Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Eleroane,Kituri de caroserie,Geamuri Fumurii,Xenoane, Roti/Cauciucuri
Avatar utilizator
Motzoi C4
C4 Ya Yo
Mesaje:1079
Membru din:Mar Dec 09, 2008 4:15 pm
Numar Inmatriculare:PH-60-SMC
Localitate:Ploiesti
Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de Motzoi C4 » Joi Sep 01, 2011 12:16 am

Eu mi-am schimbat jantele originale de aliaj, cu jante tot originale de 17'' Citroen cu talon de 45 si nu am nici cea mai mica problema. Cu putina atentie, nu se intampla nimic.
Citroen C4 Coupe, 1.6i, 16 valve,Jaune Scott, jante Bellone 17'' Polished Black, viewtopic.php?f=19&t=2681" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de cisu » Joi Sep 01, 2011 12:25 am

Exact asta spuneam: ''putina atentie'' asta e prea mult ! Nu merita! Pe 17, pt ce? Pt aspect, nu? Ca la demaraj si consum iesi mai rau...Si la anvelope, care sunt cu 50% mai scumpe pe 17, fata de 16...
Dar 90% sunt subiectivi si in chestiile astea...si la urma urmei, sentimentul de multumire, e nepretuit, nu? :lol:
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de Shadow » Joi Sep 01, 2011 12:27 am

cisu scrie:Si nici nu stiu cati sunt constienti (verifica) de faptul ca au jentile strambe! POate nici ''la ochi'' nu isi dau seama, ce sa mai zic de simtit in mers sau verificate pe masina de echilibrat...
Jantele ''de firma'' vandute la noi, sunt din turcia si china... :ok

Man... serios acum... vorbesti in necunostinta de cauza... si mai si induci oamenii in eroare...
Nu inteleg d c dai tu sfaturi despre jante aftermarket atata timp cat nu ai, nu esti in domeniu... si mai esti si contra lor...

Si ca fapt divers... in ultimii 5 ani am mers doar pe jante de 18 cu cauciucuri cu talon de 40... Si jante stock... Enkei... OZ... BBS... si ghici ce... nu am strambat niciodata nici una... ;)
Ultima oară modificat Joi Sep 01, 2011 12:28 am de către Shadow, modificat 1 dată în total.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

SBU
Mesaje:19
Membru din:Mar Aug 30, 2011 5:57 pm

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de SBU » Joi Sep 01, 2011 12:28 am

Baieti si fete....
nu am nici cea mai mica dilema intre jantele de aliaj si cele de tabla va rog ajunge cu OFF TOPIC-ul am inteles nu e nici o problema cu ET 15 sau 25 intrebarea urmatoare este : se potrivesc prezoanele de la jantele de tabla?daca nu unde gasesc si cat costa?Ce fel de prezoane trebuie sa caut?
Multumesc

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de cisu » Joi Sep 01, 2011 12:36 am

Shadow scrie:
cisu scrie:Si nici nu stiu cati sunt constienti (verifica) de faptul ca au jentile strambe! POate nici ''la ochi'' nu isi dau seama, ce sa mai zic de simtit in mers sau verificate pe masina de echilibrat...
Jantele ''de firma'' vandute la noi, sunt din turcia si china... :ok

Man... serios acum... vorbesti in necunostinta de cauza... si mai si induci oamenii in eroare...
Nu inteleg d c dai tu sfaturi despre jante aftermarket atata timp cat nu ai, nu esti in domeniu... si mai esti si contra lor...

Si ca fapt divers... in ultimii 5 ani am mers doar pe jante de 18 cu cauciucuri cu talon de 40... Si jante stock... Enkei... OZ... BBS... si ghici ce... nu am strambat niciodata nici una... ;)
Ba, ma lasi?
de unde stii tu ca vorbesc in necunostinta de cauza?
Cate jante de 18 ai avut tu in ultimii 5 ani, si pe unde ai mers cu ele de nu ai avut probleme? Cam multe marci ai schimbat in 5 ani...de bune ce erau? :lol:
Poate le-ai luat odata cu masina din germania...si la 3 masini ale tale, ai facut 5 mii pe an cu fiecare, prin oras cu 30 la ora...
Lasa atacurile astea ca nu se primesc... Ai tu cunostinta de jante aftermarket cu declaratie de conformtate/certificat de origine/agreere RAR sau diversi producatori auto?
Ai certificat de garantie la ele? Poate la cele de 500 de euro bucata!
Esti obraznic...cel putin!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de Shadow » Joi Sep 01, 2011 12:45 am

Din nou... se vede ca habar nu ai ce vb... scz pt offtopic... si chiar este ultimul post pe subiectul asta...
Pe Type-R jantele stock erau Enkei nu le-am dat le-am pus pe cauciucurile de iarna... OZurile le-am pus pe cauciucurile de vara pentru ca aveau doar 8kg/buc... unii dintre noi mai vor si performante de la masina... nu ca tine doar sa te duca de la pct A-B... Jantele BBS au venit stock pe Evo X... Si ca fapt divers fac intre 15K si 20K pe an...

Asa ca numai trage tu concluzii generale... unii dintre noi mai stiu sa si mearga fara sa-si faca jantele praf cu toate ca batem toate plaiurile mioritice...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de cisu » Joi Sep 01, 2011 12:47 am

Bravo! Succesuri la mers si la ocolit gropi!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de fanut » Joi Sep 01, 2011 7:11 am

Colegu Cisu vino in Iasi ca iti indrept eu Janta pana la 24 dimensiune cu doar dar DOAR 50 lei baiatul e meserias si aparatul cu care le indreapta e produs in martie 2011 ....si in final sa mi dau si eu cu parerea sunt poate mai sensibile jantele aliaj dar nu sunt din portelan ,iar jante perfecte nu ai nici tu pe tabla nici noi pe aliaj ca nu ai cum toate au un grad de ovalitate ca sa i zic asa drumuri bune :hi

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de tony.iordache » Joi Sep 01, 2011 8:13 am

un vot ptr jantele de aliaj si din partea mea, din cate stiu nu la toate jantele de aliaj si al se potrivesc prezoanele de pe jantele de tabla asa ca mai intereseazate :hi

PS: propun sa strangem bani ptr 4 jante cu cauciucuri pline de motostivuitor stiti voi ptr cine ::P , ca si asa nu conteaza performantele si nici cum arata pe masina . Important e sa poti merge cat m,ai mult in linie dreapta :mrgreen:
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de alex82 » Joi Sep 01, 2011 8:14 am

@SBU iti recomand cu ET 15 ... prezoanele de la jantele de tabla nu se potrivesc la cele de aliaj
@cisu la C4 , eu am indreptat jantele de aliaj si nu mai stiu exact cat m`a costat in ianuarie , oricum sub 200 de lei ... la indreptat le`am dus ca imi luam alte gume de vara si am vrut sa si vopsesc jantele... baietii de la service`ul respectiv mi`au zis ca nu prea au avut ce face la ele... fac cam 20k de km / an , concedii in afara tarii , fataiala zilnica in oras , urcat borduri zilnic , canale , transee facute de minunanata noastra planificare dupa ce torni asfalt nou la max o saptamana sa bagi niste conducte , etc etc.. cred ca toti ne intalnim cu situatiile astea indiferent de orasul in care stam...
Ocolesc si evit cat se poate de mult gropi , canale , etc , si nu numai din cauza jantelor , ci pt a`mi menaja masina cu totul ... bordura o urc plecand de pe loc cu roata lipita ... daca te duci racheta prin canale , santuri , gropi , urci borduri din mers , cum naiba sa nu se duca dreaq toate articulatiile , suspensiile , jantele etc ...

PS: am indreptat o gramada si jante de tabla... noroc ca , capacele originale erau calitativ bune si nu s`au spart... atata timp cat nu raman cu masina pe burta , merg pe oriunde... :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

SBU
Mesaje:19
Membru din:Mar Aug 30, 2011 5:57 pm

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de SBU » Joi Sep 01, 2011 8:59 pm

Stie cineva caracteristicele prezoanelor pentru jante de aliaj ?nu stiu ce sa caut pentru jantele ce vreau sa le cumpar...

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de cisu » Joi Sep 01, 2011 9:27 pm

1.Toni, tata, hai cu cauciucurile alea antiglont, ca nu ma supar!
2.Asta spuneam si eu, ca la drumurile noastre nu prea merita de aliaj, ca tot trebuie sa le ''indrepti'' periodic, asta mai ales ''daca vrei ceva performante de la masina''. Sa-l vad eu p-ala care merge cu 140 cu jante de aliaj, ovale si care mai si fuleaza (asa se zice, nu?)! La noi era 80-100 pretul de indreptat, in functie de service si ce aveai de facut la ea. Ori fi in Iasi, sau acum pe criza 50 lei...
3.Cati nu au dat in alte masini sau in stalpi, pentru ca au ocolit o groapa mica, numai sa nu-si strice o janta de aliaj! Prefer sa iau o groapa decat sa o evit in ultima secunda, cu riscul de a o lua pe aratura! Si pe la tv au dat zeci de cazuri de chitrosi d-astia care au ferit janta si au distrus masina!
4. Pt ala care se crede sofer de face slalom printre gropi, si crede ca eu n-as sti sa ocolesc gropile, il invit sa facem o proba, sa vedem...
Raman la parerea mea: jante de tabla, ieftine si bune pt drumurile noastre, fara griji prea multe, fara riscuri inutile (am ocolit pisica am omorat 2 pietoni!)... :ok
Daca mai vin oferte de jante gratis, le accept bucuros!
p.s.
-chiar sub geam la apartamentul in care stau sunt montate limitatoare de viteza (militeni morti pe asfalt). Azi, aproape m-a apucat rasul cand vedeam BMW-uri cu jante de fite, mertzuri si cateva alte 'limuzine'' cum opreau si treceau peste limitator cu 2 la ora, si se facea coada in spatele lor, cand prindeau ceva loganuri sau dubite de marfa etc. Cata carne gratis luau soferii aia de BMW care opreau la limitatoare sa se urce pe ele cu roata lipita...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de Costi596 » Joi Sep 01, 2011 10:14 pm

cisu scrie: -chiar sub geam la apartamentul in care stau sunt montate limitatoare de viteza (militeni morti pe asfalt). Azi, aproape m-a apucat rasul cand vedeam BMW-uri cu jante de fite, mertzuri si cateva alte 'limuzine'' cum opreau si treceau peste limitator cu 2 la ora, si se facea coada in spatele lor, cand prindeau ceva loganuri sau dubite de marfa etc. Cata carne gratis luau soferii aia de BMW care opreau la limitatoare sa se urce pe ele cu roata lipita...

off:iti zic eu ca daca ai 17inch nu le iei cu 2km/h limitatoarele alea, iar ce spui tu cu limuzinele alea bmw , mergedes si ce-or mai fi aia au de la 19inch in sus :hi

Imi cer scuze pentru off topic [-o<
Ultima oară modificat Joi Sep 01, 2011 10:19 pm de către Costi596, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de cisu » Joi Sep 01, 2011 10:18 pm

Da..poate. Fratele meu are de aliaj la Pejo...le-a indreptat de doua ori pana s-a saturat (mergea des pe Pitesti -Campulung). Acum nu le mai verifica! :ok Are de schimb de tabla...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

SBU
Mesaje:19
Membru din:Mar Aug 30, 2011 5:57 pm

Re: Dilema achizitei jante pentru C4 coupe

Mesaj de SBU » Vin Sep 02, 2011 12:27 am

Sunt prezent pe multe forumuri dar atat de mult offtopic nu am vazut in viata mea,oameni buni va rog postati numai pe subiectul deschis de mine chiar nu ma intereseaza daca se indoaie sau nu o janta pe drunurile noastre.
ON TOPIC stie cineva ce carcateristici trebuie sa aiba prezoanele ce imi trebuie mie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning&Styling”