Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Vehicule noi, Atelier, Piese de schimb
Avatar utilizator
Mikite
Mesaje:87
Membru din:Sâm Oct 08, 2011 11:12 pm
Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de Mikite » Lun Iun 11, 2012 4:09 pm

Salutare din nou. A aparut un nou service Citroen, Teneo Motors care se afla prin Pipera si la care voi merge maine pt verificari la problemele mele. Zic nou ca eu nu l-am vazut pana acum pe acolo, imi este foarte aproape si de-asta l-am ales, in plus foarte amabili oamenii de acolo..
Vreau ceva pareri daca a fost cineva cu masinutza la ei cum s-au desfasurat lucrurile?
Citroen C4 1.6 HDI 110 cp

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Nou pe aici :)

Mesaj de commandorsteel » Mar Iun 12, 2012 6:56 pm

pai...deabia este aparut. asteptam un feedback de la tine.
sa speram ca stiu cum se mananca un citroen
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Nou pe aici :)

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 12, 2012 8:14 pm

Mikite scrie:Salutare din nou. A aparut un nou service Citroen, Teneo Motors care se afla prin Pipera si la care voi merge maine pt verificari la problemele mele. Zic nou ca eu nu l-am vazut pana acum pe acolo, imi este foarte aproape si de-asta l-am ales, in plus foarte amabili oamenii de acolo..
Vreau ceva pareri daca a fost cineva cu masinutza la ei cum s-au desfasurat lucrurile?
Neaparat asteptam un feedback!

O sa fac si o sectiune pt ei


Sent from my New iPad using Tapatalk HD
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mikite
Mesaje:87
Membru din:Sâm Oct 08, 2011 11:12 pm

Re: Nou pe aici :)

Mesaj de Mikite » Mar Iun 12, 2012 8:40 pm

Ziua 1: Teneo Motors.
Am fost astazi dimineata la service si prima impresie este buna. Am facut diagnoza computerizata si au inceput erorile sa curga :(, mai multi senzori defectuosi, ceoenctati-vibrochen, axe cu came...destul de nasol la prima vedere. Precizez ca testul a fost facut cu soft Delphi(care am inteles ca inlocuieste Lexia care era plecata la un training). O eroare care a atras atentia tuturor a fost PCM Computer DEFECT- f grav initial pt ca toata lumea s-a gandit la un anume calculator de la motor care presupun ca era destul de costisitor, dar dupa ce s-a analizat codul erorii ar fi de fapt un senzor care trimite un mesaj spre acest calculator, nu am retinut ce senzor.
Problema de la care am ajuns eu la service a fost faptul ca mi se oprea in mers motorul la 130 km/h si apareau o serie de mesaje: Oil pressure too low / Sistem manag failure/etc si propunerea de la ei a fost sa mergem maine seara pe autostrada cu masina conectata la Lexia(care s-ar intoarce maine de la training unde am inteles ca va primi si un alt nume) si sa vedem cum se comporta si ce inregistreaza computerul atunci. Mi s-a parut f ok propunerea si ramane maine sa vedem ce se mai intampla.
Adaug ca nu am platit nimic pt ziua de azi, baietii au fost foarte politicosi , am stat langa ei tot timpul, m-au ascultat, deci totul in regula...nu ma astept sa nu fie toate puse la final pe nota de plata, dar prima impresie a fost buna.
Deci revin maine cu alte detalii. oricum mai am de adaugat ca nu cumpleaza pilotul automat, telecomanda doar inchide nu si deschide masina ci doar portbagajul, deci mai am cateva chestii si sunt curios cum se comporta pana la final.
Citroen C4 1.6 HDI 110 cp

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 12, 2012 8:50 pm

Multumim de feedback si mai asteptam noutati!

PS: Am mutat eu mesajele aici
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de vlad » Mar Iun 12, 2012 10:06 pm

DiagBox e noul nume pt Lexia ?! Si ce tare ai zis ca Lexia a mers la un training, de zici ca ar fi o persoana nu un soft si o cutie cu cabluri lungi. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de chainsaw » Mar Iun 12, 2012 11:00 pm

si o harta
http://mt0.google.com/vt/data=0FWvUStQl ... -GoTkUZLR0" onclick="window.open(this.href);return false;
excelent ca e la doi pasi
ma vor avea client s00n
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Nou pe aici :)

Mesaj de horas » Lun Iul 09, 2012 9:06 am

Mikite scrie:Ziua 1: Teneo Motors.
Am fost astazi dimineata la service si prima impresie este buna. Am facut diagnoza computerizata si au inceput erorile sa curga :(, mai multi senzori defectuosi, ceoenctati-vibrochen, axe cu came...destul de nasol la prima vedere. Precizez ca testul a fost facut cu soft Delphi(care am inteles ca inlocuieste Lexia care era plecata la un training). O eroare care a atras atentia tuturor a fost PCM Computer DEFECT- f grav initial pt ca toata lumea s-a gandit la un anume calculator de la motor care presupun ca era destul de costisitor, dar dupa ce s-a analizat codul erorii ar fi de fapt un senzor care trimite un mesaj spre acest calculator, nu am retinut ce senzor.
Problema de la care am ajuns eu la service a fost faptul ca mi se oprea in mers motorul la 130 km/h si apareau o serie de mesaje: Oil pressure too low / Sistem manag failure/etc si propunerea de la ei a fost sa mergem maine seara pe autostrada cu masina conectata la Lexia(care s-ar intoarce maine de la training unde am inteles ca va primi si un alt nume) si sa vedem cum se comporta si ce inregistreaza computerul atunci. Mi s-a parut f ok propunerea si ramane maine sa vedem ce se mai intampla.
Adaug ca nu am platit nimic pt ziua de azi, baietii au fost foarte politicosi , am stat langa ei tot timpul, m-au ascultat, deci totul in regula...nu ma astept sa nu fie toate puse la final pe nota de plata, dar prima impresie a fost buna.
Deci revin maine cu alte detalii. oricum mai am de adaugat ca nu cumpleaza pilotul automat, telecomanda doar inchide nu si deschide masina ci doar portbagajul, deci mai am cateva chestii si sunt curios cum se comporta pana la final.
si pana la urma care a fost concluzia?
preturi etc.
sunt gainari ca majoritatea service-urilor din Bucuresti sau merita sa mergem la ei.
Asteptam ma multe informatii
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de chainsaw » Lun Iul 09, 2012 9:15 am

poate ne ajuta cineva cu un numar de telefon, sau un pret orientativ ptr vopsitorie (pe element)
eu gasesc pe net doar un site vechi cu alta locatie a lor
ptr locatia asta noua, nada ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de commandorsteel » Lun Iul 09, 2012 10:17 am

incearca aici si bagi la cautare "teneo":
http://www.citroen.ro/home/#/cautare-dealeri/rezultate/

Imagine
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
bogdan_bece
Mesaje:38
Membru din:Mar Iun 19, 2012 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-34-XUF

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de bogdan_bece » Mar Aug 21, 2012 10:07 am

Salutare,

Am fost si eu de curand la baietii de la Teneo cu un dosar de dauna, pe casco. Aveam plafonul infundat de un cetatean binevoitor si bara fata zgariata.
La 2 zile dupa ce las masina sunt chemat sa o ridic pentru ca nu se putea face reparatia plafonului deoarece trebuia schimbat si plafonul de interior care, dupa spusele lor, nu se mai poate pune si trebuie comandat unul nou in Franta, dupa ce se primeste acordul de plata din partea firmei de casco, si sa astept telefonul lor.
Telefonul lor, pentru rechemare, a venit dupa aproximativ o luna, o luna & 1/2 dar nu am fost deranjat pentru ca puteam sa circul cu masina si nu era urgenta majora sa fac reparatia. Justificarea lor a fost lipsa personalului din cauza perioadei de concedii.
Masina am lasat-o la reparat luni dimineata cu promisiunea ca marti seara, miercuri cel tarziu, este gata.
Masina a fost gata, dupa lungi insistente, vineri dupa-masa invocandu-se tot perioada concediilor, lipsa personalului si numarul mare de masini pe care le aveau de reparat. Nu a fost nici asta o problema fiind multumit ca am reusit sa iau masina care arata ok, ca si reparatie, si sa pot pleca la mare.
La 2 saptamani diferenta, cand a trebuit sa conduca altcineva mai scund si a avut nevoie sa isi regleze centura am observat ca acel reglaj nu mai functiona, am incercat si in dreapta si acelasi rezultat(mergea foarte greu, sacadat...enervant). Intre timp am observat ca plasticul care imbraca stalpul din spate este pus cumva contorsionat si nu se mai lipeste de gemuletul din spate.
Bara fata, care a fost revopsita, nu mai intra in partea superioara sub masca prin cele 2 "limbi".
Am desfacut masca fata si am asezat cele 2 "limbi", am desfacut si plasticele de pe stalpii centrali si am reasezat butonul care controleaza reglajul centurilor si mai am partea din spate dar nu am reusit din cauza unor surubele in stea pe care nu am reusit sa le desfac, mai urmeaza o runda de incercari.
V-am scris pentru ca am fost profund dezamagit de interesul pe care si l-au dat, sau cel putin asta e parerea mea. Nu am dus masina sa remedieze ei problemele pentru ca au un program destul de dificil 08:00-17:00, daca mergeti la 08:00 nu prea aveti cu cine sa vbiti pentru ca nu sunt cei de la birouri, si mi-a fost destul de teama sa nu imi faca alte necazuri.
Tata are tot C4, penultimul model, iar prima revizie care a fost acum 4 ani a facut-o la reprezentanta care era in baneasa de unde ridicase si masina. Toate bune si frumoase pana la a 2 a revizie care s-a efectuat la cartec, langa pitesti. Atunci cand au schimbat consumabilele ne-au aratat ca piesele pe care le inlocuiau nu erau originale, filtrul de aer neavand holograma inscriptionata. De atunci tata a facut toate reviziile la cartec si eu tot acolo am facut primele mele 2 revizii.
Sper sa am de-a face cu service-urile cat de putin posibil deoarece am constatat ca nu sunt cea mai placuta experienta, lucru pe care v-o doresc si voua !

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Mar Aug 21, 2012 7:17 pm

Acum poate e tardiv,dar de ce nu o reclamatie la Citroen Romania, cu toate aceste lucruri punctate? Este binecunoscut faptul ca C4 are o sensibilitate cand vine vorba de plastice, tocmai de aceea e bine sa le desfaca/monteze cineva care doar cu asta lucreaza, de aici si ideea de a merge la un service de reprezentata pentru astfel de cazuri...ceea ce se pare ca nu a reusit Teneo Motors in cazul tau.

Daca fiecare din noi ar face ceva atunci cand au probleme in serviceuri poate ca aceste lucruri s-arindrepta!

Legat de Cartec nu esti singurul multumit de acest service...multi de pe aici isi fac serviceul la Pitesti evitand dintr-un motiv sau altul(intemeiat sau nu) serviceurile din Bucuresti!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de horas » Mie Aug 22, 2012 10:38 am

Eu nu ii inteleg pe astia cu service-urile din Bucuresti ...
Nu pot, pur si simplu ...

Referitor la Cartec ... toata stima ... am fost si recomand tuturor.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de horas » Lun Oct 15, 2012 3:54 pm

A mai fost cineva la Teneo?
Sa ne zica o alta parere despre service si preturi.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
sorinake
Mesaje:146
Membru din:Dum Dec 14, 2008 2:35 pm
Numar Inmatriculare:IF 08 AMS
IF 10 AMS
Localitate:Bucuresti

Re: Un nou dealer Citroen in Bucuresti

Mesaj de sorinake » Lun Oct 15, 2012 9:07 pm

Am fost eu la Teneo pentru o reparatie pe Casco. Mi'au stricat linia masinii de pe partea dreapta, aripa vine putin mai in afara caroseriei la imbinarea cu usa. In rest, e ok, mi'au vopsit'o bine.


Sent from my iPhone via Tapatalk...
Citroen C4 Berlina 1.4i SX Gris Aluminium `05 90 CP
Citroen C4 Coupe 1.6HDi VTR Pack Rouje Aden `08 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Teneo Motors”