Audio tuning

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR
Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Joi Aug 22, 2013 11:37 am

Nici o alta parere? Sa raman cu ce difuzoare am acum si sa montez doar usb box ul ala si amplificator cu sub?

mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR

Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Mie Aug 28, 2013 11:35 am

Am comandat boxele... Doar cele din spate le-am montat ca nu am avut papuci de cablu... Dezamagitor pot spune:)) Sa vad azi sa le pun si alea de pe fata dar nu cred ca o sa am o imbunatarire. Sau poate am avut asteptari prea mari de la difuzoarele cele noi... Vineri ma duc sa imi montez subwoofer-ul si atunci probabil va fii altceva. Am ales sa ma duc la ei sa imi traga cablurile pentru amplif. Oare ma ard la bani?:)) Si cum se dau jos tweeterele?!

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de simply the lex » Mie Aug 28, 2013 12:08 pm

Ba poti avea o imbunatatire de sunet si cu alte boxe mai bune si neamplificate,e binecunoscut faptul ca cele stock nu sunt cine stie ce.Eu personal merg pe boxe stock + sub si e arhisuficient atat timp cat iau basul din difuzoare si dau decat pe subwoofer,e foarte ok.Nu m-as complica sa amplific difuzoarele,moment in care cu siguranta trebuie investit in insonorizare,careia si cu boxele stock i se simte lipsa.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR

Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Mie Aug 28, 2013 12:15 pm

Am vazut ca boxele stock sunt niste aratari pe langa ce am pus eu acum:)) dar probabil am eu asteptari prea mari :D ca sa scot tweeterele trebuie dat jos capacul ala gaurit? sau capacul vine cu tot cu plastic jos? Exclus amplifact de difuzoare din usi ca se prea ridica pretul la toate si nu sunt eu cine stie ce audiofil sa ma bucur de calitatea sunetului...

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de simply the lex » Mie Aug 28, 2013 12:32 pm

Tweeterele de sus de pe bord sau la care te referi?
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR

Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Mie Aug 28, 2013 2:16 pm

Da la alea de pe bord,dar mi-am dat seama cum ies afara Am ajuns la montat in fata si stau sa ma gandesc daca sa pun filtru ala sau nu :shock:

mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR

Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Mar Sep 17, 2013 8:34 am

Mda dupa doua saptamani de la montajul boxelor cred am constat ca am aruncat banii aiurea:D se aude la fel aproape. Nu merita dati banii pe difuzoare daca se pastreaza HU original. Dupa montarea xcarlink am cata muzica vreau dar se aude asa incet:( tot timpu trebuie sa fiu cu volumul la maxim. Subwooferul acopera mediile si inaltele.Ca sa am parte de toate sunetele trebuie volumul maxim. Numele melodiei nu imi este afisat pe displayul de tip c, poate si din cauza ca am doar CD player, cand dau la source de pe radio de exemplu pe display imi arata tot postul de radio, dupa ce apas de vreo 3 ori pe butonul mode imi apare in sfarsit melodia 1/99.
cand umblu la volum nu stiu daca am 10 sau 30... nu apare nimic. Sa nu fii activat ceva obositii aia de la Citroen SIbiu?! oricum aveam un cablu in cuta de la xcar likn care a disparut ca prin minune dupa ce am fost cu el la montat am observat numai dupa cateva zile. Pentru pretul xCarLink care cica are discount pe forum, dar de fapt nu prea are ca platesti transportul. Ori il iei la pret intreg si ai transport gratuit ori il iei cu discountul de la forum si platesti transportul tot dracu ala e ca ajungi la aceeasi bani. Cd audio nu am mai facut pentru ca dupa ce ascult odata toate melodiile arata ca o placa de Pick-up si e cam nefolositor.

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de fanut » Mar Sep 17, 2013 9:07 am

eu ti am spus ca daca nu amplifici difuzoarele poti sa pui de care vrei diferenta va fi aproape insesizabila strange banuti incet incet si lipeste te de un amplif pe 4 canale , eu sunt f multumit de cum suna muzica acum dupa ce am amplificat si difuzoarele

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de alexc4 » Mie Sep 18, 2013 5:39 pm

mytzam scrie:Mda dupa doua saptamani de la montajul boxelor cred am constat ca am aruncat banii aiurea:D se aude la fel aproape. Nu merita dati banii pe difuzoare daca se pastreaza HU original. Dupa montarea xcarlink am cata muzica vreau dar se aude asa incet:( tot timpu trebuie sa fiu cu volumul la maxim. Subwooferul acopera mediile si inaltele.Ca sa am parte de toate sunetele trebuie volumul maxim. Numele melodiei nu imi este afisat pe displayul de tip c, poate si din cauza ca am doar CD player, cand dau la source de pe radio de exemplu pe display imi arata tot postul de radio, dupa ce apas de vreo 3 ori pe butonul mode imi apare in sfarsit melodia 1/99.
cand umblu la volum nu stiu daca am 10 sau 30... nu apare nimic. Sa nu fii activat ceva obositii aia de la Citroen SIbiu?! oricum aveam un cablu in cuta de la xcar likn care a disparut ca prin minune dupa ce am fost cu el la montat am observat numai dupa cateva zile. Pentru pretul xCarLink care cica are discount pe forum, dar de fapt nu prea are ca platesti transportul. Ori il iei la pret intreg si ai transport gratuit ori il iei cu discountul de la forum si platesti transportul tot dracu ala e ca ajungi la aceeasi bani. Cd audio nu am mai facut pentru ca dupa ce ascult odata toate melodiile arata ca o placa de Pick-up si e cam nefolositor.
Problema cu afisarea melodiilor se rezolva cu lexia. cine a facut instalarea nu a urmat pasii corecti probabil a activat doar auxiliarul.
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

mytzam
Mesaje:62
Membru din:Mar Mar 02, 2010 6:56 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V 90 cp 2007
Numar Inmatriculare:SB 06 DFR

Re: Audio tuning

Mesaj de mytzam » Vin Sep 20, 2013 3:25 pm

Ca sa fac amplificare si la difuzoarele din usi imi trebuie si insonorizare si ma cam intind.
La faza cu lexia nu stiu ce sa zic ca meseriasii de la citroen din sibiu au zis ca nu au mai facut asa ceva vreodata. si sa mai dau inca 80 de lei sami faca faza cu melodiile mai bine lipsa...

Avatar utilizator
jupanu
Mesaje:12
Membru din:Mar Mai 06, 2014 11:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, Seduction - 2013

Re: Audio tuning

Mesaj de jupanu » Mar Mai 13, 2014 11:17 pm

Vreau sa aduc o imbunatatire substantiala a calitatii sunetului in masina (am un C4 II din 2013) dar fara sa schimb HU original al masinii. Am vazut ca in usile din spate mai am loc pentru inca doua difuzoare (tweetere - nu au fost montate din fabrica). Ati mai facut asa ceva la noul C4? Ce imi recomandati?

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de simply the lex » Mie Mai 14, 2014 12:38 pm

Pai asta nu tine de noul c4,e simplu.Daca zici ca vrei o inbunatatire substantiala,prin montajul a doua tweetere in portierele spate,nu vei obtine decat niste inalte in plus,daca vrei un plus de bass,atunci iti va trebui un subwoofer+amplificare si in rest mergi pe ce are masina deja instalat,nu schimbi head unitul.Vezi ca sunt topicuri in care s-a discutat asta :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
jupanu
Mesaje:12
Membru din:Mar Mai 06, 2014 11:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, Seduction - 2013

Re: Audio tuning

Mesaj de jupanu » Mie Mai 14, 2014 12:48 pm

este OK pentru mine. Imi poti recomanda ceva? difuzoare, amplif, etc.?

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de fanut » Mie Mai 14, 2014 10:28 pm

O sa mi spun si eu parerea din teste facute de mine nu din citite pe forum: daca schimbi doar difuzoarele si ramai cu acelasi player , nu o sa castigi mare lucru poate doar pe claritate putin dar nu se va auzi mai tare. Daca vrei duduiala solutia e subwoofer si amplificator. Eu am mers o perioada de timp cu subwoofer si boxe stock. Rezultatul e bass ok...inalte si medii praf. Acum am un subwoofer slab ca si calitate (MacAudio, duduie el dar nu cum mi-as dori eu) si difuzoare schimbate si amplificate(la difuzoare am mers pe Alpine, sunt acceptabile). Pt subwoofer mie personal imi place cum suna Alpine...sau Hifonics...sau Hertz. Daca mai ai nelamuriri scrie aici. Bafta

Tapatalk

Avatar utilizator
jupanu
Mesaje:12
Membru din:Mar Mai 06, 2014 11:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, Seduction - 2013

Re: Audio tuning

Mesaj de jupanu » Joi Mai 15, 2014 8:39 am

Eu as vrea sa se auda mai clar, iar basul sa fie mai profund - la volum mai mic. Nu vreau duduiala.
Ce dimensiune au difuzoarele de pe C4 II?

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”