RT5 SAU RNEG

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Avatar utilizator
f1gio
Mesaje:88
Membru din:Mie Mar 24, 2010 6:08 pm
Numar Inmatriculare:E8344FWZ
RT5 SAU RNEG

Mesaj de f1gio » Joi Feb 17, 2011 8:21 pm

Am sa pun o intrebare ptr cei care au RT5 si RNEG indiferent daca sunt din fabrica sau aftermarket,ce diferente sunt intre unul si altul?apoi sunteti multumiti de aceste navigatoare si de ce?
Personal m-as inclina ptr un RT5,am ceva informatii despre el,am ceva preturii,la fel nu se pierde nici o informatie/functie,ba din contra se castiga,asadar unele pareri sunt bune de stiut de la utilizatorii de aceste modele.
Multumesc :hi si astept pareri atat pro cat si contra.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Joi Feb 17, 2011 9:24 pm

RT5 stiu ca e foarte bun ca navigator daca ai o harta buna. Ma refer ca nu pierde semnalul GPS, precizie foarte buna. Hartile de dincolo sint bune, destul de detaliate, deci un sistem integrat foarte bun. Nu stiu daca si RNEG foloseste hartile de la Navteq pe care le foloseste RTx.
RT5 are un sim incorporat, RNEG parca nu dar are bluetooth.
Upgradarea la aceste aparate nu stiu cit de usoare e.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Joi Feb 17, 2011 10:00 pm

Iti mai zic avantaje-dezavantaje pe cum imi aduc aminte.
Un avantaj RT5 ar fi ca are control vocal, foarte practic la volan.

La RT5 formezi numarul de pe tastatura reala, pe cind la RNEG de pe o tastatura virtuala pe care o accesezi dupa ce navighezi prin meniu. Inca nu sint sigur, dar intr-un manual de utilizare zicea ca RT5 are si bluetooth, ceea ce mi se pare ciudat. Si bluetooth si telefon integrat ?! :shock:

RNEG desi are slot de card nu il foloseste decit pt navi; nu si pt muzica. RT5 are si slot USB dar si un hard incorporat.

O idee e mai usor de utilizat RNEG.

RNEG are meniul GPS cu mai multe optiuni.

Eu as alege RT5. Inca nu stiu ce harti citeste RNEG. Daca as putea sa ii bag carduri cu navigatie foarte detaliata a Romaniei as inclina spre RNEG, dar doar in aceasta situatie. In rest, dupa parerea mea, RT5 rules.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de commandorsteel » Joi Feb 17, 2011 11:25 pm

mugurel parca are RT5...
daca vede mesajul, sigur o sa-ti spuna detalii...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Sâm Feb 19, 2011 5:04 pm

F1gio, tu ai fizic RT5-ul ? M-ar interesa o poza buna cu rezolutie cit mai mare la partea din spate a aparatului; partea cu mufele. Poti sa ma ajuti cu asta ? Sau tu Mugurel daca vreodata o sa il dai jos de pe VTS-ul tau. :D
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de tromeod » Sâm Feb 19, 2011 7:21 pm

Nu stiu daca cele doua pot fi comparate....Din ce stiu, RT5 este un varf de gama (cu mai multe +++ fata de RNEG), pe cand RNEG este doar un entry level....

Ca posesor de RNEG, pot sa zic ca navigatorul e foarte bun, daca ai harti bune, cum zicea si Vlad de RT5. E foarte precis, nu pierde semnalul (nici in tunel pana acum).
Hartile in schimb, desi sunt aceleasi harti pe care le foloseste si RT5, tot de la Navteq, sunt slabute pentru Romania. In afara de Bucuresti unde e OK si nu am avut adresa sa nu o gaseasca, pentru restul tarii te cam lasa cand ai nevoie....pentru Europa am inteles ca ar fi foarte bune, dar nu le-am testat inca...
Upgrade-ul, cel putin la harti, e simplu. Am avut pana de curand versiunea 2008-2009 la harti, si printr-un search pe internet si copy / paste pe cardul SD am instalat ultima versiune a hartilor 2010-2011 ....sper ca acestea sa fie mai bune, dar nu imi pun baza......nu merg alte harti decat cele originale facute de Navteq daca conteaza acest aspect. :mrgreen:

RT5 parca ar mai avea si o intrare video..... :D iar rezolutia ecranului e mai mare....

pentru mai multe detalii, daca sti un pic de franceza, poti consulta si http://www.planete-citroen.com/forum/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Sâm Feb 19, 2011 8:05 pm

Daca foloseste si merge doar cu hartile Navteq e clar; alege RT5.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
f1gio
Mesaje:88
Membru din:Mie Mar 24, 2010 6:08 pm
Numar Inmatriculare:E8344FWZ

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de f1gio » Sâm Feb 19, 2011 10:55 pm

Imi pare rau @vlad nu il am de moment si din informatiile care le am RT5 merge bine,iar chestia cu nu pierde semnal in tunel,e relativa,asa e nu pierde dar iti trebuie o alta antena,cea pe care o avem acum e egal zero,apoi ecranul sau ecranele ca se pot pune de diferite modele dar cu o rezolutie mai slaba,no o sa fie cazul meu daca tot fac inverstitia va fi ceva bun.@Vlad am sa pun o poza de un RT5,este persona care vrea sa il vanda cu tot cu ecran,pacat ca nu e din spate,oricum la tot ce se vede in poza mai este nevoie de cate ceva,banuies ca stii,acele ceva sunt:cablu de alimentare,cablu ecran ptr RT,antena,schimabat marcul cu ecranul C cu altul compatibil si microfon in cazul ca nu ai bluetooth,in cazul meu micro nu am nevoie.toate astea se pot lua si de la citroen dar pretul este exagerat,iar cablurii,antene se gasesc pe ebay sau pe forumuri de citroen/peugeot.Dupa toate astea trebuie decodificat de cineva cu un lexia special ptr masina ta(serie,etc,istorii)tot ce stiu este de pe forumuri,daca gresesc cu ceva ma puteti corecta,dar in mare cam asa sta treaba.

RT5:

Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Dum Feb 20, 2011 12:22 pm

Chiar daca folosesti bluetooth pt telefon tot iti trebuie microfonul pt ca RTx se foloseste de microfonul din plafoniera si difuzoare pt convorbire si nu de microfonul telefonului care poate fi in buzunar. Asa cum ai zis iti trebuie cablurile si baza antenei schimbate (antenele GPS si GSM sint incorporate in aceasta), fibra optica intre ecran si RT5 (nu stiu daca are si alte calburi intre aceste 2 componente), microfon.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu Lexia special pt masina ta. Lexia e special pt PSA nu doar pt o masina.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de Deese » Sâm Feb 26, 2011 1:50 am

Ala din poza e RT4, nu RT5 am impresia.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de vlad » Sâm Feb 26, 2011 8:41 am

Nu am reusit sa le identific niciodata. Tind sa cred ca sint la fel si difera doar softul.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

marius.macavei
Mesaje:167
Membru din:Joi Oct 25, 2007 5:38 pm
Numar Inmatriculare:AB84MMI
Localitate:Alba Iulia
Contact:

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de marius.macavei » Vin Mai 04, 2012 3:24 pm

RT5 are bluetooth in plus fata de RT4, despre RNEG nu stiu ce sa va spun ca nu am studiat problema in deaproape, dar display-ul este la fel pentru ambele modele din cate stiu eu, clar RT5 este navigatorul premium de la PSA din punctul meu de vedere.
C4 1.6 Hdi Robot Atomic
C5 III 2.0 Hdi............

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de gabi_1050 » Lun Ian 14, 2013 12:17 pm

Inlocuit Rt3/n2 si montat Rneg pe 407.
Instalare usoara pentru configuratia rt3/n2,practic se schimba mufa de alimentare ecran si se inlocuiesc mufele de la radio si gps cu fakra.
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de gabi_1050 » Joi Iul 11, 2013 12:04 pm

Avantajul modulului multimedia dedicat,pe linga faptul ca nu se demodeaza niciodata : update-ul (inlocuirea) se face "plug and play".

Rneg-ul:
ImagineImagineImagine

R t 5 -ul in locul Rneg-ului :

ImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: RT5 SAU RNEG

Mesaj de Arian » Sâm Apr 18, 2015 9:07 pm

As putea sa iau o unitate Rneg de la cineva, dar are doar unitatea, fara cabluri si fara ecran.
Ma intreb daca pot folosi unitatea in locul celei RD4 cu ecranul standard o perioada pana gasesc ecran, ma refer la functiile radio, cd si sa-mi arate pe ecranul standard consumul.
Stiti daca se potrivesc si ecrane de la alte navigatii gen rt3, rt4 sau altele?
Nu stiu daca renteaza sa iau unitatea si sa nu o pot folosi deloc, ecran nu prea gasesc separat, ar trebui sa caut o perioada.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”