Jurnal de bord MS 09 RDF

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
radufarcas
Mesaje:35
Membru din:Vin Iun 12, 2009 11:03 am
Numar Inmatriculare:MS 09 RDF
Localitate:Tirgu Mures
Jurnal de bord MS 09 RDF

Mesaj de radufarcas » Mar Iul 28, 2009 3:48 pm

Dupa 3000 de km avem urmatoarele : un posesor multumit si incantat de alegerea facuta si o iubita rasfatata de plimbarile cu C4 :D

Cum spuneam in primul meu post in care am prezentat masina, aveam de ales intre C4 si Focus. Sunt extrem de multumit ca am ales C4. Imi place la nebunie si nu numai mie. :)
Ce imi place la masina asta? Imi place cum arata, imi place cum merge, imi place cum ma face sa ma simt. Nu cu mult timp in urma se urca un amic de-al meu in masina....pun contactul, se aprind toate display-urile si aud din spate: "Iuuu, tata, parca e nava spatiala!!!" ... dupa cativa km observa volanul cu butuc fix, a ramas fara cuvinte, nu intelegea, se uita si se tot mira :D, dupa alti cativa km aud iar : "Mai cat spatiu ai in spate, e mai mare ca la Golf!". Un lucru e cert, masina impresioneaza.

Consumul dupa 3000km este undeva la 8l/100km. La exterior ia undeva intre 6 si 6,5 l. ca exemplu pot sa dau doua drumuri Tg-Mures - Balea Lac, unu dintre ele cu 2 persoane in masina am scos 6,1 iar altul cu 5 presoane si portbagaj plin 6,5 , acelasi stil de condus. Am mai facut la inceput un drum catre Turda si am scos un 5,8 dar am mers legal, adica max 60 in localitati si max 100 in exterior si fara a tura motorul prea tare.

Scaunele, la inceput mi s-au parut putin mai moi decat la concurenta, m-am obisnuit foarte repede cu ele. Iubita nu a sesizat nici o diferenta intre scaunele mele si cele din golful parintilor ei.
Schimbatorul de viteze, cursa mai lunga, capul rotund, mergea mai greu, am cam strambat din nas la inceput comparandu-l cu cel de pe focus... acum nu-mi mai pasa, schimb vitezele fara a mai simti lucrurile astea.
Motorul...:) aici ce mai pot spune? Va las pe voi daca vreti sa spuneti ceva, mie imi place mai ales cand urca in ture peste 4000 :D parca e o alta lume de acolo in sus :).

Probleme: in a doua saptamana am gasit un surub intre scutul de protectie si bara fata, m-am tot uitat de pe unde ar putea fi nu am gasit nimic, l-am pus intr-un sertaras, la revizie il dau celor de acolo sa faca ce vor cu el :D. Ceva sunete metalice de sub masina cand mergeam pe drumuri mai rele. Dupa o scurta vizita sub masina si cateva cautari pe forum clubc4 am gasit si rezolvat problema. Era tabla aia de protectie termica, atingea toba, am modelat-o si nu mai suna.

Ar mai fi ceva dar nu stiu daca e vreo problema sau "asa face toate", asa ca poate imi spuneti voi. In vitezele inferioare 1,2 chiar si 3 se simte cel mai tare , si anume la eliberarea brusca a pedalei de acceleratie sau apasarea ei dupa ce a fost eliberata complet, se simte un joc in maneta schimbatorului de viteze, nu e foarte mare dar daca stai cu mana pe el il simti. Oare e ceva pt care ar trebui sa ma ingrijorez?

In rest sa ne auzim numai de bine si multi km fara probleme tuturor.
C4 1,6 Vti zis si "Mustaciosu"

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Jurnal de bord MS 09 RDF

Mesaj de Mihay » Mar Iul 28, 2009 5:43 pm

"asa face toate " :ya nu stiu ce sa zic eu n`am observat faza aia, dar nu cred ca e vreo problema

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Jurnal de bord MS 09 RDF

Mesaj de vlad » Mar Iul 28, 2009 9:05 pm

Asa fac toate si e absolut normal. Cred ca face la fel si la alte modele nu doar la a noastra.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jurnal de bord MS 09 RDF

Mesaj de florinc4 » Mar Iul 28, 2009 9:07 pm

ce este de remarcat in afara de "asa fac toate" ::P ...este consumu...care dovedeste inca o data ca motorul asta de 122... tine bine la benzina :D ...felicitari :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

radufarcas
Mesaje:35
Membru din:Vin Iun 12, 2009 11:03 am
Numar Inmatriculare:MS 09 RDF
Localitate:Tirgu Mures

Re: Jurnal de bord MS 09 RDF

Mesaj de radufarcas » Mar Iul 28, 2009 11:35 pm

referitor la consum asta cred ca e o variabila in functie de piciorul fiecaruia, pe aceeasi distanta poti scoate cu aceeasi masina un consum de 6 si de 9 litri la 100 de km. Conteaza foarte mult si cat de turat mergi cu ea. Nu e totuna ca mergi la 90 in a treia si ai undeva in 5000 de ture sau mergi in a 5-a si ai 2500. Oricum la drum intins eu o tin undeva intre 2000-3000 de ture, iar in depasiri ii dau 5000 fara menajamente.
C4 1,6 Vti zis si "Mustaciosu"

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”