Vaca cu 6 viteze

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Vaca cu 6 viteze

Mesaj de mituc » Sâm Aug 02, 2008 10:20 am

Dupa mai multe cereri (dublate oarecum si de o intentie de-a mea) m-am hotarit sa fac un jurnal pentru mazda in care sa va descriu succint "viata la bord" si in afara lui.

De pe 24 Aprilie 2008 rablamentul atomic s-a facut cu o surioara, mazda 3 mps, culoare Cosmic Blue. Din cauza modului cum trage si rage pe sosea i-am spus ca e o vaca (dar nu ca fulga). Dupa aia rablamentul a inceput sa stea si sa se coaca la soare, motiv pentru care a inceput sa se ceara pentru adoptie, lucru care s-a si intimplat dupa ce i-am inlaturat acele zgirieturi de peportiera facute de un manelist prost.
Despre vaca (deci nu "vacuta", sa nu va aud, ca nu are nimic in comun cu o simpla vitica)...:
Ce are:
- 260CP, turbo 2.3 litri DISI (Direct Injection Spark Ignition), cuplu mai mare si decit al unor motoare diesel de aceeasi cilindree (380N*m), tractiune fata;
- diferential cu alunecare limitata, astfel cei 260CP/380Nm chiar ajung jos si fara sa ai cine stie ce torque steering (in tr. 1 e limitata la vreo 220cp si 320N*m iar in tr. 2 la 350N*m);
- reputatia de cea mai puternica compacta hatch de serie cu tractiune fata si capacitatea de a-ti tine plaminii lipiti de luneta de la 0 pina pe la vreo 210Kmph;
- stabilitate de invidiat, manevrabilitate excelenta (daca nu se pune problema sa driftezi o impreza wrx sau lancer ralliart ramin oricind in urma) si capacitatea de a se pune oricind cu lancer evo si impreza wrx sti (in fata carora pierde dar deloc rusinos);
- dotari rezonabile (climatizare monozona, magazie 6 cd-uri, tapiterie mixta cu inscriptia "MPS", sistem audio bose destul de performant, jante de 18", portbagaj incapator, cred ca mai incapator o idee decit la c4, praguri, spoilere si eleron specifice, un torpedou imens, daca-mi iau mita acolo am s-o pun, poa' sa doarma linistita, faruri xenon + spalator, si altele);
- pozitia de condus poate fi coborita dupa bunul plac, scaunele au o sustinere laterala buna, samd.
Ce nu are si simt lipsa:
- plasa de bagaje (si nici nu prea pot pune);
- pilot automat (doar versiunile pentru austria si germania vin implicit cu asta, la noi nu e disponibila optiunea si am aflat dupa aia ca as fi putut comanda una cu pilot).
Ce nu are si nici nu simt lipsa: nimc.

Cum se conduce:
- mai complicat decit C4;
- daca nu esti atent faci tunel prin tot ce ai in fata;
- condusul vine si mai complicat pentru ca si in aglomeratie se gasesc tot felul de viteji care "vor sa se dea frate";
- cind frinezi tre' sa te uiti si in spate sa nu te pupe aia (ABS-ul este destul de agresiv, suspensiile ajuta si ele, distanta de oprire este mult mai scurta decit la C4 berlina);
- daca o calci agresiv iti maninca benzina din rezervor si incepe sa zbiare dupa inca un plin uitindu-se la tine in timp ce se linge pe la bot;
- senzatiile la volan sint detul de tari atunci cind vrei sa ti le provoci, in acelasi timp esti si in siguranta. Nu as mai prea putea renunta la asa ceva... :twisted:

Cum te simti in ea: foarte bine. Clima trebuie data cu un grad mai sus decit dadeam la C4 pentru ca e o idee mai agresiva, confortul e ok chiar si pe drumuri denivelate. Evident simti mult mai "bine" orice imperfectiune din asfalt, dar se poate trai cu asta :) Interiorul nu e la fel de calduros ca cel de la C4, insa e ca si cum ai compara un ps desktop cuun laptop.

Intretinere:
- ca de obicei consumul urban indicat pe computerul de bord la masinile pe care le pedalez eu e mai mic decit scrie in specificatii. La 3MPS consumul urban e dat de 13.5, mie-mi iese undeva intre 10.5 si 12. Cel extra e declarat de 7.5, nu am scos decit o singura data 7.8, in rest 8.2-8.4.
- prima revizie a fost la 5000, urmatoarea o sa fie la 15000 (acusica avind in vedere ca deja am 12000 cu ea), si dupa aia la 30k. E ok din 15 in 15, asa faceam si la C4;
- rezervorul pentru lichidul de spalare este mic, de 3 litri, si cum odata la 5 pisari pe parbriz pisa si farurile te poti trezi ca vrea si de ala.

Probleme:
- ??;
- lamelele de la stergatoare lasa dire. Inca din primele 2 zile de mers cu ea. Nu sint ciupite, pur si simplu s-au curbat/arcuit pe portiuni de 1-2mm;
- da, greieri. Si nu dupa 1500km, dupa 100. Am doar unul in bord undeva;
- 4 zgirieturi abia vizibile, 2 facute de mine (am deschis porbagajul si am dat intr-o usa de la garaj, in Salzburg am dat cu fusta spoilerului fata peste un ciot de delimitare a locurilor de parcare si s-a zgiriat si spoilerul putin) si 2 de diversi (una pe spoilerul spate, ori m-a muscat un ciine ori am luat o sirma ceva pe sosea, si una pe spoilerul fata, probabil a parcat unul care dormea la volan);
- probleme de vizibilitate: manelistii se pierd intr-un punct pe luneta, nu stiu de la ce e asta, cred ca de la benzina :twisted: ;

Nu mi s-a parut sa aiba acea functie a computerului de bord de memorare/invatare a stilului de mers, ceea ce e foarte ok. Daca te tirii prin trafic si dupa aia o calci brusc se comporta ca atare.

Poze:
ImagineImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Adrian » Sâm Aug 02, 2008 11:32 am

Frumos scris... Eu de obicei nu citesc ce e scris lung, dar acum da :D
Felicitari pentru vacutza!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Bogdan98 » Sâm Aug 02, 2008 11:54 am

:D eu ma pot lauda ca am fost printre primii care a vazut-o live :) Urarile au fost facute la data respectiva...
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

candymann

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de candymann » Sâm Aug 02, 2008 12:19 pm

am vazt-o si eu. hihi!

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Aug 04, 2008 7:55 am

@mituc

bravos nenea
asa rezentare

da unde-i rablamentu ? l-ai vindut macar in familie ?
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Dan pasare » Lun Aug 04, 2008 8:15 am

Mr_kokaa scrie:@mituc .....
da unde-i rablamentu ? l-ai vindut macar in familie ?
Unde e? #-o Citeste viewtopic.php?f=16&t=1126&start=105" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Aug 04, 2008 8:30 am

exact ce banuiam .. a vandut rablamentul !
merci pasare

deci rablamentul are "buletin" de Bucuresti nu ? a aflat careva ce numar sa-l trecem pe aici viewtopic.php?f=40&t=47&start=1800" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de DMX » Mar Aug 05, 2008 10:23 pm

Frumusel ...cam greu de controlat 260 CP cu tractiune fata ....

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Mihay » Mar Aug 05, 2008 10:28 pm

e ceva ciudat cu masinile astea...nu prea se vand spre deosebire de clasicele GTI-uri etc etc. MPS,Megane F1 Clio Rs una din ele va fi in viitor si a mea :mrgreen:

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de DMX » Mar Aug 05, 2008 10:55 pm

Sincer GTI ca design mi se pare mult peste Mazda 3 MPS .... strict ca design ....

Megane RS iar mi se pare mult peste ... MPS .... mps trebuie lucrat mai mult la design e prea "soft" ptr o masina de 260 CP

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Bogdan98 » Mie Aug 06, 2008 6:36 am

MPS este cumva leul in blana de iepure. Nu da participantilor la trafic nici o idee despre ceea ce stie si poate. Si este extrem de frumos cand "se da" la tine vreun manelist care si-a luat un VW cu vreo 180 caluti SH din Deutchland (sau mai nou de la vecinii de la sud de Dunare), si care zice: "Mazda 3 ... o fac cu ochii inchisi", si ramane perplex cand o vede cum dispare la zenit :)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de PsH » Mie Aug 06, 2008 9:27 am

cam la cateva zile dupa ce si-a luat frate-miu acelasi specimen de vaca, am facut o mica plimbarica cu ea noaptea si o ceafa groasa cu X5-4.4i si-a cam luat-o de la semafor, si dupa fata... nu prea ii venea sa creada, true sleeper
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de Shadow » Mie Aug 06, 2008 5:02 pm

Nenea Mituc...cand facem o sedinta foto cu 2 japoneze??? :twisted:
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de mituc » Joi Aug 07, 2008 10:22 am

Cit consuma a mea: http://www.spritmonitor.de/en/detail/266351.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Cit consuma altele asemenea in diverse conditii de trafic: http://www.spritmonitor.de/en/detail/210488.html" onclick="window.open(this.href);return false; - asta e in bucuresti.
http://www.spritmonitor.de/en/overview/ ... &minkm=500" onclick="window.open(this.href);return false;
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vaca cu 6 viteze

Mesaj de mituc » Mar Aug 19, 2008 4:21 am

Pentru ca a fost cuminte, de voltvaganari umilitoare si foarte ascultatoare azi ducem vaca cu tot cu cele 6 viteze ale ei la revizia de 15k km. Momentan are vreo 13150, deci azi o sa treaca de 13500. Poate mai dupa amiaza o sa pun niste poze cu burta masinii.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”