin sunt de parere ca sistemul acesta hibrid care exista si pe alte masini mai mici cel Yaris III este mai mult o fitza/gadget/showing off ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de b-10-ake » Mar Apr 19, 2016 10:55 am

Mie mi s-ar fi parut o combinatie buna daca puteai incarca bateriile de la priza, eventual de undeva unde nu platesti curentul (la servici de exemplu).
Asa ca recuperezi energia franata si o folosesti pe urma 2-3 semafoare nu mi se pare cine stie ce, mai ales cu diferenta de greutate.
Gandeste-te si ca bateriile alea dupa 5 ani sunt pa si te costa de te indoaie sa le schimbi cu altele noi.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de florinc4 » Mar Apr 19, 2016 5:37 pm

Din ce stiu eu sunt garantate 10ani....dar chiar si asa...in zece ani...tehnologia o sa fie mai avansata...si mai accesibila...momentan din punctul meu de vedere...hibridele mi se par doar un exercitiu de....imagine...si un eco friendly scump ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de b-10-ake » Vin Apr 22, 2016 8:36 am

Nu vad cum ar putea fi garantate 10 ani cand masina are 4.
Poate aia este durata de viata, cum e 8 ani la masina de spalat, dar asta nu inseamna ca te si tine atata, evident ca poate sa tina si 15 ani dar adevarul e ca nimeni nu stie exact, ca la airbaguri, ei recomanda schimbarea dupa 10 ani impreuna cu centurile de siguranta, ceea ce inseamna ca dupa 10 ani practic masina aia nu mai are airbaguri ca nu mai esti sigur ca in caz de accident o sa iti si sara.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de rado » Vin Apr 22, 2016 12:02 pm

Avand in vedere ce am discutat si aici plus ce am citit pe net, deja mi-am schimbat optiunea asupra urmatoarei masini achizitionate...se pare ca nici ds4 si nici 5-ul nu merita sumele respective de bani.
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de b-10-ake » Vin Apr 22, 2016 6:35 pm

Eu la banii aia as merge pe Megane RS.
Si de diferenta as ramane cu benzina pentru 100.000 de km:D
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de stevey » Dum Apr 24, 2016 9:48 am

Ia-ti masina dupa ce o conduci sau o vezi macar in realitate nu dupa ce vezi scris pe net deoarece sunt pareri subiective, unele rautacioase, care nu prea au legatura cu realitatea. Revenind la hybrid cel putin la modelul asta ai avantajele unui 4x4 unde iarna chiar conteaza, consum mai scazut si putere mai mare in regim combinat.

Mael
Mesaje:5
Membru din:Mar Ian 17, 2017 11:59 am
Marca si model masina:Citroen Ds5 2.0 Hibrid

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de Mael » Mar Ian 17, 2017 1:09 pm

Mi-am luat. Mi s-a stricat. Foarte frumoasa.Nu recomand.
Consumul cel mai mic in oras care am putut sa-l scot pe vreo 150 km a fost 6.2 ,in afara 5.6.
Suspensia foarte tare,pe drum denivalat suna toate plasticurile.
Imi place foarte mult masina,dar sunt si foarte dezamagit.Poate toata starea asta e data de faptul ca mi s-a stricat. Dar nu o cumpara pana nu faci un drum cu ea pe un drum mai denivelat.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Sfaturi cumparare DS4/DS5

Mesaj de Norishor » Mar Ian 17, 2017 1:31 pm

O masina SH nu se strica peste noapte, decat daca esti foarte, foarte ghinionist si a avut probleme ascunse. Fa o diagnoza ca lumea... nu cu testere multi marca si chinezarii.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen "DS" Area”