RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de vlad » Mar Mai 01, 2012 11:38 am

Treptele de amplificare nu se pot face pe fiecare sursa in parte sa zici ca la player ii dai o treapta mai mica iar la intrarea auxiliara una mai mare.
Ai putea sa setezi treapta maxima dar diferenta intre cele 2 surse va fi la fel, diferenta constind ca nu mai e nevoie sa asculti la maxim pe aux si la 25/30. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de Norishor » Mar Mai 01, 2012 3:52 pm

Vlad, nu stiu exact cum se comporta la RT/RD dar chestia cu 2 trepte de amplificare in functie de sursa este posibila.
Cel mai banal exemplu este placa de sunet a calculatorului. Pe intrarea de MIC amplifica intr-un fel pe intrarea de LineIN altfel si totusi amandoua sunt "Intrari". Eu cred ca este posibil ceva asemanator si la player-ul masinii.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de vlad » Mar Mai 01, 2012 4:05 pm

Am gasit si eu amplificarea in RT3 si am doar 3 niveluri nu 5 ca la RD4, dar nu am meniu separat pe player si sa intru separat pe aux sa amplific si acolo. Aux e o functie in meniul RD4-RT3.
Daca totusi reusesti ceea ce zici la RD4 zi-mi si mie, te rog.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

alex28
Mesaje:22
Membru din:Vin Iul 06, 2012 1:57 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de alex28 » Dum Aug 12, 2012 7:56 pm

Mi-am facut si eu astazi AUX la norishor (si activare si cablu pe RD4).

Se aude ok pe un iPod shuffle (destul de incet totusi, trebuie dat destul de tare volumul. Cand conectez telefonul se aude un pic mai tare parca (dar nah, tot mai incet fata de CD sau Radio).

Avatar utilizator
dragos_adrian_ro
Mesaje:37
Membru din:Joi Dec 08, 2011 8:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 HDi 1.6
Numar Inmatriculare:IL-32-AKI
Localitate:Versailles

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de dragos_adrian_ro » Lun Iun 03, 2013 1:27 am

Salut ,
ma chinui de ceva vreme sa activez o iesire audio auxiliara pt RD4 , dar nu reusesc deloc.
Am lexia3 unde am gasit si activat AUX1 , la AUX2 imi da eroare si spune ca nu se poate activa , dar unitatea auxiliara pt CD-uri am lasat-o inactiva , intrucit nu am crezut ca este necesara si activarea acesteia.
Problema e ca din butonul "source" nu am decit radio si CD.
Am verificat din nou AUX1 daca s-a pastrat setat si totul e ok.
Are cineva idee cum se face mai exact activarea uneia dintre sursele audio exterioare ???

wudangnic
Mesaje:8
Membru din:Vin Ian 04, 2008 3:26 pm

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de wudangnic » Vin Oct 03, 2014 5:12 pm

neluttu scrie:Salutare,

E prima data cand scriu pe forum, dar l-am frunzarit aproape pe tot.

Detin un Citroen C4 care are in el un RADIO CD-PLAYER Blaupunkt model RD4 N1.

Doresc sa leg pe o iesire auxiliara printr-un cablu cu mufa jack un iPhone 4.

Stiu tot ce trebuie facut dar am niste intrebari.

1. Am dus masina la un service pentru a activa iesirile AUX. Ei au spus ca le-au activat. Nu mi-au dat alte detalii, doar ca au activat. Fara a lega acel cablu in spatele playerului, voi putea comuta pe iesirea AUX din butonul SOURCE ? Nu reusesc nici cum sa ajung pe iesirea auxiliara.

2. Am facut de mana cablul, am pus pe prima iesire auxiliara pe pinii 4, 10 si 11 (dreapta, stanga si masa) asa cum am gasit in schite (am improvizat cablul, unul cu mufa jack si in cealalta parte cu mufe din PC - e totul facut elegant si frumos, lipit, tot tacamul).

Dupa ce leg cablul la player si respectiv la iPhone, nu e intampla absolut nimic. In player nu gasesc niciunde optiunea de aux (de pe butonul SOURCE se schimba doar pe CD / RADIO).

Cablul as putea sa garantez ca e bun, intrucat am facut doua si ambele sunt ok.

La service, cand se activeaza, ce anume trebuie setat la activare? Am vazut ceva optiune de genul "CLASSIC" sau "MUTE".

Daca ma poate ajuta cineva... nu ma supar, sunt chiar disperat nu stiu ce sa-i mai fac.

Rezumat: daca ei au spus ca au activat iesirea auxiliara, eu trebuie sa pot comuta pe ea chiar daca nu e legat cablul pe aux ?

Multumesc.
Salut. Am fost si eu la un service care mi-a activat aux în fața mea. Sau cel putin asa zicea calculatorul, ca este activat. Dar în meniu încă nu apare optiunea aux. Astept să-mi vina cablul pe care l-am comandat pe aliexpress și sper totusi sa meargă, desi am înțeles că e posibil că totusi sa nu se fi activat.

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: RD4 activare AUX1 sau AUX2 + cablu jack

Mesaj de alexc4 » Vin Oct 03, 2014 6:25 pm

imi pare rau sa iti spun, dar daca nu iti apare in meniu inseamna ca nu este activat corect
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”