Problema compatibilitate RT3

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva
Problema compatibilitate RT3

Mesaj de gabi_1050 » Lun Oct 28, 2013 8:59 pm

Sursa aici.

Scanat 307/2003 la care rt3_n3_02 ,versiune soft 5.31 , nu functioneaza pe partea de radio .
Nu comunica cu bsi-ul in setari chiar daca il vede.

Se inlocuieste rt3_n3_02 care se presupune a fi defect cu rt3_n3_09 : software version incompatibile.
Pps-ul nu-l miroase,ca si cind nu ar fi instalat,in difuzoare nu se aude decit zgomot de fond fara piuiturile specifice neadaptarii win-ului.Nu functioneaza nici o comanda la radio-cd.

ImagineImagine
Eu am versiunea de soft pe rt3/n2/10 sw 6.61... le-am introdus in unitate dar degeaba.
Imagine
Citronel,Jun 30 2013, 10:58 AM scrie: Nu stiu ce sa-ti zic, nu am avut ocazia sa-mi bag nasul in RT-uri, nu stiu daca te ajuta dar vezi prin infodiag-uri sunt ceva proceduri de diagnosticare la nivel de incepator pentru probleme la RT, gen mufa antena conectata ?

RT-ul nu se poate diagnostica daca masina este in economy mode, si sunt mai multe modele ptr masini: CAN, VAN, FULL CAN...
Verifica setarile din BSI legate de RT...

Din ce stiu eu in mod normal nu se poate face downgrade la sw-ul RT-ului si nu toate versiunile de sw merg pe hw asa ca daca faci update cu sw-ul care nu este compatibil cu hw-ul ... adio RT.

Cod: Selectaţi tot

View the software reference :
- If the software version is type 5.xx, it is a system fitted on a vehicle with VAN;
- If the software version is type 6.xx or higher, it is a system fitted on a vehicle with full-CAN.

Cod: Selectaţi tot

IMPORTANT : The use of a CD-ROM type 6.xx instead of a CD-ROM type 5.xx will render the RT3 telematic unit irrecoverably unusable

Cod: Selectaţi tot

IMPORTANT : If « ECO mode » activates during the software updating, the RT3 telematic unit will be rendered irrecoverably unusable.
Allow the engine to run for the entire duration of the procedure.
Edit:
vezi aici ce modele RT sunt VAN / CAN, reiese ca original ar fi CAN-VAN si ai inlocuit cu un FULL-CAN de aceea cred ca nu functioneaza:
http://www.covima.ch/download/peugeot/P ... ste_op.pdf
Original post @salex :
"Am aflat si cum se poate face downgrade. Se refera la o versiune mai veche, dar principiul ramine acelasi.
Teoretic nu are ce sa se intimple rau...

Cod: Selectaţi tot

1.Copy all files from the (old version) system CD to your HD in a new 
 folder.
2.Now open the file CD______.CD with a texteditor (e.g. notepad).
3.You'll find someting like "CD______0565" at the first line. The last four 
 digits are the CD number, in this case 565. You'll have to change this number to 
 something > 565 and < 585 (as 585 will be the final 5.5).
4.Save the file and burn the folder content to a new system CD
This implies that you cannot revert to older software by simply inserting, say, a version 5.4, or earlier CD.
If your last update was version 5.5D 565 you will need to copy the contents of the earlier version to your HDD 
and change its version number to something later than 5.5D 565, then burn the modified system onto a new CD.
In traducere:
-alegi o versiune ceva mai veche
-editezi fisierul CD______.CD
-incrementezi linia CD______0### in CD______0891. (890 este codul pentru versiunea finala CAN 6.63)
-rescrii CD
-apoi cind vei vrea sa revii la versiunea 6.63 trebuie sa reincrementezi 0891 in 0892, pentru ca nu poti reupgrada cu acelasi cod de produs... "

Se cauta inca rezolvare la problema.
Nu am facut downgrade la rt3_n3_09.
Sfaturi,idei?

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”