USB Box - Functionalitati/Probleme

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de Deese » Dum Oct 11, 2009 7:06 pm

Calitatea audio prin AUX a unui iPod conectat e mult sub cea oferita la conectarea prin USB Box.
Daca cei 400 lei nu sunt o problema, eu as alege oricand calitatea sunetului de la usbbox si posibilitatea oferita de el de a conecta iPod-uri, stickuri de memorie USB, surse pe line-out decat doar line-out-ul de pe Auxiliar.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
SimplyME
Mesaje:24
Membru din:Lun Aug 24, 2009 10:49 am
Numar Inmatriculare:GL-07-KJS
Localitate:Galati
Contact:

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de SimplyME » Dum Oct 11, 2009 7:50 pm

asta asa e, dar e ciudat meniul si simplu fapt ca nu afiseaza numele, nu stiu acum,ma mai gandesc, ii intreb si pe cei de la belvedere service cam care e treaba si iau o decizie:) . La dacie imi conectam ipodul prin aux si nu erau prb de sunet, se auzea la fel de tare si la fel de clar, bine aveam un casetofon sony, care a costat o caruta de bani...
Citroen C4 1.6i 110cp, Renault Megane Sedan 1.5 dci 105 cp

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de vlad » Dum Oct 11, 2009 8:32 pm

Eu am cablul aux activat si nu am usb box. Daca redau cu Nokia 5320 ExpressMusic se aude f bine calitativ, dar cu 10 unitati de volum mai incet (adica daca cd-ul si radio merge pe 10, la auxiliar sa se auda la fel de tare trebuie sa dau pe 20). Cind am fost la Timisoara la intilnire, Dieto si-a conectat i-podul lui prin cablul meu aux si se auzea cu 15 unitati mai incet. Deci daca vrei sa redai cu i-pod uita de cablul auxiliar. Chiar si pt acei bani f putini de a-l pune nu merita.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
adioperator
Mesaje:49
Membru din:Joi Iul 24, 2008 1:44 pm
Numar Inmatriculare:TL-86-AAA

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de adioperator » Joi Oct 15, 2009 9:25 am

Am facut un filmulet cu modul de lucru pe USB Box :wink:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aE-GtmVryy0[/youtube]

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de eduardo_didi » Joi Oct 15, 2009 10:12 am

cred ca e interesant pt cei cu usb box felicitari pt filmulet
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
SimplyME
Mesaje:24
Membru din:Lun Aug 24, 2009 10:49 am
Numar Inmatriculare:GL-07-KJS
Localitate:Galati
Contact:

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de SimplyME » Vin Oct 16, 2009 9:43 am

Felicitari ptr filmulet :). Desi am display A si clar nu am nici o sansa de a vedea si TAG-urile de la piese, simpla idee de a avea zeci de cd-uri peste tot in masina ma face sa imi fac si eu comanda de un usb box-cand iau bani desigur :).
Citroen C4 1.6i 110cp, Renault Megane Sedan 1.5 dci 105 cp

Avatar utilizator
mephisto
Mesaje:55
Membru din:Dum Sep 28, 2008 5:25 pm
Localitate:Brasov

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de mephisto » Sâm Oct 17, 2009 11:01 am

Pai nu iti va afisa numele melodiei in timp ce o ruleaza , dar poti apasa pe " 2 " si iti va afisa prima data numele artistului si daca vei apasa pe sageata jos ( parca ) iti afiseaza titlul piesei . In momentul in care vrei sa cauti o melodie anume , daca ai muzica grupata pe foldere , iti va fi usor sa o gasesti . Deci , nu vad aproape niciun fel de inconvenient nici la displayul de tip A . Ceea ce ma deranjeaza putin este modul ceva mai greoi in care opereaza box-ul atunci cand are de a face cu stick-uri de capacitate mare . Dar per total eu sunt multumit de achizitie , nu regret de loc banii .
C4 Coupe 1.6 HDi 16V 92 CLUB STE

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de Dan pasare » Mar Oct 27, 2009 11:22 am

mephisto scrie:........ Deci , nu vad aproape niciun fel de inconvenient nici la displayul de tip A . Ceea ce ma deranjeaza putin este modul ceva mai greoi in care opereaza box-ul atunci cand are de a face cu stick-uri de capacitate mare .....
Ba este un inconvenient, si inca unul mare :wink: La display-ul tip A nu arata decat numarul melodiei si numarul folderului(atunci cand incepe sa ruleze din el) . Daca apesi pe ''2'' asa cum zici tu, nu se intampla altceva decat sa inceapa sa ruleze melodiile din folderul 2 (daca exista).
Referitor la capacitetea stick-ului, ce inteleegi prin ''mare'' ? eu am unul de 8GB si merge ok. :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mephisto
Mesaje:55
Membru din:Dum Sep 28, 2008 5:25 pm
Localitate:Brasov

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de mephisto » Sâm Feb 20, 2010 2:55 pm

Dan pasare scrie:
mephisto scrie:........ Deci , nu vad aproape niciun fel de inconvenient nici la displayul de tip A . Ceea ce ma deranjeaza putin este modul ceva mai greoi in care opereaza box-ul atunci cand are de a face cu stick-uri de capacitate mare .....
Ba este un inconvenient, si inca unul mare :wink: La display-ul tip A nu arata decat numarul melodiei si numarul folderului(atunci cand incepe sa ruleze din el) . Daca apesi pe ''2'' asa cum zici tu, nu se intampla altceva decat sa inceapa sa ruleze melodiile din folderul 2 (daca exista).
Referitor la capacitetea stick-ului, ce inteleegi prin ''mare'' ? eu am unul de 8GB si merge ok. :)

Cateva precizari :

- poti apasa pe 2 pentru numele artistului si sageata jos pentru numele melodiei ; treaba functioneaza doar daca ai toate melodiile intr-un singur folder ( eu asa le am ) .
- si eu am tot un stick de 8GB si motivul pentru care am ales sa pun toate melodiile intr-un singur folder si sa nu le am grupate pe foldere este pentru ca box-ul opera foarte greu in momentul cand apasam pe 1 pentru a putea reda toate melodiile ( stick-ul este incarcat la capacitate masima , 1000+ mp3-uri ) . Se poate sa fie si vina stick-ului , dupa cum se stie acestea sunt mai rapide sau mai lente , depinde de caz .

LE: scuze pentru intarzierea cu care am raspuns , nu pot sa zic ca mi-am facut un obicei din a citi foarte des forumul .
C4 Coupe 1.6 HDi 16V 92 CLUB STE

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de Dan pasare » Dum Feb 21, 2010 1:55 pm

Am avut si toate melodiile intr-un singur folder si degeaba, daca apas pe ''2'' nu se intampla nimic.Plus ca CDplayer-ul nu citeste dintr-un folder decat 99 de melodi asa ca e inutil sa pui mai multe.
Ce spui tu e valabil numai daca ai display tip C si poate CDplayer care citeste mp3. La ce am eu, nu merge.Garantat.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mephisto
Mesaje:55
Membru din:Dum Sep 28, 2008 5:25 pm
Localitate:Brasov

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de mephisto » Dum Feb 21, 2010 2:39 pm

Imi pare rau ca nu am cum sa iti demonstrez pe forum treaba asta . Player-ul nu citeste numai 99 de melodii , doar ca atat afiseaza . Dupa ce reda cele 99 de melodii , o sa iti apara iar 1/99 si tot asa . Probabil ca ce spun eu este valabil si la display-urile de tip C , dar eu nu am asa ceva . Am Radio-CD si display de tip A .
C4 Coupe 1.6 HDi 16V 92 CLUB STE

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de Dan pasare » Lun Feb 22, 2010 9:37 pm

Da, imi apare 1/99 si incepe din nou melodia nr 1, adica imi reda doar cele 99 de melodi. Am probat de prea multe ori ata ca sa ma insel. Daca am si folderul 2 in schimb, trece automat la acesta, 2/99 si asa mai departe pana la 6/99.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mephisto
Mesaje:55
Membru din:Dum Sep 28, 2008 5:25 pm
Localitate:Brasov

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de mephisto » Lun Feb 22, 2010 11:39 pm

Nu am avut curiozitatea sa apas de 100 de ori pe next ca sa vad daca reia prima piesa , in rest este asa cum spun . O sa revin cu o impresie dupa ce voi face si lucrul asta . :)
C4 Coupe 1.6 HDi 16V 92 CLUB STE

Avatar utilizator
adioperator
Mesaje:49
Membru din:Joi Iul 24, 2008 1:44 pm
Numar Inmatriculare:TL-86-AAA

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de adioperator » Vin Feb 26, 2010 3:23 pm

Dan pasare scrie:Da, imi apare 1/99 si incepe din nou melodia nr 1, adica imi reda doar cele 99 de melodi. Am probat de prea multe ori ata ca sa ma insel. Daca am si folderul 2 in schimb, trece automat la acesta, 2/99 si asa mai departe pana la 6/99.
Si la mine dintrun folder ce are 99 de melodii le vede doar pe primele 99.

Avatar utilizator
zasz
Mesaje:8
Membru din:Vin Iul 27, 2012 10:21 pm

Re: USB Box - Functionalitati/Probleme

Mesaj de zasz » Sâm Sep 15, 2012 10:51 am

Salutare...

Un pret pentru usb box-ul asta?

Astia de la citroen au zis ca e in jur de 1100 de lei cu tot cu montaj.

Mi se pare cam mult....
Citroen c4 2008 1.6 VTi 120hp

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”