c4 1.6 16v la 2 ani.

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm
c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Dum Aug 29, 2010 7:21 pm

salut. sunt nou pe forum si am zic ca primul subiect sa fie un jdb.
in 2008 am zis gata. imi iau masina noua, proprie si personala, dupa ce am mers ba cu masina parintilor, ba cu masina de serv a sotiei ba cu mai stiu eu ce...
am restrans aria de cautatre la vreo 10 masini care mai de care mai diferite si mai diverse dar care aveau sanse la fel de mari sa fie cumparate.
pana la urma au ramas doar 3.
ceed, astra h si focus.
ceedul a cazut ca nu aveau pe stoc, astra pt ca mot cu 1.4 costra cat un focus de 1.6.
am zis gata, focus ramane. am batut palma cu oamenii, mai trebuia sa duc niste hartii.
in drum spre ei, nu stiu ce mi-a indreptat atentia spre citroen ca am ajuns si pe la ei.
am facut test drive cu un diesel(sunt benzinar convins), m-am simtit bine la volan, versiunea pe benzina era mai ieftina cu 1000 de euro decat ford 1.6 (am facut repede un calcul, aproape un an benzina gratis) si mai dotata. ford de 1.4 nu luam nici batut. astra poate, daca era mai ieftina. kia 1,4 as fi luat ca aia chiar era ieftina pe vremea aia si destul de fasneata.
a ramas c4 1.6. la test m-am obisnuit in 2 minute cu ciudateniile de prin ea, stateam bine in scaun, destul de spatioasa. nu ma deranja mai nimic la ea.
aveau 3 pe stoc, nu am mai stat pe ganduri. una neagra, una bej si una visinie. am zis gata, aia neagra e a mea. am intrebat cum o rezerv. a zis ca nu e nevoie. ma duc la ei sa perfectam treaba. "mii de scuze dar s-a dat". i-am zis lu ala sa dispara din fata mea si sa cheme pe altul. am zis, hai ca merge si bejul. cand sa fie bej, era rezervata de sefu, nu stiu ce...
am dat sa plec. visinie chiar nu luam.
s-a rugat ala de mine sa stau, a dat niste telefoane si a ramas aia bej.
asteptari prea mari de la masina nu am avut. nu am luat-o nici de frumoasa, nici ca e infipta, nici de fiabila, nici ca e ieftin de intretinut sau mai stiu eu ce alte calitati. am luat-o pt ca era ieftina, dotata si nu ma deraja nimic la ea. doar ca era cam barca pe curbe.
ca era sa uit. dupa ce am facut drive testul cu ea m-am dus acasa si am citit toata dupa amiaza pe forum. am zis ca asa ceva nu iau nici sa ma bati.
am intrat la ford cu alte asteptari. cand am vazut care e treaba si cu fordul am revenit la
"cu 1000 de euro, merg un an gratis".
am luat-o, am facut un drum la mare si am vazut ca barca mea se apreaca in curba, se mai apleaca inca putin si asa intepeneste. taci ca-i bine. am inceput sa prind curaj.
motorul mi se parea cam plapand, nu se auzea (obisnuit cu 1.4ul de pe astra h a parintilor care are un sunet mai barabatos). parca nici nu prea tragea pana cand vad ca am 150 la ora.
zgomot ca in astra la max 120 la ora. demarajul idem. cred ca faceam legatura intre viteza si zgomot. a doua surpriza placuta. am lasat-o mai moale.

la cateva luni dupa ce am luat-o, ghidat de un prieten, am trecut muntii vrancei de la lepsa la ojdula pe unul din cele mai proaste drumuri din romania. pt cine nu stie e (era?) o impletire nefericita de urme de asfalt cu drum forestier. cred ca mai mult de 40 de km.
singura urmare, desi ma asteptam la cele mai rele chestii, a fost ca puntea spate a inceput sa faca mult mai putin zgomot decat inainte de aventura.

la vreo luna dupa asta, am luat in viteza un drum in lucru, cu santuri si tot tacamul, care incepea fix dupa un pod deci vizibilitate zero. nu stiam de ce merg toti incet, pe banda 1. am aflat de ce.
m-am dus in plin mai mult de 100 de metri pt ca frana nu aveam cum sa pun prin craterele alea iar pe banda 1 erau masini. eram de dat la tv.
la ce simfonii de pocnituri si bubuituri am auzit atunci am zis ca nu mai ajung acasa. am tras-o pe dreapta. nu avea nimic. am zis ca nu se poate. a3a surpriza placuta. m-am felicitat ca nu am luat ceed despre care stiam ca nu prea rezista la dintr-astea dar ma gandeam ca doar nu fac offroad si ar merge si un ceed.

nu dupa mult timp fac un drum cu astra la sibiu. sa mor. am zis ca nu mai plec la drum lung cu astra. parca eram batut. inainte aveam impresia ca asa trebuie sa fii obosit dupa un drum lung si sa te doara toate. culmea ca nu am bagat de seama cat de confortabil e c4 la drum lung inainte de drumul asta. mi s-a parut mie de cateva ori ca parca e altfel dar ma gandeam ca am dormit bine in seara dinaintea drumului sau altceva de sunt ok dupa un drum de 4-500km.

revin imediat...

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de vlad » Dum Aug 29, 2010 8:06 pm

Bine ai venit. Interesanta descriere. Te asteptam cu continuarea.
Ma mira ca C4 ti s-a parut barca. Alti nu mai au pietre la rinichi si tu zici ca e barca. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de Tomita » Dum Aug 29, 2010 9:26 pm

bine ai venit printre noi.zici ca ai citit pe forum ceva ce te-a speriat, si ca nu o vrei (c4) care au fost acele aspecte negative de care se plangea lumea aici?
PS: si eu astept continuarea :D
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de commandorsteel » Dum Aug 29, 2010 9:45 pm

Bine ai venit printre noi :hi
asteptam continuarea :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de bytzak » Lun Aug 30, 2010 7:06 am

bine ai venit. :hi ma bucur ca ai impresii placute despre masina si e frumoasa si povestea. :ya
sunt nerabdator sa aud continuarea. :mrgreen:
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de catalin4u24 » Lun Aug 30, 2010 12:00 pm

UCB scrie:asteptari prea mari de la masina nu am avut. nu am luat-o nici de frumoasa, nici ca e infipta, nici de fiabila, nici ca e ieftin de intretinut sau mai stiu eu ce alte calitati. am luat-o pt ca era ieftina, dotata si nu ma deraja nimic la ea..
Asta e partea care imi place cel mai mult, imi place de mor cand vad un om realist si sincer. De persoane care bat campii sunt satul, de vesnic nemultumiti si care au impresia ca si-au cumparat perfectiunea intruchipata iar apoi constat ca masina lor nu e deloc perfecta.

Cu totii asteptam continuarea care speram sa fie cel putin la fel de placuta .
:hi

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Lun Aug 30, 2010 2:59 pm

mersi de urari.
...
am trecut peste ceva. cand am luat drumul ala in lucru, dupa ce am tras pe dreapta, am bracat rotile intr-o parte si in cealalta sa ma uit dupa daune. cand ma uit, ce sa vad? bratele care tin roata fata erau masinve, turnate. nu mai mazusem la turisme decat din tabla ambutisata, destul de subrede. am inceput sa-mi mai revin ... pana am vazut planetarele ca pe mana cand chiar mi-a cazut fata. la orice alta masina din clasa sunt ceva mai groase decat un deget. am zis ca s-a gresit ceva la montaj. inca o surpriza placuta la care nu ma asteptam.
dupa treaba asta, puntea spate a fost si mai discreta.

anul urmator, ducandu-ma la pescuit si vrand sa ocolesc o portiune de noroi am fost nevoit sa incalec un ciot. l-am abordat incet, am trecut cu numarul si am zis ca gata nu are ce sa se intample si am accelerat usor. stiam ca numarul e mai jos decat baia de ulei. si asa si este dar dupa o fractiune de secunda parca m-a lovit un tir. cea mai mare durere de cap pe care am putut sa o am vreodata (am avut si accident cu alta masina si nu a fost asa).
cine nu s-a oprit niciodata fara pic de amortizare poate sa incerce sa fuga cu 7 km/h cu ochii inchisi spre un zid. exact aceeasi senzatie. am zis ca-i gata baia. ma uit sub ea, nu curge nimic. am stat putin sa-mi revin si mi-am vazut de treaba. ajung acasa, dau sa o sui pe o rampa sa ma uit sub ea si am zis ca iar e ceva in neregula. nici 10 cm din latimea cauciurilor nu calca pe rampa. si pe rampa aia au urcat fel de fel de masini. chiar nu credeam ca e asa lata masina. o ridic doar putin sa vad cu ce am lovit cand, sub masina, sasiu in toata regula. un cornier nesimtit, pus transversal, in spatele rotilor, punctul cel mai jos a masinii. avea niste aschii de lemn si niste iarba strivite pe el si atat. din asta, longitudinal plecau 4 profile "U" spre spatele masinii. destul de solide si astea. mai scoate si prin podeaua asta piciorul daca ai cum. cam asta a fost momentul cand am realizat ca masina mea de plastic e de fapt cat se poate de solida. si iar am avut motive sa ma bucur ca am ales c4.

inca un moment important a fost cand am luat cauciucuri de iarna. se intampla iarna asta, prima iarna facand-o cu alea originale. si nu a fost pt ca am iesit de oriunde ci pt ca kkk cauciucurile de iarna dunlop au schimbat cu totul feelingul masinii. cei care nu au incercat poate nu cred dar pur si simplu nu se simtea nici o groapa. din pacate volanul zici ca era logitec. nu simteai nimic.
drept urmare, in primavara am schimbat cauciucurile spate (oricum aveam 2 de vara bulite) cu unele din cele mai moi cauciucuri de vara(in US sunt considerate AS) pe care le-am gasit. general altimax uhp. destul de ieftine dar ok ca si performante. cica se tocesc cam repede dar fiind pe spate nu ma intereseaza. daca spatele s-a mai linistit cand am trecut muntii, a devenit timid dupa ce am luat drumul in lucru, odata cu cauciucurile astea nu a mai zis nimic (exceptand cauciucurile de iarna cu care zici ca rulai pe hidractiv 3).

in rest, mers pe sosea, la inceput f tare, dupa aia doar tare iar spre sf garantiei mai relax. si goala si f plina. am zis ca daca e sa cada ceva sa se intample in garantie.
cateva mici incidente inevitabile care au afectat doar plastice si cam atat. am sa va zic pe parcurs, cand mi-oi mai aduce aminte ca am avut destule aventuri si pe sosea.

masina are acum 2 ani si o luna, 40.000km, merge f bine. nu bate, nu are decat f rar un greieras la stalp, unde este centura.
prima revizie am facut-o la 22.000km la 1 an si 3 luni, 550 de lei.
a 2a urmeaza sa o fac cat de curand, in regie proprie.
in garantie am schimbat claxonul pt ca mi-l inecau aia la spalatorie si, cu ocazia retusarii vopselei la bara spate, am zis sa-mi regleze si hayonul pt ca se auzeau niste zgomote cand urcam/coboram borduri.
in rest absolut nici o prob.
am, nu am treaba pe undeva, masina a mers in fiecare zi macar 10-15km. indiferent ca ploua, ningea, erau -25*C sau 40*C.

dupa cum v-ati dat seama sunt f multumit de masina, vreau sa o tin cat mai mult. daca tine 10 ani fara interventii majore, 10 ani am s-o tin dar in momentul in care va incepe sa ceara des si neprogramat bani sau, mai rau, sa ma lase in drum ma despart fara niciun regret de ea.

pt ca nu poate sa fie totul ok la ea, in momentul in care masina e plina ochi e cea mai mare putoare posibila iar stabilitatea e ceva abstract. din supraviratorie, stie sa mearga doar inainte.

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Lun Aug 30, 2010 3:21 pm

raspunsuri:

barca mi s-a parut la test drive care a fost destul de scurt si pe drum bun. mi se parea ca se inclina prea mult si ca baga botul in pamant la franare. parerea mea e ca c4 are arcuri moi si amortizoare tari. la curbe largi sau la franare timpul de comprimare al amortizoarelor e prea mare pt ca acestea sa lucreze. alta e situatia cand iei o curba rapid si mai ales hopuri. comprimarea facandu-se f repede opune si amortizorul rezistenta. zic si eu...
-----------------
ce m-a speriat din ce am citit pe forum despre c4?
faptul ca ambreiajul cedeaza dupa 20k km, curg amortizoarele, troncane puntea spate, motorul de 1.6 16v e o pramatie (1.4 sau diesel nu vroiam), se strica pilotul automat si alte nimicuri de prin bord. asta asa, la prima strigare.
cum v-am zis, dupa aia am citit pe forumuri despre focus si am ajuns la mia de euro diferenta. singura de altfel.
va spun sincer ca mai mult de un an am evitat sa intru pe clubc4 pt ca de fiecare data cand mai cautam cate ceva care ma interesa dadeam peste probleme si deja incepea sa mi se para ca tremura ambreiajul cand de fapt eu incercam in toate felurile sa-l fac sa tremure si chiar imi iesea intr-un timp si alte nimicuri.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de Tomita » Mar Aug 31, 2010 1:26 pm

:D
si eu am experienta asemanatoare cu a ta. sincer la pretul masinii mi se pare chiar inchegata, si sincer, cand aud de preturi mai mari pt ceea ce am luat eu la pretul respectiv cam stramb din nas. in sensul in care ar cam trebui sa apreciez si mai mult ce am :D
probleme apar, dar nu cred ca este la majoritate ci la unul si la altul, ici colo. cat timp se remediaza problemele pe garantie nu vad care ar fi nemultumirea. traim pe pamant, unde este gravitate, si totul este imperfect. abia in spatiu se poate realiza sfera perfecta, telescopul ideal, etc...cat timp suntem pamanteni vom fi supusi imperfectiunii
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Mar Aug 31, 2010 5:37 pm

e ceva paranormal cu forumul nostru. pot sa zic nostru acum.
ziceam ca citeam cum trepideaza ambreiajele si ca incepuse sa mi se para si mie intr-un timp iar dupa ce nu am mai intrat deloc, nu mi s-a mai parut nimic.
ei bine, nici nu m-am inregistrat bine pe forum si mi-a patinat ambreiajul de 2 ori, odata la plecarea de pe loc, si odata intr-a 2a cand i-am dat mai tare sa vad daca patineaza. masina mersese vreo 10 km prin oras inainte. ieri era asta.
azi a fost ok.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de Tomita » Mar Aug 31, 2010 8:12 pm

hai ca sa influentam noi paranormalul. ambreiajul cedeaza din vina utilizatorului cu plumbi in piciorul stang. si asta e explicatia oficiala a oricarui service la masini in garantie cu ambreiaje picate.
asa ca patineaza pt ca tie iti place sa il faci sa patineze :wink:

edit:
treceti si tu la profil orasul si nr de inmatriculare
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de mituc » Mar Aug 31, 2010 8:30 pm

Tomita scrie:hai ca sa influentam noi paranormalul. ambreiajul cedeaza din vina utilizatorului cu plumbi in piciorul stang. si asta e explicatia oficiala a oricarui service la masini in garantie cu ambreiaje picate.
No shit! :laughing3:
Cred ca stim deja de ce pica ambreajele (de fapt nu pica, continua sa mearga perfect, doar ca tremura in draci cind sint fierbinti cel mai proababil din cauza arcurilor), insa daca lui dupa 2 ani nu i-a "picat" probabil ca a prins un model cu generatia noua revizuita de discuri de ambreaj.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Mie Sep 01, 2010 6:35 pm

nu e vb de plumbi in ghete ci de nevasta obisnuita cu diesel cu cutie lunga care aproape de fiecare data cand schimba viteza face frana de motor (mai ales din 2 in 3 si din 3 in 4), fiind obisnuita ca daca urca la 3000 de ture sa-i cada la 2000 (am invatat-o sa mearga in cuplu cu deselul). pur si simplu nu a reusit sa se reacomodeze cu c4 dupa ce, din iarna a ramas fara symbolul de la serviciu
pe care l-a condus vreun an si ceva.

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de UCB » Joi Feb 17, 2011 1:02 pm

+50.000km
ca de obicei totul e in regula doar ca iarna asta, la fel ca si iarna trecuta, a lasat niste urme.
cand am coborat de pe un prag de gheata am dat cu aparatoarea de noroi in buza si s-a miscat bara spate intr-o parte. nu mai sta perfect. am tot zis sa le scot ca mai patesc dintr-astea si cand cobor borduri dar nu prea imi place cum arata fara.
pe dedesubt, pe la rezervor atarna o bucata de plastic. e departata vreo 5 cm de podea.
oricum e mai bine decat iarna trecuta cand am mers cu capota indoita si farurile prinse cu scotch.
cand se incalzeste trag o fuga pe la service sa repar maruntisurile astea si sa-i completez si freonul.

bujiile la cati km se schimba? ar fi cazul sa le schimb sau sa mai astept?

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: c4 1.6 16v la 2 ani.

Mesaj de simply the lex » Joi Feb 17, 2011 1:16 pm

La carte parca scrie ca trebuie schimbate odata la 30.000km.Oricum tu la 50.000 e indicat sa le schimbi !
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”