Problema sunet de la navigatie

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i
Problema sunet de la navigatie

Mesaj de crt » Dum Mar 22, 2015 12:53 pm

Salutare,

Recent am inceput sa utilizez tableta pe post de navigatie si mp3 player. Totul bine si frumos pana in momentul in care navigatiea incepe sa dea instructiuni si ...acestea nu se aud sau abia se aud.
:shock:

Conexiunea dintre tableta si radioul stock este facuta prin intrarea AUX.

Software navigatie folosit: IGO
Softare mp3 player - PowerAmp (cu setarile facute sa se opreasca in momentul in care o alta aplicatie trebuie sa utilizeze iesirea audio)

Daca tableta nu este conectata prin radioul masinii, nu am nici o problema de a uzi instructiunile navigatiei.

A mai intampinat aceasta problema? Poate aveti niste idei noi de a testa anumite setari ,etc....

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: Problema sunet de la navigatie

Mesaj de Arian » Dum Mar 22, 2015 3:26 pm

Ai incercat alta aplicatue de navi? E posibil ca igo sa nu aiba aceasta setare. Eu folosesc waze si nu am problema asta.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i

Re: Problema sunet de la navigatie

Mesaj de crt » Dum Mar 22, 2015 6:28 pm

Am incercat MapFactor: GPS Navigation si am aceeasi problema.

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: Problema sunet de la navigatie

Mesaj de costin07 » Dum Mar 22, 2015 7:53 pm

Problema e la tableta. Waze din cate stiu are "voice prompts volume". Daca output-ul iGO-ului e prea jos ca nivel si n-ai setari in aplicatie, nu prea ai ce-i face.

EDIT: Poti folosi Waze, oricum e mai bun :P.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Problema sunet de la navigatie

Mesaj de Aiurica » Mie Mar 25, 2015 11:48 pm

Aux oricum are volumul mai jos setat. Mai contribuie si asta la problema relatata
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i

Re: Problema sunet de la navigatie

Mesaj de crt » Vin Mar 27, 2015 7:58 am

După câteva teste am reușit sa descoperi următoarele:
1. Intradevar conexiunea prin auxiliar contribuie si ea dar nu de aici este problema.
2. Am testat banalul google maps - nici o problema, sunetul se auzea foarte bine.
3. Am descoperit ca problema este de la modul in care softul de navigație reda sunetul si anume: pentru android sunt mai multe canale / posibilități de a reda sunetul : se poate folosi canalul utilizat pentru a reda alarme, notificații, muzica, etc.
Prin nu stiu ce minune, in momentul in care este conectata mufa jack 3.5 la tableta / telefon, sunetul este redat la un volum de 30 % in comparație cu volumul setat in acel moment pe echipament si in modul default, navigația (in cazul de fata Igo) este setata sa redea sunetul pe același canal cu cel de muzica.
4. Pentru music player, in tableta, folosesc PowerAmp si după ce reușești sa ii faci setările este chiar super prietenos cu sunetul redat de navigație (voi reveni cu o imagine a setarilor).
5. Am reușit sa găsesc un "work around" pentru aceasta problema, si anume : am setat music playerul sa intre in pauza in momentul in care alt sunet este redat de tableta si pentru navigație in fișierul sys am setat canalul se redare ca fiind cel pe tru alarma / notificații.
Astfel sunetul desi este redat prin iesirea catre mufa jack 3.5 va fi redat si prin difuzorul extern. Nu este cea mai buna rezolvare, dar mie im satisface nevoia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”