Anvelope de vara Ds5

Scrie răspuns
Mael
Mesaje:5
Membru din:Mar Ian 17, 2017 11:59 am
Marca si model masina:Citroen Ds5 2.0 Hibrid
Anvelope de vara Ds5

Mesaj de Mael » Mar Feb 21, 2017 11:47 pm

Ce anvelope de vara 225/50 R17 recomandati? Am doar un set de jante,afecteza in vreun fel faptul ca as schimba cauciucurile de la un sezon la altul pe aceleasi jante? Am vazut ca se pot pune si R18 ,ce schimbari notabile apar marind diametru la jante?
Se simte vreo diferenta notabila la condus intre anvelopele de 300ron si cele de 700ron daca nu faci pe pilotul de curse?

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Anvelope de vara Ds5

Mesaj de djmanianfs » Sâm Feb 25, 2017 4:32 pm

Daca o sa iti montezi "Debica" o sa ai tinuta de drum aferenta acestei marci, insa daca montezi Michelin care este premium brand masina o sa se comporte altfel: o sa ai o derenta foarte buna pe asfaltul uscat si umed, Michelin sunt mult mai moi si silentioase, franarea este net superioara fata de un brand low cost. Eu am avut pe C4-ul meu Nokian de vara si apoi am trecut la Michelin: alta masina! Nu conteaza dimensiunile anvelopelor, ci conteaza producatorul lor!
Eu iti recomanda Michelin, sau Pirelli/Goodyear. Pe BMW-ul meu am avut Bridgestone si parca nu sunt chiar la inaltimea asteptarilor, acum pt vara mi-am luat un set de roti SH cu anvelope Goodyear (echipare de fabrica) care au fost vandute direct de pe masina (astept sa se incalzeasca mai bine sa le montez).
Succes!
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Mael
Mesaje:5
Membru din:Mar Ian 17, 2017 11:59 am
Marca si model masina:Citroen Ds5 2.0 Hibrid

Re: Anvelope de vara Ds5

Mesaj de Mael » Lun Feb 27, 2017 12:26 am

Hmm...aveam impresia ca Nokian e peste Michelin.Multumesc de sfat.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Anvelope de vara Ds5

Mesaj de Deese » Mar Feb 28, 2017 12:15 pm

Michelin in afara de Energy care sunt mai budget asa, si CrossClimate care sunt budget allseason (tocmai mi-am luat un set, sunt foarte ok) are game premium (Pilot Sport, Pilot Super Sport). Nu mai stiu daca mai exista Exalto, cam astea s-ar fi potrivit la un DS5.
Daca ai bani mergi pe seria Pilot Sport de la Michelin.

Cand compari cu gamele altor marci (Goodyear, Bridgestone, Pirelli) tine cont ca alea au mai multe game de caciucuri budget si care nu ofera chiar maxima performanta.
Echivalentul pentru Michelin Pilot Sport/Pilot Super Sport de la ei ar fi fost Goodyear F1 (nu stiu daca se mai face) cu variantele lui, Pirelli P Zero Rosso/Zero Rosso/Zero Corsa, Cinturato P7, etc.

Dar pt un DS5 nu trebuiesc cauciuri pe care le-ai pune pe un 911 sau M3 asa ca merg alea de pe locul 2 in gama :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen "DS" Area”