Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm
Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Mesaj de UCB » Joi Iun 16, 2011 11:45 am

Am vazut ca ecranul computerului de bord de la C3 este identic cu cel de la C4.
Mica diferenta este ca accesarea meniului, in loc sa se faca de la "casetofon" ca la C4, se face de la niste butoane de pe marginea displayului.
Ce ziceti, se poate monta asa ceva pe C4 pentru a se putea schimba casetofonul fara a pierde functiile CBului?

Ma bate gandul ori sa schimb casetofonul ori mai degraba sa renunt de tot la el, sa mut displayul cb in locul casetofonului iar sus in locul eranului cb si al sertarasului aluia sa decupez un loc pentru un gps cu radio fm. Mai bag undeva o statie mica si iese ceva frumos si functional cu bani putini.

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Mesaj de annddyy » Joi Iun 16, 2011 1:24 pm

UCB scrie:..............
Mica diferenta este ca accesarea meniului, in loc sa se faca de la "casetofon" ca la C4, se face de la niste butoane de pe marginea displayului.......
Accesarea meniului se face de la maneta din dreapta, maneta responsabila de stergatorul parbrizului pentru faceliftul de la C3 ce are acelasi CD player cu C4; vezi in poza de mai jos. CD-ul are comunicare CAN cu CB.
Imagine

Pentru vechiul C3, intr-adevar are 2 butoane in lateral. Faza e ca nu iti arata consumul pe acel mic ecran - il arata exact ca la Logan, sub vitezometru. Cd-ul are comunicare VAN cu CB.
Imagine

In concluzie - nu merge ce vrei tu.
Life begins at 4000 rpm.

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Mesaj de UCB » Joi Iun 16, 2011 1:33 pm

O fi aratand si sub vitezometru dar in mod sigur arata si pe displayul de care vorbeam eu.
Am vazut pe un c3 vechi ca are toate functiile pe care le are si c4. Si asta cu casetofon aftermarket.
Displayul este identic cu cel de c4, cel mai simplu dintre ele si are 3 (cred) butoane doar in partea stanga. Butonul de pe maneta de stergatoare nu are functie. Displayul e ceva mai mare decat cel din a2a poza. Cred ca e ca cel din prima poza. Parca si vitezometrul e la fel.

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Mesaj de UCB » Joi Iun 16, 2011 3:30 pm

S-ar putea sa fie mai simplu decat credeam. Din cate vad, toate displayurile de tip A(?) au 3 gauri intr-o parte doar ca la unele masini nu au butoane si din cate am vazut in poze, in gauri sunt niste contacte. Voi desface consola sa vad daca acele contacte au vreo functie sau nu.

http://www.okazii.ro/catalog/51711790/v ... html#forum" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.okazii.ro/catalog/52556721/v ... t-308.html" onclick="window.open(this.href);return false;

La primul se vad clar contactele alea din gauri.

Voi reveni.

Arslan01
Mesaje:1
Membru din:Joi Oct 23, 2014 10:29 am
Marca si model masina:Citroen C4

Re: Ecran c.b. de C3 pe C4. A incercat cineva? E posibil?

Mesaj de Arslan01 » Joi Oct 23, 2014 10:37 am

Vreau sa schimb un pic aspectul audio al masinii, fiind destul de slab inca din fabrica.Ca punct de plecare am deja pe masina o statie Alpine si un Subwoofer JBL 250w rms.Problema sta in boxele fata... vreau ceva decent.Pe fosta masina am avut sistem Ground Zero 100w rms pe fata insa nu era amplificat si nu pot sa zic ca il foloseam la maxim.Pentru C4 am aceleasi ganduri,adica fara amplificare si tind sa ma orientez catre coaxiale desi stiu ca nu sunt recomandate.
Join online 300-207 dumps - pass4sure and wikipedia to pass University of Washington exam in first try. Our best quality APPLE and selftestengine guide you well for real ISM

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”