Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Atelier mecanica, Livrare vehicule noi, Vanzare piese de schimb, Atelier Caroserie si Vopsire, Vehicule noi
Închis
Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am
Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de horas » Vin Mai 31, 2013 7:01 pm

Ma gandeam ca te lasi batut si imi parea sincer rau pentru ca din puctul meu de vedere in speta ta se poate invoca montaj defectuos. Bafta si nervi de otel.

Sent from my HTC Desire X using Tapatalk 2
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Norishor » Vin Mai 31, 2013 11:47 pm

Whiz, dar cei de la SD Prestige, la care ai facut prima verificare si ti-au si dat devizul de lucrari, ti-au zis de aceasta treaba? Poti pune un deviz de lucrari de la ei? Just curious...
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
Gabi Nedelcu
Mesaje:251
Membru din:Mie Sep 30, 2009 1:09 pm
Numar Inmatriculare:TL 25 NGI
Localitate:Pitesti / Tulcea
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Gabi Nedelcu » Lun Iun 03, 2013 1:32 pm

Nu cred ca are importanta unde s-a facut devizul, reprezentanta Citroen a fost si oricum cei care au facut lucrarea asigura garantia, nu cei cu devizul. Reparatorul, cel din urma, nu a respectat o norma scrisa de CITROEN, de unde sa stie clientul despre aceste lucruri?
Mie mi se pare foarte clar vinovatul in acest caz.
Citroen C4 Coupe 2006 1.6 HDI White Edition

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de WhiZaH » Lun Iun 03, 2013 3:40 pm

Corect, lucrarea a fost facuta de Radacini, facturata de Radacini si garantie oferita tot de Radacini.
Nu vad ce sens are sa includem SD Prestige in discutia asta.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Asterix » Lun Iun 03, 2013 3:58 pm

Cum am mai spus si intr'un post anterior ... cred ca cei de la Radacini nu stiau de prb asta . Dar acum ca au aflat eu sper ca o sa isi asume vina ptr cele intamplate, ptr ca asa ar fi corect fata de Wiz si fata de toti cei care au mers sau vor merge la ei sa isi repare masina . Cu toate ca asta nu ar sterge cele intamplate macar am vedea noi ca si potentiali clienti ca sunt oameni cu caracter care isi asuma greselile .

P.S : Sper ca Norishor sa nu se supere iar pe mine , dar nu cred ca ar convenii la nimeni sa plateasca 2 turbine ptr 1000km . Cu siguranta ar fi un efort financiar ptr oricare , ceea ce nu cred ca se poate spune despre cei de la Radacini.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Norishor » Lun Iun 03, 2013 6:42 pm

Nu ma supar frate. Am mai zis-o si o mai zic. Greseala a fost de ambele parti si a fost una de comunicare inainte de orice.
@Whiz: la turbina, pe circuitul de ungere, in surub, era sita sau era scoasa?
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Victor.VR » Mar Iun 04, 2013 10:39 am

Scuza-ma ca-ti zic, dar asta cu e de ambele parti mi se pare o abjectie.

Ei au lucrat, nu cred ca pentru discountul respectiv Whizah trebuia sa le spuna ce mai trebuie sa faca pe langa schimbatul turbinii.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 04, 2013 10:58 am

Eu zic sa lasam institutiile abilitate sa isi faca treaba, si sper ca Whizah sa rezolve problema cat mai repede!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Gabi Nedelcu
Mesaje:251
Membru din:Mie Sep 30, 2009 1:09 pm
Numar Inmatriculare:TL 25 NGI
Localitate:Pitesti / Tulcea
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Gabi Nedelcu » Mar Iun 04, 2013 11:17 am

pai noi ii lasam sa isi faca treaba, dar se pare ca ei nu prea si-o fac. Sper sa se rezolve cat mai repede si sa fie o invatatura. Faza, clientul este de vina, nu prea tine apa.
Citroen C4 Coupe 2006 1.6 HDI White Edition

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 04, 2013 11:51 am

Pai..stai sa vedem ce se intampla, cu OPC, Instanta...se pare ca doar ei pot decide a cui e vina!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Asterix » Mar Iun 04, 2013 12:44 pm

Bogdan , noi spunem doar ce credem despre aceasta situatie ... nu face nimeni justitie aici . Daca nu ne'am expune si noi punctul de vedere nu cred ca ar mai avea rost topicul .

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Aiurica » Mie Iun 05, 2013 11:34 pm

Acum citesc si eu si am ramas masca!!!!
Mi se pare ca am exagerat scriind 5 pagini despre un lucru evident!!!!
Eu am un mare defect!!!! Spun lucrurilor pe nume:

Va dadeam foc la service! Asta va faceam. Baiatul asta are prea mult bun simt! Mi se pare incredibil cum incercam sa aplanam o situatie incredibil de clara... Chiar daca in instanta se va dovedi ca whizah nu are dreptate fac ceva pe actele voastre de service de doi bani! Caz similar cand gigi a " sechestrat" hotii... Asa baiatul asta nu a cerut verificarea instalatiei de ungere, a presiunii, voltajului in baterie, amperii, forta de frecare sau mai stiu eu ce cacat pe foaia de service.
Cum naiba sa schimbi un piston spart fara sa verifici ce l-a lovit.... Asa si aici... Cum naiba sa schimbi o turbina stricata fara sa verifici tu ca service ce te respecti ce a stricat-o ???


Norishor: iti recomand sa fii obiectiv pt ca dpmdv nu pari iar parererea mea este ca gresesti. Asta daca accepti o critica obiectiva.
Se dovedeste inca odata ca avem extrem de putin mecanici adevarati si exista o groaza de " inlocuitori de piese"

@ radacini.... Nu va obositi sa imi scrieti.... Ignorati-ma ca pe orice alt roman care urla....


Unui singur om ii cer scuze pt postul meu! Lui Bogdan pt ca o sa lase scris si nu vrea flame pe forum mai ales din partea noastra insa am inebunit cand am vazut cazul!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Norishor » Joi Iun 06, 2013 12:09 am

Eu n-am nicio treaba :) Nu eram angajat atunci la ei, iar participarea mea in tot "scandalul" se limiteaza la luna noiembrie sau decembrie cand i-am zis lui Whiz ca turbina nu mai baga presiune. Tin minte ca era relativ tarzior si ne plimbam pe stradute citind parametrii. Turbina era moarta-n cotet.

Acum, uitandu-ma peste documentatie de curiozitate, (nu sunt mecanic ci diagnostician, si nici nu o sa schimb vreodata cuiva vreo turbina ::P ), tind sa cred ca s-a omis pasul in care se cere inlocuirea sitei din surubul care vine pe traseul de ungere. Aceasta sita NU trebuie inlaturata ci schimbata cu una cu debit marit. Acum ca cineva vrea sa fie mai catolic decat Papa si o scoate de tot... este si asta un risc la care se supune, dar nu despre asta discutam aici. Sunt si eu la fel de curios ca si voi sa vad cum se termina lucrul asta...

PS: nu o iau personal ca nu este cazul.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Joi Iun 06, 2013 6:59 am

Asterix scrie:Bogdan , noi spunem doar ce credem despre aceasta situatie ... nu face nimeni justitie aici . Daca nu ne'am expune si noi punctul de vedere nu cred ca ar mai avea rost topicul .
Topicul are rost, pentru ca este un feedback...eu nu vreau otv , asta e motivul pt care spun ca cei implicati sa rezolve probleme si ceilalti, sa fie putin mai rezervati, cel putin pana sunt expuse problemele corect de ambele parti!

Acum se pare ca situatia devine din ce in ce mai clara, si inca nu e tarziu ca cineva sa isi asume vina si sa rezolve problema!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de horas » Joi Iun 06, 2013 8:47 am

Sunt sigur ca nici macar un service nu ar fi respectat normativele, pt ca asa cum spunea Aiurica nu avem mecanici doar inlocuitori de piese.

Whiz a procedat legal si normal asa cum trebuie procedat in orice tara civilizata,conform "unor normative si legi" asta ca sa nu fie si el "puscariabil".
Si eu as fi facut multe, cred ca ii strangeam de gat pe toti ca si-au batut joc de mine, dar repet toti trebuie sa respectam niste reguli de bun simt si legi (bune/proaste).

Oricum mi se pare ca cei de la Radacini l-au tratat cu aroganta, in loc sa isi asume greseala si sa ii repare si inlocuiasca turbina, pierdeau 1000 euro, acum parerea mea ca vor pierde mult mai mult.

Sunt curios cat o sa fie devizul de la ProMotor, pe care il va prezenta Whiz in instanta ? :hi
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Închis

Înapoi la “Radacini Autostyle, Bucuresti”