Waze - GPS gratuit cu informatii in timp real din trafic

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:
Waze - GPS gratuit cu informatii in timp real din trafic

Mesaj de spooky » Mie Sep 19, 2012 2:22 pm

Salut.

Va supun atentiei o noua aplicatie de navigare, Waze, disponibil pentru telefoanele noastre destepte si este gratuit. Waze este ideal pentru navetiști și cei care nu vor să stea în trafic, ci preferă rutele rapide, mai ales din interiorul orașelor. Harta Waze din Romania, nu este foarte bine dezvoltată, dar majoritatea drumurilor naționale sunt făcute, precum și mai multe orașe mari sunt în proporție destul de mare făcute, ceea ce este suficient ca Waze să fie foarte eficient pentru ceea ce a fost creat.

Pentru descăcarcare vizitați http://www.waze.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe scurt, de pe pagina de Wiki ( http://www.waze.com/wiki/index.php/Romania" onclick="window.open(this.href);return false; ):
Waze este o aplicație de navigație GPS revoluționară ce se adresează utilizatorilor telefoanelor mobile inteligente (smartphone). Spre deosebire de alte aplicații de navigație, avantajul aplicației Waze este acela că te va duce la destinație pe calea cea mai rapidă, ținând cont de valorile din trafic în timp real. Waze, este, cel puțin în acest moment, alternativa la TMC (Traffic Message Channel), dar cum în România nu există așa ceva, este singura aplicație care îți va furniza date din trafic în timp real, iar rutele tale vor fi optimizate în permanență în funcție de actualizările ce vin în timp real din trafic.

Waze poate rula pe telefoane aproapte orice telefon smartphone: Android, iPhone, Windows Mobile, Symbian si chiar pe BlackBerry. Mai multe aici: Download

Waze necesită o conexiune permanentă la internet pentru a putea rula.

Waze este GRATUIT. Nu există abonament, totul fiind 100% gratuit. Singurele costuri implicate reprezintă traficul de date, iar, într-o lună de zile, Waze consumă câțiva zeci de mega, în funcție de cât de intens este folosit.

Hărțile GPS din Waze sunt create de utilizatori. Și tu poți contribui la realizarea acestor hărți. Vă rog să citiți mai jos, cu atenție mare, cum poți contribui la editarea hărților. Hărțile se actualizează destul de frecvent (uneori o dată pe lună, alteori o dată pe sătămână).

Cum funcționează? Aplicația Waze trimite în mod automat valorile de trafic (viteza medie pe segmente de drum) și aceasta este primită automat de toți utilizatorii Waze, evidențiindu-se chiar pe hartă zonele cu probleme, iar aplicația te va redirecționa pentru a evita ambuteiajele. Poți chiar tu, manual, să raportezi ambuteiaje în trafic, precum și alte pericole din trafic, inclusiv acolo unde se află Poliția (radare, de exemplu).

Pe lângă acestea, Waze se integrează și cu rețelele de socializare Facebook, Foursquare , Twitter. Există chiar și o pagină dedicată pe Facebook comunității Waze din România urmând acest link ( http://www.facebook.com/WazeRomania" onclick="window.open(this.href);return false; )

Cu cât mai mulți utilizatori ai aplicației Waze, cu atât mai multe date de trafic. Și tu poți ajuta să-ți inviți prietenii să folosească Waze folosindu-te de rețelele de socializare.

Te invităm să participi pe forumul dedicat Waze România unde vei putea afla mult mai multe și vei afla în primul rând cum să contribui la Waze.
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Waze - GPS gratuit cu informatii in timp real din trafic

Mesaj de vladut_v » Mie Sep 19, 2012 6:30 pm

spooky scrie:... alternativa la TMC (Traffic Message Channel), dar cum în România nu există așa ceva ...
Cei care dezvolta sistemul se lauda inca de prin Mai anul curent, ca avem TMC functional in Romania, in Bucuresti pe frecventele Media Pro ProFm si in Oradea, pe frecventele Radio Transilvania.

Stie cineva ceva legat de treaba asta ? Pe net pauza, am cautat :(
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Waze - GPS gratuit cu informatii in timp real din trafic

Mesaj de vlad » Mie Sep 19, 2012 8:01 pm

Din pacate in Bucuresti foloseam navigatia de pe mobil si din ce in ce mai rar o folosesc pe cea a masini. Eu nu am prins niciodata in Romania un astfel de mesaj.
Am prins odata in Ungaria, ascultam un cd parca si a trecut automat pe radio afisindu-mi TMC pe display si incepind ungurii sa imi borboroseasca ceva in difuzoare pe limba lor.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Waze - GPS gratuit cu informatii in timp real din trafic

Mesaj de spooky » Joi Sep 20, 2012 12:09 am

Subliniez faptul ca Waze nu folosește TMC, doar informațiile din trafic de la ceilalți utilizatori și din rutele optime din arhivă.

Iarăși, a nu se confunda TMC cu TA (Trafic Alerts).

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”