amplificator magnat

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
cataneanu
Mesaje:24
Membru din:Mar Iul 26, 2016 6:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Bucuresti
amplificator magnat

Mesaj de cataneanu » Vin Sep 09, 2016 5:27 pm

Salutare, am decis sa imi pun pe masina amplificatorul meu magnat classic 360 care statea degeaba prin porbagaj, insa am o mica intrebare pentru audiofili si desigur cei care se pricep :D
-are 4 canale, 360 watti RMS in total, insa am o mica nedumerire legat de firele + si - care pleaca de la fiecare canal; 2 le am lipsa, adica - de la CH1 si + de la CH4 nu exista dupa cum vedeti in poza de mai jos. Este normal sa fie asa ?
-ele vin in ordinea aceasta CH1 +,- CH2 -,+ CH3 +,- CH4 -,+.
-practic ele merg, toate canalele, doar ca de pe CH1 si CH4, semnalul nu e la fel de puternic cum este la CH2 si CH3
-statia am folosit-o inainte pe vechea masina impreuna cu subwoofer blaupunkt gtb 1200 si a mers fara nici-o problema, doar ca acum vreau sa pun doar boxele pe ea, fara subwoofer
-mentionez ca statia asa am luat-o si nu s-a umblat deloc la ea
-are cineva idee daca asta ar fi o posibila problema si daca da, se poate rezolva intr-un fel anume?
Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
c420hdi
Mesaje:14
Membru din:Dum Oct 23, 2016 6:13 pm

Re: amplificator magnat

Mesaj de c420hdi » Mie Oct 26, 2016 8:19 pm

Nu as pune asa ceva pe C4!! , si in plus daca ai boxele originale nu poti sa le amplifici, o sa le arzi. Pe c4 ti-as recomanda o statia class d (digitala) montata ca la carte si no o sa ai probleme.


Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

Avatar utilizator
Bagheera
Mesaje:38
Membru din:Mar Iun 14, 2016 9:03 am
Marca si model masina:C4 VTS (2004)

Re: amplificator magnat

Mesaj de Bagheera » Lun Oct 31, 2016 9:06 am

Am pățit ceva similar cu un amplificator normal (nu de mașină) de la Sony - deși specifica clar 4*80W frecvențele erau diferite,iar când am pus 4 Jazz-uri egale, două din ele se auzeau ca niște sateliți, erau pentru surround. Așa am și la C4, pentru că boxele din spate se aud varză dacă le las singure - se bazează pe subwofer-ul care nu funcționează :)) . Succes!

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: amplificator magnat

Mesaj de Noobz » Joi Noi 10, 2016 1:55 pm

Firele de pe acea placa sunt cositorite gresit. Uitate pe panoul frontal

ai asa
+--++--+ iar pe placa in interior pare ca cablul caree trebuie conectat la canalul 4+ e conectat la 4- Practic la 4+ nu ai conectat nimic ceea ce e imposibil sa fie ok.

Acum daca e sa ofer o parere personala.. ampu ala e cam slab si nu poti sa te astepti la nimic bun de la el. sorry

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”